Author Topic: Quad - komunikacija preko racunara (pocetnik)  (Read 11965 times)

Offline lazarmladenovic

  • Newbie
  • *
  • Posts: 3
Quad - komunikacija preko racunara (pocetnik)
« on: May 14, 2012, 11:14:24 PM »
Pozdrav svima,

Nov sam na forumu, a takodje i u modelarstvu.

Zelim da sa kolegom napravim jedan Quad u okviru predmeta na fakultetu. Potrebna mi je Vasa pomc, koji savet, iskustva, predlozi...

Evo ovako, nasa inicijalna ideja je da kupimo sve delove osim kontrolne stanice. Kontrolu i komunikaciju zelimo da pokusamo da napravimo sami. Pokusali bismo da programiramo mikrokontroler koji ce prikupljati informacije sa prikacenih senzora i slati ih do racunara, a sa racunara ce dobijati upravljacke komande. Potrebno je da jos osmislimo nacin komunikacije mikrokontrolera i racnara.

Svi vasi predlozi i sugestije ce mi puno znaciti.

Hvala unapred!!!  ;)

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Quad - komunikacija preko racunara (pocetnik)
« Reply #1 on: May 15, 2012, 01:30:49 AM »
Dobro dosao Lazo.
Dosao si na pravo mesto i ako jos malo bolje pojasnis svoje namere i ideje siguran sam da ovde ima strucnih ljudi koji ce ti pomoci u projektu koji si naveo.

Mene licno interesuje kako si ti osmislio da uspostavis komunikaciju izmdju kompa i quada?

Pozz..

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Quad - komunikacija preko racunara (pocetnik)
« Reply #2 on: May 15, 2012, 08:50:29 AM »
Dobrodošao na forum! Solidan zalogaj ste uzeli.

Po meni svaki vid komunikacije quada i kompa koji je van standardnih vidova komunikacije je gubljenje vremena. Dakle moj predlog je da se prihvatite nekog protokola komunikacije koji je već standardiztovan kao bi sami sebi olakšali život. Uz to ako vam projekat uspe i bude zanimljiv možete tržištu da ponudite gotov proizvod koji će biti kompatibilan sa nekim od postojećih standarda u RC svetu. Ovim bi dobili lakši razvoj budući da standard postoji kao i dokumetacija protokola... time bi dobijo na vremenu, mogli bi da se posvetite programiranju upravljačkog softvera, kao i quad kontrolera... Kompatibilnost...

Npr moj predlog bi bio da kupite DiY komplet TX na 2,4 Ghz kao i kompatibilni Rx modul napravite iterfejs za kačenje TX modula na komp i onda vam ostaje samo programiranje softvera upravljačke jedinice kao i ...

Moj predlog bi bio ovaj predajnik pošto ima podržanu telemetriju http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17205__FrSky_DHT_8ch_DIY_Telemetry_Compatible_Transmitter_Module.html i naravno neki od kompatibilnih prijemnika u skladu sa vačim potrebama.

Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Quad - komunikacija preko racunara (pocetnik)
« Reply #3 on: May 15, 2012, 11:14:37 AM »
Mozda vam ovaj sajt bude interesantan  http://www.sparkfun.com/  . Mnogi dobri proekti su nastali zahvaljujuci ovom sajtu.

Zelim vam puno uspeha u ovom proektu.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Quad - komunikacija preko racunara (pocetnik)
« Reply #4 on: May 15, 2012, 01:27:46 PM »
 www.diydrones.com Ova virtualna komuna se bavi i ovim pitanjem, kao i sa drugima koje će trebati da proradi projekat.


Offline lazarmladenovic

  • Newbie
  • *
  • Posts: 3
Re: Quad - komunikacija preko racunara (pocetnik)
« Reply #5 on: May 15, 2012, 11:52:50 PM »
Zdravo drugari!  :)

Hvala puno na savetima.

Posto sam pocetnik u svemu ovome, odlucio sam da najpre sklopim quad u celini, da pre svega imam nesto funkcionalno kao osnovu, a da nakon toga pokusam da projektujem svoj hardver i softver pa dokle doguram.  :big smile

Ideja je da komunikaciju racunra i mikrokontrolera koji ce regulisati motore, ostvarim preko wifi-a, da na mikrokontroler za pocetak prikacim ziroskop, a kasnije i druge senzore.

Ovo je za sada gruba zamisao, bice sigurno jos puno izmena, a potrebno je da se jos dosta uputim u samo problemetiku quada.

Javljam vam kako napreduje izrada kada dobavim delove.

Ako neko ima jos koji savet dobro bi mi dosao.  ;)

Pozdrav!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Quad - komunikacija preko racunara (pocetnik)
« Reply #6 on: May 16, 2012, 12:14:43 AM »
Evo cisto za informaciju... ja sam danas dobio ovaj prijemnik koji sam narucio cisto iz zezanja da vidim kako sve to radi preko WiFi:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__21430__Hobbyking_IOS_Android_4CH_WiFi_Receiver.html

Mogu ti reci da je interesantna stvarcica, a kako je android otvoren sistem, mogucnosti su neogranicene.
Ti  se vjerovatno bolje razumes u problematiku, pa znas da na trzistu ima mnogo boljih prijemnika ove vrste koji ce za tvoj projekat biti vise nego dovoljni.

Ako ti trebaju neke informacije u vezi ovog prijemnika, javi se slobodno.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Quad - komunikacija preko racunara (pocetnik)
« Reply #7 on: May 17, 2012, 02:32:42 PM »
Mogu ti reci da je interesantna stvarcica, a kako je android otvoren sistem, mogucnosti su neogranicene.
Android manje vise jeste open ali aplikacija nije.
Malo su preterali sa cenom. Za te pare moze da se uzme SoC (npr. Raspberry pi), doda wifi i onda su mogucnosti neogranicene.
Hmm, dobra ideja.

U principu, ako ti je cilj osnovna kontrola kvada, mozes da iskoristis bilo koji gotov kontroler (sa ziroskopima, akcelerometrima), na njega nakacis bilo koji SBC/SoC sa kojim ostvaris komunikaciju preko WiFi-a (sa racunara). Ostaje ti da napises software za SBC/SoC i racunar.
« Last Edit: May 17, 2012, 02:49:42 PM by ak »
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Quad - komunikacija preko racunara (pocetnik)
« Reply #8 on: May 17, 2012, 03:08:24 PM »

Android manje vise jeste open ali aplikacija nije.


Mislio sam na to da je moguce lagano napraviti svoju aplikaciju za kontrolu na android platformi, mada svakako laik sam na ovom polju, sigurno je da ima boljih uredjaja od HK prijemnika za ovu namjenu.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Quad - komunikacija preko racunara (pocetnik)
« Reply #9 on: May 17, 2012, 03:18:11 PM »

Android manje vise jeste open ali aplikacija nije.


Mislio sam na to da je moguce lagano napraviti svoju aplikaciju za kontrolu na android platformi, mada svakako laik sam na ovom polju, sigurno je da ima boljih uredjaja od HK prijemnika za ovu namjenu.
Da da, razumeli smo se, samo je problem sto je code verovatno zatvoren i protokol po kom komunicira aplikacija sa prijemnik je verovatno proprietary pa bi morao da se radi reverse engineering.

Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Quad - komunikacija preko racunara (pocetnik)
« Reply #10 on: May 18, 2012, 10:23:27 AM »
Evo ga kandidat po pristupacnoj ceni, samo nema GPIO, zato mu treba ovo.


Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline lazarmladenovic

  • Newbie
  • *
  • Posts: 3
Re: Quad - komunikacija preko racunara (pocetnik)
« Reply #11 on: June 17, 2012, 06:57:36 PM »
...konacno je pocelo nesto da se dogadja ;)

Stigla je oprema i poceli smo sa radom. Puno hvala svima za savete, a najvise Vladi Pilicu za celokupnu pomoc oko nabavljanja opreme i upucivanja u samu problematiku modelarstva!

Sklopili smo quad bez galvne ploce i stanice, uspeli smo da pokrenemo motore. Nas glavni cilj je projektovanje upravljanja i stabilizacija quada na nekoj zeljenoj visini (za pocetak  :)).

Evo kako sve izgleda:









« Last Edit: June 17, 2012, 07:00:19 PM by lazarmladenovic »

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Quad - komunikacija preko racunara (pocetnik)
« Reply #12 on: June 17, 2012, 11:39:14 PM »
Hvala i nema na cemu :)
Pazite se i dobro ga fiksirajte za sto dok testirate motore. Jedna greska i zalepice se na plafon a moze nekog i ozlediti.  :sljus
Zelim vam puno uspeha u daljem radu i nastavi da nas informises kako napredujete sa vasim planom.

Pozz...
Vladimir
Ps. One nalepnice sa brojevima sa elisa sad mozes da skines, njih sam stavio zbog obelezavanja gde koja elisa ide.