Author Topic: Bell huey cobra  (Read 43824 times)

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Bell huey cobra
« on: June 03, 2012, 01:29:00 PM »
Postovanje svima.

Evo da se pohvalim postao sam vlasnik bell cobre iz 70-tih godina. Model sam uzeo od gopodina Duleta Papica. Potrebna je reustaracija modela i da se ubaci savremenija tehnologija. Planiram motor od 15cc. Za sad toliko postavicu kasnije vise podataka o modelu. Evo par slicica
http://img85.imageshack.us/img85/741/dscf6736.jpg
http://img525.imageshack.us/img525/2144/dscf6738e.jpg
http://img710.imageshack.us/img710/7588/dscf6742p.jpg

Pozdrav Bojan.

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #1 on: June 04, 2012, 08:06:04 AM »
Malo sam se zaneo oko radova pa nisam stigao odmah da napisem. Trup modela je napravljen od fiber glasa duzine 1,82m sirine 11cm. Za njega je bio namenjan motor od 10cc, prenos je 9:1. Glava rotora nije imala promenjiv ugao lopatica i lopatice sui male noseci profil duzine 1,7m, sto ce naravno biti promenjeno sa novom glavom koja ima promenljiv ugao. U planu je da se skroz sredi kako dolici jednom skala modelu. Sve u svemu jako lep model I poprilicno ocuvan. Ostatak cu stavljati slike kako se bude radilo.

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #2 on: June 05, 2012, 12:06:55 AM »
Evo malo slika sta sam uradio na modelu. Posto sam dobio dva kompleta (jedan stari i jedan novi) rotora poceo sam sa sredjivanjem starog i sklapanjem.





Zbog nedostataka kuglicnih linkova presao sam na repni rotor.




Pri zavrsetku tog posla krenuo sam na drzac motora i prenosnika.



Odlucio sam da napravim novi drzac posto mi se ovaj nije svideo zbog velike fleksibilnosti njie u opste krut i zbog toga moze da dodje do ne zeljenih vibracija i pucanja nekih delova.




Za sad toliko sledi nastavak.
Pozdrav Bojan.

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #3 on: June 06, 2012, 11:47:48 AM »
Dok cekam izradu drzaca motora i reduktora uzeo sam da sredim skije.


Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #4 on: June 07, 2012, 06:19:20 PM »
Radovi su u toku mada malo otezani zbog ispitnog roka ali radi se polako ....
Ovog puta sam uzeo da obradim otvor i da napravim "poklopac" od spera, naravno nije to sve gotovo ima tu jos posla.



Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Bell huey cobra
« Reply #5 on: June 08, 2012, 12:09:35 PM »
Ovo će da bude baš lepo.
Drago mi je da me ovaj model uzeo neko ko će ga "vratiti" u život i ponovo leteti.

Malo off topic, vidim silne medalje na zidu, gde su osvojene?

Ako treba bilo kakva pomoć kad dodje vreme za finiširanje modela javi se. Mislim da smo i komšije...

Pozdrav

Mirče

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #6 on: June 08, 2012, 02:13:02 PM »
Pozdrav Mirce

Hvala vam na ponudi za pomoc  oko finisiranja modela, bila bi mi velika cast da mi pomognete.
Medalje sam osvajao na raznim takmicenjima, posto se bavim atletikom 400m, a bice ih jos ...

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #7 on: June 13, 2012, 07:14:40 PM »
E oavko stoje stvari. Susreo sam se sa gospodinom Duletom Papicem cime me je uputio u sve probleme oko ovog modela. Tako da konstrukcija drzaca motora mora da se menja. Dao mi je sve potrebne savete i njegove planove kako je on to zamislio da odradi i dosli smo do nekog zakljucka. Posto na postojecoj konstrukciji nije bila moguca auto rotacija odlucili smo da i to ugradimo. Sad je na meni da dobro razmislim oko svega, pa to i da napravim. Samo da mi prodje ispitni rok pa ce sve biti lakse. Ako neko ima neki savet nek slobodno kaze.

Pozdrav.
Bojan

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Bell huey cobra
« Reply #8 on: June 13, 2012, 09:33:52 PM »
A zašto u taj model ne ubaciš neku savremenu mehaniku?
Pošto si iz Novog Sada, konsultuj se i sa Saletom (Saler), verujem da ćeš i od njega mnogo toga korisno čuti...

Pozdrav

Mirče

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #9 on: June 14, 2012, 03:39:26 PM »
Nisam iskljucio opciju savremenije mehanike ali nekako bih zeleo da pokusam da ostane njegova mehanika malo preradjena, ipak nekako bih da ostane u tom njegovom "dobu" kada je napravljen ako me razumete. Videcu da se cujem sa Saletom u skorije vreme i ako mi mozete reci samo kada ste vi modelari na ceneju dosao bih mozda malo.

Pozdrav
Bojan

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Bell huey cobra
« Reply #10 on: June 14, 2012, 04:13:00 PM »
Planiramo da idemo na letenje u subotu popodne od pola pet - pet pa do mraka...

Ajde dodji...

Pozdrav

Mirče

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #11 on: August 10, 2012, 11:34:03 AM »
E posle duzeg vremena gospodin Dule Papic mi je nabavio materijal za drzac motor.


I evo jedna slika mehanizma prenosnika.


I sad treba da nabavim motor od 15cc pa da nastavim gradnju.

Pozdrav Bojan.

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #12 on: March 26, 2013, 10:04:09 PM »
Evo posle duzeg vremena napokon sam nastavio radove na bell huey cobri. Zbog stalnih troskova na ostale stvari i nove projekte nikako da uzmem motor ali nadam se da ce biti u skorije vreme. Dok to ne sredim bacio sam se na skidanje postojece boje na trpu i pravljenje (tj. budzenje) nekih delova koji su falili. pa evo par slika:






Pozdrav Bojan.

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #13 on: March 30, 2013, 07:03:53 PM »
Smirglanje se dovodi kraju, odradjen je prvi stepen smirglanja sada bi trebalo jos jednom proci i doraditi promasene sitnice. Treba da se ugrade nove letvice 10x10 mozda i 10x20 videcu sta mi bude vise odgovaralo, od cvrstog drveta gde dolazi nosac motora i prenosnika.




Pozdrav Bojan.

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Bell huey cobra
« Reply #14 on: May 14, 2013, 02:20:18 PM »
Stigo napokon motor, upitanju je ASP S91A 15cc 5 kubika vise nego sto je propisano za model. Sada se mogu radovi nastaviti (yay)(yay). Nadam se da cu za mesec, mesec ipo dana uraditi veci deo na modelu.







Pozdrav Bojan