Author Topic: Rocky  (Read 6599 times)

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Rocky
« on: October 20, 2008, 09:17:59 PM »
Juče sam se vratio sa takmičenja u F1ABC koje je održano u Šentjerneju, Slovenija. Dan pre takmičenja sam svratio u Ljubljanu i u njihovom BTC-u, svratio u prodavnicu "MLADI TEHNIK".
Velika i dobro snabdevena prodavnica. Od karbonskih cevi i letvica do balza napadnih i izlaznih ivica, Oracovera i  servoa . Od modela najviše ima modela od  "Multiplexa" i nemačke firme "Aero naut". Tu sam kupio model ARF "Rocky". Mala simpatična elektrojedrilica, raspona krila 1200mm, odlična za zabavu i termičko letenje. Iako je mala ima solidnu površinu krila od preko 18 dm2, tako da moze i te kako da hvata termiku.  Naročito je dobro što ima velike uške što mu daje dodatnu bočnu stabilnost kod zaokreta. Sve je dosta solidno napravljeno od tvrde balze, topolovog špera i borovih i balzovih letvica. Uz model ne ide motor i elisa ni presvlaka (monokot ili Oracover). Ovaj model košta 59 Eura što i nije baš jeftino, ali meni se svideo. Negde se prodaje i kit ali ga nisu imali u ovoj radnji.









Evo i linka sa slovenačkog foruma o izradi ovog modela
http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?t=18100

A evo i videa
« Last Edit: January 11, 2009, 10:31:09 PM by SABURO »

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Rocky
« Reply #1 on: October 21, 2008, 12:55:02 AM »
Boco,

jedrilica izgleda veoma lepo a dobro i leti. Nisi napisao koji si motor kupio (ili nameravas da instaliras). Takodje me interesuje tezina po kvadratnom decimetru. Nadam se da ces imati vremena da je isprobas pre nego sto bude suvise hladno. Zelim ti dobru termiku.

Pozdrav Zivko.

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Rocky
« Reply #2 on: October 21, 2008, 10:12:45 AM »
Motor koji ću staviti je verovatno speed 400 ili 380, elisa sklapajuća 6/3 i baterija, Lipo 2s 1200mAh. Sad će mnogi reći bolje ti je brushless motor, bolje vuče i bla, bla, bla. Ja uopšte nemam loše iskustvo sa motorima speed 400 čak u poredjenju sa bezčetkačkim  motorima tog ranga nisam video neku bog zna kakvu prednost ovih motora. Možda su bezčetkaši recimo jaci samo 20%. Medjutim za ovaj model i  speed 400 je dovoljno jak. Da podsetim speed 400 diže teže modele od ovoga sa rasponom krila od 1600-1800mm. Još nešto energija se ne može stvoriti ni iz čega, bezčetkaš će biti žustriji ali će i pre potrošiti bateriju. Inače da podsetim da elektromotori bilo četkaši bilo bezčetkaši troše 90% uložene energije i imaju najveći stepen iskorišćenja od svih poznatih agregata. Sus motori koriste 40%-50%, uložene energije.  Takodje ja sa ovim motorom nameravam da postignem visinu i da letim ili padinski ili u termici. Ovo nije nikakav hotliner.
« Last Edit: January 11, 2009, 10:33:32 PM by SABURO »

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Rocky
« Reply #3 on: October 21, 2008, 11:54:12 AM »
Simpatična jedrilica, dosta podseća na cirusa.
 ;namig
« Last Edit: January 11, 2009, 10:33:53 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Rocky
« Reply #4 on: October 21, 2008, 01:19:27 PM »
Krila su mu slična Cirusu. Samo o Cirusu bi rekao par reči. Ne postoji dete koje je napravilo ovaj model da ga je nateralo da leti, bez pomoći iskusnijeg modelara. Problem kod ovog modela je u lošem proračunu. Pogrešno određeno težište modela (suviše pozadi) i  mali vertikalac.
« Last Edit: January 11, 2009, 10:34:34 PM by SABURO »

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Rocky
« Reply #5 on: October 21, 2008, 03:03:15 PM »
Boco,

ja nemam nista protiv speed 400. Upotrebio sam ga na mojoj jedrilici od 2m. sa 7X800 mAh NiCd baterijama. Penjao je sasvim pristojno i imao sam mnogo uspesnih letova. Razlog sto bih sada verovatno stavio motor bez cetkica je taj sto je ovaj postao jevtiniji (naravno Kineski) a traje beskonacno. Cetkice na motoru se trose narocito ako ih preopteretis i ja imam gomilu neupotrebljivih motora kojima su cetkice dotrajale. Da bi imao pristojnu snagu, moras da formiras cetkice a kasnije treba da ih cistis i odrzavas motor. Svih tih problema nemas sa motorima bez cetkica. Izvadis ih iz kutije, stavis na model i zaboravis na odrzavanje. Vec cetiri godine letim sa motorima bez cetkica i na nekima imam po nekoliko stotina sati letenja a jos uvek vuku kao da su novi i nema znakova da im se zivot skratio - vecni su.

Pozdrav Zivko.

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Rocky
« Reply #6 on: October 22, 2008, 12:22:35 AM »
Možda ne letim baš toliko često, ali mi do sada nije pregoreo niti se potrošio ni jedan speed 400. Slažem se da bezčetkaš traje večito ali takodje mislim da stvarno treba puno da se leti da bi se potrošile četkice. Imam jedan kineski brushless sa reglerom i elisom. Platio sa taj set oko 27 Eura, sada je to još jeftinije.  Problem je što na ovu osovinu koja ima navoj, ne mogu da postavim sklapajuću elisu a glupo je da na jedrilicu postavim fiksnu elisu.
« Last Edit: January 11, 2009, 10:35:36 PM by SABURO »