Author Topic: PH Thunderbolt P-47  (Read 22037 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: PH Thunderbolt P-47
« Reply #15 on: August 31, 2014, 12:59:17 AM »
Nakon dosta eksperimentisanja, ipak nisam uspeo da bucu, servo i ventil spakujem u "stomak".
Jedna od varijanti je bila i da sve spakujem na unutrasnju stranu krila ali onda bih morao i manometar i
ventil za punjenje da povezujem kablovima sa krilom, ili da iste negde ugradim u krilo.
Odlucio sam ze za "da glava manje boli" resenje tako da ce kompletan setup ici u trup.
Sve je namontirano i radi

https://www.youtube.com/watch?v=0ouKJjUTo5g&feature=youtu.be

Sava je kod izrade krila stavio bas dobar ugao za montazu trapova, tako da tockovi, kada su izvuceni,
odlaze poprilicno napred sto ce umnogome znaciti kod sletanja, tj trebalo bi da spreci prevrtanje modela.







Servoi su pripremljeni, kablovi produzeni tako da ostaje jos da se odstampa nalepnica za presvlacenje krila.
Mislim da ce na tenderu ovaj posao dobiti Belja, mada on o tome jos uvek nije obavesten :).

Nakon presvlacenja krila, sledi finalno doterivanje, pickanje  i to je to. Iako to nisam prvobitno planirao, izgleda da ce model uskoro na livadu

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: PH Thunderbolt P-47
« Reply #16 on: August 31, 2014, 07:13:51 AM »
Bravo Miško, zna li se težina modela, sada se već može znati bar red veličina. Da li ćeš uspeti da postaviš i poklopce točkova obzirom na neka preuređivanja u odnosu na prvobitno zamišljeno. Meni ovo sada izgleda potpuno OK.   :)aplauz
ex pseudonijum: licider

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: PH Thunderbolt P-47
« Reply #17 on: August 31, 2014, 04:21:33 PM »
Nisam ga jos uvek stavio na vagu. Probao sam jutros polozaj tezista. MNOOOOOGOOOO je nosat.
Prethodni vlasnik je verovatno u njemu imao Glow motor koji je lagan, tako da su kapotaz i prednji deo trupa puni olova.
Tek kada to olovo izvadim mogu da vidim gde sam sa tezistem i naravno tezinom.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: PH Thunderbolt P-47
« Reply #18 on: September 12, 2014, 11:38:26 PM »
Kao sto Aerofly rece:

"Pitanje za moderatore? Sta se desilo sa slikama I postovima na ovom topiku od juce?"

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: PH Thunderbolt P-47
« Reply #19 on: September 15, 2014, 10:45:45 PM »
Dakle, izvinjavam se onima koji su vec ovo procitali, nepoznati pocinioci su izbrisali nekoliko postova, tako da se izmedju ostalih i
ja postavljam ponovo ovaj.

Dakle, kao prvo kapotaz. U kapotaz je ulepljena i zatim smolom zalivena poveca kolicina olova. Tezina pre operacije 495 g.







Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PH Thunderbolt P-47
« Reply #20 on: September 16, 2014, 01:08:58 AM »
 mmmm Mora da si mnogo olova "povadio" pa postale mlogo lake i odlepršaše...  :sljus

Safato sam par komada, a za ostalo  (work)


Ako se dobro sećam, čini mi se da je bilo oko 1kg, ukupno!

 4e Koliko je meni poznato, niko ti nije izbrisao postove (kao ni svima ostalima, koji su u tom periodu "postovali"...)
...Webmaster je malo zabrljao na serveru... Valjda će naći za shodno da bar objasni da je  :big smile !
#FFCC00

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: PH Thunderbolt P-47
« Reply #21 on: September 17, 2014, 12:38:14 AM »
Hvala Miso, bezuspesno sam pokusavao nekoliko puta da okacim slike ali nesto ne ide.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: PH Thunderbolt P-47
« Reply #22 on: October 22, 2017, 11:35:56 AM »
Proslo je mnogo vremena od zavrsetka radova na ovom modelu.
Medjutim zbog klasicnog nedostatka slobodnog vremena, bilo mi je potrebno 2 godine da namestim repni tocak.
Ostavljen je za kraj, kao najnbitnija stvar, modjutim nikako nisam pronaso vremena da ga namestim.
Pre dva dana sam ga nekako namestio mada i dalje nisam zadovoljan i juce je Model imao  krstenje.

Na aerodrmu u Kraljevu smo od modelara bili samo Tasa i ja sa dva modela aviona i dva autica.

Probao sam kako se model ponasa na zemlji i iznenadio se da ide potpuno pravo.
Napunio vazduh, gorivo i gas. Opet pravo (sem neke izbocine na zemlji zbog koje umalo nije poleteo posle 2 metra.
model je imao tendenciju da se odmah odlepi i poleti ali sam ga pustio da se malo duze zatrci, i cim sam
dratio polugu horizontalca u nulu, model je poleteo. Nakon poletanja napravio sam dva tri kruga da ga natimujem,
uglavnom dubinu. ostalo je bilo ok. Na prvi pogled model je veoma osetljiv iako otkloni nisu veliki.
U startu nisam namestao ni dual rates kao ni eksponencijal, tako da cu morati da napravim exponencijal
jer sam navikao da koristim pun hod palica. Na snimku se motor dere za sve pare, ali to je samo 50% gasa.
neverovatno je brz i na pola gasa iako mislim da je finalna tezina negde oko 7.5 kg.
Vecinu ove tezine nose trapovi koji su za model od 2m i teski su preko kilograma, a ostatak tezine ide na
Zenoah 26 sa magnetnim paljenjem. U nekoliko slucajeva desavalo se da motor stucne i to me je brinulo.
Napravio sam tri starta uz beskonacno stelovanje motora, medjutim nikako nisam uspevao da izbegnem to stucanje.
Posto sam resio da je dosta i da moram da proverim o cemu se radi, spakovao sam model i tada ukapirao.
Na trupu ovog modela je "sisica" do koje vodi crevo za odusak. Kako gorivo ne bi izlazilo tokom transporta,
na ovaj odusak navucena je kapica. Naravno, ja sam zaboravio da sam to uradio na taj nacin i
u rezervoaru se stalno stvarao vakuum i moror nije mogao da povuce dovoljno goriva.
Na Piperu sam to resio drugacije, u crevo koje izlazi iz modela je navijen sraf za lim koji dozvoljava da vazduh
ulazi a oet stiti da gorivo ne iscuri.
Zbog problema sa motorom nisam mogao bas dobro da utrimujem model i na sletanju se vidi da je preosetljiv na
komandu dubine (fali expo) ali ce to biti reseno na sledecim letovima
 
Da ne davim evo i kratkog snimka.


Offline varadero

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 217
Re: PH Thunderbolt P-47
« Reply #23 on: October 22, 2017, 12:00:39 PM »
Odličan model, čestitam na uspješnom maidenu

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 791
Re: PH Thunderbolt P-47
« Reply #24 on: October 22, 2017, 10:29:19 PM »
Prelep P47 Misho cestitke na prvom letu (<--)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: PH Thunderbolt P-47
« Reply #25 on: October 23, 2017, 10:27:25 PM »
Hvala.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: PH Thunderbolt P-47
« Reply #27 on: December 11, 2017, 07:47:57 AM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz (res)
Nije sramota učiti !!!

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: PH Thunderbolt P-47
« Reply #28 on: February 12, 2018, 09:35:11 PM »
letis ga opasno ,ali je strasan zvuk sa visine  (res)

sta je sa kapotazom motora