Author Topic: Karakteristike Outrunner brushless motora sa cenama  (Read 32860 times)

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Karakteristike Outrunner brushless motora sa cenama
« on: October 22, 2008, 10:01:29 PM »
Pozdrav

Na ovom foumu ali i na svim svetskim forumima se svakodnevno pominju razni outrunner motori.
Karakteristike su im ovakve i onakve, ali da li baš u trenutku možete da se setite o kom se motoru radi u nekoj diskusiji?
Bilo bi zgodno imati tabelu motora sa njihovim karakteristikama i cenama. Koje elise su im potrebne za rad, koliko mogu da povuku, ili čija su kopija.
To baš je i mene mučilo dugo vremena, dok nisam "presavio tabak".

Prilažem PDF fajl sa karakteristikama motora koje sam uspeo da skupim.
Naravno to nisu sve moguće karakteristike, niti sve moguće elise, koje za pojedine motore su odgovarajuće, ali su dobra startna osnova za dalji rad.
Unapred se izvinjavam na mogućim greškama. Ako ih primetite ili imate značajne dopune ove tabele možete ih priložiti ili poslati pa da ih priključimo u ovu tabelu.

Prikazane cene su bile u jednom trenutku vremena (iz "UH" za gold level member) i podložne su promenama.
Vaše cene su možda drugačije. Većina cena su u US $ osim ako nije posebno markirano sa "E" (RAY motori).

Tek kada se ovako poređaju motori mogu se dobro uočiti njihove razlike u karakteristikama i cenama.
Veoma lako se može npr. uočiti da li AXI Gold motori su toliko bolji od Silver serije ili od drugih motora...

Obrađeni su samo Outrunner motori bez helikopterskih serija.

Za ovu tabelu sam utrošio oko 20 - 30 sati rada.

Nadam se da će vam se svideti.

Primam pohvale i kritike :-)

Pozdrav Goran
« Last Edit: October 23, 2008, 09:05:33 PM by Goran »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Karakteristike Outruuner brushless motora sa cenama
« Reply #1 on: October 22, 2008, 10:18:28 PM »
Gorane svaka ti cast!!!
Vidi se da si ulozio dosta truda u jednu dosta korisnu stvar. Svaka cast!

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Karakteristike Outruuner brushless motora sa cenama
« Reply #2 on: October 22, 2008, 10:58:57 PM »
Gorane svaka čast na uloženom trudu, tabela će sigurno biti od velike koristi, ali bukvalno svim korisnicima. Zato će biti stick-ovana u ovom delu podforuma.
 :)aplauz
Nikola | rcfly.in.rs


Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Karakteristike Outruuner brushless motora sa cenama
« Reply #3 on: October 22, 2008, 11:08:23 PM »
E, svaka ti dala, mislim, svaka čast.   (thumb)

Ja baš kupih neki turnidži i tabela će da koristi.

Pozdrav Kole
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline Ivan

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 65
Re: Karakteristike Outruuner brushless motora sa cenama
« Reply #4 on: October 22, 2008, 11:23:35 PM »
Ovakav pristup modelarstvu je za svaku pohvalu.
Podeliti svoja iskustva i znanje sa drugima je vrlina koja krasi samo uzvisene - dostojanstvene ljude.

I

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Karakteristike Outruuner brushless motora sa cenama
« Reply #5 on: October 22, 2008, 11:31:51 PM »
Svaka cast!

Upariti dobru motor/bat/prop kombinaciju stvarno nije lako. Evo ja svaki put naucim nesto novo kad krenem da ekperimentisem sa novim motorom koji mi padne saka. Mala preporuka je da bilo kakve tabele sluze samo kao pocetna vodilja, a da samo praksa moze dati zeljeni (bezbedan) rezulatat. Ampermetar/voltmetar, merac br. obrtaja elise i temperaturna sonda bi trebale da budu sastavni deo opreme svakoga ko se iole ozbiljnije bavi motorima na struju.

Poslednja stvar koju sam naucio je da su Turnigy motori iz SK serije jako, jako dobri, tj. uopste po karakteristikama ne zaostaju za Hackerom i Axi-jem. Dali su isto toliko i dugovecni, pokazace praksa, ali za 3-4 puta nizu cenu vredi rizikovati.

Pozdrav
« Last Edit: October 22, 2008, 11:36:39 PM by magic »
Veljko

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Karakteristike Outruuner brushless motora sa cenama
« Reply #6 on: October 23, 2008, 02:36:56 PM »
Gorane,

svaka cast na ulozenom trudu i hvala. To ce biti od velike koristi kako pocetnicima tako i onima koji imaju dosta iskustva ali su nabavili nepoznati motor pa ne znaju gde da pocnu. Ali potpuno se slazem sa Magicom. Koju kombinaciju cemo da izaberemo (motor, ESC, baterije) samo zavisi od modela koji letimo i sta od njega ocekujemo. Zato je neophodno eksperimentisati i imati potrebne instrumente za to. Pored toga cenu motora uglavnom odredjuje kvalitet magneta. Namerno nisam naglazio snagu magneta. Negde sam citao kako se cena i kvalitet magneta odredjuje i uglavnom se sve bazira koliku temperaturu magnet moze da izdrzi a da ne izgubi magnetizam; sto je veca temperatura to je i visa cena. Kod za magnete nisam ni pokusao da zapamtim jer proizvodjac ga i ne lista u uputstvima ali ako se motor ne preoptereti tj. ne zagreva suvise, jeftin i skup magnet ce se ponasati priblizno isto. Razlika nastaje u ekstremnim slucajevima kada iz nekog razloga pregrejemo motor. Ukoliko neko zeli vise podataka o magnetima, pokusacu da nadjem clanak gde sam to citao.

Pozdrav Zivko.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Karakteristike Outrunner brushless motora sa cenama
« Reply #7 on: October 23, 2008, 09:24:03 PM »
Vise puta sam kacio ovaj link ali vidim da ga nisu jos uvek svi "registrovali". Sajt je izuzetan i stalno se dopunjuje. 3 brata francuza izuzetno detaljno i tehnicki obradjuju materiju, svaki motor ima link sa detaljnim karakteristikama:

http://www.bungymania.com/bmdb.php

Pozdrav
Veljko

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Karakteristike Outrunner brushless motora sa cenama
« Reply #8 on: October 24, 2008, 11:10:04 PM »
Hvala svima za čestitke.

Ako neko ima značajne dopune motora mogu ih priključiti ovoj tabeli pa da je vremenom proširimo.

Pozdrav Goran

Offline Cyber032

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 116
Re: Karakteristike Outrunner brushless motora sa cenama
« Reply #9 on: March 02, 2011, 09:28:05 PM »
Свака част Горане!БРАВО! (res) (res) (res) (res) (res) (res) (res) (res) (res) (res) (res) (res) (res) (res) (res) (res) (res)
"Реч је у поштена човека тврђа од камена,поштен човек даје реч једанпут,а кривоклетник се куне сваки час"-Комадант Југословенске Војске у Отаџбини Драгољуб Михаиловић

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Karakteristike Outrunner brushless motora sa cenama
« Reply #10 on: October 08, 2011, 01:38:34 AM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior