Author Topic: Sklapanje Hexakoptera - Problem  (Read 35578 times)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #30 on: February 06, 2012, 04:10:48 AM »
Palica gasa bi trebala da ti bude leva koja slobodno ide gore dole, a sve ostale se same vracaju u sredinu.

Quote
Kada startujem motore, i palica stoji na sredini motori rade nekom određenom snagom (ne mogu da procenim koliko jer nemam propelere još montirane)

Ovo je jedan od razloga sto ponavljamo da se sve prvo isproba i proveri bez elisa. Sa takvom postavkom i prikacenim elisama MK bi ti se verovatno zalepio u plafon i vrlo moguce naneo neke povrede.

Offline milan_vranic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #31 on: February 06, 2012, 11:09:38 AM »
Naravno da je normalno da ti se palica gasa vraca u sredinu kod MX20, vec sam to napisao ali ne citas a i dobio si upustvo na ES-u o detaljnom podesavanju mx-20 za mikrokopter.
Kada jednom naviknes na takav setup, nikad se neces vratiti na staro (mode 2, gde je palica slobodna).
Znaci kad podesis na VARIO i kad pustis palicu da se sama vrati na sredinu, letelica ce uvek da hoveruje, bez obzira na teret koji nosi...

Ako pak bas moras da koristis na 'old school' nacin ;), onda lepo otvoris upustvo stanice, stranicu br. 18. i vidis kako da je otvoris i skines feder na palici...

Uostalom pogledaj kako Holger koristi MX20 ( na pocetku videa objasnjava), valjda covek zna o cemu prica ;)
« Last Edit: February 06, 2012, 11:11:51 AM by milan_vranic »

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #32 on: February 06, 2012, 11:10:13 AM »
Palica gasa bi trebala da ti bude leva koja slobodno ide gore dole, a sve ostale se same vracaju u sredinu.
Kako mislis sve ostale? Imam levu koja mi je gas, i desnu koja regulise smer.

Da li leva palica ne treba da se vraća sama na sredinu, već da stoji na dnu?

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #33 on: February 06, 2012, 11:12:17 AM »
Naravno da je normalno da ti se obe palice vracaju u sredinu kod MX20, vec sam to napisao ali ne citas a i dobio si upustvo na ES-u o detaljnom podesavanju mx-20 za mikrokopter.
Kada jednom naviknes na takav setup, nikad se neces vratiti na staro (mode 2, gde je palica slobodna).
Znaci kad podesis na VARIO i kad pustis palicu da se sama vrati na sredinu, letelica ce uvek da hoveruje, bez obzira na teret koji nosi...
U upustrvu na mikrokopter.de za podešavanje stanice sam upravo našap da se tu stanica treba prebaciti na mode2.. Na koji mod onda da prebacim stanicu da bi radila kako treba?

Offline milan_vranic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #34 on: February 06, 2012, 11:14:51 AM »
JA pricam o upustvu koje si dobio uz stanicu... ako ga nemas skini ga odavde: http://www.graupner.de/en/products/1d80881f-8353-4c86-8a6d-2ebefc64e1c1/33124/product.aspx?tab=downloads

MAda mislim da je greska da to radis jer je mnogo bolje leteti u VARIO modu.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #35 on: February 06, 2012, 11:16:16 AM »
JA pricam o upustvu koje si dobio uz stanicu... ako ga nemas skini ga odavde: http://www.graupner.de/en/products/1d80881f-8353-4c86-8a6d-2ebefc64e1c1/33124/product.aspx?tab=downloads

MAda mislim da je greska da to radis jer je mnogo bolje leteti u VARIO modu.
A kako da podesim mikrokopter da radi u vario modu? Da li je to mode1 ili koji?


Offline milan_vranic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #36 on: February 06, 2012, 11:19:14 AM »
ma kakav mode.. vec ostavis stanicu takva kakva jeste a u mktools izaberes enable vario i podesis na 127 vrednost da ti bude center stick.

Evo ovde ti je sve lepo objasnjeno:
http://www.mkmanual.com/graupner-mx-20

a i ovde imas zanimljivih informacija:
http://www.mikrokopter.us/index.php?topic=3238.0 predlazem da bacis pogled na svih 24 stranica...

Offline milan_vranic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #37 on: February 06, 2012, 11:20:43 AM »
Quote
Spring in the transmitter

By default there is a spring at the gas stick which keeps it always in the center position.

If you want to fly with vario-height regulator all the time, you don't need to remove the spring.

You should set the "Vario Neutral point" to 127 in the setting (EasyConfig):


Quote
If you prefer a notch instead of a spring, you can read in the Manual on page 18.

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #38 on: February 06, 2012, 02:58:13 PM »
Mislim da je velika greska u startu kupiti mikrokopter koji je velika investicija a da ne znas nista ni o stanici ni o rc modelima, ni o letenju itd. ali dobro to je tvoja odluka  kupio si i to je to !
Što se tiče stanice treba da bude mode 2 jer većina nas leti u tom modu i najprirodniji je za letenje !
Dakle palica na lijevoj strani je gas ( gore dole ) i treba da bude bez federa a lijevo desno je yaw ( okretanje repa oko ose ) dok je na desnoj strani palica gore dole ( dubina , znači naprijed ide mikrokopter dole a na sebe ide gore ) i lijevo desno je eleron znači skretanje lijevo desno !
Palica od gasa mora biti skroz dole i tu kada upalis motore oni ce raditi ali će se polako okretati , takoreći na leru !
Mode 2 nema nikakve veze sa senzorom za visinu i njegovim podesavanjem !
Prvo podesi mikrokopter da leti notmalno bez senzora za visinu ili GPS a !
Kada si sve podesio uzmi mikrokopter u ruku i drži jako daleko od sebe i dodaj komande ujedno provjeravajući da se mikrokopter naginje na stranu na koju treba ! Nemoj da letiš prije nego provjeriš ovo !
Ali moj savjet je da nađeš nekoga ko ima mikrokopter i da ti on pomogne uživo a ne preko foruma jer šteta je razbiti ovako skupu igračku !

Odakle si ?
Ako nemas nikoga da ti pomogne u tvom gradu ja sam na skypu darko vujasinovic pa da probamo preko skypa !
« Last Edit: February 06, 2012, 03:06:33 PM by darko »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #39 on: February 06, 2012, 03:38:58 PM »
Mislim da je velika greska u startu kupiti mikrokopter koji je velika investicija a da ne znas nista ni o stanici ni o rc modelima, ni o letenju itd. ali dobro to je tvoja odluka  kupio si i to je to !

Danko,

nas 100 bi moglo da ti napise istu stvar kao i Darko, stoga nemoj da te uvredi ovo sto je napisao. Bez obzira na necije materijalne mogucnosti, malo je suludo za sta si se odlucio da ti bude prvi RC model, na prvom mestu iz bezbednosnih razloga.

No necu da popujem, niti ti zelim da se povredis ili polomis model, ali razmisli da li si krenuo pravim putem ako ti je ovo prvi RC model uopste? Postoje mnogo bezbolniji nacini da se udje u ovaj hobi na pravi nacin, a lepih modela ce uvek biti, i nikad nije kasno za njih, naprotiv.

Ja se samo nadam da cu jednom uspeti da opovrgnem Lazu koji cesto zna da kaze da pametnom savet ne treba a da ga onim drugima bespotrebno dajemo.

poz
« Last Edit: February 06, 2012, 07:36:32 PM by magic »
Veljko

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #40 on: February 06, 2012, 04:32:50 PM »
Mislite da sam ja znao šta je za početnike a šta ne... Išao sam više na varijantu, ajde da ne bude onaj najslabiji (4 motora), a ni onaj najjači (8 motora) već neki srednji, i tako sam odabrao hexu :)

Inače sam iz Beograda, pa ako ima neko voljan da se malo zeza samnom oko ovoga, vrlo rado bi saslušao sve savete, a posle bi mogli i da se ogrejemo na nekoj jagnjetini :)

Offline milan_vranic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #41 on: February 06, 2012, 05:19:27 PM »
Mislim da je velika greska u startu kupiti mikrokopter koji je velika investicija a da ne znas nista ni o stanici ni o rc modelima, ni o letenju itd. ali dobro to je tvoja odluka  kupio si i to je to !
Što se tiče stanice treba da bude mode 2 jer većina nas leti u tom modu inajprirodniji je za letenje !
Dakle palica na lijevoj strani je gas ( gore dole ) i treba da bude bez federa a lijevo desno je yaw ( okretanje repa oko ose ) dok je na desnoj strani palica gore dole ( dubina , znači naprijed ide mikrokopter dole a na sebe ide gore ) i lijevo desno je eleron znači skretanje lijevo desno !
Palica od gasa mora biti skroz dole i tu kada upalis motore oni ce raditi ali će se polako okretati , takoreći na leru !
Mode 2 nema nikakve veze sa senzorom za visinu i njegovim podesavanjem !
Prvo podesi mikrokopter da leti notmalno bez senzora za visinu ili GPS a !
Kada si sve podesio uzmi mikrokopter u ruku i drži jako daleko od sebe i dodaj komande ujedno provjeravajući da se mikrokopter naginje na stranu na koju treba ! Nemoj da letiš prije nego provjeriš ovo !
Ali moj savjet je da nađeš nekoga ko ima mikrokopter i da ti on pomogne uživo a ne preko foruma jer šteta je razbiti ovako skupu igračku !

Odakle si ?
Ako nemas nikoga da ti pomogne u tvom gradu ja sam na skypu darko vujasinovic pa da probamo preko skypa !

Slazem se sa svime sto si napisao sem sa boldovanim ali kapiram kada vec budes jednom probao mx20 i vario da ces promeniti misljenje

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #42 on: February 06, 2012, 05:24:03 PM »
Nema tu neke velike razlike između quada , hexe ili okta !
Ja sam rekao da si trebao krenuti sa nekim aviončićem trenerom , sa kojim bi se upoznao najprije sa stanicom, sa trimovanjem, setupom , kako model leti, koji su principi leta , da steknes osjecaj za let , nije skupo ako skrsis taj trener model jer ga možeš jeftino pokrpati ili kupiti novi ! O tome ja govorim !

Ja sam prvo krenuo sa plastičnim spad modelima koje sam sam pravio i onda sam poslije presao na modele od balze, pa na helikoptere i onda na kraju na mikrokopter !
Opet ono što je Magic rekao, nije meni cilj tebe ovde sada uvrijediti ili ti pametovati .

Imaš li simulator ?
Obavezno idi prvo na simulator prije nego što budeš letio mikrokopter !
Ako na simulatoru nema mikrokopter onda uzmi i vježbaj sa helikopterom jer je princip skoro isti ! Biće ti još lakse poslije jer je lakse letjeti mikrokopter zbog stabilizacije leta ali vježbaj obavezno let kada letis prema sebi jer su komande kontra !
Ako ne nađeš nikoga i dalje stoji moja ponudsa da ti pomognem putem skypa jer nisam iz Srbije i ne mogu ti drugačije pomoći a da ti iskreno kažem žao bi mi bilo da razbiješ hexu !

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #43 on: February 06, 2012, 05:28:50 PM »
Mislim da je velika greska u startu kupiti mikrokopter koji je velika investicija a da ne znas nista ni o stanici ni o rc modelima, ni o letenju itd. ali dobro to je tvoja odluka  kupio si i to je to !
Što se tiče stanice treba da bude mode 2 jer većina nas leti u tom modu inajprirodniji je za letenje !
Dakle palica na lijevoj strani je gas ( gore dole ) i treba da bude bez federa a lijevo desno je yaw ( okretanje repa oko ose ) dok je na desnoj strani palica gore dole ( dubina , znači naprijed ide mikrokopter dole a na sebe ide gore ) i lijevo desno je eleron znači skretanje lijevo desno !
Palica od gasa mora biti skroz dole i tu kada upalis motore oni ce raditi ali će se polako okretati , takoreći na leru !
Mode 2 nema nikakve veze sa senzorom za visinu i njegovim podesavanjem !
Prvo podesi mikrokopter da leti notmalno bez senzora za visinu ili GPS a !
Kada si sve podesio uzmi mikrokopter u ruku i drži jako daleko od sebe i dodaj komande ujedno provjeravajući da se mikrokopter naginje na stranu na koju treba ! Nemoj da letiš prije nego provjeriš ovo !
Ali moj savjet je da nađeš nekoga ko ima mikrokopter i da ti on pomogne uživo a ne preko foruma jer šteta je razbiti ovako skupu igračku !

Odakle si ?
Ako nemas nikoga da ti pomogne u tvom gradu ja sam na skypu darko vujasinovic pa da probamo preko skypa !

Slazem se sa svime sto si napisao sem sa boldovanim ali kapiram kada vec budes jednom probao mx20 i vario da ces promeniti misljenje

Milane, ne razumijem te ! Ni na jednoj stanici se ne koristi feder na palici od gasa !
A što se tiče vario moda , ja letim sa njim ali sam rekao da on ne treba da koristi nista na početku jer je on apsolutni početnik i njemu to može samo smetati na početku ! Treba da se nauči da leti bez gps a i altitude senzora !

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Sklapanje Hexakoptera - Problem
« Reply #44 on: February 06, 2012, 05:38:07 PM »
 Jedan motor i da je avion ili ima 4 tocka kao auto ili 3 4 6 8 motora kao copter sve to je RC svet.
 
  Simulator ce ti sigurno pokazati u sta si se upustio a upoznaces i stanicu.
Ima ovde iskusnih clanova koji ce ti sigurno pomoci i izvesti do prvog leta ali i ti trebas pomoci nama.

  Kao prvo trebas sesti i par dana citati postove na ovom forumu i propratiti clanke koji su postavili Magic Gizmo Fenix i ostali clanovi.
Imas dosta i stranih foruma naici ces na njihove linkove... Na ovom forumu imas sve sto ti je potrebno.
Kad savladas ono prvo osnovno gradivo, upoznas se sa terminima i osnovama leta, olaksaces sebi a i nama.
Ako mislis da sa par pitanja (a bez prethodnog znanja i upoznjavanja) mozes leteti onda bolje uzmi cekic i razbij ga sad ili ga pokloni nekom  ;namig

  Nemoj nista raditi na svoju ruku i ako imas bilo kakav problem ili pitanje postavi ovde.


Po ovakvom vremenu tesko je stici do Beograda ali mozes poslati jagnjetiu AKS-om  ()-()