Author Topic: Davor Stantić  (Read 5772 times)

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Davor Stantić
« on: April 20, 2012, 12:42:54 AM »
Evo da se i ja konačno predstavim. Kao sto sam napisao zovem se Davor Stantić, iz Subotice sam, ali trenutno živim i studiram u Novom Sadu. Sto se tiče mog modelarskog iskustva prica se proteže gotovo od moje cetvrte ili pete godine, pa do danas. Prvi put sam ugledao modele kod komšije sa Iriškog Venca Petra Đorđevića, ili za mene deda Pere. Naravno kao klinac sam bio fasciniram. Kada sam se vratio u Suboticu ispričao sam svom dedi šta sam video. Tada mi je deda rekao da su se on i ujak nekada bavili aeromodelarstvom, naravno hteo sam da mi napravi jedan model, ali zbog tadašnje situacije to nije bilo moguce. Do preokreta je doslo nakon tri godine, tada su se deda i ujak ponovo počeli baviti modelarstvom. U početku sam ih samo gledao, pošto sam imao nekih osam godina ništa drugo nisam ni mogao. Sledeće godine sam uz dedinu pomoć napravio par klizača i slobodno letećih jedrilica, još se uvek sećam jednog "vrapca." Sa deset godina sam se učlanio u "Vazduhoplovno-modelarski klub Subotica," u kom je tada ponovo oformljena juniorska sekcija. U klubu sam prvo pohodjao kurs, koji se sastojao iz izrade klizača slobodno leteće jedrilice i kružnjaka. Posle toga su sledile r/c jedrilice klub klase pa motornjaci. U klubu sam su me naučili većinu stvari o modelarstvu koje znam danas. Naravno ponešto sam naučio i sam, a i sa dedom. I za njega su r/c modeli bili nova kategorija tako da smo zajedno učili putem eksperimenta, to je upravo i bio razlog zašto nam neki modeli nisu ni poleteli i zašto smo mnoge slupali...  Takođe sam podosta naučio i od "deda Pere." I ovim putem hvala svima njima. Što se tiče broja modela što sam napravio neke sam, neke sa dedom stvarno ne znam. Napravili smo sigurnu 3,4 jedrilice klub klase, dve tri ozbiljnije, desetak motornjaka, moram priznati da većina ovih modela nije poletela, uvek je falila neka sitnica koja je u to vreme za nas bila materijalno nedostižna, a balze i špera smo imali pa smo uglavnom samo pravili. Sa nekih 12 godina sam počeo da "letim." Tih modela se jos uvek secam a i danas ih većinu imam, to su bili: astir motorna jedrilica, zatim dve jedrilice sopstvene konstrukcije i dve rađene po planovima, trener Sierra, tri subotička fun fly-a, cap 150cm, yak 140cm i pink messer. Sa 14 god. sam  započeo izgradnju Ultimate-a 170cm raspona. Nakon godinu dana rada sam napravio model, ali zbog finansija nije bilo sanse da model opremim. Ubrzo sam i ostetio yak-a. Razočaran u trenutno stanje odlučio sam da napravim kratko pauzu sa modelarstvom. E, tada su počeli izlasci po gradu, tek onda za modelarstvo ništa nije preostajalo. Iako gotovo 4 godine ništa nisam napravio nit leteo, nikad nisam potpuno napustio svet modelarstva. I dalje sam posećivao subotički klub, pratio forume na netu itd. Sve više mi je nedostajao ovaj "svet". Ove god. sam odlučio da se ponovo vratim. Nakom ispekcije hangara sam pomislio da će mi trebati dva života da sve modele koje sam leteo ponovo sredim, one koje nisu letili prepravim one koje nisu opremljeni opremim i sredim. Razmišljao sam i da sve te modele  batalim, da se okrenem  novim, ali imam osećaj da ih sve ili makar većinu moram zavrsiti kako bi to poglavlje moga života bilo zatvoreno i potpuno, a pritom ću sigurno ponovo ući u fazon. S obzirom na veličinu hangra napravio sam uži izbor motornjaka i jedrilica koje planiram da završim i poletim tokom ove i početkom sledeće sezone.
Evo motornjaka  (<--)


Uploaded with ImageShack.us

Da bih sebi olakšao život napravio sam raspored, prvo žutog fun fly-a, pa crveno-belog cap-a, pa žuto crnog yak-a, pa plavi pink messer, i na kraju crveni ultimate.

Zatim jedrilice  oo))


Uploaded with ImageShack.us

I za njih postoji raspored, zutu i srebrnu jedrilicu klub klase kao i belog astira je prisvojio deda da se uči na njima, a ja planiram da poletim crvenu F3B jedrilicu na proleće sledeće godine, a da od onog belog trupa, v repa i konstruktivnog krila sklopim F5J jedrilicu takođe do sledećeg proleća.
Eto toliko od mene, izveštavaću kad poletim nekog od modela, a do tada pozdrav (pijemo)
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Davor Stantić
« Reply #1 on: April 20, 2012, 12:51:53 AM »
Prošli vikend sam poleteo Fun fly. Model od opreme poseduje motor Saito 72/GK, servoe futaba standart, prijemnik futaba sedmokanalni na 2.4 GHz, koristim stanicu futaba šesticu. Evo jedna slika sa zmajarskog aerodroma na Paliću, nemam više slika pošto nije bilo koga da me slika a ja sam leteo, tj. više trimovao model u vazduhu nego leteo :hehe.
 

Uploaded with ImageShack.us
 Pozdrav  (pijemo)
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Davor Stantić
« Reply #2 on: April 20, 2012, 12:40:36 PM »
Lepi modeli, pozdrav!  ()-()

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Davor Stantić
« Reply #3 on: April 20, 2012, 01:36:49 PM »
Odlično Davore.  :jaki: Ovaj žuti model je najbolji i najlepši. Lepo je dekorisam, odlično leti a i motor Saito je savršen za ovaj model.
Posle ovoliko iskustva koje imaš, mislim da polako sazrevaš i za neke druge igre u vazduhu. Kako vidim, iz tvoje flote fale kombat modeli. mmmm Pa ako osećaš želju za takvu zabavu, javi mi se, jer na vreme traba početi sa izradom modela i vežbanjem. U svemu imaš podršku od mene.  ;namig
Vidimo se na livadi.

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Davor Stantić
« Reply #4 on: April 24, 2012, 12:32:24 AM »
Hvala Nitronen  ()-(). Tibeteagle dogovoricemo se za letenje, nadam se vec za ovaj vikend  (<--)
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Davor Stantić
« Reply #5 on: May 04, 2012, 06:49:02 PM »
Prosle nedelje je poleteo moj novi model pink stick 10e, mogu da kazem da sam ekstremno zadovoljan, prvi model sa kojim nisam imao ni jedam jedini problemcic  (res) slika sutra kada stignem u Suboticu :D
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Davor Stantić
« Reply #6 on: May 07, 2012, 01:21:39 AM »


Uploaded with ImageShack.us
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline rossi46

  • Newbie
  • *
  • Posts: 3
Re: Davor Stantić
« Reply #7 on: May 17, 2012, 06:00:42 PM »
lep i raznolik hangar  sretno i pozdrav iz panceva

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Davor Stantić
« Reply #8 on: June 08, 2014, 08:19:30 PM »
Nekoliko selfija sa kombat modela:





.

Osmeh na kraju govori sve.

 (<--)



Life is easy eat,sleep, fly!

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Davor Stantić
« Reply #9 on: June 21, 2014, 08:02:02 PM »
Nakupilo se, ili boje reći naštancovalo, većina je napravljena u dedinoj i mojoj radionici:

Life is easy eat,sleep, fly!

Offline Cvrc

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 88
Re: Davor Stantić
« Reply #10 on: June 21, 2014, 08:34:05 PM »
Ala gde drzis sve to :) Super kolekcija  (<--)

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Davor Stantić
« Reply #11 on: June 21, 2014, 10:19:17 PM »
Kako si krenu ima da padne neko zidanje koliko vidim  (res)
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Davor Stantić
« Reply #12 on: August 01, 2014, 05:08:43 PM »
Danas sam sređivao stari komp, pa sam naleteo na neke slike iz, kako se meni čini, davne istorije.

2004. Corsair A7, model sam pravio po planovima iz FHM časopisa, slika je sa takmičenja iz OTO, tada sam išao u 6. razred.



2005. Tigermoth, model sam pravio po planovima iz časopisa ali nisam siguran da li je u pitanju bio FHM ili Flug und modelltehnik.
Isto takmičenje iz OTO, sedmi razred.



2007. jedrilica Pink Windy, moja druga jedrilica, sliku prve iz 2006. nemam.



2008. Drugi Fun-fly, sliku prvog nažalost nemam.





Zatim CAP sa 10ccm webrom:



2009. Treći Fun-fly tada sa Rossi 7.5 ccm a od 2010. sa Saito 12 ccm motorom.



Zatim YAK 54 koji je 2009. leteo sa Saito 72gk motorom.



Life is easy eat,sleep, fly!

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Davor Stantić
« Reply #13 on: August 03, 2014, 03:00:02 PM »
Ovog puta probaj da to sacuvas na sigurnom mestu za koje znas gde se nalazi  :big smile Lepo me imati ovakve uspomene.  (res)
Make things as simple as possible, but not simpler.