Author Topic: GoPro nosač kamere  (Read 29976 times)

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
GoPro nosač kamere
« on: June 09, 2012, 12:43:27 AM »
Kompletirao sam danas novi nosač za GoPro kameru.

Ovo je bila neka početna ideja:


Stim što je plan da prvo napravim jedan nosač od vitroplasta/staklolita, da na njemu upeglam greške, pa tek onda da uzmem karbonske ploče i aluminijum i da napravim nešto ovako:


U samoj konstrukciji je bilo nekoliko stavki koje su mogle da se reše malo logičnije, ali mi je najveći problem napravio tip sa CNC-om od koga sam dobio delove isečene, međutim izgleda da je koristio konusno glodalo, tako da sam sve ivice dobio pod uglom od 45°, što nije bio problem sa nosač baterije i prednje ploče, međutim za rezove širine 1.55 mm gde je trebalo uklopiti dva dela, taj ugao sam morao da skidam brusilicom, i naravno da nisam mogao da dobijem savršene uglove, samim tim sam imao male offsete prilikom celokupnog uklapanja i naleganja.
Sledeća greška je što sam pročišćavajući rupe kroz koje prolazi osovina isuviše liberalno burgijao, pa sam dobio nekih 0.5mm lufta, što možda ne izgleda strašno, ali je dovoljno značajno da zbog tog lufta, na drugom kraju nosača imam hod od 2-3 mm...

Uglavnom, ovako je sve ispalo:




Nosač baterije prilično solidno i funkcionalno izgleda:




Ovu verziju neću nešto posebno da šminkam (iako je lakiranje ispalo katastrofalno), već ću na njemu da gledam da upeglam mehaniku i elektroniku, a šminku ću ostaviti za karbon verziju..

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #1 on: June 09, 2012, 01:05:43 AM »
Možda i da navedem koliko me je koštalo sve ovo:

Vitroplast ploče, €15
Vitroplast štapovi/cev za osovine, €2
Aluminijum 5mm ploča 17x17cm + isecanje na waterjetu, €35
Isecanje vitroplasta na CNC-u, €45
Sitnice (distanceri i sl.), €6
Isecanje zupčanika, €10
-----------------------------
Ukupno: €113

Na to sve dolaze servoi, za roll sam kupio Futaba 3003, a za nick mi je ostao Graupner MKDS18 od mikrokoptera (mada me nešto zeza, moguće da je crkao na prošlom nosaču), pa to još može da bude dodatno od €25 pa do €140 u zavisnosti od tipa servoa.


« Last Edit: June 09, 2012, 01:08:40 AM by danko »

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #2 on: June 09, 2012, 08:49:15 AM »
meni samo fali gopro  ;namig


Dobar projekat Danko...konacno neko nesto i radi ;)
nikako da zavrsim Hisight III...bice jednom... :)


Isecanje vitroplasta na CNC-u, €45

auh...
kao sto ranije rekoh...cnc 170x170mm...trenutno sa konusnim glodalima sa uglom od 30 stepeni...
(jbg...ta imam i slabo se tupe    ")    )
za aktivne clanove foruma... i interesantne projekte...sa prilozenim vektorskim crtezom ...u vitroplastu...cu da isecem dzaba!
Vas materijal...rokovi isporuke..raaaastegljivi  (spava)...

Toliko... (<--)




Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #3 on: June 23, 2012, 10:13:15 PM »
Sve je bolje i bolje ovo shto pravish...Chekam neku konachnu verziju kojom cesh biti zadovoljan, pa onda krecem tvojim stopama
 

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #4 on: June 23, 2012, 11:53:46 PM »
Prošli vikend sam se malo zezao sa nosačem, rešio sam da ga rastavim skroz, malo utegnem i prelakiram ponovo pošto sam prošli put koristio neki katastrofalni sprej koji sam našao u garaži... Nisam hteo puno da ga šminkam već sam samo prešmirglao malo grubo, i prelakirao tek toliko da izgleda ok...

Pošto mi je Graupner MKDS18 servo crkao (nešto je izgorelo na pločici jer je bio zaglavljen u jednom položaju a on je pokušavao da pokrene motor, pa ne znam da li je to moguće popraviti), odlučio sam da za prvu ruku i za nick i roll osu uzmem obične jeftine Futaba S3003 servoe... Danas mi je stigla porudžbina pa sam sve ponovo namontirao i probao prvi put..

Prvi utisak, i bez bukvalno ikakvih podešavanja u mktools-u (ostala su podešavanja za stari graupner hi-res servo), ponašanje je bilo sasvim solidno... Većinu vibracija su upili gumeni odstojnici koji su montirani ispod nosača baterije i nose čitav gimbal, stim što sam ja hteo da dodam još jedne silikonske amortizere direktno ispod kamere...
Naime, uzeo sam običnu plastičnu kanalicu 15x15mm, napunio je onim kućnim prozirnim silikonom i ostavio da se osuši... Uglavnom sušilo se to 7 dana, i kada sam danas probao da izvadim tu kockicu video sam da se samo sa površine jedno 5-7mm stvrdnulo, a pri dnu ništa... Danas sam napravio takvu cevčicu od papira, napunio silikonom i ostavio tako da se osuši, nadam se da je papir dovoljno porozan da propušta vazduh/vlagu da osuši silikon sa svih strana, ali videćemo za koji dan kada ga otvorim... Ako mi i to ne uspe, alternativa je da probam recepte sa neta da pomešam silikon sa glicerinom, i druga alternativa da kupim onaj tečni dvokomponentni lateks za pravljenje silikonskih kalupa za livenje pa da probam sa tim..

Cenim da uz neke razumne troškove CNC isecanja, i sa ovim Futabinim servoima (eventualno neki dodatni regulator napona za +6V), ceo nosač kamere može da se napravi za nekih 50-60 evra (+vreme da se sastavi).

Uglavnom, ovo je snimak od danas, bez ikakvih podešavanja, umeren vetar, i hexa koja nije kalibrisana kako treba pa leti na sve strane:

« Last Edit: June 24, 2012, 12:02:25 AM by danko »

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #5 on: June 28, 2012, 05:32:15 PM »
Poručio sam danas ova dva servoa da ih probam na nosaču:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=18399
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__6775__Power_HD_3688HB_Digital_Servo_25g_2_8kg_07sec.html

Dosta su jeftiniji od Graupner varijante, a performanse bi trebale da su ubitačne (0.04sec/60°, 6.0v), a ovaj prvi ne koristi potenciometar već magnetni enkoder, tako da pored toga što je brz, trebao bi biti i dosta precizan...

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #6 on: June 30, 2012, 09:26:36 PM »
Napravio sam i 'kolevku' za aparat, a kao izolaciju od vibracija sam koristio obične wurth okrugle gumice (o-rings)... Pokušao sam prvo nešto sa vitroplastom i silikonom, ali to nije ličilo ni na šta, pa sam se ipak odlučio na ovu malo pristojniju varijantu... Gumice inače koštaju par stotina dinara, klirit sam našao u garaži, a isecanje mi je prijatelj uradio za džabe ali ne verujem da bi koštalo i to više od 5 evra...

Ovako je ispalo:












Nestalo mi je inače M2x10 šrafova pa sam morao da nastavim sa M2x20, ali videću da uzmem još tih, pa da mi ne štrče isuviše ispod gimbala...


Rezultati... Paaa, to sad treba upeglati... Pretpostavljao sam da je GoPro isuviše lagan za ovu konfiguraciju (3x4 prstena), tako da sam dobio malo želatinast efekat jer su gumice pomerale i kameru, ali kada kupim te kraće šrafove i budem ih menjao, skinuću po jednu gumicu, tako da mi ostanu po dve (ukupno 8 komada, umesto sadašnjih 12), i to bi trebalo da reši problem..

U isto vreme sam i probao video link, i nešto nisam oduševljen jer čim sam ga digao na 80 metara slika je počela da se kvari, a na 90 je totalno nestala...


Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #7 on: July 01, 2012, 02:17:48 AM »
Ovo su snimci, kao što rekoh, taj neki želatinast efekat je veoma primetan..




Offline milance66

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #8 on: July 01, 2012, 07:32:46 PM »
Svaka cast sve bolje :)aplauz
Pratim redovno tvoj post jer ce i meni trebati nesto slicno.
Koji video  link je u pitanju?

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #9 on: July 01, 2012, 07:49:20 PM »
Poludeću od ovih vibracija...

Danas opet snimao, probavao sam sa 2x4 gumice, probavao sam da podbacim i silikonske kockice ispod, snimak je nešto za nijansu bolji, ali to je više do manjeg vetra nego što je to što sam radio imalo efekta... Evo kako izgleda, i tačno kada se kamera okrene ka suncu vide se vibracije:



Sada kad malo razmislim, mislim da možda tražim problem na pogrešnom mestu, jer na ovim snimcima to su te nisko frekventne - talasaste vibracije, i biće da one potiču iz gumenih odstojnika na kojima je našrafljen ceo nosač... Ti gumeni odstojnici su dosta mekani, a sam nosač je sigurno pretežak za njih, i onda se dobija efekat lelujanja...

Na ove odstojnike mislim, to su oni obični koje prodaje mikrokopter.de za montažu flightctrl-a:


Jer nemoguće da sam ranije imao bolje snimke sa starim nosačem koji je plastičnim odstojnicima bio vezan, i na tim snimcima nije bilo ovakvih vibracija..

Ako nije to, onda mi jedino ostaje da vidim balans propelera, mada mislim da su oni u redu.
« Last Edit: July 01, 2012, 07:51:37 PM by danko »

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #10 on: July 01, 2012, 08:19:38 PM »
Svaka cast sve bolje :)aplauz
Pratim redovno tvoj post jer ce i meni trebati nesto slicno.
Koji video  link je u pitanju?
Koristim neki sa Hobby Kinga, 900MHz, 800mW snage, ali nisam nešto oduševljen... Sigurno da tu važi princip koliko para toliko muzike, ali i da ima samo 100mW, ne bi smeo da izgubi signal kada ga popnem na 90 metara...

Link:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=13435

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #11 on: July 02, 2012, 12:40:23 AM »
Ti veliki gumeni odstojnici nisu uzrok yello-a koji vidis na snimcima sa Gopro. Uzrok su sitne vibracije koje kod CMOS cipova stvaraju taj yello efekat.
Probaj tu istu postavku u vecernjim satima ili unutra gde je slabije svetlo i tog yello-a nece biti na snimku.
Razlog je sto pri jakom svetlu automatika digne brzinu ekspozicije tj. shutter speed i yello od vibracija je tada mnogo vise izrazen.
Prvo budi siguran da su ti maksimalno dobro izbalansirani motori i elise, pa onda resavaj dalje. Dok heli radi proveri rukom koliko vibracija se oseca na nosacu kamere.
Po tome kako ti se hexa nervozno ponasa (bar bih po snimku rekao) mislim da imas previse vibracija koje se prenose i na FC.
« Last Edit: July 02, 2012, 12:43:21 AM by gizmo »

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #12 on: July 02, 2012, 01:01:08 AM »
Balans elisa mogu lako da proverim, ali kako to isto da proverim za motore?

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #13 on: July 02, 2012, 01:05:49 AM »
Ako nisi do sada uopste balansirao ni motore ni elise sigurno je to uzrok vibracija.
Motore mozes da balansiras npr. ovako

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: GoPro nosač kamere
« Reply #14 on: July 02, 2012, 01:20:21 AM »
Elise sam balansirao pre montiranja, mada je moguće da su ispale van balansa jer sam imao par situacija da sam prilikom sletanja izvrnuo hexu na jednu stranu pa su kačile travu...

A motore nisam nikada balansirao, i kad malo bolje razmislim, nakon onog pada koji mi je pokrivio pet aluminijumskih riggera, vrlo verovatno je i neki motor stradao...

Video sam da postoji i VibrationTest softver za Mikrokopter, a probaću i ovu 'narodnu' varijantu, koja mi se čini ipak možda preciznija od ove odokativne metode sa osluškivanjem: