Author Topic: F3K ili DLG jedrilice  (Read 46288 times)

Offline modelar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 78
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #15 on: October 30, 2008, 01:45:05 PM »
Ukoliko postoji interesovanje objavićemo planove ove drvene jedrilice.
Jedrilica izgleda veoma solidno, a jednostavno. Obzirom da je testirana u Subotici i da je ocena ocigledno pozitivna, dobro bi bilo da objavite plan.
Mozda bi taj plan doprineo povecanju broja takmicara.
Pozz

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #16 on: October 30, 2008, 02:54:21 PM »
Jeste da odosmo u  (offtopic) pricajuci o svemu drugom a ne o DLG zbog kojih je Boca i otvorio ovaj topic, ali, kako ni ja ne zelim da bilo koga u bilo sta ubedjujem zelim samo da napomenem da, kad vec pricamo koliko sta kosta, kombinacija motor(TR 35-42B 1250kv)/kontroler(SuperSimple 40A ESC)/baterija(Rhino 2150mAh 2S1P 20C)/spiner-elisa 13x8/punjac(Turnigy balancer & Charger 2S-3S) moze da kosta i 50Eur sa sve postarinom i da ce to sve zanemarljivo slabije leteti nego prethodna koju sam naveo za 100Eur. A kako je vreme rada motora ne ograniceno znaci bice isti ucinak. Ova kombinacija je dobra za jedrilica do ukupne mase od 2000g.


Pozdrav
« Last Edit: October 30, 2008, 07:33:12 PM by magic »
Veljko

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #17 on: October 30, 2008, 03:40:04 PM »
Da "odem" i ja u off topic.

Magic pošto si ti a i ja zainteresovan za F5 jedrilice trebalo bi razmisliti i o organizaciji jednog takvog takmičenja.

Pozdrav Goran
« Last Edit: January 11, 2009, 07:11:24 PM by SABURO »

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #18 on: October 30, 2008, 09:19:36 PM »
Magicov komentar o neogranicenom radu motora me je zaintrigirao, jer za takvo takmicenje nisam cuo. Ono sto on nije mozda shvatio je da postoji "prozor" od 10 min. u kome mora da nakupi najvise poena ali rad motora ne ulazi u kalkulaciju. To dovodi do toga da takmicar sa najvise ulozenih para ima najvecu sansu da pobedi. Tezina baterije je ogranicena, ali motor nije. Tako najjaci motor koji penje jedrilicu vertikalno najvecom brzinom (po mogucnosti ispod 10 sec.) a takmicar moze samo da se koncentrise na trenutak spustanja i preciznost sletanja. Zbog ovakvih stvari u Sev. Americi su se mnogi "jedrilicari" vratili starom tipu jedrilica i takmicenja jer nisu zeleli da svake sezone ulazu velike pare za gotove jedrilice specijalno dizajnirane za to takmicenje.

Bocina ideja za HLG je odlicna, jedrilica je lagana, maloga formata i moze da se brzo i lako napravi. Mozda bi trebalo dodati neka ogranicenja oko izrade i materijala jer i ovde specijalno dizajnirana jedrilica za tu svrhu donela bi znatnu prednost takmicaru (sto nas narod kaze "koliko para - toliko muzike"). Za najvece zadovoljstvo takmicara mozda bi trebalo imati HLG jedrilicu "jednog" dizajna. Sada je to mozda najjednostavinije da se organizuje. Pocine zima pa je kraj letenja a pocetak gradnje. U klubu kome sam ja pripadao u ovo vreme odredjivali su kuja jedrilica ce da se koristi u klubskom takmicenju sledece sezone. Ona je morala da bude na marketu u kit formi za one koji nisu zeleli da je prave od "pocetka" a klub je nabavio plan za one vrednije. Tako se sve svodilo na vestinu gradnje i vestinu letenja.

Pozdrav Zivko.
« Last Edit: October 30, 2008, 09:27:27 PM by Ziv »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #19 on: October 30, 2008, 09:49:58 PM »
Zivko,

lepo pise u pravilima za Evropski F5J:

10. Scoring

10.1 The attempt will be timed from the moment of stoping the motor to:

a) the model aircraft first touches the ground.

b) the model aircraft first touches any object in contact with the ground.

Znaci da 10 minuta pocinje da tece tek od trenutka gasenja motora! Na ovaj nacin je nebitno dali imamo motor od 200W, 600W ili od 1,2kW. Vreme penjanja na visinu na kojoj se model moze videti dovoljno dobro da bi se i mogao upravljati postaje nebitno. Cak i sa 200W, sto je jeftiniji setup koji sam naveo, popece jedrlicu od 2kg za manje od 60sec na visinu od 200-250m. Sa ovom diciplinom najvise dolazi do izrazaja umece pilotiranja i podesavanje modela prema vremenskim uslovima, dok kod DLG tehnika izbacaja postaje jako bitan faktor. Konstitucija takmicara, jednom kada se nauci tehnika, pocinje da igra znacajnu ulogu, setite se samo kako su izgledale "zgodne"   :jaki: bacacice diska iz Istocne Nemacke.

Verujem da sa F5J postoji mnogo veca sansa da dodje do omasovljenja, jer onda i jedan Easy Glider moze da ucestvuje, pa sve do Vladimirove Supre. Na pocetku je vazno ucestvovati i zaintrigirati ljude. Posle toga koliko ko voli i moze, ali ce uvek presudnu ulogu imati pilot. Mogu da se kladim da bi mene cak i kada bi koristio gore navedenu Supru neko kao g. Raletic i sa manjim modelom na speed 400 rasturio.

Pozdrav
« Last Edit: October 30, 2008, 09:56:33 PM by magic »
Veljko

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #20 on: October 30, 2008, 10:57:55 PM »
Velika razlika u takmicenju izmadju F5J i F3K je u tome sto po meni kod F5J mnogo vise novac ima uticaj na
kvalitet leta nego kod F3K.
Iako kod F3K neka profi jedrilica moze da kosta i par hiljada, nema neke sustinske razlike od neke jeftinije varijante.
Naravno tu su jaci materijali i manja tezina, ali mislim da to ne moze da da neku preveliku razliku u performansama.
Sa druge strane tu su skupi setup-ovi, male tezine koji ce za cas izbaciti jedrilicu F5J visoko i ciniti je dosta laganom
za duze jedrenje u odnosu na neki jeftiniji - citaj tezi - setup.
Opet, slazem se da je F5J kategorija dosta bolja sto se omasovljenja tice. Svaki drugi modelar kod nas ima u hangaru
nesto sto ce da ispuni uslove za ovu kategoriju.

Sasa

Offline atlantis32de

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #21 on: October 30, 2008, 11:09:14 PM »
Jel nije zilj da se posle gasenja motora tacno za 10minuta sleti na odredjeno mesto?

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #22 on: October 30, 2008, 11:40:38 PM »
Nemam nista protiv F5J samo mislim da bi morali za nase uslove, kada smo u povoju ove kategorije pravila prilagodimo za pocetak nama, a kasnije kada se kategorija omasovi krenemo na pravila po FAI-a.
F3K je interesantna jer je omasovljena u Hrvatskoj i Sloveniji pa se tamo moze otici i takmiciti i bolje upoznati sa pravilima i nacinu takmicenja.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #23 on: October 30, 2008, 11:43:51 PM »
Potpuno podrzavam da se posle mnogo godina pokrene neka takmicarska klasa.

Jedrilice su (naizgled) klasa koja nije mnogo zahtevna kako po izradi modela tako ni za letenje.... No, ovo samo na prvi pogled....

Imam dovoljno godina i zivota i modelarske karijere, da pamtim da je bilo slicnih pokusaja da se pokrenu neka takmicenja i da, naravno, nista nije zazivelo....
Citajuci samo ove postove vec se vidi da svi koji zele nesto da naprave "vuku" na stranu one klase ciju opremu imaju...

Neki od Suboticana ( Hanak, Adam, Viktor...) su zajedno samnom leteli u F3J klasi dok se odrzavala kod nas. To, kao, rucno vucenje modela, uopste nije tako naivno i jednostavno a, najlon za pecanje od 10 evra samo"Perica" koji se bas ne razume misli da moze...(bar ne u F3J klasi).
Vitla i ozbiljne modele jedrilica sada uopste ne spominjem.
Pa, da se ne lazemo, vecina nije nikad ni videla uzivo F3B, F3J ili F5J model.... Bez ljutnje, molim...

Da sad "ne tusim" kako je to bilo kad je bilo, predlozio bih (posto ne idu babe i zabe) da se napravi neka "Klub klasa" u kojoj bi svi imali apsolutno iste modele i gde bi samo umece pilota dolazilo do izrazaja... Tako bi se postigao pravi takmicarski karakter...

Sve zavisi sta se zeli, ja mislim da za sada treba vise voditi racuna o masovnosti a, ne o vrhunskim modelima.

Takodje, treba voditi racuna o finansijama, stoga modeli ne smeju biti skupi i moraju se lako reparirati...
Dalje, nemaju svi "nabudzene" stanice sa nevidjenim mogucnostima miksovanja, tako da modeli treba da se prilagode prosecnom modelaru kako po letenju tako i po manipulaciji...

Na kraju krajeva, klase gde svi lete iste modele veoma su popularne i atraktivne...

Predlazem da:

- Jedrilice moraju biti sve iste, od istog proizvodjaca
- Jedrilice da budu termicke raspona od 1,8 - 2,5 metra
- Jedrilice da se startuju rucnim slepom sa sajlom od 150 metara
- Jedrilice da imaju repne komande i elerone ( za ovo su dovoljne i cetvorokanalne stanice )
- O propozicijama takmicenja naknadno ali, propozicije od nekadasnje "Klub klase" sasvim       zadovoljavaju ( slobodna prijava leta, let od 6 minuta i preciznost sletanja )

Takmicenje prvenstveno treba da bude masovno pa, potom ko se "primi" pravicemo ozbiljnije klase (F3J ili F5J o F3B nemojte ni da razmisljate...)...

Ne zaboravite da i organizacija ovakvih takmicenja nije jednostavna. Vodimo racuna da ne zakomplikujemo stvari....

Sto se mene tice, ja imam veoma dobre modele i za F3J i za F5J i rado cu se odmah prikljuciti tim kategorijama ali, ne radi se tu o meni....

Ipak treba "demokratski" da se odluci sta i kako.
Samo vodimo racuna sta je REALNO IZVODLJIVO za nase uslove...

Imam jos jednu molbu, zaboravimo sujetu i sve poznate "srpske osobine" i  NEMOJMO DA SE POSVADJAMO OKO OVOG.

Molio bih sve zainteresovane da daju svoje misljenje, da se vidi sta se radi u inostranstvu po pitanju ovakvih klasa, da se vidi sta se leti, kakve su propozicije i da damo neki rok, recimo do Nove godine, da osmislimo kako da ovo izgleda, da bi imali vremena da do pocetka sezone (oko aprila) imamo modele sa kojima cemo se takmiciti...

Ja, predlozih...

Sve primedbe i sugestije su dobrodosli...

Bilo bi lepo da se zna ko sta predlaze i da nema skrivanja iza pseudonima....

Pozdrav

Mirce

P.S. Ako hocete mozemo ovo postaviti i kao poseban post....

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #24 on: October 31, 2008, 12:02:56 AM »
Evo da bi smo olakšali celu priču, predložite takmičarske kategorije koje da ubacim u glasnje. Pa eventualno na osnovu glasova da vidimo koja kategorija je najprivlačnija budućim takmičarima? Da li ste za?
 mmmm

molim vas da predložite kategorije...
« Last Edit: January 11, 2009, 07:12:18 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #25 on: October 31, 2008, 01:07:29 AM »
Ja sam napisao sta sam mislio pa, neka se ta kategorija zove Klub klasa...

Naravno, ovo je samo platforma za dalji dogovor.

Pozdrav

Mirce

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #26 on: October 31, 2008, 01:19:49 AM »
dakle koje kategorije da ubacim u glasanje, tipa:


Tema glasanja:

U kojoj kategoriji bi ste voleli da se takmičite:

F3K
F3J
F5B
DLG

...???

Da li vam tako nešto odgovara da postavim, s tim što bi glasanje trajalo nekih mesec dana, msilim da je to dovoljno da se svako informiše i opredeli za jednu od navedenih kategorija?
Da li se slažete?
 ;namig
« Last Edit: January 11, 2009, 07:12:59 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #27 on: October 31, 2008, 01:33:11 AM »
Saburo, ne ubaci ono sto sam malopre napisao kao posebnu kategoriju...

Nemojmo da ovo bude glasanje za "u kojoj kategoriji bi voleo da se takmicim" nego dajte da napravimo jednu relativno jeftinu i ne komplikovanu za sudjenje takmicarsku klasu i da imamo nesto konkretno....

F3J i slicne kategorije mi NISMO U STANJU zbog kompleksnosti da pravimo. Budimo realni...

Pozdrav

Mirce

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #28 on: October 31, 2008, 01:37:12 AM »
Ok, slažem se što jeftinije to bolje, tj. više potencijalnih takmičara.
 (pijemo)
« Last Edit: January 11, 2009, 07:13:36 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline grunff

  • Newbie
  • *
  • Posts: 25
  • Saric Darko
Re: F3K ili DLG jedrilice
« Reply #29 on: October 31, 2008, 07:53:05 AM »
Potpuno podrzavam da se posle mnogo godina pokrene neka takmicarska klasa.
Neki od Suboticana ( Hanak, Adam, Viktor...) su zajedno samnom leteli u F3J klasi dok se odrzavala kod nas. To, kao, rucno vucenje modela, uopste nije tako naivno i jednostavno a, najlon za pecanje od 10 evra samo"Perica" koji se bas ne razume misli da moze...(bar ne u F3J klasi).

Predlazem da:

- Jedrilice da se startuju rucnim slepom sa sajlom od 150 metara


B.T.W. Ne misli "Perica" da tvoja, ili neka od kupovnih kompozitnih jedrilica može da se šlepa sa najlonom za pecanje, (bar ne uspešno), i ne na ozbiljnom takmičenju, ali nije to ni ideja. Jedrilice o kojima sam govorio se sasvim lepo šlepaju sa takvom sajlom a i ispucavanje je veoma pristojno (uzimajući u obzir vrstu jedrilice i sajle) Što ne znači da može da se meri sa ispucavanjem kupovnih kompozitnih jedrilica sa takmičarskim sajlama. Na kraju krajeva onaj ko uloži +800 eura u jedrilicu može i 50 eura u sajlu. Ja sam pre svega govorio o omasovljenju a to znači u startu odricanje od dela karakteristika ili propozicija date klase i prilagođenje lokalnim prilikama. Za ovu namenu naravno mislim da je navedena jedrilica sasvim odgovarajuća, raspon oko 2500mm, konstruktivne konstrukcije u celosti, komande repne i eleroni. Ko želi da leti ozbiljniju jedrilicu biće u grupi sa sebi sličnima, što u startu relativizuje prednost samog modela. Na kraju krajeva o Klub klasi sam i govorio svo vreme, zar ne?

Jedino smatram da ljudima koji imaju vitlo treba omogućiti stratovanje sa vitlom. U pogledu visine starta vitlo ili ručni šlep neće značiti nikakvu razliku, jedino olakšava apliciranje na takmičenje, jedan broj starijih modelara ima opremu, ali nema nikoga da im "trži po livadi", mlađe generacije pak nemaju opremu, ali imaju kolege da im "trče po livadi".
Navedenim predlozima želim da motivišem i one koji imaju kupovne modele da uzmu češća u takmičenju a ne da ih demotivišem naturanjem obaveze da prave model koji je u startu slabijih karakteristika od onih na koje su navikli. Na kraju krajeva prisustvo različitih modela po cenovnoj i letnoj klasi isti dan na istom takmičenju može samo stimulativno da deluje na one sa slabijim modelima. Isto važi i za one bez dodatne opreme (takmičarske sajle, čekrci i vitla)
Ideja je da nakon nekoliko sezona formiramo stabilnu grupu modelara koja može da izađe i na neko ozbiljnije takmičenje van Srbije.

Sa ostatkom posta se u potpunosti slažem, i više od toga.
« Last Edit: January 11, 2009, 07:19:01 PM by SABURO »
Chi Vola Vale, Chi Vale Vola, Chi non Vola, e' un Vile.