Author Topic: Paragon  (Read 15240 times)

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Paragon
« on: March 24, 2012, 09:35:46 PM »
Juče sam na Čeneju isprobao svoju novu jedrilicu Paragon od 3m iz 1980. godine, koja sada ima elektro pogon sa LiPoly baterijom 3S-2200mAh, motorom SK 3536, ESC Plush-40A, i sklopivom elisom 13x8". Penje prilično dobro, ali u planiranju iako potpuno oduzmem gas elisa lagano vrti i dalje. Zanimljivo je da se to ne dogadja kada se model testira na zemlji. Možda sam nešto pogrešio kad sam setovao ESC kočnicu. Molim pomoć od onih koji su imali takav problem

Otvorio sam ovde i nov topic ali sada vidim da nažalost slike ne znam da postavim iako sam pročitao ono uputstvo više puta. Ne znam zašto ste ukinuli opciju upload za postavljanje slika, ovo sada mi pradstavlja problem.

Pozdrav,
Slobodan


 

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Paragon
« Reply #1 on: March 24, 2012, 10:06:00 PM »
Samo treba ukljuciti kocnicu na soft ili na medium.

poz
Veljko

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Paragon
« Reply #2 on: March 26, 2012, 07:07:51 PM »
Hvala na pomoći, ponovio sam setovanje i već vidim da
po oduzimanju gasa elisa brzo zaustavlja rotaciju. Izgleda
da je sada ono pravo kako treba.

Što se tiče postavljanja slika još uvek nisam otkrio kako to ide,
pa  nećete moći da uživate u Paragonu. Žao mi je ...Videću
ponovo šta to zapinje. Bio sam u www.imageshack.us i uplodovao
2 slike i dobio tumbnailove ali dalje nisam znao šta treba da uradim. Čini mi se da ću odustati od ovoga posla. Pa i nije nešto tako vredno, da na jednu takvu glupost trošim toliko vremena. 

Pozdrav,
Slobodan

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Paragon
« Reply #3 on: March 26, 2012, 07:57:51 PM »
Postaviti slike nije komplikovano, odete na www.photobucket.com i registrujete se.

Slike sa aparata prebacite u kompjuter u neki file u my document.

Kad ste prebacili slike, otvorite program Photoshop i u padajućem meniju file nadjete open i iz onog fajla u my document selektujete slike koje želite, pa enter...

Kad se slike prebace u Photoshop svakoj smanjite veličinu koristeći padajući meni image i u njemu image size.
Ja koristim 800 za horizontalne, a 600 za vertikalne.
Pošto ste na svim slikama smanjili rezoluciju, opet u meniju file sačuvate slike sa opcijom save for web.
Možete ih sačuvati u istom fajlu u my document gde su originalne sa aparata.
Da bi znali koje su original a koje obradjene u Photoshopu, sačuvajte ih kao 1, 2, 3...

E sad, ovaj deo posla je gotov.

Odete u Photobucket i imate dugme upload. Kliknete na njega i nadjete u vašem my documet fajlu slike, selektujete sve te sredjene i stisnete dugme open u prozočetu koje vam se otvoril.
Dok si "kazo keks", slike su prebačene sa vašeg računara na Photobucket...

Potom kliknete na album i tu su sve vaše slike...
Paralelno sa Photobuckeom otvorite i Forum, deo gde pišete tekst u koji želite da postavite sle.
Znači gote imate dve ikonice Forum i Photobucket...

U forumu kucate teksi i kad va treba slika predjete u photobucket, stanete na željenu sliku i otvori će se mali padajući meni, kliknete na skroz donji red - IMG code i videćete da se pojavilo "copy"
Sad se vratite na Forum i u delu teksta gde želite da bude slika stisnete CTRL V ili paste i  u tekstu će se pojaviti code od slike.

Gde god želite da stavite neku sliku, ponavljate postupak - Photoshop stanete na sliku skroz dole red, copy, pa nazad na forum na tekst, paste i tako dogod imate slika koje želite da podignete na forum.

Kad u replay boxy foruma stisnete save, oni kodovi se pretvore u slike i čiča miča gotova priča...

Ovo je uputstvo bez komplikovanih "kompjuterskih" fraza...

Ajd' uzdravlje...

Mirče

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Paragon
« Reply #4 on: March 26, 2012, 11:20:06 PM »

Nadam se da ce ovo uspeti

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Paragon
« Reply #5 on: March 27, 2012, 07:00:48 AM »
Hvala Mirče,

Nekako sam uspeo uz Nešinu pomoć. Kada to budem znao sam da uradim 
biće više detalja i slika Paragona i ostalog čime se bavim. Nije mi samo jasno kako mogu paralelno da otvorim 2 sajta. Kod mene kada otvorim jedan sajt drugi nestane, ili je to neka magija. Izgleda da sam ja malo zaostao u razvoju kada vi to ne možete mene da podučite. :_D

Ovog momenta me interesuje da li se planira neko takmičenje u F5J ove godine.
Dok su postojali NS-ZR-SU aero klubovi i modelari u njima, imali smo po 4 do 6 takmičenja godišnje u F3B, kasnije u F3J.  (:sok:) Sada imamo bezbroj klubova ali takmičenja više nema godinama. Šta je problem da se za početak naprave 2 takmičenja u F5J?  Spominje se F5J-400.
To je neka podklasa, koje nema u FAI'u. To je opet neki hibrid. Ja sam za F5J. Ko može biće,
ko ne može neće se takmičiti, može da gleda. Ako želite podklase, neće biti takmičenja ni za koga. 

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Paragon
« Reply #6 on: March 27, 2012, 10:46:56 AM »
Kad ste na internetu, gore u navigaciji piše gde na kom ste sajtu ili strani nekog sajta. To je odmah ispod onog File, Edit, History...
Na kraju ima jedan krstić ( + ) i kad kliknete na njega otvori se novi "prozor".

E sad, u prvom ste ne Forumu, pišete reply (tekst u koji hoćete da postavite slike), a u drugom prozorčiću vam je Photobucket sa albumom iz kojeg kopirate željene slike.
Mišem birate koji od ta dva prozora želite da gledate i naravno, vidite samo onaj izabrani.
Znači kliknete gore na Photobucket, izkopirate sliku, onda kliknete gore na meniju na prozorče Foruma (pored Photobucketa), otvori se Forum i sliku postavite sa CTRL V, na željeno mesto u tekstu.
Potom opet kliknete na Photobucket... i tako stalno.

Zato kažem moraju biti dva "prozora" ali ne mogu se videti istovremeno...

Što se tiče letenja, sve je zamrlo. Subotičani su još aktivni, ali oni idu u Madjarsku na takmičenja.
Kod nas nažalost nema ništa....

Sa gašenjem klubova, nestala je i ona "organizaciona snaga" koja je planirala i pravila takmičenja.
Ovde na Forumu su, pre par godina, bile priče da se nešto napravi, ali na kraju nije ispalo ništa od toga.
Bila je ideja da se lete elektro jedrilice, pa makar "babe i žabe" zajedno, samo da se leti, ali onda su počela neizostavna filozofiranja, svako je imao neku primedbu i ideju, pa je stvar naravno "ruknula"...
Kaže narodna: Kad nema jednog Boga, svi su Bogovi...

Pozdrav

Mirče

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Paragon
« Reply #7 on: March 27, 2012, 02:10:55 PM »
mirce je u pravu , nazalost sem suboticana zasad nije bilo interesovanje niti za f5j niti za f5j400 klasu, nazalost trenutno u srbiji mozda ima jedan model koji bi bio odgovarajuci za f5j klasu , dok za f5j 400 ima desetak i svake nedelje skoro se zavrsi jos jedan, tako da po mojoj logici ako bi se organizovalo takmicenje u f5j klasi trebala bi samo jedna medalja i to zlatna, f5j 400 klasa je bar 5 puta masovnija u evropi nego f5j na euro tour takmicenju broj takmicara je ocigledan tako da podklasa je postala interesantnija, a razlog tome je kao i uvek novac za f5j treba se bas momacki otvoriti jer odgovarajuci model je oko 1000eu prazan!!!!na setup jos barem 500evrica i tek tad po novim pravilima treba visinomer koji se ugradi u model koji kosta oko 70eu pa na to dode jos i njegov citac koji je jos oko 50eu , tako da nema puno logike gurati f5j klasu  jer  niko nema odgovarajuci model i opremu za istu klasu !!!!!!a sto se takmicenja tice f5j400 ce se organizovati u subotici i probacemo i pozvati takmicare iz drugih drzava pa da bude medunarodnog karaktera :mhm
« Last Edit: March 27, 2012, 03:35:46 PM by adam »

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Paragon
« Reply #8 on: March 27, 2012, 05:24:39 PM »

Eureka, pronasao sam, konačno da to sam uradim  (yay)

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Paragon
« Reply #9 on: March 27, 2012, 06:10:14 PM »
Mirce ipak si mi pomogao. Nisam našao krstić ali sam primetio da kod mene funkcija Feeds (hrana, napoj) nije aktivna, a upravo ona omogucava da radim sa 2 i tri sajta paralelno. Pronašao
sam je cini mi se u Toolsu (Alati) kliknuo na nju i evo prebacio sliku u forum. Bravo ja  (yay)

Što se tiče F5J ili F5J-400 slažem se da je ova druga opcija mnogo jeftinija, ali Adame malo si preterao sa cenama. Možda svetski prvak ima model F5J od 1000evra (i to prazan ???) ali evo
ovaj moj Paragon od 3m koštao je 1980. god u kitu 75$ u New York-u, plus oko 25$ za 3m folije za presvlačenje.  RC uredjaj i servoe ne računam. Ostalo je sve iz Kine, skoro džabe. Koliko ce izdrzati videcemo, ali penje bez problema. Problem je što troši 30Ax12V=350Wati, pa mora kada je model težak 1550g. Kada jedri Paragon leti sa 23 g/dm2. Izgleda mi Mirče da ćemo nas dvojca ponovo odmeravati modele na Čeneju kao nekada...

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Paragon
« Reply #10 on: March 27, 2012, 06:22:40 PM »
Gospodine Midicu, elektro pogon je stravicno napredovao u zadnje vreme kao i kvalitet letenja na takmicenjima. Ja sam se dugo bio zanimao sa F5J i puno citao na netu o tome. Prestao sam upravo kada sam shvatio da oprema koja je neophodna za iole ozbiljno takmicenje izadje dosta. Danas je 350W nazalost premalo, snage idu bez problema na 2-3kW da bi se dobilo penjanje od 20-30m/s, koje je potrebno da bi se ostvario kvalitetan rezultat jer svi slecu u tacku u sekund.

Evo jednog korisnog linka da vidite sta se danas leti (preporuceni setap i brzine penjanja u podnozju opisa svakog modela).

http://www.hyperflight.co.uk/products.asp?cat=Electric+RC+Gliders

Za razliku od F5J, F5J-400 ne trazi prevelika ulaganja ali trazi jako puno vezbe i vremena, kojeg ja licno nazalost nemam dovoljno.

Ja cu uskoro, nadam se, poleteti model koji ce imati penjanje od 20m/s, ali nije za jedrenje nego je akrobatska jedrilica, i donecu ga u Suboticu kada bude bilo takmicenje pa ce moci da se vidi kako to ide.

poz
« Last Edit: March 27, 2012, 06:48:34 PM by magic »
Veljko

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Paragon
« Reply #11 on: March 27, 2012, 08:50:55 PM »
magic je u pravu, nazalost mnogo se promenilo od 1980godine , u danasnje vreme da bi bili konkurentni more se bas puno novaca uloziti u opremu evo da vidite par modela koji se koriste
http://www.hyperflight.co.uk/products.asp?code=AVA-PRO-E&name=ava-pro-e-electric-f5j
http://www.heinrich.sk/pages/stork4_elektro.html
http://f3j.in.ua/en/supra-el-family.html

« Last Edit: March 27, 2012, 08:58:15 PM by adam »

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Paragon
« Reply #12 on: March 27, 2012, 08:57:14 PM »
Gospodine Magic,

Vi donesite vaš F5J od 3KW, ja ću moj Paragon, Mirče će njegov Stork, Bata će ???, Adam će ???, pa na livadu da vidimo ko je bolji. Mene ne interesuje kojom brzinom se model penje, nego ko će da pobedi. Nisam fasciniran sa 3kw (10 sec).

Evo može na Čeneju u nedelju u 10h. F5J bez visinomera. Ako vam je to prerano možemo pomaći termin za 15, ili 20, ili 30 dana. Važi? Tri kola bilo bi dosta za uvertiru u F5J u Srbiji. Jedini uslov je da snima televizija i da bude na 2. dnevniku TV Bastilja

Mirče, Adame, Bato, šta kažete? Publika je dobrodošla, trebaju nam i navijači i štoperi. Pozivamo i druge takmičare  oo))

Pozdrav,
Slobodan

PS. 3kW=3000W=100Ax30V (koliko  sekundi, ili deci sekundi, ili mili sekundi) ?

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Paragon
« Reply #13 on: March 27, 2012, 09:04:10 PM »
gospodine midic , ne moze da se mesa krompir sa jabukom , da bi se takmicili potrebno je da modeli budu iste kategorije , f5j 400 je ogranicen na 150w dok je vasa jedrilica 350w pa magic ce doci sa lupimj 500w to je neizvodljivo ,treba pratiti to sto se koristi svugde u svetu a ne izmisljati toplu vodu....

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Paragon
« Reply #14 on: March 27, 2012, 09:27:02 PM »
Pogresno ste me razumeli,

ja NEMAM F5J jedrilicu, ono sto pripremam je akrobatska jedrilica Ion Pro+ u koju ide motor od 1,2kW za cisto uzivanje i trenutno nemam nameru da se takmicim u F5J ili F5J-400 kategoriji.

Procitajte malo pravila za F5J pa cete videti da je bitno kojom brzinom jedrilica penje na dozvoljenu visinu. Naravno to je bitno ako svi slecu u tacku i tacno u sekund pa je onda naravno bitna i brzina penjanja.

Da se ne bi smo bespotrebno dopisivali preko foruma i ja vama bilo sta objasnjavao lepo se prijavite na takmicenje u Madjarskoj koje ce uskoro odrzati i sve ce vam biti jasno.

A onih 3kW nije ama bas nista narocito, u F5B se stiglo do 6kW i tu se polako izgubio smisao. Sada postoje baterije koje trpe na 15 sekundi i 130C tako da iz 1500mAh imate bez problema 200A pa to pomnozite sa 14,8V (4S) i dobicete 3kW. Uvodjenjem visinomera malo se situacija popravila pa je dovoljno i 1,5kW za maksimalan rezultat. Visinomer je upravo zbog toga i uveden da se ne bi preterivalo sa snagom motora.

poz
« Last Edit: March 27, 2012, 09:29:44 PM by magic »
Veljko