Author Topic: Slow Flyer - Slow Stick for AP  (Read 12527 times)

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Slow Flyer - Slow Stick for AP
« on: October 22, 2008, 09:31:37 AM »
Kad je rijec o pocetnickim modelima treba predstaviti i ovaj model,jer se odlikuje veoma stabilnim,sporim letom sto je i veoma bitno za one koji se tek upustaju RC letenje.Pored ovih osobina krase ga jos bitnije osobine tj.ako dodje do ostecenja sve se da veoma lako popraviti a i iznova napraviti :mhmOvdje podvlacim ovo  ko uspije da ga slomije   :jaki: jer tako leti da je to stvarno nemoguce.
Znam da se mnogi lome koji model kupiti za prvi model,nije se naravno lako odluciti jos je sada dostupna kupovina preko interneta pa u toj sumu modela boli glava   (zid)Naravno mnogi se dvoume i zbog cijene tih modela a nista bolje necete bolje dobiti ni od tih RTF modela, tako da je ova varijanta Slow-a idealno rjesenje jer je najjeftinija varijanta a kao sto sam rekao i najbezbolnija prilikom padova.
Naravno ovo se odnosi na one koji pored toga sto hoce da se oprobaju u RC letenju,zele ili hoce malo da modelare :big smile

Imao sam zelju da napravim ovaj model kao br.1 jer je jednostavan za gradnju tj.ne iziskuje mnogo vremena,kao br.2 sve sto Vam je potrebno od materijala  ima da se kupi kod nas,i kao br 3.cijene izrade mizerna.Ima i br.4 a to je onaj osjecaj zadovoljstva da je to vas model tj.rucni rad (yay).Elektro komponente,pocev od motora,baterija,servoa se lako nabavlja tako da jedino treba dobra volja ,e ona se ne moze nigdje kupiti lol
Posto experimentisem u AP oblasti ovaj je model idealan zbog svih ovih karakteristika  i sto je jos bitnije tezine za AP tako da je to jos jedan plus za ovaj model.E kad su se te kockice sve sklopile gradnja je mogla da pocne.
Naravno sto se tice gradnje ovog modela tu nema puno filozofije tako da nema puno price,jer je toliko jednostavan za gradnju da ce biti dovoljno postaviti slike ,a kako kazu one jos govore vise od 1000 rijeci.Pa ko voli  (poz),krenimo redom.

Za sami pocetak evo par fotografija zavrsenog modela.Moram napomenuti da su moje cerkice dale i ovome modelu ime -Stapic Bobi - :_D



 Nastavak slijedi uskoro  (photograf)

   
   

 

 



« Last Edit: October 25, 2008, 11:58:12 AM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Slow Flyer - Slow Stick for AP
« Reply #1 on: October 24, 2008, 10:55:58 AM »
U nekoliko fotografija prikazacu sta je potrebno za gradnju ovoga modela.Naravno u modelarstvu je prava car sto se mogu koristiti razni materijali za izradu modela.Posto je za ovaj model potreban Al profil 1cmX1cm a njega nisam mogao nigdje naci u stovaristima  odlucio sam se da kupim antenu tzv. riblju kost  (fiu) i kad se rastavi dobiju se dva takva profila a one sipkice se mogu iskoristiti,za stajni trap ili nosace gumica za krila (thumb).Nosace krila i servoa  kao i stajni trap koji je sirokougaoni :_D napravio sam takodje od Al profila.Za ovo krilo sam koristio udubljeni profil koji  ima dobre osobine za ovakav let.Trup je duzine 97cm,a raspon krila,120cm.

                                                                     

Ovaj put sam krilo rezao na CNC masini jer sam pronasao firmu koja se bavi  proizvodnjom stiropora pa imaju ovu masinu... :mhm.Radi stabilnosti modela obavezno idu uske.Krilo sam ojacao sa ramenjacom od lipove letvice sto je sasvim dovoljno jer ovo krilo ne trpi nikakva veca opterecenja...Ovo krilo nisam presvlacio sa PVC folijom jer ona samo povecava tezinu modela ,samo sam na krajeve krila i gdje dolaze gumice presvukao PVC folijom.za farbanje modela sam narucio sprej iz Lindingera od 125 ml misleci da prefarbam sve krilne povrsine,ali kad sam poceo da farbam repne povrsine tu je bio kraj spreju :pop: kakvo razocareneje ;:) krila sam ofarbao sa tonerom za unutrasnje farbanje zidova i pokriva kao sprej samo sto sporije susi,a tu bocicu od 100gr.ni sam ne znam kad cu uspjeti da potrosim.
Ovdje moram napomenuti da sam za kod izrade vertikalca prvi put napravio malo kormilo  tako da je bio slabo upravljiv pa sam to ispravio napravivsi vece kormilo  koje daje bolju upravljivost.Za pricvrscivanje vertikalca za trup  uljepio sam  dva navoja M3  u vertikalni stabilizator tako da se pomocu njih pricvrscuje i vertikalac i horizontalac,a demontaz je veoma laka.
Motor koji sam izabrao za ovaj model je takodje Tower pro 2408-10 Thttp://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4321&Product_Name=TowerPro_Brushless_Outrunner_2408-21sa elisom slow 8x4,7 i baterijo 1300 mAh ili 1700 mAh
Posto cu ovaj model koristiti za AP odlucio sam se za ovaj motor a sa ovom elisom daje najbolje perfomanse.Moze se postaviti i ovaj motor za elisu 11 ili 12gdje bi se dobio jos sporiji let ali meni ove elise ne odgovaraju jer ulaze u ugao snimanja.  http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=668&Product_Name=TowerPro_BL__Outrunner_TP2410-12T(Y)__(90W)
Naravno za ovaj model je idealan i plasticni nosac motora koji dodje u kompletu sa njim.speed control je od 18 A.

Kad je sve spremno moze da se krene sa sklapanjem modela.Redom kako se sami organizujete.
Sto se tice stajnog trapa pokaozao se kao dobar amortizer prilikom slijetanja i cuva foto aparat prilikom nespretnijih sletanja.Na fotografijama se vide manji tockici od  3 cm ali sam ih poslije zamijenio sa 5cmx1,8cm radi neravnijih terena.
Nisam siguran da li sam sta zaboravio a iako jesam sami cete to vidjeti.Sta reci na kraju nego ovaj model je veoma lako napraviti,ne iziskuje mnogo vremena a troskovi izrade su minimalni,a dobijete model koji prelijepo leti.
Evo i par fotki... (photograf)

       

Ko sto se vidi model je spreman za polijetanje . (<--)Naravno o  detaljima sa letenja u nastavku...

 








     

   
                                       
« Last Edit: October 25, 2008, 11:59:10 AM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Slow Flyer
« Reply #2 on: October 24, 2008, 02:48:58 PM »
Fenix,

model koji koristis kao platformu je veoma interesantan. Jedino me buni jedna stvar, zasto kameru nisi usmerio unazad. Ovako imam osecaj da ti elisa zaklanja deo kadra a pri sletanju, pre ili posle postoji mogucnost da ostetis objektiv kamere.

Prednosti koje imas ako usmeris kameru unazad su sledece. Elisa ti nije na putu. Kada snimas smanjis gas ili potpuno iskljucis motor a model je u blagom poniranju. Da bi izbegao snimanje repa, kamera je usmerena malo na dole, a kako model ponire, stoji potpuno horizontalno a sto se tice ostrine, ostaje ista kao i kada je usmerena unapred. Gledalac nikada nece znati u kom pravcu si snimao (naravno to ne vredi za filmsku kameru). Kod sletanja mnogo je manja verovatnoca da ce kamera biti ostecena. Kod tvoga dizajna, promena orijentacije je veoma jednostavna tako da mozes bez mnogo truda da probas ovu varijantu.

Pozdrav Zivko.

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: Slow Flyer
« Reply #3 on: October 24, 2008, 04:58:41 PM »
Једноставна а функционална конструкција је, по мени, одраз интелигентног уједно елегантног решења.

Са слика не видим јасно како је решено предње крило. Да ли је стиропор резан у три димензије, тј. са профилом или је равна плоча па после савијен. Можда сам нешто пропустио, али би ми појашњење добро дошло. Хвала!

Offline Drapsin

  • Newbie
  • *
  • Posts: 39
  • Ministry of Silly Walks
Re: Slow Flyer
« Reply #4 on: October 24, 2008, 06:50:10 PM »
Са слика не видим јасно како је решено предње крило.

Pa, prednje krilo u stvari ne postoji, postoji samo krilo i na kraju trupa horizontalni stabilizator.

Postoji kod tandem rasporeda nosecih povrsina ali se to pokazalo prilicno neuspesno, stiga se moze zanemariti.
Drapsin rules!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Slow Flyer
« Reply #5 on: October 24, 2008, 09:55:58 PM »
Bravo Fenix!  (thumb)
Ova izvedba se kod amera zove Slow Stick verzija AP modela.
Dobro je što si shvatio da je krilo jako važno. Letne osobine najviše zavise od njih, pa ako dobrto leti to je zbog dobrog krila.
Trup je takav kakav, prava bravarija  lol
Ti opisuješ da je sve jednostavno, i polaziš od toga da svako shvata sve detanje vezano za tehniku. Većina nas da, ali izbušiti rupu u aluminijumu za jednog mlađeg početnika ipak nije laka stvar.
Sve u svemu jako je dobro što smelo isprobavaš razne mogućnosti. Samo gore i slikaj  :superman:

« Last Edit: January 11, 2009, 04:37:27 PM by SABURO »

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Slow Flyer-Slow Stick for AP
« Reply #6 on: October 25, 2008, 11:39:30 AM »
Drago mi je sto se opet javljaju iskusniji modelari i sto se i oko ovako jednostavnog modela otvori diskusija,jer samo razmjenom misljlenja doodje se do pravog rjesenja,tako da neko ko se odluci da pravi bilo kojii od ovih modela zna pravi put (thumb)
Ziv,
         sto se tice polozaja aparata naravno da sam razmisljao o tome i kao sto si primjetio napravio sam nosac da se moze okrenuti u bilo koju stranu pa i pozadi i naravno da cu i tako da napravim koju fotku i snimak cisto radi experimenta pa da vidimo kako ce da bude.Za sada sam napravio par fotografija i video snimaka koje cu uskoro postaviti  i odusevljen sam sa kvalitetom videa a i fotografija (yay).Prilikom postavljana aparata vodio sam racuna o velicini elise pa kao sto sam i rerkao nisam stavio vecu 11 ili 12 slow a da nije aparata mogao sam.Ovaj model fino planira prilikom slijetanja a kad se i izplanira gdje ce da se sleti ne bi trebalo biti problema za aparat u ovom polozaju,a kao sto sam i rekao aparat je  ipak odignut od zemlje i ne bi trebalo da dodirne neku prepreku mmmm,ali kao sto je vec tibeteagle rekao tako ni ja ne razmisljam puno o negativnim stvarima koje bi se mogle desiti nego samo naprijed i gore i slikaj (:sok:) Ovaj model stvarno pruza mnogo experimentisanja sa aparatom tako da ce biti izvjestaja.
Memphisto,
                sto se tice krila njega sam rezao na CNC masini iz jednog dijela,znaci sirina stirodura tj.table je 125 cm a debljina table 3 cm.Nakon rezanja isjekao sam uske i zalijepio ih pomocu neprevazidjenog 5 min. epoxi ljepila a kao ojacanje sam napravio ugao od lipovog spera.Sa donje strane sam ugradio ramenjacu i to je to.Naravno i sa raznim krilima i profilima ce biti experimentisanja jer kao sto rekoh otkrivena je masina za rerzanje (work)
Tibeteagle,
              prije svega hvala za dopunu imena ovog modela sad je potpuno ime a i zasluzuje :)aplauz Sto se tice krila ovo krilo mi se pokazalo veoma dobro,posto sam vec bio zavrsio ovaj model i oprobao ga u letu u momentu kad si ti objavio svoj topik o jedrilici za AP pa mi je bilo malo cudno zasto nisi izabrao ovaj profil,pa sam te to vec i pitao.Kao sto si rekao mali je opseg brzina za ovaj profil a morase priznati da model i nije predvidjen za teranje (nono)
U sakom slucaju stirodura ima,masine su tu pa bice novih krila  :mhm sto se tice novih modelara pa predpostavljam da modelar i ne moze biti neko ko se ko se ne razumije ama bas ni malo u tehniku tj.busenja rupa i sl.jer takvi trebaju prvo da savladaju te osnove pa onda modelarstvo.Ali ima ona strana step by step (fiu)

                                                                                                   Pozdrav svima od Fenixa.

 
« Last Edit: October 25, 2008, 01:23:20 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: Slow Flyer
« Reply #7 on: October 25, 2008, 01:03:10 PM »
Са слика не видим јасно како је решено предње крило.

Pa, prednje krilo u stvari ne postoji, postoji samo krilo i na kraju trupa horizontalni stabilizator.

Postoji kod tandem rasporeda nosecih povrsina ali se to pokazalo prilicno neuspesno, stiga se moze zanemariti.

Ево мале подуке из терминологије авимоделарства...(res)

Мали Перица је замишљао да је оно напред велико - предње крило, а оно мало позади што стоји хоризонтално задње крило.

У сваком случају хвала на примедби!

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Slow Flyer - Slow Stick for AP
« Reply #8 on: October 25, 2008, 01:56:39 PM »
Korak po korak i dosli smo i do probnog leta .Moram napomenuti da je prije ovog leta bio jos jedan let ali kratki jer je tada  bio malo jaci vjetar tako da sam ga oprobao samo na pisti kako rula.Kako sam ga rulao na malom gasu tako se odljepio od zemlje  (yay) ali posto je bio jaci vjetar morao sam ga sletjeti .Zbog svoje tezine i  profila veoma brzo se nadje u vazduhu.Tako je bilo i ovaj put kad je letio,letio,letio...,sa tri baterije ukocio mi se vrat tako da sam prijevremeno slijetao svaki put.Da kazem da je tezina ovoga modela : 450 gr trup,120gr krilo,baterija 1300mAh 120gr,baterija 1700mAh 155gr.tako da sa baterijom od 1300 mAh tezina iznosi 690 gr :)aplauz a kad ga koristim u AP verziji sa nosacom aparata koji je tezak 75gr i aparatom 140 gr,tada je tezina modela 940gr.Ako ga letim sa baterijom od 1700mAh tada je tezak 970gr.tako da je ovo najlaksi tj.ultra light model koji sam napravio do sada :)aplauz
Nije potrebna ni 1/3 gas model je u vazduhu osjetljiv je na davanje gasa tako da tu treba biti pazljjiv,kad se utrimuje leti stabilno i penje bez problema i u verziji sa aparatom odlicno.Pri velikom gasu postaje nestabilan za upravljanje tako da je gas uvijek ispod 1/3.Na ovom letenju nije niko bio samnom  (mazi) ali nije mi uopste bio problem fotografisati ga u vazduhu a i napraviti video snimak :big smile.U jednoj ruci aparat u drugoj komande pa krenimo redom moglo se malo i  (:beer:)



Ko zeli moze da pogleda  i video,   


                                            
 

 



« Last Edit: October 25, 2008, 03:30:03 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Slow Flyer - Slow Stick for AP
« Reply #9 on: October 25, 2008, 06:55:05 PM »
Bravo na snimcima!  (yay)
Model leti mirno i stabilno. Nemoj se plašiti vetra. Pomeri težište malo napred i bi će brži i prodorniji u vetru. Pošto je model veoma lagan u vetru može da se stavi malo plus težine u prednji deo trupa i eto ti odgovor za vetrić  :mhm Ne bi bilo liše da za takvu priliku imaš i drugo krilo sa drugim profilom. Ali sigorno već razmišljš o tome.
Vidim na videu da si leteo i snimao kamerom istovremeno.  Je li bilo uzbodljivo?  (thumb)
Samo gore i slikaj  :superman:
« Last Edit: January 11, 2009, 04:38:54 PM by SABURO »

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Slow Flyer - Slow Stick for AP
« Reply #10 on: October 25, 2008, 08:00:32 PM »
Sa drugim modelima se ne bih usudo letjeti i snimati ali sa ovim stapic Bobijem je veoma lako, ima adrenalina nije da nema. lolSto se tice krila bice novih naravno masina je tu (work) oblakoderi stiropora i stirodura takodje,  :jaki: volje ne hvali.U ovoj fabrici sam vidio sistem proizvodnje ovih oblakodera stiropora i rezanje na mjeru sa velikim CNC masinama... (:sok:)

           
                       
       
 
 
       
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Slow Flyer - Slow Stick for AP
« Reply #11 on: October 26, 2008, 07:46:24 PM »
Za ovu mašinu se može reći VRH. I stiropola ima do vrha hale  lol
Iskoristi mogućnost rezanja što više. Mada je bolje kada imaš svoju skarabudđiju sekača.
Poz.
« Last Edit: January 11, 2009, 04:39:39 PM by SABURO »

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Slow Flyer - Slow Stick for AP
« Reply #12 on: October 26, 2008, 10:43:54 PM »
Sto se tice nosaca aparata njega sam uradio od plastificiranog lima.Na njemu sam mogao postaviti takodje servoe da bi se mogao pokretati dok je u vazduhu ali na ovome nosacu nisam htio nista komplikovati i otezavati pa je jednostavne konstrukcije.Ovaj nosac aparata sam namijenio i za mAgPia pa je moze se slobodno reci univerzalan.Posto je kod mAgPi-a veci stajni trap nosac se moze podesiti na dva tri nivoa nize.Veoma jednostavno se moze promijeniti nagjb aparata u obe strane tako da se i sa ovim nosacem moze slikati iz razlicitih uglova.Zbog toga sto je trup cetvrtast veoma lako se pricvrscuje i ima stabilan polozaj,dok je to sa okruglim trupovima dosta kompikovanije pricvrstiti.Nosac se postavlja sa gornje strane trupa i pricvrsti se sa jednim srafom  M4 i sigurnosnom maticom  (fiu)

     


« Last Edit: October 26, 2008, 10:47:04 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Slow Flyer - Slow Stick for AP
« Reply #13 on: October 27, 2008, 12:00:56 AM »
Koliko su vam naplatili rezanje, ako nije tajna?
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Slow Flyer - Slow Stick for AP
« Reply #14 on: October 27, 2008, 10:54:50 AM »
Posto su prijateljski odnosi u pitanju nije se klepalo po usima ali se casti za  (pijanoo) mada to nije skupo i ko naplacuje.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com