Author Topic: Multiplex Mentor  (Read 10670 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Multiplex Mentor
« on: October 10, 2008, 11:12:10 AM »
Da vam predstavim ovaj elektro trainer od elapora raspona 163cm.

Odlucio sam se za ovaj model jer mi je trebalo nesto sto moze da sleti na dosta losu podlogu
jer su tereni ovuda kod nas jako losi a trave rijetko dje ima. Znaci ili asfalt na letilistu ili livada
(ako se tako moze nazvati) sa dosta kamenja i ostrim korovom. Takav avion bi bio dobar za
trenazu, a uz to posto je ovoliki raspon moze i da ponese stosta za slikanje iz vazduha, a
pokazalo se , moze i da povuce jedrilicu. Nije trebalo dugo da trazim posto je Mentor cini
mi se trenutno jedini takav u ponudi.

S obzirom da imam fina iskustva sa svim sto dolazi iz MPXa tako je bilo i ovaj put.
Kada se paket otvori prvo sto pada u oci je velicina trupa i prostor u njemu.

Mjesta u trupu ima za povecu kolicinu baterija, a vjerujem da moze stati i nesto alata za opravke :)aplauz

Nosac motora je rijesen jako lijep nacin, tako da ima dosta veliki protok vazduha a moguca su i razna podesavanja ugla motora.

To se radi pomocu sarafa sa prednje strane nosaca.

Sam nosac kao i plocice koje drze stajni trap uradjene su od extra kvalitetne plastike.

Sastavljanje nije neki problem posto je sve uradjeno toliko precizno da nema potrebe za nekim podesavanjima vec svaki dio
ima svoj zlijeb u koji treba da udje.

Ja sam jedino zaboravio prije sklapanja polovina trupa da zakacim produzni kabal za servo za vucu. (zid)

Kuka je na malo cudnom mjestu, iza kabine ali jos uvjek nismo probali da vucemo jedrilice pa nisam siguran kako sve to djeluje u
letu, mada su starije kolege skeptici po tom pitanju.

Elisa koju za sada koristim je drvena ( u nedostatku druge )

Pogon: turnigy C3548-900   ESC turnigy sentry 40A elisa 12x6 baterija ( za sada ABF2200 3s )

Stajni trap je extra jak...

A zadnji tocak je rijes na jako fin nacin

Evo jos par slika za poredjenje

Prvi let je protekao odlicno. Avion se vazduhu ponasa lijepo i bez gasa leti skoro kao
jedrilica. Nazalost snimak sa prvog leta nije neki pa cu snimiti reprizu kad se
Fenix vrati sa puta. Njegova zasluga je shema na avionu i ovom prilikom se zahvaljujem.
Toliko za sada. Pozdrav iz Podgorice.

Sasa

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Multiplex Mentor
« Reply #1 on: October 10, 2008, 08:32:53 PM »
Veoma lep model, vidi se Multiplexov stil. Interesuje me dali je krilo iz 2 dela, odnosno dali se rastavlja  i dali ima nekakvu karbonsku ramenjacu, kao Easy glider.

pozdrav

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Multiplex Mentor
« Reply #2 on: October 10, 2008, 10:00:52 PM »
Da, znao sam da sam nesto zaboravio. krilo je iz dva dijela, ima karbonsku remenjacu po sredini.

Za trup ga drze dva plasticna sarafa na plocicama koje imaju zubce koji drze krila. Krilo sa donje
strane ima izbocinu koja leze na svoje mjesto u trup.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Multiplex Mentor
« Reply #3 on: October 12, 2008, 06:09:40 PM »
Evo jos malo slika i videoa:








Sasa

Offline mibuone

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 64
Re: Multiplex Mentor
« Reply #4 on: October 12, 2008, 09:07:00 PM »
Na fotografijama je kao pravi, super leti  :)aplauz.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Multiplex Mentor
« Reply #5 on: October 13, 2008, 02:42:43 PM »
Vidi se radilo se (work) ovih dana a model je na to uzvratio bas kako i treba ,perfektnim letom  (thumb) zao mi je sto nisam bio prisutan kad je uslijedilo zvanicno lasiranje (<--) .Kao sto sam negdje prije rekao sve bolji i bolji modeli i da se tako nastavi (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline Yu-men

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 828
  • ma nemam reci......;)
    • Yumen2011
Re: Multiplex Mentor
« Reply #6 on: January 31, 2009, 08:07:20 PM »
 :)aplauz :)aplauz

I meni se svidjaju Multiplexovi Modeli, zato sam se i odlucio za EasyStara.

A sto se tice Mentor-a nemam reci, prelep je.

Samo polako sve zavisi kakvo leto bude, ako bude posla bice i Mentor-a.

Za sada se radi na Zoljici. ;namig

Poz.
Evo mene opet .....

               \\\--///
               ( @ @ )
  ----o00o----(_)----o00o---
                Yu-men    
   ------------------0ooo---------
               ooo0     (   )
               (    )      )  /
                \  (      (_/
                 \_)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Multiplex Mentor
« Reply #7 on: January 31, 2009, 08:43:55 PM »
Ja sam jos uvjek odusevljen ovim modelom. Neki dan sam imao prvi peh. Zakacio sam u niskom letu jedan znak, i to sam ga preskocio glavnim krilom i udario ga horizontacem. Udarac je bio tako jak da je otkinuo citav rep koji je potom ostao da se drzi samo za zice koje vode od servoa ka hor. i ver.
Avion je nastavio da leti, a stetu sam vidjeo tek po sletanju. Potom smo ja i Fenix ne gaseci cak ni bateriju zalijepili rep koji je bio otkinut u korijenu sa malo CA i aktivatorom i model je bio u vazduhu za manje od minut.
Druga stvar koju sam u medjuvremenu uradio je to sto sam spustio stajni trap za skoro 5 cm. Mnogo bolje se ponasa na sletanju jer se ovako visok stalno prevrce na sletanju. Svi su me zezali da nikako da naucim da slecem, medjutim tek posle savijanja slece kako treba.
E, da desilo mi se i to da mi se zapalio ESC u vazduhu prije jedno mjesec dana, zao mi je sto nemam snimak toga jer je bas bio gust dim, ali sam brzo sletio i pocupao sve pa nije bilo vece stete.
Znaci, nije dosadno sa njim definitivno  lol

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Multiplex Mentor
« Reply #8 on: February 01, 2009, 06:21:56 PM »
Koje si servoe koristio za ovaj model.


Offline NEBOJSA

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Multiplex Mentor
« Reply #10 on: February 02, 2009, 12:48:13 PM »
Pozz svima!
A gde si kupio ovaj model i koliko kosta?(ako nije tajna)
Trenutno i ja trazim svoj prvi pocetnicki model pa moram da pitam ovako nesto.Hvala.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Multiplex Mentor
« Reply #11 on: February 02, 2009, 02:45:09 PM »
Poslao sam ti PM da ne reklamiramo ovuda za Dz.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Multiplex Mentor
« Reply #12 on: February 02, 2009, 06:53:10 PM »
Sasa,

nisam ranije obratio paznju na tvoj set up ali ako i dalje letis sa 12x6 drvenom elisom slobodno mozes da ides na veci korak, konkretno 12x8 ce ti jos vise produziti vreme leta i dati mnogo vecu brzinu i rezervu snage u akrobatskim manevrima. Isto tako, mani se drvenih elisa i predji na APC ili TGS i bice mnogo bolje. Elisa sa kojom si poceo nije losa za pocetak i upoznavanje sa modelom jer daje veci osecaj sigurnosti na manjim brzinama. Kako vreme bude islo osetices i potrebu za jos boljim performansama pa prelazak na 13x8 je sledeci i konacan korak za ovaj model sa tvojim komboom. Sa 13x8 to ce biti oko 45A tako da imas i dalje finih 8 min. leta sa tvojom baterijom.

Pozdrav
« Last Edit: February 02, 2009, 09:18:12 PM by magic »
Veljko

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Multiplex Mentor
« Reply #13 on: February 02, 2009, 08:15:44 PM »
Pozz Magic,
Drvenu elisu sam koristio prvih nekoliko dana dok nije stigao ostatak delova i uspeo da sa njom unistim lezajeve na motoru posto nije bila izbalansirana.
Potom sam presao na 11x5.5E i sa njom daje 690W na 5 celija i vuce do 43A. Medjutim bojim se da je ovih 5 celija prejako jer motor krcka na najvecem "gasu".
Ovih dana mi je stigao novi ESC jer je prethodni izgoreo pa cu da probam druge kombinacije elisa, s obzirom da na 3 celije nemam taj problem.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Multiplex Mentor
« Reply #14 on: February 02, 2009, 09:11:49 PM »
Sasa,

moja preporuka se i odnosila za 3S bateriju. Sa 12x8 ces biti na oko 35-40A a sa 13x8 na oko 40-45A. Sa baterijom od 3200mAh 13x8 je prava mera. Inace po testovima koje sam citao za Mentora i Magistera najbolje rade sa nekim motorom od kV700, 12x8 elisom i 4S baterijom na oko 40A. Tada je max. potisak oko 2,2kg sto je sasvim dovoljno za ovaj tip modela, max. brzina ide na 90 km/h dok je rezerva potiska pri 40-50Km/h (sto je i neka optimalna brzina za ovakav model) skoro jednaka tezini modela sto je JAKO dobro. Sa tvojim motorom i 13x8 na 3S mozes ocekivati malo slabije performanse od tih nekih idealnih.

Pozdrav
« Last Edit: February 02, 2009, 09:19:59 PM by magic »
Veljko