Author Topic: funtana x 100 od H9  (Read 8678 times)

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
funtana x 100 od H9
« on: October 25, 2008, 08:16:53 AM »
evo par slicica posto me mrzi da pisem ,model je u fazi sastavljanja imace motor MVVS od 26 ccm benzinac ukupne tezine oko 4 kg  :big smile










Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: funtana x 100 od H9
« Reply #1 on: October 25, 2008, 10:48:10 AM »
Lepa ti tica kad polece  (<--) ()-()
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: funtana x 100 od H9
« Reply #2 on: October 25, 2008, 10:53:17 AM »
pa uskoro nece posto ga radim polako a i ne zurim se :big smile

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: funtana x 100 od H9
« Reply #3 on: October 25, 2008, 12:19:00 PM »
Nema šta, stvarno lepa ptica, btw ne mogu da provalim o kojem je avionu reč u pozadini 2 i 3-će slike, liči mi na nekog warbirda, rekao bih da je mig-3 ili La7...? Aj budi drug pa kaži o kojem je modelu reč?
 :big smile
« Last Edit: January 11, 2009, 02:30:43 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: funtana x 100 od H9
« Reply #4 on: October 25, 2008, 04:47:59 PM »
u pozadini je trup od suhoja 26 koji treba da bude raspona 185 cm kojeg sam poceo jos pre  :angel ali ovih dana sam konacno zavrsio sve delove za njegovo sklapanje tako da ce i to biti gotovo do godine

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: funtana x 100 od H9
« Reply #5 on: January 31, 2010, 02:15:14 AM »
evo posle duzeg vremena da nesto napisem o nacinu kako sam sastavljao ovaj model, generalno ovaj model je ARF model pa i nema nesto pisati bog zna sta o sastavljanju ali ima pisati o izmenama koje sam uradio na ovom modelu .
Kao prvo model je predvidjen po proizvodjacu da nosi cetvorotaktni motor motor od 17 - 20 ccm konkretno saito 100, posto ja necu koristiti taj nego dvotaktni mvvs od 26 ccm to je prouzrokovalo dosta izmena pod prvo zato sto je motor gabaritno veci a i tezi (ovo drugo je veci problem) prvo sam izmenio nosac motora iz palsticnog u aluminijumski i dao mu ugao da stoji kako treba zbog rezonatora




dali koristiti rezonator? to pitanje me je mucilo dugo ali na kraju sam se ipak odlucio za njega. zasto ? obican auspuh sto sam dobio od prijatelja je tezak nekih 120 grama a rezonator je nekih 320 grama ali caka je u tome da kod auspuha imam svih 120 grama napred na motoru a kod rezonatora 2/3 tezine je iza tezista sto mi kompenzuje mnogo to da imam tezi motor od predvidjenog .
gledajuci sve i svasta po internetu po pitanju moje funtane primetio sam da mnogi na prvom letu tj. sletanju a to se i zale po forumuma lome (izvrcu) nosace stajnih trapova pored toga sam primetio da najvise koriste motore u benzinskoj varijanti mvvs ili evolution i glow os max 120 2t ali vratimo se na stajni trap ,da ja ne prodjem tako ojacao sam plocu na trupu gde se montira stajni trap sa jednim komadom spera koji sam nabavio od prijatelja ,zelim reci da nije ni avio sper a nije ni obican evo slika



na nacin da sam ubacio taj komad 15 cm do nazad i samim tim mu povecao povrsinu koja je zalepljena na trup tako da su sanse minimalne od izvrtanja jedino da se polomi i taman dobio povrsinu za jos jedan nosac rezervoara i samim tim pomeram i rezervoar skroz do bajoneta a po proizvodjacu treba da ide skroz do firewola



pored toga mi je bio problem i stajni trap koji je bio nizak za velicinu elise koju cu koristiti a i slab za motor koji cu koristiti pa sam od prijatelja dobio stajni trap od H9 extre 260 koji je mnogo jaci i naravno vislji tako da sad neme brige da cu zakaciti neki busen elisom


servoi koje koristim su SKYHOLIC  koji rade na 7,4 volti (2 celije li-po) i imaju snagu od 25 kg sto je i previse ali takva je kombinacija bila a od viska glava ne boli



jedino sto cu promeniti to su hornovi iz ovih plasticnih u metalne
http://www.unitedhobbies.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8244
 zadnji stajni trap iz fabrickog koji je fuj u sulivan



mesto gde se pricvrscuje stajni trap za trup je od balze pa sam morao skidati sloj balze te nalepiti i obraditi komad avio spera da bih mogao uvrteti i naravno da to izdrzi sile pri sletanju i uzletanju tako da se vidi fleka monokota na tom mestu

to bi bilo to za sada nastavak sledi













« Last Edit: January 31, 2010, 02:26:18 AM by Dejan Dobricki »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: funtana x 100 od H9
« Reply #6 on: February 01, 2010, 12:43:50 AM »
Dejane baš lepo videti šta radiš...

Da li ti je motor nov ili je već radio?
Čujem da se na tom motoru dosta lako "otpusti" karburator, pošto je velik i težak, a drži ga samo unaj mali šraf, pa onda vuče "falš" vazduh i ne radi kako treba... Jesi li nešto "radio" po tom pitanju?

Koju ćeš elisu koristiti?

Samo napred...

Mirče

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: funtana x 100 od H9
« Reply #7 on: February 01, 2010, 08:50:05 PM »
motor je polovan medjutim malo je radio sto se tice karburatora sve je moguce videt cemo,elisa MENZ 18/8. tezina modela fabricki sa saitom 3.7-4 kg a moj sa mvvs- om  4.5 kg max i naravno sa svim ojacanjima .
motor treba da dobije jos usmerivac vazduha (levak) na karburator  sto bi trebalo da poboljsa odziv na gas itd
« Last Edit: February 01, 2010, 09:21:15 PM by Dejan Dobricki »