Author Topic: "Elektro Klub" klasa: modeli raspona do 2m  (Read 23932 times)

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: "Elektro Klub" klasa: modeli raspona do 2m
« Reply #30 on: February 24, 2009, 11:30:34 AM »
Da, ali ja, npr. vec imam EasyStar sa brushless motorom i ne pada mi na pamet da skidam motor jer bih tako sigurno napravio neku stetu na modelu, a isto tako mi ne pada na pamet da kupujem novi model samo zbog takmicenja. Verujem i da ostali imaju razlicite pogonske grupe i ne zele da ih menjaju ili modifikuju. Zato mi se i dopada ideja o eventualnom dodavanju tereta.

Ako su poznate efektivne snage za odredjene propelere, sudija prosto izmeri max broj obrtaja, i na osnovu efektivne snage kaze kolika je minimalna masa za konkretan model. Takmicar doda balast, ako je potrebno i to je to.

Treba biti fleksibilan i ukljuciti sto vise modela/modelara u pricu...

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: "Elektro Klub" klasa: modeli raspona do 2m
« Reply #31 on: February 25, 2009, 10:03:00 PM »
I sa tim se slažem ali treba dati konkretan predlog, recimo za brushless motor minimalna težina 950 gr

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
160eW/kg kategorija
« Reply #32 on: February 25, 2009, 10:59:40 PM »
Posto vidim da nema puno reakcija dacu sebi pravo i da presecem. Prema tome, letecemo 160eW/kg u 2 grupe, do 2m i preko 2m mada mislim da na pocetku mozemo slobodno da svi letimo i zajedno.

Nacin takmicenja je krajnje jednostavan: u zavisnosti od broja takmicara polece istovremeno 3 do 5 ljudi. Svaki pilot ima svog sudiju i svoje mesto za sletanje. Na dati signal ukljucuju se motori. Dozvoljeno je samo jedno ukljucivanje motora u trajanju od 30s. Nakon toga jedrimo do 600s (10 min) i nakom toga precizno sletanje. Po sletanju pilot i njegov sudija donose model kod glavnog sudije i tada se meri tezina modela i broj obrtaja elise na max. gasu i utvrdjuje "legalnost". Sistem bodovanja je kao za F3J po FAI: http://alpha924.server4you.de/FAI/Sporting_code/Section4/sc4_f3_soaring_09.pdf.

Da jos malo pojasnim maksimalni broj obrtaja koji je dozvoljen za odredjenu tezinu u odnosu na elisu. Ako se drzimo efektivnih 160w/kg onda model koji je tezak 2kg (efektivnih 320W) a ima i elisu 12x6,5 tada se ona ne sme vrteti na vise od 8850 o/min. Isto tako model koje je tezak 1,5kg (max. 240eW) i ima elisu 11x7 ista se ne sme vrteti na vise od 8450 o/min, i model tezak 1kg sa elisom 10x6 ne sme je vrteti na vise od 9.200 o/min. Pogledajte link i bice sve jasno: http://www.aero-naut.net/fileadmin/download/diagrammCAM.jpg

Aeronaut su medju najefikasnijim elisama na svetu (kazu da su samo jos RFM bolje, i mnogo skuplje). Sigurno ce ljudi koji koriste Aeronaut elise biti u neznatnoj  prednosti u odnosu na ljude koji koriste kineske elise. Ali sreca pa elise ne kostaju bogatstvo pa se mozemo lako prilagoditi: http://www.der-schweighofer.at/wg/209/aeronaut_luftschrauben.

Na prvom susretu pomocicemo onima koji neznaju tezinu svog modela i br. obrataja koji proizvodi njihov kombo tako sto cemo sve to premeriti pre poletanja i eventualno im dodati balast kako bi postali legalni.

Kada je kombo u pitanju, probacu svima da pomognem ako mi barem javite tezinu modela. Motore koje ja preporucujem su Turnigy SK serije (http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_listCategoriesAndProducts.asp?catname=%3Ci%3ETURNIGY+SK%3C%2Fi%3E&idCategory=250&ParentCat=59) za koje vam lako mogu preporuciti i maksimalnu elisu.

Molim SVE zainteresovane (one koji vec imaju ili planiraju da nabave neki model) da se jave.

Pozdrav
« Last Edit: February 26, 2009, 02:05:43 PM by magic »
Veljko

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: "Elektro Klub" klasa: modeli raspona do 2m
« Reply #33 on: February 26, 2009, 09:09:00 AM »
Veljko ja sam za sve dogovore, ali za to treba napraviti precizan pravilnik. Nije mi jasno kako to mislis, svako ima svoje polje za sletanje?. Organizacija takvog  takmičenja bi bila veoma komplikovana jer bi morali da obeležavamo  puno startnih  polja. Ovo sa tačkom kao kod padobranaca sto sam ja predložio je mnogo jednostavnije.
Pre nekih 30 tak godina prvi i zadnji put sam se takmičio u Zrenjaninu na kupu "Vitomira Berića" u RC jedrilicama. Leteo sam ASW jedrilicu proizvedenu od "Limprodukta" iz Novog sada sa rasponom krila od 2,5m.  Bila je sajla od 100 m , letenje maksimuma od 6 minuta i sletanje u startno polje. Tada sam osvojio drugo mesto, al znam da sam se dobro namucio da sletim u to startno polje.

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: "Elektro Klub" klasa: modeli raspona do 2m
« Reply #34 on: February 26, 2009, 01:07:17 PM »
Danas sam gledao kalendar takmicenja FAI-a. Uglavno su takmicenja u kategorijama F3A-akrobatski modeli, F3B jedrilice sa vitlom (trajanje leta+sletanje), F3J jedrilice (trajanje leta), F3K (ručno bacane jedrilice), F3F ( padinske jedrilice), i F5D ( sobni akrobatski modeli)
U kategoriji F5B elektro jedrilice nema uopšte internacionalnih takmičenja. Verovato zato sto pravila jos nistu dobro izdefinisana, jer je elektro pogon relativno nova stvar a i napredovanje nauke tehnike ne dozvoljava utvrđivanje preciznih tehničkih karakteristika i pravila. Pravi dokaz je ovo što neki hoće četkaše, speed 400 a neki koji hoće da koriste napredak tehnike traže bezčetkaše "KEDE" itd.
Mi treba da koristimo iskustvo naših komšija Hrvata i Slovenaca koji su malo više napredovali u ovoj kategoriji nego mi.
Da vidimo kako oni organizuju takmičenja. Sigurno da u početku možemo kako hoćemo ali ako se krene u ozbiljnija takmičenja nećemo moći da mešamo babe i žabe.
Sada sam posle ovih diskusija sve bliže ideji da se vratimo na početak ove cele priče i da počnemo da se takmičimo u klizačima F3K gde imamo takmičenja u okruženju u Hrvatskoj, Sloveniji i širom Evrope i možemo da počnemo da se takmičimo odmah po pravilima FAI-a

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: "Elektro Klub" klasa: modeli raspona do 2m
« Reply #35 on: February 26, 2009, 01:57:50 PM »
Boco, mislim da je nepotrebno dalje siriti pricu. Nas koji se ovde zanimamo elektro jedrilicama ima vrlo malo. Kategorija koju sam osmislio je bazirana na engleskoj 200w/kg koja se tamo vozila uspesno 3 godine. Okacio sam link prema njoj u delu za F5J. Ja sam je samo malo modifikovao da bude prilagodjenija nasim uslovima i napravio 160eW/kg, kako bi se izbegle razlike izmedju tipova motora.

Ajde da pocnemo bilo sta, da vidimo koliko nam je sve to interesantno. Ovako svako moze da se takmici sa onim sto ima. Kada malo postanemo i mi sami bolji lako ce se kupiti novi modeli sa kojima cemo moci da idemo i u inostranstvo da se oprobamo. Do tada sam siguran da nam je i ovo sasvim dovoljno!

Sto se tice tvog pitanja kako svako moze da ima svoju tacku za sletanje? jednostavno, piloti su razmaknuti na po 25m, tako da ako ih je 5 razmak izmedju prvog i poslednjeg je 100m. Ono sto mozemo eventualno odluciti je da skratimo vreme jedrenja sa 10 na npr. 6 min ako uvidimo da niko od nas ne ume dovoljno da jedri.

Pozdrav
Veljko

Offline modelar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 78
Re: "Elektro Klub" klasa: modeli raspona do 2m
« Reply #36 on: February 26, 2009, 02:56:58 PM »
U kategoriji F5B elektro jedrilice nema uopšte internacionalnih takmičenja. Verovato zato sto pravila jos nistu dobro izdefinisana, jer je elektro pogon relativno nova stvar a i napredovanje nauke tehnike ne dozvoljava utvrđivanje preciznih tehničkih karakteristika i pravila.

Itekako ima takmicenja u F5B. Pogledaj ovde : http://events.fai.org/calendar.asp?id=26

Takodje postoje i takmicenja za Euro cup u F5J : http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?t=35075

U izvestaju naseg delegata na sednici Biroa CIAM - FAI stoji sledece :

Чланови поткомитета ФАИ су: РМ – Срђан Пелагић, председник Поткомитета и Ф2 – Љубомир Радосављевић, члан. Номиновани су за чланове поткомитета: Вилим Дрехер – Ф3б/Ф3Ј, Никола Ђуричко – Образовање,  Иван Колић – Ф1, Слободан Мидић – Ф3А, Душан Папић – Ф3Ц, Михајло Пил – Ф5.

Znaci da se za sve u vezi R/C jedrilica treba obratiti za strucnu pomoc i instruktazu g.Dreheru i g.Pilu.

Pozz

Offline modelar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 78
Re: "Elektro Klub" klasa: modeli raspona do 2m
« Reply #37 on: February 26, 2009, 03:01:16 PM »
Nije mi jasno kako to mislis, svako ima svoje polje za sletanje?. Organizacija takvog  takmičenja bi bila veoma komplikovana jer bi morali da obeležavamo  puno startnih  polja. Ovo sa tačkom kao kod padobranaca sto sam ja predložio je mnogo jednostavnije.

Na takmicenjima u klasi F3J i F5J svaki takmicar ima svog sudiju i svoju tacku za sletanje.

Ne daj Boze da svi slecu u istu tacku, u priblizno isto vreme  :sljus (:sok:)

Pozz

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: "Elektro Klub" klasa: modeli raspona do 2m
« Reply #38 on: February 26, 2009, 03:11:46 PM »
Predlazem da iz teorije predjemo u praksu i da organizujes to takmicenje gde ce svaki imati svoje sletno polje i svog sudiju.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: "Elektro Klub" klasa: modeli raspona do 2m
« Reply #39 on: February 26, 2009, 03:22:27 PM »
Boco, mislim da Magic nije mislio bukvalno da ce svaki takmicar imati svoje polje i svog sudiju, tj. ako bude 20 takmicara da bude 20 polja.
Ustvari ako sam dobro shvatio bice naprimjer, ako ima troje sudija - tri polja, da bi stvari isle brze. Jedino sto nisam siguran da ce biti toliko
takmicara, jer ako se prijavi 15-tak ljudi, takmicenje ce trajati  pola sata sa tri polja.

Offline modelar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 78
Re: "Elektro Klub" klasa: modeli raspona do 2m
« Reply #40 on: February 26, 2009, 03:34:04 PM »
Boco, mislim da Magic nije mislio bukvalno da ce svaki takmicar imati svoje polje i svog sudiju, tj. ako bude 20 takmicara da bude 20 polja.
Ustvari ako sam dobro shvatio bice naprimjer, ako ima troje sudija - tri polja, da bi stvari isle brze. Jedino sto nisam siguran da ce biti toliko
takmicara, jer ako se prijavi 15-tak ljudi, takmicenje ce trajati  pola sata sa tri polja.

saxpg u pravu si. Svakako se ne pravi za 20 takmicara, 20 startnih mesta.
Posto se vodi racuna o frekvencijama, prave se grupe takmicara koji mogu leteti zajedno.
Na nasih,eventualno 10 takmicara, je sasvim dovoljno tri startna mesta i tri sudije.
Posle se grupe menjaju i prakticno leti svako sa svakim.
Potrebno je da svaki takmicar ima dva razlicita kristala ( oni koji lete na 35,40,72 mHz).
Prvi dobije 1.000 bodova, ostali spram njega procentualno manje.
Pozz

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: "Elektro Klub" klasa: modeli raspona do 2m
« Reply #41 on: February 26, 2009, 03:42:37 PM »
Boco, mislim da Magic nije mislio bukvalno da ce svaki takmicar imati svoje polje i svog sudiju, tj. ako bude 20 takmicara da bude 20 polja.
Ustvari ako sam dobro shvatio bice naprimjer, ako ima troje sudija - tri polja, da bi stvari isle brze. Jedino sto nisam siguran da ce biti toliko
takmicara, jer ako se prijavi 15-tak ljudi, takmicenje ce trajati  pola sata sa tri polja.

saxpg u pravu si. Svakako se ne pravi za 20 takmicara, 20 startnih mesta.
Posto se vodi racuna o frekvencijama, prave se grupe takmicara koji mogu leteti zajedno.
Na nasih,eventualno 10 takmicara, je sasvim dovoljno tri startna mesta i tri sudije.
Posle se grupe menjaju i prakticno leti svako sa svakim.
Potrebno je da svaki takmicar ima dva razlicita kristala ( oni koji lete na 35,40,72 mHz).
Prvi dobije 1.000 bodova, ostali spram njega procentualno manje.
Pozz

Bas tako! Uostalom na pocetku mozemo suditi jedni drugima ako ne budemo imali sudije. A na sta se svodi sudjene? Na to da piloti iskljuci motor u zadatom trenutku i da ga ne pali u toku jedrenja. To je sve! Posle kada model sleti pilot i sudija odu zajedno i izmere rastojanje od zadate tacke do mesta sletanja.

Trebalo bi leteti 3 turnusa gde bi se grupe naravno mesale. No da ne komplikujem, pise sve lepo u pravilima za F3J.

Drago mi je da se malo diskusija pokrenula.

Pozdrav
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: "Elektro Klub" klasa: modeli raspona do 2m
« Reply #42 on: February 26, 2009, 10:10:48 PM »
Evo ubacio sam u motocalc sve tri one elise, prilagodio tezine modela i dobio fenomenalno uporedive rezultate. Za sva 3 modela penjanje je bilo 5,9-6,1m/s! Znaci ovo stvarno funkcionise. Jos malo pa cu da se uobrazim ako slucajno FAI za koju godinu krene da koristi ovu metodu u F5J.

Jedina "mana" je sto moraju da se koriste aeronaut elise da bi sve bilo skroz uporedivo, naravno to je bitno ako pricamo o ultra ozbiljnom takmicenju gde su znanje i vestina pilota vrlo izjednaceni i kvalitet modela vrhunski. Mada kada neka komponenta ima predominantni uticaj ide se na standardizaciju iste, zato i u F1 svi voze iste gume!

Mnogo jednostavniji nacin ogranicenja broja obrtaja elise je ili preko kontrolera (koji ima tu mogucnost) ili preko nekog dodatnog elektronskog uredjaja, tu onda ne bi bilo greske i svako bi mogao da maksimalno iskoristi potencijal svog komboa. Mada su i tu razlike minimalne, npr. 13x8, 14x8 i 15x8 podesene sve da daju 280W na elisi (na odgovarajucem broju obrtaja) za istu tezinu modela razlika u penjanju u korist 15x8 u odnosu na 13x8 je 0,3m/s (u teoriji), znaci posle 30s model sa 15x8 ce se popeti oko 10m vise. Sve ovo vazi u idealnim uslovima kada bi model peli uvek pri optimalnom uglu. U praksi i ovo je zanemarljivo (sem za svetski kup) tako da postajem sve vise siguran u uspeh ove nase kategorije!

Da ponovim jos jednom, na ovaj nacim smo osigurali da modeli dobiju tehnicki preduslov da svi zapocnu jedrenje na istoj visini. Da potsetim da je vezba i trening potrebna i onima koji izbacuju model sajlom, ne ume svako da postigne ni tada istu visinu! I naravno, postoje modeli koji bolje jedre, optimizovani za termalno jedrenje, pa uticaj vetra, pa nalazenje termika itd, itd...

Vazno je da pocnemo i da posle prve sezone svi budemo mnogo bolji u svemu ovome. Sreca pa i jako kvalitetni modeli do 2m raspona nisu preskupi, a i ima se jako puno prostora za samogradnju. Brzo ce se iskristalisati kakav je kombo potreban za dobre performanse, u sustini motor sa sto nizim kv i sto veca elisa i da korak bude barem 6.

U ocekivanju vasih prijava!

Pozdrav
« Last Edit: February 27, 2009, 09:57:20 AM by magic »
Veljko