Author Topic: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO  (Read 73893 times)

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #30 on: May 12, 2010, 12:35:59 AM »
AAAha ha  HA HA HA :_D :hehe (yay) Sam sebe stavio u kockicu. :_D
Saburo hvala puno model je najmocnie nesto sto sam ikad imao i stvarno je prelep.Nadam se da cu da dodzem kod vas sa njime da (<--)
Nemislim da bi se nesto posebno promeniti ako otvorim te rupice jer motor je dole zar ne?A plasim se od nepotrebne turbulencie u kaputaz.

I sto sam svima zaboravio da kazem je da motor je isto tako radio i baz kaputaz mmm
« Last Edit: May 12, 2010, 12:39:30 AM by zajo »
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #31 on: May 12, 2010, 01:05:55 AM »
Znači ovako. Ja buih proširio usisni otvor za po oko pola santimetra sa obe strane, i povećao bih takođe srazmerno i izduvni otvor.

Što se tiče vuče, kapotaž je potpuno nevin :big smile za ono što model vuče u levo pri dodavanju gasa.
Elisa iza sebe stvara vazdušni mlaz koji je urnut u smeru u kome se ona vrti. Takav uvrnuti mlaz dolazi do vertikalnog stabilizatora pod uglom prema desno (drži neki vuneni končić ispred vertikalca kada motor radi, pa će ti to biti još jasnije). Znači takvo opstrujavanje vertikalca stvara na njemu silu uzgona koja gura rep u desno, odnosno tera ceo avion u levi zaokret. Zato se osovina elise i postavlja pod izvesnim uglom u desno (par stepeni, odnosno onoliko koliko je potrebno), kako bi vuča stvorila kontra momenat u desno. Kada bi bilo iste vertikalne površine i sa donje strane trupa, taj momenat bi se aerodinamički  poništio, jer sa donje strane trupa mlaz od elise ima ugao prema levo. Pošto je pri malim brzinama strujanje elise preovlađujuće, to je i taj moment u levo izraženiji nego pri većim progresivnim brzinama aviona. Svoj udeo u ovoj pojavi ima i obrtni momenat motora, odnosno elise, ali je ipak preovlađujuće ono što sam već napisao napred. Jeste pojednostavljeno, ali je tako.

 (pijemo)
« Last Edit: May 12, 2010, 01:19:27 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #32 on: May 12, 2010, 02:04:17 AM »
Ok Lazo znaci da zumiramo.Prosirm usisni i izduvni otvor,obogatim smesa na visoke obrtaje,lock tight i sve to zategnem.Sto se tice agol na elisa naravno da je uvek motor zakosen u desno i nadole.E sad to bi trebalo da fabricki bude podeseno ali ovde imamo VELIKA elisa,duri neprirodno za velicina na model(jos malo pa bi dotaknula tlo)pa zato je momenat jos veci.Izgleda da je to odgovaralo na QQ sa svoj YS160 sport motor ali ne i za ovaj ali ipak ci da produzim ovako jos neko vreme kako bi bio siguran da mora da se intervenira.Imam i bezvezni video sa foto aparat ali nikako bre da se uploadue na taj you tube a bilo bi dobro bar da cuete zvuk na motorac ali nema veze.
Pozdrav.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #33 on: May 12, 2010, 02:14:59 AM »
I da ne zaboravim:
 (pijemo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #34 on: May 12, 2010, 04:14:37 AM »
evo i bezveze vidoe kolko da se cue motorac
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #35 on: May 12, 2010, 09:49:01 AM »
Lepa muzika! :)aplauz

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #36 on: May 12, 2010, 10:45:00 AM »
Sto se tice agol na elisa naravno da je uvek motor zakosen u desno i nadole.

Zajo u ovom slucaju, ugao motora treba da ide cca 3 stepena desno (gledano od repa ka napred), a ugao na dole 0 stepeni, jer ti je takav tip aviona da ne zahteva ugao motora na dole. Tip aviona=simetrican profil krila, sto bi se reklo sve u nuli. Obicno se motor gura na dole ako krilo ima neki noseci profil ili V (visokokrilci)...
 ;namig

Saburo hvala puno model je najmocnie nesto sto sam ikad imao i stvarno je prelep.Nadam se da cu da dodzem kod vas sa njime da (<--)

naravno, uvek si dobrodosao.

 (pijemo)

« Last Edit: May 12, 2010, 10:51:35 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #37 on: May 17, 2010, 10:31:07 AM »
Sto se tice agol na elisa naravno da je uvek motor zakosen u desno i nadole.

Zajo u ovom slucaju, ugao motora treba da ide cca 3 stepena desno (gledano od repa ka napred), a ugao na dole 0 stepeni, jer ti je takav tip aviona da ne zahteva ugao motora na dole. Tip aviona=simetrican profil krila, sto bi se reklo sve u nuli. Obicno se motor gura na dole ako krilo ima neki noseci profil ili V (visokokrilci)...
 ;namig
Pozdrav Saburo hvala za info,to nisam znao.Izradio sam jedrilicu pre vise godina pa od tamo mi je informacija.


Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #38 on: May 17, 2010, 10:34:06 AM »
Zajo Majstor u kuci
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #39 on: May 17, 2010, 10:53:12 AM »
Ovako se desilo:

Nakrivio motorac za jedna-dve saibne.Operacija je bila laksa nego sto sam mislio i skoro da se ne poznaje.Zbogatio malo iglicu za visoki rpm.

Pojacao svilom leziste za kaputaz jer saibne ulaze u mek balzov sper.

Otvorio Kaputaz i napred i od pozadi  mmmm

Sve fino stegao i doterao i u Cetvrtak pravac Stenkovac.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #40 on: May 17, 2010, 11:00:46 AM »
Cetvrtak stenkovac.Vreme perfekcija,brzo sam se spremio"prebrzo izgleda",poleteo, 20 sekunde i otkaz na motor (:sok:).
Promasio sam pistu i pravac na vetar pa ouver shut i zabucao u visoku travu prilicno brzo.
Staljni trab je ostao pozadi a i auspug motora se nakrivio.
A zasto je motor ugasio??? :sljus :sljus :sljus :sljus :sljus :sljus :sljus :sljus :sljus :sljus
Slobodno moze da mi neko vrze jedna kad me vidi  (zid) (zid) (zid) (zid) (zid) (zid) (zid) (zid) (zid) (zid) (zid) (zid)

ZABORAVIO DA STAVIM BENZIN U REZERVOAR!!!!!!!
« Last Edit: May 17, 2010, 11:26:17 AM by zajo »
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #41 on: May 17, 2010, 11:25:00 AM »
Kada padnes sa konja treba da ustanes, da se popenes nazad i da produzis da jases zar ne.

Razocaran od sebe pravac kuci i na posao,majstor u kuci opet.

Svatio da problem i nije tako veliki kako sam mislio.Fino su to kinezi izradili tako da se slomi gde treba.Staljni trab je neostecen kako i sam model nego pukla je letvica koju sam lako zamenio sa novu.Nazalost i pola monokot se rascepao pa morao sam da intervenisem sa samoleplivu iz pro grafike.
Auspuh nisam dirnuo i model je bio spreman za let vec sledeci dan.
Petak"dan za metak" kasno sam se vratio iz posao pa brzo model u auto i Stenkovac Vtora runda.
Model vise nevrti kada dodajem gas u vazduh-leti pravo ko strela.Sve je ostalo na svoe mesto nista se nije razlabavilo prv put.
Motorac jos zagreva,vise vremena na pun gas i onak kad dodajem gas kaslja a i mid range nije bas dobar.Auspuh radi normalno ali uzecu nov.
Inace model je perfektan za 3D i IMAC precizne akrobacije, jos da se stabilizira motorac i bice perfekcija (pijemo)
Zbogaticu jos malo iglicu za svaki slucaj i idemo dalje nadam se bez velike dramatike.
Pozdrav.
« Last Edit: May 17, 2010, 11:27:38 AM by zajo »
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #42 on: May 17, 2010, 06:37:56 PM »
ZABORAVIO DA STAVIM BENZIN U REZERVOAR!!!!!!!

 (kush)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #43 on: May 25, 2010, 10:00:25 AM »
Nazalost stvari za sada nestoe bas dobro te.KATASTROFA!!!
Nikako da proradi taj motorac i to ti e.Nad dvadeset puta sam poleteo:nevalja-smenim nesto i opet poleteo i sve tako.Sva sreca da je model ostao citav jer vise puta se motor gasio.Glavni problem je isti te.nece da primi gas.Na zemlji radi ok ali u vazduh kad pokusam da dodajem gas iz iddle,nece da primi te.kaslja.Kad jednom vec primi gas ondak tera.Najvise se ovo oseca kada ponoram 90% u ler pa ispravim model i nece da primi gas.Kad jednom pocne da kaslja kao da mu nema spas nego jedva da se oddrzi visina da se nekako sleti.Visoka i niska igle sam nastimao u sve moguce variante i kao da nema razlike.Kako sam radio tako su stvari bili sve gori tako da nije hteo da pali i na zemji da primi gas ako iglica za visoki obrtai nije bogata.Karburator sam izvadio i procistio baz rezultat.Jos malo stvari mi je ostalo da pokusam,da stavim avio benzina da nije benznin,da stavim sinteticko ulje,da steluem palenje i neznam jos neke sitnice ali kako stvari za sada stoe lici mina bezizlazna situacija.Nisam bio ovako razocaran od kad sam slupao jednu extru pre nekoliko godina i ako stvari se neoprave ovo ce da me unazadi za par godine :-[.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: QQ YAK 54 184CM COMPLETE COMBO
« Reply #44 on: May 25, 2010, 06:01:03 PM »
Nisam baš siguran, ali čini mi se prema slikama da je rupica na poklopcu membrane karburatora okrenuta prema napred (prema elisi). Ako je to tako, odnosno, ako je karburator postavljen bočno (ima DLE30 i sa nazad postavljenim karburatorom), stavi neki zaslon ispred nje, tako da vazdušni mlaz iza nje ne bije direktno u tu rupicu. Stavi neku pločicu ili slično kao zaslon na nekoliko milimetara ispred te rupice, ali NEMOJ da je zetvoriš. Suština je u tome da dinamički pritisak vazdušnog mlaza elise (koji je promenljiv u zavisnosti od broja obrtaja i brzine aviona) ne deluje direktno na ovaj otvor iznad membrane pumpe. Na taj problem asocira to što motor nepravilno radi posle poniranja (povećana brzina), a i to što je na zemlji o.k. (nema brzine) a u vazduhu počne da pravi probleme (promenljiva brzina).
Na netu sam našao više pritužbi na račun DLE 30, a evo jedne od oficijalnih modifilacija DLE.
http://www.dlpower.net/uploadfile/20091109194606158.pdf
Ja bih probao ovim redosledom:
1. zaslonio bih rupicu na karburatoru kako sam ti već opisao;
2. Ako to nije dovoljno, dodao bi 1, pa ako nije dovoljno još jedan dihtung kako je u modifikaciji naznačeno;
3. Razbućivanje dizne bih ostavio za kraj, ako prethodno ne da rezultat.

 (pijemo)
« Last Edit: May 25, 2010, 06:09:12 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!