Author Topic: Yak-55 3D 1100mm od stirodura  (Read 21678 times)

Offline skleki

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
  • Bolje umeti nego imati
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #30 on: April 12, 2015, 02:13:03 PM »
Koje minimalne debljine stirodura ima na trzistu? Ja sam nasao najmanje 10 mm

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #31 on: April 12, 2015, 03:56:25 PM »
Pozdrav Skleki,
Mislim da to najtanje sto se proizvodi. Tanje ploce su od izoflora i deprona. Ako vam treba stirodur debljine 5-6mm mislim da cete morati sami da rezete, ili da se obratite nekome ko ima sekac za stirodur.
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #32 on: April 12, 2015, 09:25:36 PM »
Poleteo je.  (yay)
Danas je na Palicu duvao najodvratniji vetar ikada, i to u nenormalnim naletima. U jednom momentu je bilo apsolutno mirno a u drugom momentu nalet vetra od 7-9 m/s. Ipak, uspeo sam da napravim 10 startova sa mojom elektro flotom.
Da se vratimo na model ove teme.
14469-014471-114473-2
Prvi utisak je relativno pozitivan. Model je poleteo gore kao raketa i nakon 2-3 klika na trimerima je leteo super. Vec u drugom zaokretu sam poceo sa isprobavanjem osnovnih akrobacija, da bih pri kraju prvog leta okacio model na elisu (hover) nakon nekoliko sekundi u hoveru jak nalet vetra je odbacio model 4m ali sam bio na preko 5m visine tako da sam ga uhvatio na vreme. Posle sam odradio jos dva starta. Sada sledi podesavanje velicine otklona, dual-rate i expo funkcije, tj. leteti, leteti i samo leteti. Cini mi se da cu staviti nekih desetak grama u rep.
« Last Edit: April 12, 2015, 09:27:16 PM by Daki »
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #33 on: April 12, 2015, 10:02:55 PM »
Davore, čestitam ti na prvom letenju superiornog modela od superiornog materijala sa superiornim pogonom.  :)aplauz  :)aplauz  :)aplauz
Sa njim ćeš uskoro i ti postati superiorni RC 3D pilot.  :big smile
Rekao sam ti da neće biti problema, znajući da je model dobar a i da si već spreman za njega. Drago mi je da si ga kompletirao i poleteo.
Čuvaj se početnog optimizma sa njim. Idi korak po korak. Bolje prvo leti sa njih predveča kada nema vetra.
Samo napred, odnosno gore.
()-()

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #34 on: April 12, 2015, 10:18:05 PM »
Hvala TE  (pijemo)
Da, prvo su na redu osnovne akrobacije, kada ovladam njima onda prelazim na 3D.
Nego, znam da ekstremno glupo zvuci ali veca baterija mi se brze praznila nego manja. Doduse duvao je uzasan vetar, i bio sam malo blazi na gasu sa manjom baterijom. Videcu koliko ce trajati letovi u normalnim uslovima bez vetra.
Za ostale, manja baterija je 3s 1800mAh a veca 2200mAh, i sa manjom je teziste cini mi se bolje.
Pozdrav
« Last Edit: April 12, 2015, 11:41:58 PM by Daki »
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #35 on: April 12, 2015, 10:30:10 PM »
Subjektivne procene prvog dana nemoj da uzmeš u obzir. Kada je čovek u stresu (ili zaljubljen) vreme drugačije oseća. Huverovanje vuče skoro najviše struje i sl.
Bi će to sve OK. Vežbaj, pa ću i ja doći na livadu da napravim malo bolje snimke u letu, kao obično.
 ;namig
« Last Edit: April 12, 2015, 11:04:10 PM by tibeteagle »

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #36 on: April 12, 2015, 10:32:52 PM »
Naravno. Oduvek sam zeleo snimak kako huverujem iznad jezera sa vertikalcem u vodi. Cini mi se da cu to zelju ostvariti ovog leta.  (pijemo)
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #37 on: May 28, 2015, 02:52:45 PM »
Leteo sam nekada, i rado se sećam...
Ćekajući da izađe sunce.
14789-0
14791-1
14793-2
14795-3
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #38 on: September 26, 2015, 02:48:19 PM »
Da rezimiram,

Generalno sam veoma zadovoljan sa modelom, odnos uloženog novca i dobijene satisfakcije je neverovatan. Takođe ovaj model mi je omogućio da po drugi put, ali sada kako treba, uđem u 3D priču.

Yak je ispao oko 930-950g, što je 100g teže od današnjeg standarda u toj kategoriji (15-tak %). Težinu sam nakupio nalepnicama, teškim stajnim trapom, komandnim polugama i vijuškicama, servoima i setup-om koji je najjači preporučen za ovu kategoriju. Ipak, model lepo i stabilno leti, sa širokom paletom brzina. Jedina mana je što veća težina u kombinaciji sa tankim profilom i profil trupom, prouzrokuju veću brzinu poniranja (veća težina+mali čeoni otpor=veća brzina), ali mislim da to samo pilot primeti. Upravo zahvaljujući tankom profilu, malom otporu i velikim komandnim površinama model je neverovatno okretljiv.

Servoi hitec hs-81 (iste snage kao hs-82mg, ali sa plastičnim zupčanicima) ne rade posao. Moram da napomenem da moja verzija kontrolera daje servoima 5,5V a hs-81 traže 5,9V. Imao sam problema sa figurama koje zahtevaju jak i konstantan input komandi repa, knp: flat spin, prelazak u harier, harier roll, blander i slično. Kada sam stavio u rep Ino-lab servoe sve je profunkcionisalo kako treba (još samo da naučim da letim), takođe planiram da zamenim i hs-81 servoe u eleronima, verovatno sa nekim turnigy mks klonovima. Ovo pišem za slučaj da neko sastavlja sličan model za 3D, dakle moja preporuka je jači servoi od hitec 81-82, osim u slučaju da neko želi da kupi ove hs-81 od mene, onda su odlični. (šalim se naravno  :hehe)

POzdrav  (<--)
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #39 on: September 26, 2015, 03:38:53 PM »
Dobro je što si napisao koliko sitinih stvari može da nagura težinu. Nije slučajno da se pri gradnji bori za svaki gram. To je inače osnovni deo avio modelarske škole još od malena, ne slučajno. Lakša rešenja i delovi su najčešće mnogo skuplja od standardnih, što pokazuje da i proizvođači i trgovci znaju šta je velika vrednost u parametrima komponenti. Najbolji odnos težine o čvrstoće daju karboski delovi, a oni su skupi, a danas se sve više delova pravi od toga.

Da, ova veličina poktretnih površina zahteva jače servoe, ako se zaista želi leteti 3D akrobacije. Za brzi i veliki hod velikih komandi treba snaga, a da servoi ne budu teški. Dobar servo, da je veoma jak sa metalnim zupčanicima, da je digitalni košta  (fiu) Neću da ti dajem tipove, jer si već sigurno pogledao šta ima, a dobro i jeftino zajedno je veoma retka stvar i u ovome.  :-\

Ovo je najbolje:
Quote
...(još samo da naučim da letim)...
Samo vežbaj.
 :)aplauz


Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Yak-55 3D 1100mm od stirodura
« Reply #40 on: September 26, 2015, 04:09:15 PM »
Možda nekome znači da napišem koliko sam otprilike otežao model.
Folija-25-30g
Servoi- umesto 4x15, ja sam stavio 4x22, dakle 28g
Trap- veći točkovi 2-3g + deblja žica 10g
Setup- teži za 20g
deblji produžni kablovi- 5g (10g ako se jednostavo produži žica)
Plastična kutija prijemnika, koja se može skinuti- 3g
Servo poluge- 10g
Nosač motora, konektori, dodatna čičak traka- 5g
Summa summarum- 110g na sitnice!  :sljus
Life is easy eat,sleep, fly!