Author Topic: FunFly build thread  (Read 43549 times)

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: FunFly build thread
« Reply #15 on: November 02, 2008, 02:55:12 PM »
Nisam ulazio u to ko je kreator modela, a da budem iskren nisam ni znao. Izvinjavam se ovim putem..  (giveup)
U svakom slucaja hvala za prelep model! 
I jedno pitanje: Nikako ne mogu da se snadjem oko cevki za montiranje rebara, pa me interesuje gde mogu naci tako nesto?

Evo i elerona, danas sam hteo da uradim celo krilo ali sam zbog nedostatka cevi uradio elerone, i sekao delove trupa.


molio bih nekog ko je pravio ovakav model da uslika donji deo krila, je mi nije bas jasan. pozdrav
« Last Edit: November 02, 2008, 03:48:48 PM by n3mke »

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: FunFly build thread
« Reply #16 on: November 02, 2008, 06:12:50 PM »
Za cevke okreni oglase i nadji nekog ko izvodi radove uvodjenja grejanja, oni imaju bakarne cevi raznih promera a parcad po metar dva uglavnom bacaju
da si blize Cacku ja bi ti to nabavio ali verujem da i u bgd ima puno majstora koji ce ti izaci u susret

Offline Emil Hanak

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: FunFly build thread
« Reply #17 on: November 02, 2008, 06:30:31 PM »
Da ne bude zabune:
Kompletan plan sa svim tehnickim resenjima je rad Tibeteagle-a!
Sto se tice krsenja prava copyrighta, moram naglasiti da plan ni u kojoj varijanti nisam ustupio ni za kakvu novcanu nadoknadu!
Autor je jasno i precizno definisao kako i na koji nacin moze da se dodje do plana modela.

Pozdrav,

Emil Hanak
« Last Edit: November 02, 2008, 06:55:53 PM by Emil Hanak »

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: FunFly build thread
« Reply #18 on: November 02, 2008, 08:27:24 PM »
autor tibet eagle? ja sam tako znao da je on isto kopirao sa hokusei plana, ali nema veze avion je strava samo napred sa izgradnjom ako budes imao pitanja tibet eagle ti sigurno moze pomoci on je uradio par komada i ja sam od njega kupio pozdrav :)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: FunFly build thread
« Reply #19 on: November 02, 2008, 08:41:00 PM »
U redu je momci. Samo da se stvari stave na svoje mesto.  :)
Cev od 16mm može da bude i od aluminijuma fi16x1mm, odnosno spoljnji prečnik fi 16mm sa zidom od najmanje 1mm, 1500mm dužine 2 komada. Možda ćeš to lakše nabaviti i jeftinije je nego bakar ili mesing.
Ako još nisi isekao rebra, preporučujem da ne napraviš tolika velika olakšanja na njima kao na planu. Ako će rebra biti od 2,5mm debljine balsa planka, dovoljno je izbušiti rupe za cevi nosače. Razlika je veoma mala, a pri rezanju otvora i sastavljnju lako može da pukne rebro. Na težini se može štedeti na drugom mestu i više.
Cev ne vaditi dok se ne plankira celo krilo i lepilo ne osuši!
Samo napred.


« Last Edit: January 11, 2009, 03:36:42 AM by SABURO »

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: FunFly build thread
« Reply #20 on: November 02, 2008, 08:44:43 PM »
Sto ne bi uzeo neku PVC cev? Ima ih u Merkuru. Ako bi aluminijum, imas JEEP Comerce izmedju autobuske stanice i Brankovog mosta.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: FunFly build thread
« Reply #21 on: November 02, 2008, 08:57:37 PM »
Quote
autor tibet eagle? ja sam tako znao da je on isto kopirao sa hokusei plana, ali nema veze avion je strava samo napred sa izgradnjom ako budes imao pitanja tibet eagle ti sigurno moze pomoci on je uradio par komada i ja sam od njega kupio pozdrav

Plan sam crtao na osnovu više fotografija iste vrste modela, pa i Hokuseievih modela. Hokusei ne prodaje planove već pravi ARF modele. Sa slika modela svako može da nacrta svoj plan sa svojim konstruktivnim rešenjima kako je to davno uvek rađeno, pogotovo kod skejl modela. Ovaj model je već napravljen u mnogo varijanti i svako dodaje svoju ideju, oblik profila, proporcije i sl. Treba da se sedne i zagreje stolica i malo računice, već ko zna da računa  :D
Za pogledati rešenje konstrukcije krila možeš koristiri zakačene slike na topiku modela:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=803.0



« Last Edit: January 11, 2009, 03:38:10 AM by SABURO »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: FunFly build thread
« Reply #22 on: November 02, 2008, 09:20:13 PM »
Quote
Sto ne bi uzeo neku PVC cev?
Cev mora da je kruta metalna, jer će se kriviti pri radu. PVC ne preporučujem i da je puna šipka!
Eventualno može da bude i puna gvozdena šipka od 10 do 12mm. Ne betonsko gvožđe većsvetlo vučena šipka. Ovo je najeftinije rešenje.
« Last Edit: January 11, 2009, 03:39:06 AM by SABURO »

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: FunFly build thread
« Reply #23 on: November 02, 2008, 10:34:30 PM »
koje dužine treba da je ta cev?
Ja imam neke komade Al  Ñ„ 16 i 20 mm dužine oko metra.
« Last Edit: January 11, 2009, 03:39:28 AM by SABURO »
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: FunFly build thread
« Reply #24 on: November 03, 2008, 12:26:27 AM »
Da razjasnimo malo stvari oko toga koliko je ko pametan.

Planove za taj model sam poslao ja, lično. Moje verzije u Auto-Cad-u su drugačije od onih koje sam ja dobio jer sam i sam nešto prilagođavao, shodno mojim potrebama. Ustupio sam i moju svu dokumentaciju koju u originalu ne možeš baš mnogo ni da upotrebiš osim kao slike. Poznato je da sam ja po struci mašinac, te se da zakljućiti da valda nešto i sam mogu da o-Cadim, nacrtam u A-Cadu.

S obzirom da sam i dugogodišnji modelar i skromno mislim, uspešan, podelio sam dokumentaciju sa mlađima u duhu popularizacije i razvoja modelarstva kod nas, tj. kod vas.

Za ovo mi ne treba ama baš nikakva nadoknada ili pak Oktobarska Plaketa. Kako bilo, neka se autori, kopiranti i ostali dogovore oko Plaketa i resto stvari.

Sve vas pozdravlja,
Kole
« Last Edit: January 11, 2009, 03:41:24 AM by SABURO »
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: FunFly build thread
« Reply #25 on: November 03, 2008, 12:27:21 AM »
Cevi treba da su najmanje 140cm a 150cm je najbolje. krilo je 120cm raspona plus 15-15cm da viri za podupiranje.

Offline uzvarb

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: FunFly build thread
« Reply #26 on: November 03, 2008, 07:26:57 PM »
Ono nisu smerovi godova. (nono) Po njima se gleda kako osmirglati balzu.. Planove je napravio Emil Hanak, a model sam video i uzivo, a i mnogo modelara ga je napravilo, pa sam siguran da ce uradjen po planu leteti lepo.

pozdrav
Balza ima godove! i jako je bitno u kom su smeru postavljeni. Licider je modelar dva puta vise godina od onih koje ti zivis i napravio je modela vise nego si ih video, a takodje neke i konstruisao nacrtao i napravio, al o tome drugi put u drugom topiku naravno.. Bez da se ljutis covek ti je ukazao na gresku i ja sad cinim isto , ja nemam pojma na sta si mislio kad si ono gore pisao "Po njima se gleda kako osmirglati balzu"  sudeci po tome izgleda nemas ni osnovno znanje a tad su ti potrebni saveti koje si i sam trazio, e pa i poslusaj ih da bi bilo sto manje pocetnickih gresaka. Drugo apsolutno je nebitno ko je nacrtao plan ako ga se ne pridrzavas, na nekim planovima su i nacrtani smerovi godova , ali uglavnom ne jer se podrazumeva da je to logicno i da se zna. Pre nekih 18 do 20 godina kad sam ja pravio svoj prvi model napravio sam slicne greske , ali ja nisam imao kog ni da pitam niti je imao ko da me posavetuje.
Prema tome pamet u glavu i pitaj, a kad ti onda neko nesto kaze uvazi to ,a ne odgovarati na nacin kao sto si to ucinio.
Pozdrav.
ne ne decko tako se ne prave eroplani, taj avion nikada nece poleteti...

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: FunFly build thread
« Reply #27 on: November 03, 2008, 08:16:55 PM »
Ono nisu smerovi godova. (nono) Po njima se gleda kako osmirglati balzu.. Planove je napravio Emil Hanak, a model sam video i uzivo, a i mnogo modelara ga je napravilo, pa sam siguran da ce uradjen po planu leteti lepo.

pozdrav
Balza ima godove! i jako je bitno u kom su smeru postavljeni. Licider je modelar dva puta vise godina od onih koje ti zivis i napravio je modela vise nego si ih video, a takodje neke i konstruisao nacrtao i napravio, al o tome drugi put u drugom topiku naravno.. Bez da se ljutis covek ti je ukazao na gresku i ja sad cinim isto , ja nemam pojma na sta si mislio kad si ono gore pisao "Po njima se gleda kako osmirglati balzu"  sudeci po tome izgleda nemas ni osnovno znanje a tad su ti potrebni saveti koje si i sam trazio, e pa i poslusaj ih da bi bilo sto manje pocetnickih gresaka. Drugo apsolutno je nebitno ko je nacrtao plan ako ga se ne pridrzavas, na nekim planovima su i nacrtani smerovi godova , ali uglavnom ne jer se podrazumeva da je to logicno i da se zna. Pre nekih 18 do 20 godina kad sam ja pravio svoj prvi model napravio sam slicne greske , ali ja nisam imao kog ni da pitam niti je imao ko da me posavetuje.
Prema tome pamet u glavu i pitaj, a kad ti onda neko nesto kaze uvazi to ,a ne odgovarati na nacin kao sto si to ucinio.
Pozdrav.

decko je u pravu to tamo nije smer godova jeR godovi se podrazumeva da idu po duzini ako su letvice , nego je to oznaka kako osmirglati balzu POLUKRUCNO ILI OSTAVITI DA BUDE KOCKASTO I OSTRO NA MESTIMA GDE IDU ZANERI (SARKICE)
« Last Edit: November 03, 2008, 08:19:10 PM by Dejan Dobricki »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: FunFly build thread
« Reply #28 on: November 03, 2008, 09:37:44 PM »
Da, to su poprečni preseci letvica. Dobri planovi sadrže detalje takvih preseka svih delova modela. Ne znam tvoj klonirani crtež da li ima sve preseke. Originalan ima sve preseke trupa i krila, da bi se shvatila konstrukcija i ovako jednostavnog modela.
Ti samo radi. Na prvom modelu se uči i nije problem što ne znači sve i ne uradiš savršeno. Neko ima mogućnosti da nauči osnove od starijih modelara, mislim učivo u nekom klubu, neko sam uči na svojim greškama. Samouko učenje je dragocenije, kao u životu.
Potrudi se i istraj do kraja. Ne treba da se žuriš i važnije je da u međuvremenu razmišljaš o stvarima zašto i kako moraju stvari na modelu da budu.
Praviti model je izazov i test strpljenja. Pitaj i iskoristi dobru volju svih iskusnijih učesnika modelara na forumu.
Ako završiš model i leti, samo onda opravdano možeš svima slobodno pokazati  (nono)
Samo napred  :superman:
« Last Edit: January 11, 2009, 03:44:33 AM by SABURO »

Offline Drapsin

  • Newbie
  • *
  • Posts: 39
  • Ministry of Silly Walks
Re: FunFly build thread
« Reply #29 on: November 04, 2008, 10:57:33 AM »
Mozda je potrebno nacrtati da se razume sta je poenta komentara iz gornjih postova.

Drapsin rules!