Author Topic: Bell huey cobra  (Read 43806 times)

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #15 on: May 15, 2013, 01:39:55 PM »
Da ne otvaram novi topic imam jedno pitanje u vezi motora. Kada ga rucno okrecem stim da nisam stavio svecicu kod krajnje mrtve tacke naidjem na otpor. Zanima me da li je to normalno kod novih ne razradjenih motora ili se to prilikom rada (zagrevanjem) motora usled toplote rasiri kako bi imao bolje dihtovanje. To se desava kada sporo okrecem kada malo brze okrenem ne oseca se taj otpor. Pa bih vas zamolio ako neko nesto zna ili ima iskustvo da podeli samnom.

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Bell huey cobra
« Reply #16 on: May 15, 2013, 02:14:21 PM »
Pitanje ne sadrzi dovoljno informacija, koji motor? Ako je GLO motor bez karike na klipu onda mora da podglavljuje pri dolasku u gornju mrtvu tacku.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Bell huey cobra
« Reply #17 on: May 15, 2013, 02:45:19 PM »
Da, kako Gile kaže, klipovi bez prstena imaju konusni cilindar i u gornjen delu je uže.

   
http://www.hooked-on-rc-airplanes.com/nitro-rc-engines.html#ringed
http://www.mecoa.com/faq/abc/abc.htm

 Oznaka "A" znači da je ABC tipa
ABC:
A) Aluminum piston
B) Bronze cylinder
C) Chrome plating on a cylinder
To stezanje treba brzo da se uradi i bi će kako treba. Mnogo brže se urađuju nego prstenasti, jer ne klizi gvožđe na gvožđu (prsten i cilindar). Evo detaljnije kako treba da se ABC motori urađuju i ostalo.

http://www.hooked-on-rc-airplanes.com/nitro-engine-break-in.html

Treba da se jako pazi sa ručnim paljenjem sa elisom, jer imaju jako veliku kompresiju i može jako da udari povratno!  oo))

U jednom PDF fajlu piše: "ABC / Non-Ringed - These letters stand for aluminum, brass and chrome or a composite such as nickel. These engines have an aluminum piston and a chrome or composite coated brass cylinder sleeve which all ows them to be more efficient for higher performance. They have no piston ring and rely on a very tight piston/cylinder fit to obtain a piston/cylinder seal. New ABC engines are normally hard to turn over by hand. Because of the tight fit, it is very important that the engine is broken in properly. "



« Last Edit: May 15, 2013, 03:00:51 PM by tibeteagle »

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #18 on: May 15, 2013, 02:56:16 PM »
Pitanje ne sadrzi dovoljno informacija, koji motor? Ako je GLO motor bez karike na klipu onda mora da podglavljuje pri dolasku u gornju mrtvu tacku.

Pa u prethodnom postu je postavljen motor mislio sam da ce biti na istoj strani nego u pitanju je ASP S91A glow motor.

Da, kako Gile kaže, klipovi bez prstena imaju konusni cilindar i u gornjen delu je uže.

   
http://www.hooked-on-rc-airplanes.com/nitro-rc-engines.html#ringed

 Oznaka "A" znači da je ABC tipa. To stezanje treba brzo da se uradi i bi će kako treba. Mnogo brže se urađuju nego prstenasti, jer ne klizi gvožđe na gvožđu (prsten i cilindar). Evo detaljnije kako treba da se ABC motori urađuju i ostalo.

http://www.hooked-on-rc-airplanes.com/nitro-engine-break-in.html





Hvala vam oboma znaci to je normalno mislim pola milimetra pri vrhu odnosno pre mrtve tacke se oseti otpor.

Hvala jos jednom.

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #19 on: June 06, 2013, 10:03:41 PM »
Radovi se nastavljaju...

Sobzirom da mi je stigao motor krenuo sam u pavljenje "pogonskog" konusa koji se montira na osovinu motora i preko kojeg se goni ventilator za hladjenje  kao i centrifugalno kvacilo.







Posto je taj deo odradjen krenuo sam na pravljenje drzaca za motor i prenosnik.





Sledece sto treba da napravim jeste podupiraci za motor kako bi bio u centru sa prenosnikom i jos jedna konstrukcija sa kojom bi trebalo da se fiksiram prenosnik kako ne bi doslo do nepozeljnih vibracija i do loma kucista, a usput bi napravio da umesto fiksne spojnice izmedju prenosnika i glavne osovine ubacim jednosmerni iglicasti lezaj kao bi omogucio rad auto rotacije. E sada jedini problem je taj sto je osovina precnika 7 ,a jednosmerne lezaje baremu radnjama kojima sam gledao imaju samo 6 i 8 unutrasnje precnike, da li neko mozda zna gde ima jednosmerni iglicasti lezaj sa unutrasnjim precnikom 7 ?



Pozdrav Bojan.

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #20 on: June 11, 2013, 12:10:15 PM »
Dok se trazi jednosmerni iglicasti lezaj uzeo sam da odradim drugi deo posla. Izbusene su rupe za motor, mehanizam i za skije ostalo je jos da se izbusi za kuciste ventilatora i da se urezu navoji na ploci kako bi se viksirala za trup helikoptera. Ubacene su letvice 10x15mm i doslo je vreme pozicioniranje ploce, bila je mala nedoumica da li da stavim plocu od dole kao sto je i bilo na tim modelima ili da ubacim unutar trupa i odlucio sam da je ubacim u trup helikoptera, a razlog je samo zbog izgleda....

Sledi par slika kako sve to trenutno izgleda:









Pozdrav Bojan.

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #21 on: June 12, 2013, 10:12:46 PM »
Izbusene su rupe za kuciste ventilatora i narezani navoji na ploci za pricvrscivanje za trup. Sve je lepo namesteno i pozicionirano. Sledeci korak je bio zatvaranje gornjeg dela trupa i ubacivanje lezaja, za zatvaranje sam koristio sper.



Montiranje lezaja sam uradio tako sto sam napravio leziste (kuciste) koje sam viksirao zavrtnjima za plocu.





U narednih par dana treba sve da prekontrolisem i da krenem da lepim epoksijem sve delove koji trebaju da budu fiksarani uz trup.
Toliko za veceras.

Pozdrav Bojan

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #22 on: June 13, 2013, 07:14:15 PM »
Vremena se ima na pretek pa se radi svakodnevno po malo.... Sledece sto je uradjeno jeste povezivanje swashplate sa polugicama uz pomoc sipkica koj treba ukrojiti.





Kada su ukrojene sipkice vracen je mehanizam u trup i sledilo je busenje rupa kako bi se sipkice provukle.





Modifikacija koja je ovde uradjena u odnusu na original jeste to sto su sipkice direkt spustene dole dok je pre bilo da su te sipkice udaljene od swashplate jedno 15mm, sobzirom da je u to vreme servo motori bili mnogo slabiji nego danasnji pa su im trebale polugice dok sada to ne treba.

Pozdrav Bojan.

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Bell huey cobra
« Reply #23 on: June 13, 2013, 09:14:51 PM »
koliko primetim ti neces koristit klasicne servo motore za pokretanje zvezde glave glavnog rotora nego pomocu ovih dugackih linkova imas prenos sa tog da kazem reduktora??mozes li dati jos koju sliku da vidimo kako je to reseno??
ex pseudonijum: sova

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #24 on: June 14, 2013, 08:14:44 AM »
koliko primetim ti neces koristit klasicne servo motore za pokretanje zvezde glave glavnog rotora nego pomocu ovih dugackih linkova imas prenos sa tog da kazem reduktora??mozes li dati jos koju sliku da vidimo kako je to reseno??

Povezivanje ide ovako : swashplate povezujem sa dgackim linkovima dole sa prenosnikom na polugice i onda sa tih polugica idi poduzi linkovi koji ce ici do kabine gde ce se nalaziti servo motori. dok ce za promenu koraka i gas motora biti takodje spojeno linkovima (to je polugica sa druge strane)



Evo i sema u krupnijem planu:





Pozdrav Bojan.

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Bell huey cobra
« Reply #25 on: June 15, 2013, 11:40:50 PM »
sad sam ukapirao to je u stvari sistem klackalica mada mislim da bi ti linkovi trebali mozda biti deblji da ne bih doslo do uvijanja linkova zbog velike duzine i samim tim gubljenja komandi!mada ne morada znaci!
ex pseudonijum: sova

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #26 on: June 16, 2013, 10:22:31 AM »
sad sam ukapirao to je u stvari sistem klackalica mada mislim da bi ti linkovi trebali mozda biti deblji da ne bih doslo do uvijanja linkova zbog velike duzine i samim tim gubljenja komandi!mada ne morada znaci!

Tacno tako, a sto se tice linkova jedino od servo motora pa do mehanizma razmisljam da stavim karbonske bas iz tog razoga da ne bi doslo do savijanja istih.

Nego doslo je vreme da se montira rezervoar od 500ccm.



Njegova pozicija se nalazi iza glavne osovine, fiksirao sam ga tako sto sam sa bocnih starana dodao letvice.





Sledece sto treba da se uradi jeste krpljenje rupe.



Toliko za sada.

Pozdrav Bojan.

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #27 on: June 18, 2013, 01:05:46 PM »
Evo jedan mali istorijski video  :)


Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #28 on: June 18, 2013, 11:26:16 PM »
Radovi se nastavljaju, sobzirom da sam krenuo sredjivanje celog modela skinuo sam svu farbu koju je imao na sebi.



Posle toga sam ga prosledio Golubu kako bi mi zakrpio rupe na trupu, mogu vam reci odradio je perfektno i jako sam mu zahvalan na trudu i posvecenom vremenu.



Sledece sto ide jeste smirglanje pojedinih delcica na trupu pa polako i spric gitovanje.
Nastavak radova sledi .....

Pozdrav Bojan

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Bell huey cobra
« Reply #29 on: June 20, 2013, 06:31:20 PM »
Bojane,davne 1975 godine imao sam prilike da raspolazem sa dva helikoptera COBRA,koja su bila porucena direktno od ing Schlutera,koji je pored Kavana,prvi poleteo RC helikopter u Europi.Imao sam prilike da letim taj tip,koji je imao fiksni korak a uzgon se ostvario preko povecanja broja obrtaja motora,odnosno snage i obrtnog momenta.Taj tip helikoptera je bio veoma stabilan ali u situacijama kada je trebalo da se ide na sletanje nastajali su problemi zbog potrebe da se skine gas i time obzirom da su rotori imali noseci profil trajanje poniranja je bilo nesto duze pa je cesto dolazilo do toga da se motor na niskom rezimu vise ohladio i teze primao gas kada se zeli prizemljiti helikopter.Model koji Ti imas ima ,kao sto znas za to vreme,poboljsanu glavu rotora sa ciklickom promenom koraka rotora kao i simetrican profil rotora.Iskreno sam srecan da si se odlucio da u osnovi ostanes kod resenja mehanike iz tog vremena ne zbog nostalgije nego da se i ovde vidi da vreme razvoja RC helikoptera nije pocelo od 2000-te godine.

Zelim Ti da uspes u ostvarivanju Tvoje zamisli u sta i nesumnjam.

Pozdrav od Cika Dusana