Author Topic: Zakoni  (Read 50927 times)

Offline Fulcrum

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Zakoni
« on: January 27, 2012, 04:13:55 PM »
Pozdrav. Posto se blizi dan kad ce moja raketa konacno biti spremna za lansiranje, odlucio sam da se malo raspitam o zakonima koji regulisu ovaj sport. Ustvari da li uopste ima zakon o raketarstvu u Srbiji? Da li mogu svoju raketu da lansiram kad ocu i odakle hocu? To mi je trenutno najveci problem. Zivim u Novom Sadu.
Moja raketa je mala :D. Duzine oko 30cm, tezine izmedju 50 i 100g, lansiracu je sa malim A2 motorom. Po mojim proracunima i po proracunima raznih programa na netu trebala bi da dostigne maksimalnu visinu od oko 100m, mada mi to zvuci previse optimisticno i s obzirom na grubu izradu same rakete mislim da je realnije ocekivati nekih 50ak metara visine. Mada bicu zadovoljan, za prvi put, ako mi raketa ne izgori na rampi. :D

Zahvaljujem se unapred na svim informacijama!
 ()-()
Live to fly, fly to live!

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Zakoni
« Reply #1 on: January 27, 2012, 06:44:07 PM »
1.  To između 50 i 100 grama je u modelarstvu odprilike, kao kad kažeš dižem na benč između 100 i 200 kila.

2. Taj motor je preslab za model težine 50 i više grama, tako da su proračuni koje si radio netačni. Za model prečnika tela 18mm maksimalna težina modela bez motora za A2-3 motor ti je 48gr, za A2-5 ti je maksimalna težina modela 17gr., dok je za prečnik tela modela od 24mm makismalna težina modela 46gr... a A2-5 motor već nije za modele prečnika tela 24mm i većeg.

3. Jasna zakonska regulativa za tu oblast nažalost ne postoji. U principu za školske, modelarske lagane rakete ukoliko se ne radi o zonama aerodroma ili sličnim zabranjenim zonama nema nikakvih problema. No naravno treba uvek osmotriti da se u vazduhu u tom trenutku u toj zoni ne nalazi neka letelica...
Za veće modele se obavezno mora najaviti let i tražiti dozvola od vlasti (vazduhoplovnih, policije, vatrogasaca) što je komplikovana procedura.

Iako jasna regulativa tu oblasti ne postoji, nju svakako pokriva zakon o vazdušnoj plovidbi pošto on tretira sve što se nađe u vazduhu...

Moja preporuka je da se učlaniš u neki raketo-modelarski klub ili u sekciju raketnih modelara pri nekom aero klubu, i da svoje aktivnosti sprovodiš u okviru kluba. Mnogo ćeš lakše ući u materiju tj. u teoretski i praktičan deo.
« Last Edit: January 27, 2012, 07:17:42 PM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Fulcrum

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: Zakoni
« Reply #2 on: January 27, 2012, 09:18:35 PM »
Posto nemam vagu morao sam da pretpostavim masu rakete. Sad sam je izmerio, uz pomoc stapa i kanapa, i prilicno precizno odredio njenu masu. Nemam bas izostren osecaj posto je izmerena masa svega 30g (to je sa motorom i padobranom). Tako da nece biti problema, motor je dovoljan.

Sto se tice kluba, razmisljao sam o tome, ali ne mogu da nadjem ni jedan u Novom Sadu.
Live to fly, fly to live!

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Zakoni
« Reply #3 on: January 28, 2012, 08:33:27 AM »
Potpuno sam smetnuo sa uma da je nedavno u Srbiji uvedena G klasa vazdušnog prostora tj. zona slobodnog letenja i u ovom prostoru nije potrebna najava letova (nije obavezan plan leta) i nije potrebna dvosmerna radio veza... Makismalna visina leta u G klasi vazdušnog prostora je 450 metara iznad tla.

Obavezno nabavi peciznu vagu ako planiraš iole ozbiljno da se baviš modelarstvom, barem su sad dostupne jeftine digitale vage. Za školske i takmičarske modele raketa ti je potrebna vaga sa preciznošću 0,1gr.

A što se tiče nekog kluba na teritoriji Novog Sada trebalo bi da AK "Novi Sad" ima sekciju raketnih modelara.




Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Fulcrum

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: Zakoni
« Reply #4 on: January 28, 2012, 06:47:58 PM »
Odlicno, hvala za info. Jos cu videti za klub.

Pozdrav!
Live to fly, fly to live!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Zakoni
« Reply #5 on: February 04, 2012, 01:18:12 PM »
Raketaše u Novom Sadu, koliko ja znam, predvodio je gospodin Čudić. On je profesor tehničkog obrazovanja u školi "Svetozar Markoić Toza" na Detelinari, Na žalost nemam njegov telefon, ali idi do škole pa će ti tamo sve reći...

Pozdrav

Mirče

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: Zakoni
« Reply #6 on: March 10, 2015, 01:41:32 AM »
bre Nebojsa kod mene na aerodromu ide obavezna najava letenja,bilo koje vrste letenja,upravo za par nedelja ima takmicenje u skoskim raketlama pa su me zvali da najavim to

kod nas ulazak u jedrilicarsku zonu  je 150m minimalno,a mi se dovlacimo vec sa 250 300m,radi bolje pripreme za sletanju