Author Topic: FunFly build thread  (Read 43553 times)

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: FunFly build thread
« Reply #30 on: November 04, 2008, 11:34:27 AM »
Bravo Drapsin, upravo o tome je rec i Ti si to odmah shvatio. Neverujem ni da je po planu ma kogod ga crtao predvidjeno nastavjlanje balze na onom mestu i onakav nacin.Zao mi je sto sam se uopste javljao na ovu temu, namera mi je bila samo da pomognem mladom kolegi, a dosao sam u situaciju da vodim repliku. Video sam modele koji su sklapali krila i gubili vertikalce u letu zbog tehnickih gresaka u izradi modela.
Sto se mene tice ja svoju diskusiju zatvaram.
ex pseudonijum: licider

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: FunFly build thread
« Reply #31 on: November 04, 2008, 12:48:12 PM »
to da tu si u pravu za ta ojacanja na coskovima ali tu je doslo do zabune tj nesporazuma sto i mali nije razumeo on je mislio na drugo nesto kao i ja , po meni je mali popio stirku bez razloga samo zato sto je na pogresnu stvar mislio a ja se saosecam sa njime jer sam i ja tako mislio a sto se tice tih ojacanja u coskovima podrazxumeva se kako treba da idu godovi tako da LICIDERU mislim da si bezveze planuo (:sok:)

nemke kod ojacanja coskova kao sto ih ti imas godovi tj pocetci godova moraju  takoreci da spajaju te dve letvice , na najgorem mestu si nastavljao komad balze jer taj komad se lepi na trup i trpi najvece sile i udare kada se model prevrne pri sletanju preporucujem ti na tom mestu kada budes lepio vertikalac na trup ojacas, ja sam ubusio dve karbonske sipkice ali mozes i da kupis one drvene listove ne znam kako se zovu verovatno ce neko na forumu vec reci koriste se za spajanje iverice kada se pravi namestaj itd i samo je useces u trup i vetikalac kao kada stavljas zanere.

poz
« Last Edit: November 04, 2008, 01:08:55 PM by Dejan Dobricki »

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: FunFly build thread
« Reply #32 on: November 04, 2008, 04:11:18 PM »
to da tu si u pravu za ta ojacanja na coskovima ali tu je doslo do zabune tj nesporazuma sto i mali nije razumeo on je mislio na drugo nesto kao i ja , po meni je mali popio stirku bez razloga samo zato sto je na pogresnu stvar mislio a ja se saosecam sa njime jer sam i ja tako mislio a sto se tice tih ojacanja u coskovima podrazxumeva se kako treba da idu godovi tako da LICIDERU mislim da si bezveze planuo (:sok:)

nemke kod ojacanja coskova kao sto ih ti imas godovi tj pocetci godova moraju  takoreci da spajaju te dve letvice , na najgorem mestu si nastavljao komad balze jer taj komad se lepi na trup i trpi najvece sile i udare kada se model prevrne pri sletanju preporucujem ti na tom mestu kada budes lepio vertikalac na trup ojacas, ja sam ubusio dve karbonske sipkice ali mozes i da kupis one drvene listove ne znam kako se zovu verovatno ce neko na forumu vec reci koriste se za spajanje iverice kada se pravi namestaj itd i samo je useces u trup i vetikalac kao kada stavljas zanere.

poz
Naravno da se podrazumeva kako idu, ali ih on nije tako i stavio i zato je to i pomenuto.
Pozdrav svima i bez ljutnje.
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: FunFly build thread
« Reply #33 on: November 04, 2008, 06:26:25 PM »
Izgleda da će ovaj topik pisati svi, a najmanje n3mke  lol
Sve ovoga ne bi bilo da je nabavio originalan plan od mene odštampan u boji sa tekstualnim objašnjenjima detalja na planu.
Ona greška sa godovima nije velika. Natopi te komadiće u vertikalcu sa retkim cianofiksom ili premosti taj ćošak sa letvicom 8x6mm iznad tog komada da ne pukve na godovima. Nešto će i orakover da drži  ;)
Samo napred :superman:
« Last Edit: January 11, 2009, 03:47:02 AM by SABURO »

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: FunFly build thread
« Reply #34 on: November 04, 2008, 08:32:33 PM »
Nisam bio tu neko vreme pa nije bilo napretka. Sto se tice godova, izvinjavam se jer je doslo do zabune. U svakom slucaju hvala, i drago mi je da je neko to primetio! Ojacacu nekako usput :)
Sipke cu pokusati da nabavim, a dok ne uspem pozabavicu se trupom.
Imam i jos jedno pitanje, kako iseci deo trupa od balze kroz koji ide krilo, tj. kako precizno napraviti otvor za krilo??

pozdrav i hvala na komentarima i pomoci!
« Last Edit: November 04, 2008, 09:48:46 PM by n3mke »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: FunFly build thread
« Reply #35 on: November 04, 2008, 11:57:15 PM »
Pilica je čudo. Važno je da tačno preneseš liniju sečenja na balza plank od 10mm i da tačno režeš.
Ja predlažem sledeću tehniku:
Sa plana fotokopiraj ovaj otvor. Iseci sa makazama što tačnije. Odmeri na planku mesto i nalepi sa lepkom za papir.
Izbuši manju rupicu na balzi i papiru blizu ivice i provuci pilicu. Pažljivo seci pored ivice papira i gledaj da rez bude pod pravim uglom na plank. Ne daj da ti ruku vodi pilica ili godovo!
(nene)
Može da se precrta sa plana putanja preko indigo papira. Ovo manje preporučujem.
Iseci i ostale delove trupa na način koji hoćeš. Plan trupa nalepi na ravnu dasku ili stol i prekrij sa tankom providnom folijom ako hoćeš da zaštitiš plan. Delove sastavljaj na planu tako da prvo slepi velike i spoljnje komade, a posle ispuni sa manjima. Pazi da svi komadi budu iste visine odnosno 10mm.  :mhm Plankiranje trupa posle....
Na sličan način možeš seći profile krila u paru kao u opisu gore za trup. Rupe na profilima seci isto sa pilicom. Rupa neka je malo manja od prečnika cevi ili šipke koju nađeš, a posle doteraj sa šmirglom što tačnije.
Drugi način je isecanje profila sa šmirglanjem na bazi krajnjeg i srednjeg profila navučeno na iglu, odnosno klasično. Ovo manje preporučujem i neću ni opisivati.
Sa malo više pažnje nego inače, svi delovi se mogu izrezati za nekoliko sati. Ovo je važan momenat jer od tačnosti rezanja zavisi koliko će te glava kasnije boleti ili ne.  :sljus
Bolje radi pažljivije i sporije ove delove, s obzirom da nemaš rezervni materijal ako pokvariš nešto.
Ovo su saveti u načelu a o manjim detaljima se moraš sam pobrinuti.
Slikaj sve što radiš i ne brini što te neko eventualno  (--<<--) Ti već imaš AS u rukama za kraj  ;)
Samo napred  (thumb)
« Last Edit: January 11, 2009, 03:52:31 AM by SABURO »

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: FunFly build thread
« Reply #36 on: November 05, 2008, 07:38:13 AM »
 (:sok:) na mojim planovima pise da je balsa 8mm, ne 10mm
ja vec sve delove isekao od 8mm balze  ??? ???

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: FunFly build thread
« Reply #37 on: November 05, 2008, 01:49:41 PM »
Originalno je sve 10mm jer je trup i ovako jako pljosnat. Sa time se skoro ništa ne dobije na težini a gubi na čvrstoći mnogo. Samo je horizontalac i vertikalac od 8mm. Ne znam ko ti je (pre)crtao plan ali ovo nije za pohvalu.  :(
Ko zna nešto o teoriji savijanja, može da izračuna da je ovo oslabljenje, sa 14mm na 12mm spoljnje mere, za oko 34%.
Možeš da uradiš i ovako ali trup iza krila će trebati ojačati iznutra a bolje spolja. Napred će držati šper plank od 1.2mm (po planu) ali od krila prema repu je slabije. Više će vibrirati rep od motora, a trvrđe sletanje će biti kritičan odar na taj deo. Ko je imao lom, njemu je puklo prvo na tom mestu i ako je bilo deblje.
Može se staviti u trup karbonska cev od 8mm ali predpostavljam da je nemaš. Ja sam to izbegavao da koristim jer sve sile se koncentrišu na površini trupa, a ne u unutrašnjoj konstrukciji. Ovako će plankovi od 2mm na trupu biti nmogo opterećeniji.
Ispunu sa tankim letvicama od krila prema nazad stavi duplo gušće. Naime, sa ovim se sprečava da se dva planka približe jedno drugome pri savijanju.
Bolje bi bilo da se konstrukcija za početnike pravi i sa debljom unutrašnjom konstrukcijom od 12mm, ali zbog težine i nestandardnih dimenzija je to već nepoželjno.
Znači uradi onda sve sa 8mm a za spoljnje ojačanje ćemo videti.  ;namig
Samo  :superman:




« Last Edit: January 11, 2009, 03:56:33 AM by SABURO »

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: FunFly build thread
« Reply #38 on: November 05, 2008, 01:59:33 PM »
Ok, mnogo mi je lakse tako posto sam vec isekao sve delove, a nije problem da dupliram ojacanja.

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: FunFly build thread
« Reply #39 on: November 06, 2008, 11:15:19 PM »
Isekao sam rebra, sutra idem po cevi. Malo mi je nejasan donji deo krila, tj. deo gde idu servoi, receiver i baterija. Bilo bi super ako bi neko uslikao vec gotov model odozdo.
 (thumb)

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: FunFly build thread
« Reply #40 on: November 08, 2008, 06:13:48 PM »


Kao sto vidite nema ojacanja, zaboravio sam da kupim letvice. Nadam se da ima u cvm-u bukove 10x5mm.
Rebra su od 3mm balze posto nisam uspeo da nadjem 2.5mm.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: FunFly build thread
« Reply #41 on: November 08, 2008, 07:43:22 PM »
Rebra, cev i podupirači su OK.
Ramenjača može da bude 10x5mm ili 8x8mm jelova letvica, ili balza 8x10mm, ako ne nađ¡ jelovu letvicu. Garantovano je dovoljno, jer je profil visok u korenu, gde je momenat savijanja najveći.
Izbuši rupe za letvicu nosača servoa, bukvu 6x6mm i uvuci ih prilikom navljačenja rebara. Bole će glava ako izostane  (zid)
Samo  :superman:
« Last Edit: January 11, 2009, 03:57:35 AM by SABURO »

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: FunFly build thread
« Reply #42 on: November 09, 2008, 07:57:23 PM »
Evo i buduceg izgleda modela. Hteo sam da sam napravim semu, ali nekako mi se ovaj katana fazon mnogo svidja :)

Traljavo je odradjeno, samo da vidim kako mu stoji sema..

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: FunFly build thread
« Reply #43 on: November 12, 2008, 10:52:18 PM »
Nabavio sam letvice za krila, i ulepio :)


muci me jedno: za sta je namenjena rupa 55x55mm na donjem delu sem prekidaca? receiver? bateriju?

poz
« Last Edit: November 12, 2008, 11:38:08 PM by n3mke »

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: FunFly build thread
« Reply #44 on: November 13, 2008, 03:03:59 AM »
da
Aeroplan Jocika, vidi!