Author Topic: MPX Easy Star II korak po korak  (Read 33714 times)

Offline neznalica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
MPX Easy Star II korak po korak
« on: June 13, 2012, 04:53:51 PM »
Pozdrav drustvo,

Odavno citam po forumu i odlucio sam da moj prvi post bude ukratko objasnjenje o sklapanju Easy Star II. Model se tek pojavio i s’ obzirom da je frishak objasnjenja po internetu su rijetka i slaba.

Posto sam posjedovao Easy Star I (akcenat na posjedovao) malo cu da govorim o razlikama na „prvu”. Na izgled razlike i nisu bas neke, ali ipak postoje. Trup je na ESII malo duzi i elegantniji, posebno nos. Poklopac kokpita je isto tako dozivio evoluciju i dosta bolje drzi, iako se jos uvijek koriste one glupe plasticne baglame sto uklapaju jedna u drugu. Sam kokpit, odnosno prostor za bateriju i prijemnik je bar 2x prostraniji nego prije i daje dosta mjesta za vece baterije i eventualni FPV. Krila nekako izgledaju drugacija, iako to moze biti i subjektivno, i imaju kompletnu pripremu za elerone. Postolje za motor je prica za sebe, i totalno je radizajnirano, ali o tome vise u tekstu koji slijedi. Rep je dozivio najvecu evoluciju, jer se sada horizontalni stabilizator skida u nekoliko poteza.

Izmedju pocetka i kraja gradnje je proslo nekoliko dana jer sam jedrilicu kupio na www.rcsrbija.rs , dio dijelova na HobbyKingu, a ostatak mi je poklonio moj shurak Nebeski http://www.rcfly4um.org/index.php?action=profile;u=1462. Nisam zurio da sklapam jer sam tako napravio nekoliko gresaka tokom sklapanja ESI. Dio fazona sam pokupio po internetu, dio sam pratio uputstvo i naravno nesto sam iz glave skontao. Pokusacu da fotografijama i video zapisima docaram od pocetka do kraja kako je to teklo (ne obracajte paznju na datume na fotografijama, nisu tacni).



Sve je pocelo sa raspakivanjem paketa kada je stigao do mene.

Odavno citam po forumu I odlucio sam da moj prvi post bude ukratko objasnjenje o sklapanju Easy Star II. Model se tek pojavio i s’ obzirom da je frishak objasnjenja po internetu su rijetka i slaba.

Posto sam posjedovao Easy Star I (akcenat na posjedovao) malo cu da govorim o razlikama na „prvu”. Na izgled razlike i nisu bas neke, ali ipak postoje. Trup je na ESII malo duzi i ele-gantniji, posebno nos. Poklopac kokpita je isto tako dozivio evoluciju i dosta bolje drzi, iako se jos uvijek koriste one glupe plasticne baglame sto uklapaju jedna u drugu. Sam kokpit, od-nosno prostor za bateriju i prijemnik je bar 2x prostraniji nego prije i daj
e dosta mjesta za vece baterije i eventualni FPV. Krila nekako izgledaju drugacija, iako to moze biti i subjektivno, i imaju kompletnu pripremu za elerone. Postolje za motor je prica za sebe, i totalno je radizajnirano, ali o tome vise u tekstu koji slijedi. Rep je dozivio najvecu evoluciju, jer se sada horizontalni stabilizator skida u nekoliko poteza.

Izmedju pocetka i kraja gradnje je proslo nekoliko dana jer sam jedrilicu kupio na [url=http://www.rcsrbija.rs]www.rcsrbija.rs[/url] , dio dijelova na HobbyKingu, a ostatak mi je poklonio moj shurak Nebeski. Nisam zurio da sklapam jer sam tako napravio nekoliko gresaka tokom sklapanja ESI. Dio fazona sam pokupio po internetu, dio sam pratio uputstvo i naravno nesto sam iz glave skon-tao. Pokusacu da fotografijama i video zapisima docaram od pocetka do kraja kako je to teklo (ne obracajte paznju na datume na fotografijama, nisu tacni).

[img width=640 height=480]http://dl.dropbox.com/u/64745385/IMG_0302.JPG">>


Sve je pocelo sa raspakivanjem paketa kada je stigao do mene.

« Last Edit: June 13, 2012, 05:17:02 PM by neznalica »

Offline neznalica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
Re: MPX Easy Star II korak po korak
« Reply #1 on: June 13, 2012, 04:55:08 PM »
Naravno prvo sto sam trazio su razlike izmedju starog ESI i novog ESII, mom odusevljenju nije bilo kraja kada sam vidjeo da je sve spremno za elerone, da se rep lako skida, da postoje poklopci na trupu koji skrivaju servoe od pogleda i naravno da je sve doslo savrseno ocuvano (nista nije krivo).



U paketu je doslo sledece:

- Tijelo sastavljeno i zapakovano u zasebnu kesu sa baloncicima
- Krila zajedno spakovana u zasebnu kesu sa baloncicima
- Horizontalni stabilizator
- Sitni plasticni dijelovi spakovani u 3 kesice
- Celicne zice za kontrolu kormila i elevatora (2 kom)
- Plasticne cjevcice u 2 razlicite dimenzije (5 kom)
- Nezaobilazne Multiplex naljepnice



Hmmm, sada se treba odluciti cime lijepiti dijelove aviona. Epoxy ili super lijepak? Zato sto epoxy promjeni boju u neku beze zuckastu, odlucio sam se za CA u gelu sa aktivatorom. Po mom misljenju gel (bilo koje gusce ljepilo) je bolje jer se smanjuje mogucnost da iscuri na mjesta koja se krecu i tako izazove moguce probleme. O lijepljenju dvije polovine trupa cu da odlucim kada dodje vrijeme za to, ipak jos uvijek nemam sve dijelove.



Prvo sam se odlucio da slijepim neke externe dijelove koji i nemaju veze sa samim trupom. Znaci krila na vas je red. Prvo sam pregledao kako uklapaju drzaci sipke krila. Naravno nisam nista manje ocekivao nego savrseno.



Otvor u krilu sam naprskao sa aktivatorom dok sam na manjem dijelu elapora koji se uklapa namazao unutrasnje ivice sa CA gelom. Samo nannosenje ljepila treba pazljivo odraditi jer ako na iscuri u kanale kuda se sipka krece imacemo problem kada je budemo ubacivali u krila.



Ovo prvo ljepljenje je proslo odlicno i kombinacija CA gela i aktivatora se pokazala odlic-nom. Nema curenja i lijepi za nekih 10 sekundi. Probao sam sipku i uklopio krila. Odlicno. Sada mozemo ici dalje.



Dio gore pomenutih plasticnih cjevcica treba izrezati po uputstvu koje dodje uz jedrilicu.

« Last Edit: June 13, 2012, 10:39:28 PM by neznalica »

Offline neznalica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
Re: MPX Easy Star II korak po korak
« Reply #2 on: June 13, 2012, 05:10:06 PM »
Posto sam to uradio sada treba naci gdje ih upotrebiti. OK, opet nesto novo na ESII. Ima ojacanja u vidu ovih cjevcica koje se lijepe ukoso na svaku od polovina trupa. Takodje jedna cjevcica ide skoro pa cijelom duzinom trupa i sluzi kao ojacanje i kao vodjica za antenu ako koristimo FM sistem. Naravno i tu sam koristio kombinaciju CA gel + aktivator. Aktivator sam prskao po elaporu a gel nanosio na cjevcice.



Sledeca faza, mehanizam za uklapanje horizontalnog stabilizatora (elevatora). Kao sto se vidi sa fotografije jedan dio treba zalijepiti za glavno tijelo, drugi dio je slobodan i cjevcica za antenu ga drzi da ne ispadne iz lezista. Dio koji se nalazi na stabilizatoru je u principu samo vodjica i treba obratiti paznju kako se okrece prije lijepljenja.
Za lijepljenje sam koristio vec provjereni CA u gelu, aktivator po elaporu i gel na plasticni dio. Moram napomenuti da tek kada se slijepi ovaj dio, odnosno brava za zakljucavanje stabilizatora, tek se onda lijepi cjevcica za antenu (da bi se mogla proturiti kroz bravu).







Ovim sam zavrsio lijepljenje externih dijelova koji ne uticu na lijepljenje, odnosno sljepljivanje trupa. Sada prelazim na elektricne dijelove, servo-i, motor i ESC.

Odlucio sam se za jeftine, a opet isprobane Hextronik HX-T900 servoe od 9g. Njih treba 4 komada, po jedan za kormilo i elevator, i 2 za elerone. Ovi servoi su se pokazali kao najbolji sto se tice odnos placeno/dobijeno, ali opet oni imaju i negativnu stranu: kratak kabl i vuku dosta struje.

« Last Edit: June 13, 2012, 09:58:27 PM by neznalica »

Offline neznalica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
Re: MPX Easy Star II korak po korak
« Reply #3 on: June 13, 2012, 05:23:17 PM »
Sada sam se odlucio da montiram servoe za elerone i tu je doslo do prvog lemljenja i stvarne prepravke. Morao sam da produzim kablove za tacno 95mm. Posto sam imao u rezervi kabla za servoe to sam i uradio.





Kada sam zavrsio sa „zicanim” radovima prikopcao sam elerone na prijemnik da bi ih doveo na fabricku 0 da bih mogao da pricvrstim „vucnu ruku”. Samo uklapanje u vec pripremljeno mjesto je proslo bez vecih problema. Oblik je skoro pa isti kao i kod preporucenih MPX nano, tako da malo rada sklapelom i voila , servo je ubacen. Opet CA gel i aktivator da se servo zalijepi direktno za krilo. Mala napomena, na Hextronik “vucnim rukama” su rupe veoma male i moraju se prosiriti da bi zica iz kompleta mogla da se ubaci. Ja sam od oka koristio drugu rupu od kraja i pokazalo se kao OK rijesenje. Baglame na elerone sam zalijepio kao i sve do sada koristeci CA gel i aktivator. Tu se mora obratiti paznja jer sve baglame treba lijepiti sa nagibom premu unutra.




Veoma bitna stava za prikopcavanje elerona je Y kabl, koji se mora kupiti gotov ili se napraviti. Ja sam se odlucio za ovo drugo, odnosno pravljenje, ali da sam znao koliko ce mi vremena oduzeti rado bih ga kupio. Posto postoji vec planirano i ostavljeno mjesto u trupu za konektore elerona, mora se obratiti paznja tokom pravljenja kako je okrenut kabl koji izlazi iz krila, pratiti boje.



Nastavljamo i dalje sa elektrikom. Jos jedna razlika izmedju ESI i ESII je pronadjena. Prije je ESC stajao u kokpitu, dok je na ESII ostavljeno mjesto direktno ispod motora. Uf, valja sve lijepo izmjeriti, duzinu zice do baterije i naravno do motora da bi sve bilo „taman”. Kada je sve izshemirano i zice pripremljene, ostaje nam da to sve lijepo zalemimo prije samog uklapanja. Ja sam direktno lemio zice motora za zice ESC-a jer jednostavno nije bilo mjesta oko motora da stanu 3 „bulet” konektora. I opet kada se ovo sve zavrsi treba provjeriti dal’ motor vrti u pravom smjeru, ukoliko ne vrti zamjeniti bilo koje 2 zice izmedju motora i ESC-a. Ovo sa motorom provjeriti 5 puta jer sam ja bio siguran da vrti kako treba, ali sam bio u krivu i morao sam da kopam ESC iz tijela kasnije.



Ja sam se odlucio za motor i ESC sa HobbyKing-a.

Motor mi je outrunner Turnigy Aerodrive 2213 1050kV 19A 



ESC sam odabrao malo predimenzionisan za ovaj motor ali namjerno. U pitanju je HobbyKing 30A blue series, koga originalno proizvodi Mystery. Glavni razlog za izbor ovog ESC-a je impresivnih 3A izlaza na SBEC-u, jer Hextronik servoi su poznati da hoce da povuku i vise od 500mA struje.


« Last Edit: June 13, 2012, 05:26:30 PM by neznalica »

Offline neznalica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
Re: MPX Easy Star II korak po korak
« Reply #4 on: June 13, 2012, 05:32:12 PM »
Odlicno, sada sam svu struju povezao i istestirao, vrijeme je da se razmislja kako trup sastaviti, odnosno kako zalijepiti dvije polovine zajedno. Na proslom ESI sam koristio Epoxy da bih to uradio, ali jednostavno sada sam htio da probam nesto novo. Na RCGroups sam citao da dosta ljudi koristi dvostruko ljepljivu traku za te stvari, tako da sam se ja bacio u potraznju neke takve. Ispostavilo se da traka ima raznih ali za moj ukus ni jedna ne drzi bas nesto. Na kraju sam „naletio” na siroku traku za lijepljenje etisona i odusevio se snagom. Izbor je pao, ili ona ili CA gel. Traku sam makazama sjeckao na male trakice i lijepio po jednoj strani trupa. Izbjegavao sam da lijepim po mjestma gdje imaju izbocena mjesta, tipa vodjice za uklapanje i cjevcice. Kada sam sve to izlijepio, probao sam trup jos jednom bez lijepljenja da vidim kako sve „lezi”. Kada sam se uvjerio da je sve naleglo, zalijepio sam pomocu CA gela vodjice konektora elerona u trup (paziti kako su okrenuti konektori u odnosu na konektore koji vire iz krila) i provukao antenu od prijemnika kroz za to namijenjenu cjevcicu (jer koristim FM stanicu za ovaj model).



Slijepljivanje trupa moze da pocne!!!!!!

Sada sam odlijepio drugu stranu na vec zalijepljenim trakicama i pazeci na polozaj ESC-a polako sastavio prednji kraj trupa sve do iza motora a u rep postavio plasticni dio da se ne bi slijepio. Zasto? Pa treba bravu horizontalnog stabilizatora zalijepiti za drugu polovicu tijela. Ovaj dio sam odradio sa CA gelom bez aktivatora, jer nisam htio da aktivator osteti ljepilo na vec zalijepljenim trakicama. Kada sam sve slijepio malo sam se divio kako je sve isplao i kako traka dobro drzi.



Doslo je vrijeme za montazu motora. Jos jedna OGROMNA evolucija na ESII. Motor se montira na plasticno kuciste, koje moze da nosi i inrunnere i outrunnere. Prvo zalijepimo kuciste za tijelo prateci pisana uputstva. Naravno opet koristim CA gel uz pomoc aktivatora. Posto ja montiram outrunner u kuciste (tako je i predvidjeno) potreban je neki “cable management” da motor ne bi kacio kablove. Multiplex je i na to mislio i ostavio mjesto za komadic cjevcice pored motora za koji se zakace kablovi. Uz pomenuti motor dolazi kompletna oprema i samim tim i sarafi. Dvije od cetiri rupe na nosacu motora savrseno odgovaraju tako da nema potrebe za nekim dodatnim prepravkama. Ja sam dodatno kapnuo malo CA oko sarafa da bih sprijecio njihovo samoodvtranje. Motor je montiran!!!!

« Last Edit: June 13, 2012, 05:40:52 PM by neznalica »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: MPX Easy Star II korak po korak
« Reply #5 on: June 13, 2012, 05:34:15 PM »
Svaka cast  :)aplauz, sve je super, samo ti je nick pogresan  ;namig.

poz
Veljko

Offline neznalica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
Re: MPX Easy Star II korak po korak
« Reply #6 on: June 13, 2012, 05:38:12 PM »
Jos jedna novost kod ESII je sklopivi propeler. Uz njega su isporucena dva nosaca propelera, za 3mm i 3,173 mm osovine. Meni je odgovarao ovaj veci. Za montazu nosaca nam treba kljuc broj 10 da bi pricvrstili nosac za osovinu. Prije montaze nosaca na osovinu potrebno je montirati „pera” propelera pomocu isporucenih stiftova. Tokom zavrtanja propelera treba paziti da bude distanciran dovoljno od nosaca motora, odnosno da ne kaci do nosaca motora. Zadnja je pokrivna kapa propelera kroz koju treba provuci prilozenu gumicu kroz za to pripremljene rupe. Tokom montaze zastitne kape treba paziti da se gumica navuce preko “pera”  da bi ih drzala zatvorenim kada se propeler ne okrece.


Ovu sam fotografiju posudio sa interneta cisto da prezentujem kako izgleda sklopljen propeler dok ja ne uslikam moju

Sada ESII vec lici na avion. Servoi elevatora i kormila su dosli na red. Opet ista procedura kao i kod elerona, ubacujem ih provizorno u za to predvidjene rupe na tijelu i provlacim kabl do prijemnika. Moram da vidim kako okrenuti servo da bi mi vucna ruka radila posao kako treba bez invertovanja komandi na stanici. Kada sam to podesio, opet busim drugu rupu od kraja ruke da bih mogao provuci prilozene zice za komande. Opet ista stvar, u setu imaju dvije plastike koje su lezista za servoe, njih treba zalijepiti za tijelo prije nego ubacimo servoe unutra. Ja sam zaboravio, vi nemojte. Servoe lijepim za tijelo koristeci CA gel i onda preko prskam aktivator.


Ovu sam fotografiju posudio sa interneta cisto da prezentujem kako izgleda sklopljen propeler dok ja ne uslikam moju


Skoro smo na kraju, jos cjevcice za komande su nam ostale da se zalijepe. Ukoliko se sjecate rekao sam da imamo dvije razlicite velicine, manja savrseno odgovara u vecu. Prvo uvucemo manju u vecu i onda zicu za kontrolu kroz manju. Ja sam prvo odmjerio kako mi to sve stoji i malo savio zice na krajevima gdje ulaze u baglamu da bih smanjio naprezanje iste. Sada lijepim vanjsku (vecu) cjevcicu za tijelo u za to vec predvidjene kanale. CA gel na cjevcicu, aktivator po elaporu. U ovom djelu se mora biti pazljivo da nam ljepilo ne zadje izmedju manje i vece cjevcice jer trebaju slobodno da klize izmedju. NAPOMENA: prvo uklopiti zakrivljeni dio u ruku serva pa onda lijepiti za tijelo.


Kada sam sve ovo zavrsio i stegao zice za baglame, pocinjem da sijecem stiropor da oslobodim komande na ruderu, elevatoru i eleronima. Vrijeme je za prvu probu komandi i motora na stolu.





Jupiiiii, sve radi.
« Last Edit: June 13, 2012, 09:46:56 PM by neznalica »

Offline neznalica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
Re: MPX Easy Star II korak po korak
« Reply #7 on: June 13, 2012, 05:39:56 PM »
Nik je na mjestu. Pitaj Nebeskog, ja sam masina za kvarenje modela.

Svaka cast  :)aplauz, sve je super, samo ti je nick pogresan  ;namig.

poz

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: MPX Easy Star II korak po korak
« Reply #8 on: June 13, 2012, 08:45:56 PM »
Sto mene  :big smile, jedini ko bi se mogao sloziti sa nickom je moj stari Radian Pro na kojem si učio da letiš.
Ali i to je bilo davno.

:)aplauz :)aplauz :)aplauz

Jel ti se to pokvario fotoaparat pred kraj pa nema slika sklapanja motora?  ;namig

Nik je na mjestu. Pitaj Nebeskog, ja sam masina za kvarenje modela.

Svaka cast  :)aplauz, sve je super, samo ti je nick pogresan  ;namig.

poz

Offline neznalica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
Re: MPX Easy Star II korak po korak
« Reply #9 on: June 13, 2012, 08:57:35 PM »
Nije, nego sam popizdio kada sam skontao da mi se motor vrti na kontra stranu. Salu na stranu ove su mu prevelike, moram resize da odradim pa da ih ponovo uploadujem jer se sporo ucitavaju. Veceras cu da uradim edit postova i da zamjenim fotografije.
Sto mene  :big smile, jedini ko bi se mogao sloziti sa nickom je moj stari Radian Pro na kojem si učio da letiš.
Ali i to je bilo davno.

:)aplauz :)aplauz :)aplauz

Jel ti se to pokvario fotoaparat pred kraj pa nema slika sklapanja motora?  ;namig

Nik je na mjestu. Pitaj Nebeskog, ja sam masina za kvarenje modela.

Svaka cast  :)aplauz, sve je super, samo ti je nick pogresan  ;namig.

poz

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: MPX Easy Star II korak po korak
« Reply #10 on: June 13, 2012, 10:44:40 PM »
Odlicno si ovo odradio  :)aplauz
Reci mi kad spojis krila dali strce van modela kablovi od ailerona? Ja se razmisljao da napravim duzi Y kabal i kad spojim krila samo polako dotegnem iznutra.
Jedan model sam ostavio meni, krenuo sa sklapanjem i usput slikao ali ti si me preduhitrio sa ovim postom  (pijemo)
Lepo si sve objasnio i slikama docarao, jedva cekam da cujem i prve utiske kako leti jer kako stojim sa vremenom moj ce jos neko duze vreme ostati  na radnom stolu  :sljus

Pozz...
Vladimir

Offline neznalica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
Re: MPX Easy Star II korak po korak
« Reply #11 on: June 13, 2012, 11:20:28 PM »
Model leti extra ali je onaj za upravljacem totalno los  :sljus

MORAO sam juce da ga probam, ali bas sam morao. Vjetar je duvao kao lud i ja sam cekao do pred vece da malo umanji. Taman sam mislio da je to to i poletio, ali ne lezi vraze poce da duva u udarima. Jedva sam jedrilicu vratio do sebe i vjetar je omlatio tacno meni pred nogama sa nekih 7 - 8 metara.

Evo i videa nezgodnog leta, sto bi rekao Nebeski crna kutija za analizu



Bice jos fotografija samo da uhvatim malo vremena.

Sto se tice elerona, onako kako su rekli u uputstvu, 25 od ivice krila do konektora je prava mjera, ima mjesta da se uklopi konektor, a kablovi ne strce. Ja sam ih na kraju iskljucio sa prijemnika jer se moram navici ne upravljivost samo sa kormilom. Razlika izmedju "keca" i dvojke je nevjerovatna sto se tice kormila. Meni eleroni i ne trebaju jer ja uglavnom jedrim na nekih 30 metara od tla.


Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: MPX Easy Star II korak po korak
« Reply #12 on: June 13, 2012, 11:38:15 PM »
mislim da bi ti u ovom slučaju eleroni baš pomogli da avion brže vratiš u horizontalu. 
inače mesto na kom letiš je prelepo. gde je to? 

Offline jarun75

  • Newbie
  • *
  • Posts: 27
  • MAK Zapad
Re: MPX Easy Star II korak po korak
« Reply #13 on: June 13, 2012, 11:41:21 PM »
Pozdrav

I ja imam Easystara II i moram priznat da je bolji od jedinice evo koja snimka s njega s keycainom#16 koji smo napravili na maidenu da napomenem nije profi snimka



Evo i jedan od mog kolege samo sa gopro snimano



lp
« Last Edit: June 13, 2012, 11:58:32 PM by jarun75 »
Futaba 7c, Mini Titan 325, Zagi, Easy Star II, FunJet, Raptor F22

Offline neznalica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
Re: MPX Easy Star II korak po korak
« Reply #14 on: June 13, 2012, 11:52:00 PM »
Ja sam iz Foce, a ovo gdje letim je Tjentiste (vidi se spomenik iznad). Jeste da mi je malo podaleko, nekih 25 km ali vrijedi jer ako mi vrijeme ne dopusti da letim bar mogu da setam.

Ma jednostavno jos nisam spreman za elerone, neznam da ih koristim prakticno. Sutra cu da dodam i koju sliku sa Tjentista. Ndam se da ce biti letenja za vikend na Zelengori, idem na izlet pa je steta ne iskoristiti.

mislim da bi ti u ovom slučaju eleroni baš pomogli da avion brže vratiš u horizontalu. 
inače mesto na kom letiš je prelepo. gde je to?