Author Topic: Easy Glider PRO - crash  (Read 8652 times)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Easy Glider PRO - crash
« on: February 24, 2009, 08:01:25 PM »
U predhodnom topiku imali ste priliku da vidite detaljno opisano sklapanje ove jedrilice,e sad na ovom mjestu sasvim drugaciji tok gradnje ili ti vracanja u letno stanje ove jedrilice  ")
Poslije par startova nakon sklapanja ove jedrilice i uzivancije u letenju dosao i je i taj dan 07.02. naravno vjetroviti  (yay) moja zelja da se uhvatim u kostac sa njim  :jaki: kobasica na aerodromu je bila puna ovog vjetra znaci dan dugo ocekivani.Baterije spremne  vjetar sve jace duva ..Lokacija je sportski aerodrom.Kao sto sam rekao po prvi put letim sa jedrilicom po ovakvom vjetru.Kad sam pustio jedrilicu u vjetar narvno sa punim gaso pocela je da se penje ali je vjetar bacao sve vise nazad tj. propinjao je i bacao nazad.Naravno to su bile i prve greske.Ovaj motor daje 240 W i jedrilicu vuce skoro vertikalno a dodamo li jos jacinu ovog vjetra eto i prve greske  :sljus znaci parirao sam sa punim gasom i ona se nekontrolisano pela a nisam je nikako spustao u poniranje.Ovo se sve veoma brzo odigravalo tako da je i adrenalin ucinio svoje.Veoma brzo je bila udaljena od mene a vrijeme je bilo oblacno onako tmurno pred kisu tako da ubrzo nisam znao sta je gore a sta dole,dodamo li i tome par pogresnih u tom trenutku i komandovanja eto i druge greske.Pratio sam je vizuelno dok je jednostavno postala jedna linija pa tacka i onda samo vidim oblake  (fiu) Poslije toga sam samo ugasio stanicu i poceo razmisljati u sta ce da udari pri onakoj brzini,jer kad izgubi signal gas ide do daske  :sljus.Kad vidite na fotkama gdje je pala blizu zgrada a tu su i 4-5 travnatiih fudbalskih terena  :sljus a svi su bili puni sto navijaca sto igraca,samo sam molio Boga da se nije tamo usvirala jer moglo bi biti svasta.U zadnjem trenutku kad sam je izgubio iz vida zapamtio sam orjentir gdje je to bilo i krenuo u  nemogucu misiju tzv.potrga za jedrilicom bez lokatora.Znate i sami koja je vjerovatnoca da je nadjem.Na aerodromu su bili  Goran i Sasa koji su takodje krenuki u potragu pa im se i ovom prilikom zahvaljujem.Prvo sam obisao ova igralista vidim nema nista nenormalno svi se skoncentrisali na igru zvizde sudijama,pade kamen sa srca idem dalje iza stadiona i kao da mi je neki prirodni lokator govorio gdje da idem iza ovih stadiona predjem ogradu  50 metara naprijed vidim nesto bijelo vertikalno  zabijeno u crnu zemljicu.Il je snijeg il su labudovi - labudovi nisu garant ...  :_D krenem prema  tome bjelilu kad ono EG glavom razbijenom sa sve ukljucenim motorm bruji li bruji.Krila u jednom komadu 7-8 metara dalje.Opet kamen sa srca jer sad sam siguran da nije nikoga u glavu usvirala najljepse olaksanje.E poslije ovoga naravno bilo mi je drago sto sam je pronasao i sto ce bogami ipak biti nesto za modelarenje  (yay)
Uslijedilo je skupljnje onoga sto se moglo naci, elapora puni dzepovi,motora, spinera,zica ....pa polako u karavan.
Sta reci na kraju nego sva sreca sto se ovako zavrsilo kad se sjetim samo sta se moglo desiti...Eto tako prodje moje vjetreno vatreno krstenje,moja greska apsolutno da ne bi sad pricao sta sam trebao uraditi jer sada nakon svega znam kako kazu sve je dobro sto se dobro svrsi bilo ne ponovilo se i na greskama se uci.
Za sada evo par slika lokacije i sta sam zaatekao na mjestu loma a u sledecem postu i tok opravke.Sasmo da kazem da je EG u fazonu Fenixa opet bio na mjestu za koje je i namjenjen  (pijemo) (<--)
 
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Easy Glider PRO - crash
« Reply #1 on: February 24, 2009, 08:20:12 PM »
 ;namig

Dobro je samo da niko nije povredjen a modela ce biti.

 mmmm Nego kazi ti meni druze ono najbitnije, jesu li delovi lezali u pravcu pilota ili nisu. :_D

A sad nesto ozbiljno, ZASTO ti na Motoru kad izgubi signal ide gas do daske.

 (nene) To mi nije jasno.
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline shelle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 186
Re: Easy Glider PRO - crash
« Reply #2 on: February 25, 2009, 01:27:34 PM »
Au... bogato nema sta  :)
Ti si bar imao srece da je nadjes, ja moj nisam nasao - nikada. Pao mi je u krug neke fabrike koja, brat bratu, ima 3 kvadratna kilometara. Cak sam se peo i na neki dimnjak, kao, da lakse vidim  (nene).
Bice ti avion sastavljen opet, ne brinem ja - idemo dalje, lepo vreme dolazi (thumb)

Pozdrav

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Easy Glider PRO - crash
« Reply #3 on: February 25, 2009, 01:50:58 PM »
Kad se izadje iz dometa ili ugasi stanica servoi  kao i motor nekontrolisano rade.Kad sam proasao jedrilicu motor koji je bio zabijen u zemlju je radio kao da je na punom gasu,osovina motora je proklizala u spineru i tako se vrtio.E sad zasto se ovo sve nije ugasilo kad se izgubio signal  mmmm sa boljim stanicama vjerovatno ima nekih dodatnih podesavaja za ovakve slucajeve ako neko zna neka detaljnije objasni.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Easy Glider PRO - crash
« Reply #4 on: February 25, 2009, 01:56:24 PM »
Ma najbitnije u cijeloj ovoj prici da niko nije stradao a to da mi je drago da sam je pronasao jeste  oo)) materijalna stetea je najmanji problem kad se treba cekati na rezervne dijelove malo je tezi slucaj ali kad se ima i baterija i servoa itd.mnogo je lakse.Glider vec leti i to kao sto neko prije rece jos bolje  :_D a kad se olivadi onda se leti jos smjelije i drugi put nece blizu zemljice jer zna kako je kad se susretnu  :mhm Idemo dalje...
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Easy Glider PRO - crash
« Reply #5 on: February 25, 2009, 02:37:28 PM »
Bilans ostecenja osim ostecenog trupa je sledeci: -speed control 30 A, -prijemnik, -jedan servo, -spiner sa elisom, -osovina motora (motor radi za divno cudo),beterija 1700 mAh 3S - celicne zice za komande i malo mojih zivaca ako cemo uzeti i to u obzir  (fiu)
Jedno od mogucih rjesenja je i kupovina novog trupa koji kosta 20 evra + postarina 20 evra = 40 evra.Ja sam se odlucio da malo modelarim da se uvjerim u to kako se sve ovo pegla toplom vodom i kako ce to na kraju sve izgledati.Prije nego pocnem sa pisanjem ovoga dijela da napomenem da je plasticni nosac motora ostao neostecen iako je direktni udar bio bas u ovom dijelu,tako da cista 10 za plastiku.
Naravno ne mogu da kazem da nisam bio u dilemi odakle da pocnem,sve onako u komadima  mmmm
Naravno prvo na red dolazi topla voda i stvarno ovaj materijal je fenomenalan po tom pitanju.E sad  nije da se sve to samo od te toplote vrati na svoje mjesto ima tu peglanja. Poslije ovoga vidi se vec neki napredak i da ova prica ima nekog smisla,pa sam krenuo da lijepim sto se moglo zalijepiti na trupu i na prednjem dijelu.Kad se ovako polomo model najbitnije je pokupiti sve djelice koji su otpali da bi se kasnije mogli ulijepiti.Imao sam srecu da vjetar nije odnio te male djelice koji su otpali od trupa a to su djelovi koji formiraju profil krila u trupu.Naravno ovdje je CA i aktivator odradio svoje. E kad su uljepljeni ovi dijelovi primjetio sam da ovakvi ne mogu  da se spoje jer na mjestu preloma je toliko elapor deformisan tako  kadbi se tako kad se to postavi sve je krivo a pogotovo to ne bi bilo cvrst.oZnaci ova mjesta nema sanse da se povrate u toploj vodi.Za sada evo par fotografija a nastavak slijedi.

   

   
 
 
     
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Easy Glider PRO - crash
« Reply #6 on: February 25, 2009, 03:08:05 PM »
 ;namig

Ja cu da se vratim na palenje motora kad nema signala.

Ne znam koju stanicu imas, ja sam imao isti problem sa DX6i i podesavanjem reglera.
Sta god da sam pokusao da podesim, pun gas, bez gasa, cekaj prvo pistanje, drugo, trece, sve sto je pisalo u uputstvu za stelovanje reglera sam probo ali uzalud, motor je se palio i drzo pun gas posle svakog nestanka signala.
Kad sam bio pri kraju sa zivcima, jednostavno sam postavio gas na nulu, prekidace sve pogasio, ukljucio prijemnik, stanicu i prijemnik vencao i sacekao da se sva pistanja zavrse bez pomeranja bilo cega.
  :sljus I to je bilo to, e sad dali se ti regleri ne slazu sa stanicom , prijemnikom ili sta je vec neznam, ono sto je meni bilo najvaznije to je se i desilo.
Motor se vise ne ukljucuje kad izgubi signal ili ugasim stanicu (yay)

Pozdrav 
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline Igor

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
Re: Easy Glider PRO - crash
« Reply #7 on: February 25, 2009, 07:48:00 PM »
Kad se izadje iz dometa ili ugasi stanica servoi  kao i motor nekontrolisano rade.Kad sam proasao jedrilicu motor koji je bio zabijen u zemlju je radio kao da je na punom gasu,osovina motora je proklizala u spineru i tako se vrtio.

Ne znam koju stanicu imas i da li ima "fail safe" opciju. Vecina modernijih stanica ga ima i to obicno na jdenom kanalu, mada pstoje stanice sa "fail safe" na 4 i vise kanala. "Failsafe" obicno sluzi bas za takve situacije kada se izgubi kotakt izmedju rx i tx-a - u tom slucaju servoi dobiju komandu da se okrenu u radije isprogramirani polazaj. Npr., ako imas failsafe samo na jednom kanalu obicno je to za gas, i ako izgubis signal on automatski oduzme gas. Takodje ako imas failsafe na 4 kanala, moze da se isprogramira da se skine gas i model stavi u blagi poniruci zaokret (ili kako vec hoces da se avion ponasa kada se izgubi kontakt)...

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Easy Glider PRO - crash
« Reply #8 on: February 25, 2009, 08:44:43 PM »
e sad dali se ti regleri ne slazu sa stanicom , prijemnikom ili sta je vec neznam, ono sto je meni bilo najvaznije to je se i desilo.

Regler radi samo ono što mu "kaže" prijemnik. Ako prijemnik "ćuti", odnosno, zbog prekida komunikacije sa predajnikom jednostavno nema pojma šta da "kaže" regleru, onda regler (skoro svi savremeni) "shvata" da je komunikacija u prekidu i nakon otprilike 1 sekunde smanjuje gas na nulu. To se događa kod običnih sistema, kod kojih je pri gubitku komunikacije signal na izlazu iz prijemnika potpuno "nerazumljiv" za elektroniku u servou, odnosno regleru. U tim situacijama servoi podivljaju i mlate nekontrolisano na sve strane. Zato se kod takvih sistema OBAVEZNO pre uključivanja prijemnika mora uključiti predajnik. E, ali kod sistema koji imaju fail-safe funkciju, kao što je Spektrum, PCM ili SPCM, uvek na izlazu iz prijemnika ka servou postoji "razumljiv" signal, što i jeste funkcija fail-safe skalamerije. Onda to obično treba da se isprogramira. Kod Spektrum sistema se to radi upravo tako kako si i ti na kraju uspeo. Postaviš komande u položaj u koji bi hteo da se postave posle gubitka signala (na pr. gas na nulu, izvučeni flapsovi, kočnice, povez preko očiju pilotu...), i u tom položaju BIND-ueš sistem. Kod moje stanice Graupner MX-16s, ima i jedna dodatna mogućnost, ali samo u SPCM modu. Naime, za svaki kanal možeš da biraš dali da se zadrži trenutno stanje, ili da se postavi u neki položaj koji sam zadaš. Zadržavanje trenutnog stanja je dobra opcija, naročito kod helikoptera, jer trenutne gličeve i ne primetiš.
« Last Edit: February 26, 2009, 11:04:23 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Easy Glider PRO - crash
« Reply #9 on: February 26, 2009, 10:38:57 AM »
Lazo,hvala na iscrpnom,edukativno - informacionom odgovoru  :)aplauz do sada nisam imao ovih problema ali uvijek postoji ono ali...  :sljus Uskoro stize nova stanica sa sve safe modovima,ma ima da ga isprogramiramo...  (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Easy Glider PRO - crash
« Reply #10 on: March 03, 2009, 04:11:19 PM »
Jedino rjesenje u ovakvim situacijama jeste da se ovaj osteceni dio sa obe strane odsjece .Od dva komada stirodura 2 cm napravio sam sredisnji dio  koji ce da spoji ova dva dijela.Posto sam ovo sve lijepio sa CA i aktivatorom znajuci da CA nagriza stirodur isjekao sam i dva komada od lipova spera koje sam zalijepio epoxijem za stirodur.Kad je srerdisnji tj.dio za povezivanje zaljepljen prvo sam pricvrstio ovaj dio za trup a poslije toga i prednji dio.Naravno treba voditi racuna da se dovede sve ovo u centar a sa aktivatorom nemate puno vremena za korekciju.Poklopac nisam imao jer ga nisam pronasao na mjestu pada pa je ovaj proces ljepljenja dosta teze izvesti jer da sam imao poklopac on daje pravi polozaj prednjeg dijela.Na kraju krajeva sve je dobro uljepljeno i sve je cvrsto.Poklopac motora sam napravio tj.izvajao   (work)  od stirodura,malo ga izkitovao i prelakirao.Na poklopac kao i u trup sam ugradio magnete tako da je sada poklopac ne mrda a nema sanse da se odvoji  :jaki:  tako da je i onaj nedostatak sa plasticnim sarkama rjesen.Evo sada par fotografija,a sledece je postavljanje elektronike i lakiranje mislim color sheme i ostalo  malo experimentisanja kako nitro lak reaguje na elapor  mmmm

 
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Easy Glider PRO - crash
« Reply #11 on: March 10, 2009, 01:23:59 PM »
Naravno vec se vidi da jedrilica poprima svoj prvobitni izgled,nije da se hvalim ali je jedrilica jos bolja.Naravno poslije svega ovoga doslo je na red postavljanje elektronike i farbanje modela.Posto sam predhodne modele presvlacio Oracal folijom koja je dosta teza od monokota nisam htio da jedrilicu presvlacim sa njom a takodje nisam zelio ni da farbam sa vec isprobanom metodom za pjenaste materijale po receptu tibeteagle-a http://rcfly4um.org/index.php?topic=556.0 .Ovu metodu sam vec probao za farbanje stirodura i najbolje je rjesenje za stirodur.
Posto mi je EG PRO prvi model koji je napravljen od elapora tog cudnovatog materijala jer kao sto sam ovdje i opisao odlican je prilikom popravki a sad je dosao na red da se oproba kako reaguje na nitro lak. mmmm . Naravno bio sam u dilemi jer  vec kad je jedrilica popravljena i spremna za nove okrsaje da na kraju nesto uprskam sa ovim farbanjem.Sasa mi je rekao da je citao na forumu a on je farbao prednji dio Mentora sa mat nitro lakom tako da sam se upustio u experiment.

Posto postoji siroka lepeza ovih boja a mene su narocito interesovale flourescentne bojea a do sada imam modele koji su plave,bijele,narandzaste boje...nisam imao ni jedan zelene a ta fluo boja bas svijetli :big smile odlucio sam se za nju.Kao sto rekoh ovo je ipak experiment razmisljao sam odakle da pocnem i prvo sto sam ofarbao komadic od trupa koji sam odsjekao prilikom popravke :_D
Nakon farbanja  prvo sto se da primjetiti da saca malo nabubre.Moram napomenuti da je to bio malokomadic trupa tako da u sustini i nisam mogao primjetiti sta ce se zapravo desiti.E kad sam ovo probao na red je doslo krilo.
Kad sam ofarbao krilo nakon par minuta stisnuvsi krilo primjetio sam da je dosta omeksalo i uporedjujuci ga sa neofarbanim rekoh ode sve do djavola  :sljus

Kad sam ofarbao oba krila nakon jedno 2-3 sata krilo je dobilo istu cvrstinu kao sto je i prije bilo  (pijemo) E ovdje nije kraj price.Na djelovima krila tj.povrsinama koje su tanje kao sto su izlazna ivica,eleroni,kormila dolazi do vitoperenja usljed ove hemijske reakcije naravno prilikom susennja.Naravno nije to nista extremno i moze se poslije pazljivo vratiti u prvobitno stanje.
Nisam strucan da kazem sta se tu sve desavalo u tim strukturama da li je poremecena struktura koja bi promjenila osobine ovog materijala.Nakon prvih letova jedrilica se odlicno ponasa u vazduh tako da mogu reci sto se tice ovoga experimenta da je u potpunosti uspio a pacijent nije nastradao.
Bio sam planirao da ofarbam i trup ali sam se nakon svega ovoga odlucio sam da trup ne farbam jer ipak je ovdje spoj krila sa trupom.Znaci nitro lak ne nagriza elapor ali ako se neko odluci za farbanje sa nitrom lakom neka ima ovo gore navedeno u vidu.Takodje nisam siguran za sve modele npr.arcus se ne moze farbati,jer kod njega nije tako glatka i sjajna povrsina kao kod EG PRO jer kazu da je u novijim modelima Elapor sa dodatkom kaucuka ,volio bi kad bi neko dao blize informacije.Treba obratiti paznju i kad je u pitanju i Easy Star da ne bi bilo da sam nekoga naveo na tanak led,znaci provjera prije farbanja...Donji dio trupa kao i krila sam presvukao sa PVC Oracl folijom.Sve u semu ja sam yadovoljan sa ishodom farbanja boja u vazduhu izgleda fenomenalno bode  (--<<--) fenomenalno se vidi bilo da je oblacno,vedro... :)aplauz

Sta reci na kraju nego da je ova jedrilica fenomenalna kako za pocetnike tako i za one koji imaju iskustva jer pruza relax letove,pogodna je za transport i da se leti na razlicitim lokacijama,a ujedno ako trazite djavola kao i u svemu ostalom djavola cete i dobiti.Na vama je da odlucite.Evo sad par fotografija a slike sa letenja uskoro stizu.


   
« Last Edit: March 10, 2009, 10:34:45 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com