Author Topic: potrebna pomoc i saveti !!!  (Read 4566 times)

Offline Dragan-Pancevo-pocetnik

  • Newbie
  • *
  • Posts: 4
potrebna pomoc i saveti !!!
« on: November 02, 2008, 06:50:58 PM »
 (<--)
uf.. dva puta nestaje struja dok pisem ovo  :(
pocetnik sam u ovom hobiju  i veoma sam zagrejan da postignem nesto..
Imam 18 godina, idem u elektrotehnicku skolu tako da mi je elektronika specijalnost.. Mada jos kao mali sam cackao oko struje i pokusavao da napravim neki avion itd.. i eto me, u ovom hobiju nalazim sklop mastanja i struke...
u poslednje vreme sam dosta saznao i naucio o modelarstvu, mada je to malo, ali ipak malo po malo...
trebam uskoro da nabavim simulator i da pocnem sa virtuelnom praksom .. Planiram da u sto skorije vreme kupim radio stanicu (3-4 kanala, da nije bas skupa- za pocetak .. PA AKO NEKO IMA :)) mozemo da se dogovorimo. a i neku dodatnu opremu, i sitne stvarcice koje mislite da ce mi trebati)...

e sad.. posto planiram sam da pravim same modele i da ubacujem pogon... potrebno mi je brdo saveta.. :)))) pa bi zamolio sve iskusne da mi pomognu :)))

pa da krenemo redom... danas sam napravio sekac za stirodor (nasao sam na forumu :)) .. i malo ga isprobavao..extra radi... pa me zanima dali mi za materijal preporucujete stirodor ili?????

takodje jako vazno pitanje... sa kakvim modelima da pocnem??? posto sam video veoma sirok spektar modela, kategorija i vrsta???

unapred hvala svima!!!!  (<--)




Offline vukas

  • Newbie
  • *
  • Posts: 8
Re: potrebna pomoc i saveti !!!
« Reply #1 on: November 03, 2008, 03:46:15 PM »
Pa ako si napravio sekac za stirodur tesko ces sa njim rezati bukvu! :hehe Salim se, naravno, stirodur ti je jako zahvalan za obradu jer mozes da ga smirglas za razliku od stiropora. Sto se tice bojenja,malo pretrazi po forumu,mislim da je tibeteagle  (res) objasnio najbolji nacin. Prvi model gledaj da bude neki trener,visokokrilac,po mogucstvu sa V krilom zbog stabilnosti...
Pozdrav,
Zile

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: potrebna pomoc i saveti !!!
« Reply #2 on: December 16, 2008, 04:13:16 PM »
Bravo momak!
K'o sto revce Vukas, nesto stabilno, V krilo ili krilo kao kod jedrililica koje se lomi u V:







Ovo shvati kao cisto nabacivanje ideja! Gledaj da ga sastavis od sto manjeg broja jednostavnih delova. Pozeljno je da bude rasklopiv, da mozes da skines krilo radi lakseg prevoza, skladistenja isl. Ima jako puno modela kojima se krilo pricvrscuje gumicama.

Prvo nabavi sve delove!
Predlazem ti da pravis cetvorokanalni model. Motor - gas, eleroni, ruder - vertikalac i elevator - horizontalac. Brzo ces hteti od svog modela nesto vise! A, nista neces ustedeti ni sa trokanalnom stanicom. Uzmi nesto sa bar 4 kanala. To je dovoljno za akrobatski model, i uglavnom ti skoro nikad nece zatrebati vise od 4 kanala.

Da rezimiram:
1) Odluci se za tip motora! To odredjuje kakvo nosenje ces da pravis na modelu za motor, koliko ti servoa treba i koja dodatna elektronika ide uz odredjeni motor.

2) nabavi svu elektroniku, da bi mogao da isplaniras gde sta ide i kojih je dimenzija.

3) Sastavi sve uz neciju pomoc. Jako je vazno odrediti polozaj tezista u odnosu na krilo! Ako ti je teziste na mestu letece kako god da si ga napravio.

Mozda ti je najbolje da krenes sa elektro varijantom. Motor + ESC $20, baterija LiPo 1300-1500mAh 3S <$20, punjac >$30, imas i servoe za oko $5 kom za manje modele.

Offline Dragan-Pancevo-pocetnik

  • Newbie
  • *
  • Posts: 4
Re: potrebna pomoc i saveti !!!
« Reply #3 on: January 12, 2009, 06:38:31 PM »
Hvala za savete!!!

 (<--)