Author Topic: Yak-55 3D 1100mm od stirodura  (Read 21687 times)

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #15 on: October 02, 2012, 11:42:35 PM »
Neznam kako si uspeo da ga uradis tako lagan  :o
Neznam kolko ce moi izaci ali sumnjam da ce biti tako lagan, a radim ga iz najlaksi obican stiropor.
Aj videcemo.
 Imas setap? Ajde spremi ga i daj to Na Saburo da vidimo sta ce reci?
 (pijemo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #16 on: October 03, 2012, 01:08:18 AM »
Zajo, nemam još kompletan setap, ali radim na nabavci. Samo ni meni ne padaju dolari sa neba, samo modeli.   :big smile

Tvoja konstrukcija je interesantna ali varljiva. Stiropol jeste lagan materijal ali kada se počne ojačavati i lepiti sa svim i svačim nagomilaju se grami.

I u modelrstvu volim minimalizam, pa evo jedne alternative za velike i jeftine 3D modele koje svako može da uradi sam. Suština je u tome da se i veći modeli preko 1000mm raspona krila mogu uraditi na, sada već možemo reći, starom principu Shock Flyer-a recimo kao Yakzilla 46" 3D
Inače svaki plan manjeg profil modela se može povećati proporcionalno i upotrebiti za veći. Vidimo da to radi bez problema do 1200mm pa i više. Trebaju samo listovi od stirodura određene debljine, lenjir, stalper, selotejp... a setap je već siće.  ;namig

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #17 on: October 03, 2012, 10:36:31 AM »
U pravo si. Ali moi model nije namenjen za seriska proizvodnja. Bez cnc je nemoguce. U svaki slucaj, bas me zanima kako leti. Znas ipak je hobi i zabava, ja hocu da svi kao mene posvete zivot na rc sto nije ok.
 ()-()
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #18 on: July 16, 2014, 02:18:53 PM »
Listajući forum naleteo sam na ovu temu. Da skratim priču model je donet u moju ordinaciju. Yak je skoro dve godine proveo u teškoj komi, tako da smo ovih dana započeli proces buđena. Prvi zahvat koji je odrađen je kolor šema. Nalepio sam otprilike 0.65 m2 samolepljive folije, koju sam kasnije prepeglao peglom za monokot (temperatura na najniži stepen). Narednih dana ćemo započeti sa laganom infuzijom u vidu hitec 81 servoa, motora 3536 1250 kv i esc 40A, baterija će biti 3s 1800-2200 Ah.



Kao što vidite model je smešten u krevet i odmara, dok njegov doktor ide da flaja.
Poz
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #19 on: July 16, 2014, 03:56:10 PM »
Daki, model je bio u hibernaciji a ne u komi. Kako vidim pravi si modelar ako spavaš sa svojim modelom.  :)aplauz
Dekoracija je cool, ali ne preteruj, jer je to sve dodatna težina na modelu.

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #20 on: November 25, 2014, 10:45:10 PM »
Pošto se tema vidim ponovo oživela može li neko da da neke planove, setup, mateijal....?
Kod ovih modela CNC nije ni potreban pošto sve se lepo reže iz ruke ko ima mirnu ruku a i oni koji je nemaju pa sve reše sa čašicom dve da je smire:))))
Nego da li neko pored ovoga ima neki plan sa setapom za edge 540? sličan ovome da se prvi od stirodura....
Jer me šper i balza nekako ne zanimaju!
« Last Edit: November 25, 2014, 10:48:10 PM by igorpl »
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 791
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #21 on: November 26, 2014, 07:29:07 AM »
Imas na ovom sajtu dobrih crteza ima i balza i stiropor ima svega stavi opciju fun fly izaci ce ti dobrih crteza u pdf formatu , odstampas na a3 format i krenes u izradu.Ja sam se poceo interesovati za fun fly modele manje ide materijala lakse ih je napraviti.Ja spremam jednog Yak -a 55 od 1200 mm
To je ovaj sajt
http://rcplans.ru/

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #22 on: November 26, 2014, 02:47:32 PM »
Hvala potpuno sam zaboravio na ovaj sajt već ga je neko preporučio na nekom topiku ali hvala u svakom slučaju za podsećanje
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #23 on: February 07, 2015, 02:51:28 PM »
Pošto se doktor konačno vratio sa specijalizacije tretman je nastavljen.
Prvo sam sklopio model, uz pomoć čaša za viski i kiselu koje su osigurale da sve stoji pod pravim uglom:
13697-0
Zatim je došao red na servoe, a tu je nastao jedan problemčić. Naime, epoksi baš ne lepi tu masnu crnu plastiku, osim ako šmirglom ne skinete gornji gladak i sjajan sloj i usput malo zagrebete pa dobijete i "mehački" spoj. Pošto se ja malo gnušam smirglanja glanc novih servoa, primenio sam jedno malo sofisticiranije rešenje, zaštitio sam servoe selotepom  i obukao im "čarapice" od stakla. One sada služe kao kutije koje se ulepljuju u stirodur, ako želite da izvadite servo samo zarežete kutijicu i izvadite ga.
13699-1
Onda su na red došle komande, tj. poluge i vijuškice:
13701-2
13705-3
Ubrzo stigosmo i do pogonske grupe:
13703-4
Kako to često biva, ništa nije išlo po planu. Prvo, alu nošač motora nije odgovarao "vatrenom zidu" na modelu, elegantno rešenje bi bilo naručiti novi, ali...to baš i ne bi bilo u duhu modelarstva. Posle nekoliko godine apstinencije od modelarenja duže mi je trbalo da pronađem alat i komad avio šprera nego da napravim to. Onda je trebalo naći ili napraviti odstojnike za taj isti nosač motora, za to su poslužila ona čudesa što dobijete uz APC elise da prilagodite elisu prečniku osovine motora. Naravno ni žica za stajni trap nije bila odgovarajuće debljine...opet u duhu modelarstva je bilo prikladnije da se izburgijaju nosači trapa u trupu nego da se kupuje tanja žica...Stigosmo do spinera, kad gle čuda ni on ne odgovara... uz ozbiljnu intervenciju skalpera i turpije posle pola sata se predao i "seo" kako treba. Tako je posao koji inače traje 15 minuta, potrajao ceo dan.
Zato i volim naše modelarstvo, tera te da razmišljaš, naprežeš vijuge, ma pravi mentalni trening.
 (<--)
« Last Edit: February 07, 2015, 02:57:11 PM by Daki »
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #24 on: February 07, 2015, 05:16:30 PM »
Daki odličo. (thumb)
Rešenje za fiksiranje servoa u krilu je dobro. Pošto se kod lepljenja spoja uvek gleda slabiji materijal, a koji je ovde stirodur, možeš dodatno da ojačaš tako, da zalepiš kvadrat šper pločice od 0.8mm na servoe krila spolja, spoljnjih dimenzija koliko je kućište servo + po 10mm okolo. Drugi razlog ojačanja ležišta treba zato jer treba računati na velike sile od velikih elerona u letu ili kod evetualnog udara pri tvrđem sletanju i sl. Ti odluči.
Da ne bi imao gubitke snage servoa na viljuškama, treba proveriti da li se pomeraju lagano. Onaj sigurnosni silikonski prsten je možda suvišan, jer samo dodatno pritiska plastiku i povećava trenje. Dakle odšraši ručicu sa servoa i rukom proveri sa pokretanjem. Ako treba, proširi malo rupe na polugana i gledaj da lagano ulazi viljuškina osovina, a da se još ne klama. Naulji sa retkim uljem za preciznu mehaniku svaki zglobni deo. Može i WD40, pa i običan sapun pre spajanja da se namaže. Servoi su možda malo slabi za ovolike elerone za neke brze akrobacije, vide ćeš kada probaš, pa je jako važno da nema gubitke na polugama.
« Last Edit: February 07, 2015, 05:35:52 PM by tibeteagle »

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #25 on: February 08, 2015, 04:44:55 PM »
Hvala TE
Čitate mi misli za elerone, razmišljao sam da stavim malo staklene tkanine preko servoa.
Svakako se čujemo sledeće nedelje  ()-()
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #26 on: April 11, 2015, 09:35:52 PM »
Ako još neko prati ovaj topic, letna težina modela je 970g, folija i lak su učinili svoje...  :_D
Slike sutra.
Pozdrav  (<--)
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #27 on: April 11, 2015, 10:05:09 PM »
Hoće li biti neki video leta? Slike nam ništa ne znače.
The ground is the limit (or a water)

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #28 on: April 11, 2015, 10:59:36 PM »
Jok, nemam kameru.
 :_D
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #29 on: April 12, 2015, 07:34:13 AM »
Pa imaš valjda mobilni telefon?
The ground is the limit (or a water)