Author Topic: MK HiSight III  (Read 11293 times)

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
MK HiSight III
« on: April 27, 2012, 11:51:02 PM »
Nakon pucanja propelera u sred leta i pada koji mi je kompletno uništio HiSight III, rešio sam da ga ponovo napravim sam... Servoi su preživeli i funkcionalni su tako da ostatak nije bio neki preteran problem.

U SolidWorks-u sam odradio 3D model i isprojektovao sve elemente:

Link za download: http://dl.dropbox.com/u/49111849/HiSightIII.zip

Iz SolidWorks-a sam sve konvertovao u DWG fajlove.
Link za download: http://dl.dropbox.com/u/49111849/HiSight%20III%20DWG%20Files.zip

A potom i u Corel:

Link za download: http://dl.dropbox.com/u/49111849/HiSight%20III.cdr

Kao materijal sam koristio vitroplast FR4 (staklolit) debljina 1mm, koji se pokazao prilično loš, i to ne zato što je vitroplast sam po sebi loš, već zato što je vitroplast koji prodaje Astaco generalno jako mekan i nije baš za ove primene..

Nakon sečenja na laseru tabla vitroplasta izgleda ovako:


A konačan rezultat je ovo:





Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: MK HiSight III
« Reply #1 on: April 29, 2012, 05:31:49 PM »
Meni ovo super izgleda, po videu koga si postavio chini mi se da ne radi loshe!
Koje si odstojnike koristio jel one standardne mk ili si neshto DY-ovao?Jel postoje neki lageri u konstrukciji ili se sve shrafi?
Jedino bi bilo bolje da si koristio karbon tipa
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idproduct=9781
Poshto je karbon ovde 100mm shirine, jel bi mogao file nekako da se prepakuje pa da se iz par plocha karbona napravi nosach?
Ja sam fajlove skinuo (hvala lepo) i planiram da odradim ovako neshto, samo me interesuje kakva su tvoja iskustva sa ovim nosachem....
pozz
Vlada

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: MK HiSight III
« Reply #2 on: April 29, 2012, 06:29:01 PM »
Nema nikakvih lagera ali ću videti nekako kako bolje da rešim ovaj centralni pivot pošto ovo rešenje i nije baš najsrećnije... Svratiću sutra do Kelco-a da vidim šta imaju od elemenata i šta bi mogao da iskoristim za to..

Ako bi negde iskopao te karbonske ploče onda bi napravio malo složeniji nosač, nešto tipa MK HiSight SLR2 ili čak Cinestar Pro Mount-200, ali obavezno sa redukcijom na nick-u kako ni dobio veću preciznost (ja i sada imam MKDS18 servo sa 5000 stepova koji je i kao takav diretno vrlo dobar, a sa reduktorom bi rasturao).
« Last Edit: April 29, 2012, 06:39:35 PM by danko »

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: MK HiSight III
« Reply #3 on: April 29, 2012, 08:15:50 PM »
Ma karbon nema da se iskopava, to samo naruchish i stigne...
Koja bi debljina bila odgovarajuca?Ja mislim onaj od 1,5 mm bi bio super.
MK HiSight SLR2 uh to bi bilo fenomenalno...
Ovaj si odradio stvarno dobro

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: MK HiSight III
« Reply #4 on: April 29, 2012, 09:53:49 PM »
Nisam nikada imao dodira sa karbonskim pločama pa ne znam da li je dovoljno 1.5mm ili to mora deblje.. Pogotovo što pretpostavljam da nije samo poenta u debljini već ima razlike i u gustini tkanja...

Jedino ako neko konkretno ima te karbonske ploče iz Hobby Kinga pa da se može fizički pod rukom osetiti njihova čvrstoća..

Offline dandi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 107
Re: MK HiSight III
« Reply #5 on: April 30, 2012, 09:43:54 AM »
mala ispravka samo, Droidworx pravi av200 mount ;)
Cinestar pravi mount od karbonskih boom-ova i plasticinih clamp-ova...

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: MK HiSight III
« Reply #6 on: April 30, 2012, 09:44:42 AM »
Ako je sirina tih karbonskih ploca 100mm tesko da se to moze odraditi iz jednog komada mmmm, moralo bi se sve ponovo redizajnirati...
evo  na mojoj cnc masinici od 175x175 jedva da stane ...morao sam da modifikujem utore posto cu da sve pravim od 1.5mm vitroplasta...
a i zbog velicine glodala...jer nemam manje od 1mm :(

Karbon... mmmm, imao sam prilike da vidim neke karbonske ploce, jeste, mnogo su laganije od vitroplasta...ali jako zavisi od kakvog su tkanja i od koliko slojeva istog...cvrsto je to...
Mislim da nema potrebe za karbonom na kamera mountu...mozda zbog prestiza, uostalom, extra droidworx kamera mout je napravljen od starog dobrog aluminijuma...

Sto se MK Hisight III tice , ne svidja mi se onaj copavi deo nick dela...staviti jedno porce vitroplasta kao drzac?...MK HiSight SLR2 je vec po mom ukusu...najverovatnije cu da ovaj MK Hisight III malo da modifikujem i dodam mu kompletan ram sa obe strane...
U svakom slcaju extra posao si odradio Danko! (res)

Offline Albuk

  • Newbie
  • *
  • Posts: 8
Re: MK HiSight III
« Reply #7 on: April 30, 2012, 10:15:50 AM »
Na MK HigSight SLR2 karbon je 2mm debljine.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: MK HiSight III
« Reply #8 on: April 30, 2012, 10:28:55 AM »
Sinoć sam počeo da crtam u SolidWorksu nosač po ugledu na HiSight SLR2 ali za unutrašnje dimenzije 100x100 (taman za GoPro Hero2) mada kome treba šire, to se vrlo lako da prilagoditi..

Ono što sam inicijalno zamislio je da prenos i redukciju odradim putem zupčanika, međutim stao sam tu na pola jer mi je to nekako bilo isuviše lagano i verovatno postoji razlog zašto su koristili gumeni remen (link) jer se verovatno tako prenosi mnogo manje vibracija..

Danas ne radim, pa odoh taman do grada da obiđem BeltCo (remenice), Basara (ležajevi), Kelco/MikroPrinc/Comet (sitni delovi) i da vidim da pokušam da nađem nešto što bi mogao iskoristiti pa da onda na osnovu tih delova pravim ostatak dizajna, pogotovo neki sistem sa oprugama kako da eliminišem vibracije sa frame-a...

Inače na av200 mountu mi se sviđa onaj kružni prenos roll-a, jako je lepo rešen, pa ću možda i to da ukombinujem.. Za sada sam mislio sve da pravim od 1.55/2mm vitroplasta sa 35nm bakrom sa obe strane pa ako to bude funkcionisalo kako treba, onda bi se poigrao sa karbonskim delovima..

I oko softverske stabilizacije nisam siguran, jer ja sam sada ovaj HiSight III samo uštekao u FlightCtrl bez ikakvih podešavanja, a ako mu nakačim na nick osi i redukciju, to će sasvim sigurno značiti da treba i softverske parametre menjati, pa bi možda čak u budućnosti uzeo sam da napravim elektroniku sa 3 gyro/accelo senzora i jednim malim PIC kontrolerom koji bi čitao te inpute i korigovao servoe. U tom slučaju mislim da bi dobio superiornu stabilizaciju jer onda ne bi morao da računam i konvertujem ratio-e primerno za jedan stepen pomeraja gyro ose poslati na servo toliko impulsa stepova, već bi onda mogao direktno da kažem gyro se pomerio na tu stranu, šalji servou suprotan signal dok se ne vratim na početnu poziciju... Ali otom potom..

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: MK HiSight III
« Reply #9 on: April 30, 2012, 01:28:14 PM »
momci napraviti dobar cam mount nije lako,  jes da shtedi puno para u startu, al treba da  smesh da stavish dslr koji u proseku tezi od 700gr pa navishe ( i puno novaca) i da se ne cheshesh ceo let oce li to nekom da razbije glavu il nece (ocesh li posle i svoju da razbijash shto si ga razbio).Jbg kad uzmesh u ruku av200 i pogledash ga, jasno ti je sve...
Danko, goprou 2 svaka chast al za profi snimanje stvarno nije dovoljan.
Ja sam 100 posto za ovakve projekte i super je da shto manje zavisish od krvopija i placash novce za neshto shto moze da se napravi.Svidja mi se ovo shto ste pocheli da radite, mislim da definitivno trebate da nastavite sa experimentima dok ne dodjete do rezultata koji je stvarno ok.
Shto se karbona tiche ima ga na hiljadu mesta, u hiljadu varijanti, dimenzija i defitivno ga za ovakve stvari treba koristiti.
Znachi: rezite vi lepo vitroplast i sredjujte mehanichke komponente dok ne dodjete do konfiguracije koja dobro radi, a za karbon ce mo lako..
Samo napred momci experiment je majka nauke

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: MK HiSight III
« Reply #10 on: April 30, 2012, 03:57:36 PM »
Slažem se sa vpanin,
Danko svaka čast na brzini skojom si usao u RC svet... Kad se samo setim da pre par meseci nisi znao kako se puni baterija a gle sad napravio nosac kamere, projektujes...  Samo napred!!!  :)aplauz
Ja sam moje projekte u potpunosti batalio zbog nedostatka vremena ali mi je veoma drago da vidim kako drugi napreduju..  (pijemo)   

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: MK HiSight III
« Reply #11 on: April 30, 2012, 06:04:46 PM »
Quote
vpanin:
momci napraviti dobar cam mount nije lako,  jes da shtedi puno para u startu, al treba da  smesh da stavish dslr koji u proseku tezi od 700gr pa navishe ( i puno novaca) i da se ne cheshesh ceo let oce li to nekom da razbije glavu il nece (ocesh li posle i svoju da razbijash shto si ga razbio).Jbg kad uzmesh u ruku av200 i pogledash ga, jasno ti je sve...
U suštini taj av200 pa i onaj cinestar 3-axis gimbal su pravljeni na isti način kao što i ja planiram da pravim svoj, nema tu nekih specijalno komplikovanih tehnologija, sve se svodi na izbor materijala radi čvrstoće i težine, kao i servoa.. Čak cenim da ako bi išao sa sopstvenom gyro stabilicazicijom preko nekog običnog PIC 18F2525 da bi mogao da postignem superiornije rezultate stabilizacije u odnosu na bilo koji gimbal koji koristi eksterni mikrokopterov input.

Ali videćemo, volim tehničke izazove, i šta god napravim okačiću javno da se svi mogu poslužiti time..

Quote
vpanin:
Danko, goprou 2 svaka chast al za profi snimanje stvarno nije dovoljan.
Meni je taj GoPro i više nego dovoljan.. Ja se ne bavim profi snimanjem, niti imam nameru, tako da mi za hobi svrhe to sve radi posao... Jedino me nerviraju ta lelujanja snimaka, a i taj nosač kamere mi izgleda kao dovoljno jednostavan projekat da mogu da ga se uhvatim, a ako uspem, rešiću se toga što me nervira :)

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: MK HiSight III
« Reply #12 on: April 30, 2012, 09:49:57 PM »
Nacrtao sam neki osnovni koncept po ugledu na HiSight SLR2:



Konstrukcija je aluminijum/vitroplast, a ukupna težina sa jednim servom je 263 grama. Roll servo nisam nacrtao jer mi je izgleda DS281 riknuo pa ću videti šta mogu da nabavim (da li da uzmem isto DS281 ili da idem na MKDS18), pa kad to nabavim ubaciću i njega.. Ako bi išao na još jedan MKDS18 servo onda bi ukupna težina bila oko 310 grama, što mislim da je sasvim pristojno..

Inače trenutno je max širina kamere 100mm, ali se bez problema model u dva klika može proširiti na 175mm (originalna širina SLR2 mounta).

BTW ima li negde kod nas lokalno da se kupe nekakvi servoi, pa da probam sa njima kako bi išlo, da ne čekam 2-3 nedelje koliko im treba da stignu sa mikrokopter sajta?

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: MK HiSight III
« Reply #13 on: May 01, 2012, 01:26:43 AM »
Razmišljam kako najbolje da rešim roll na camera mountu, i nekako mi se najviše sviđa rešenje sa Droidworx AV200, međutim nije mi jasno koji oni servo koriste za roll i da li je to uopšte servo ili step motor?

ovaj video mi nije jasan:


Na ovom linku se vidi kako izgleda prenos unutar njega:
http://www.quadrocopter.us/downloads/av-neutral.pdf

Međutim, da bi se gimbal kretao po roll osi na način kao što to radi na videu taj zupčanik mora da se okrene minimum nekoliko puta oko svoje ose, što ne znam da li je izvodljivo sa servoima kad su oni koliko ja vidim ograničeni sa maksimalnim brojem stepeni koliko im je opseg kretanja, ili sam ja to nešto pogrešno ukapirao?

Offline Albuk

  • Newbie
  • *
  • Posts: 8
Re: MK HiSight III
« Reply #14 on: May 01, 2012, 11:00:41 AM »
Koriste 360 stepeni servo sa eksternim potenciometrom.