Author Topic: Izrada delova od plastike  (Read 83279 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Izrada delova od plastike
« Reply #15 on: October 15, 2008, 10:43:25 PM »
Nisam radio do sada ovim postupkom ali jesam sa poliesterom. Ako masu koju pravite , uradite tako da ona ima gustinu recimo gela,
onda cete lako da je "ulijete" u kalup. Znaci ne da ga napunite do vrha vec da nalijete na zidove kalupa ili koristite cetku za farbanje
(koju posle mozete da bacite).
Ja sam pokusavao da napravim gliser koji bi pokretao jedan poveci brushless, ali nisam uspio jer mi se poliester lijepio za kalup.
S toga moje pitanje bi bilo za one koji su probali ovu tehniku, da li se masa moze odvojiti od kalupa lako kada se osusi?

Sasa

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Izrada delova od plastike
« Reply #16 on: October 15, 2008, 11:11:09 PM »
saxgp, imas za to poseban odvajac, ima cak i u spreju. Mislim da moze i onaj koji se koristi za karbonska ili staklena vlakna  :mhm

rastaman93

  • Guest
Re: Izrada delova od plastike
« Reply #17 on: October 15, 2008, 11:23:46 PM »
Poz highpwer imam nekoliko pitanja !
Zeleo bih da napravim repliku moje maske za auto !!! ali neznam kako da napravim kalup ?!?!?!?!?!?
Da li mozes da stavis neke slike kalupa ! da vidim kako to izgleda.                        _
Rekao si da izlijemo plastiku u cep dezodoransa,kako to jer kada izlijemo dobicemo ( ) ovakav neki oblik
ne bas tacno, i on ce biti skroz pun plastike kako ja sada da "izbrusim" da bude debljine 1mm i da mogu da stavim nesto u
njeg !?!?!?

Svaka cast za temu !  (res) (thumb)


kontam da bi trebao da napravis dva ista oblika samo ovaj drugi manji za 1mm u svim delovima... kao onaj za protezu kalup...
ma sad sam se upleo ali valjda kontas sta sam hteo reci...


higpower  (res)
PozZ

Offline highpower

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
Re: Izrada delova od plastike
« Reply #18 on: October 16, 2008, 12:08:57 AM »
"Mehurici u plastici" - Nisam razumeo kada se javljaju mehurici, dali kada se plastika osusi ili kada je tek rastvorena? Ako ti neide sa stiroporom pokusaj umesto njega da koristis stirodur.

"Delovi mi se lepe za kalup" - Ako radis sa poliester smolama naravno da ce se lepiti za kalup ako isti prethodno nije tretiran nekim sredstvom za odvajanje. Obicno su sva sredstva na bazi voska, i kao sto se vec navelo ima ih i u spreju i u obliku pasti. Mada tu bvec prelazimo na tehniku izrade kompozita sto to nije slucaj za ovu temu.
Dali si koristio poliester koji se moze naci u radnjama (poliester repair kit), ili si koristio poliester smole za odlivanje kompozita?

"Kako da napravim kalup" - Posto vec imas matricu, za izradu kalupa mozes koristiti obican gips za pocetak (ako planiras da lijes delove metodom koju sam ja opisao). Jednostavno premazi vec postojecu sasiju gipsom, stavis malo vise gipsa da ispadne kao blok sa otiskom sasije i to je to. Ako pak planiras da radis sasiju od kompozitnih materijala onda moras kalup raditi od staklene tkanine i specijalnih epoksidnih smola za izradu kalupa. Ovo ti je dosta skupa varijanta te ti nebi preporucio jer ti se nikako nece isplatiti ako ne planiras da radis serijske proizvodnje te sasije.


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Izrada delova od plastike
« Reply #19 on: October 16, 2008, 09:58:05 AM »
saxgp, imas za to poseban odvajac, ima cak i u spreju. Mislim da moze i onaj koji se koristi za karbonska ili staklena vlakna  :mhm

Pokusavao sam da nadjem odvajac ali bezuspesno. Probao sam sa voskom takodje ali nije to to, tako da sam privremeno odustao od izrade dok ne nadjem neku vrstu odvajaca.
Sad mi jos reci gde ima da se kupi odvajac u spreju plz.

Sasa

Offline mibuone

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 64
Re: Izrada delova od plastike
« Reply #20 on: October 16, 2008, 10:17:16 AM »
Pokusaj da pronadjes "Oplatol" koristi se prilikom livenja betonskih stubova a isto se moze koristiti i pri radusa smolom, mozes probati i mast za parket. Pozdrav.

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Izrada delova od plastike
« Reply #21 on: October 16, 2008, 05:53:12 PM »
Ne znam tacno gde ima u spreju, znam da je bilo na buvljaku.. inace odvajac za epoxy i poliester koji se nanosi cetkom imas na http://bgmodelshop.com/index.php/Odvajači/View-all-products.html

Offline Drapsin

  • Newbie
  • *
  • Posts: 39
  • Ministry of Silly Walks
Re: Izrada delova od plastike
« Reply #22 on: October 16, 2008, 06:07:57 PM »
Formula Five je ono sto trazis,
Ja sam uzeo i koristim je za sve, epoksi, poliester i beton,
http://bgmodelshop.com/index.php/Odvaja%C4%8Di/Formula-Five%C2%A9-odvaja%C4%8D/Detailed-product-flyer.html
Drapsin rules!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Izrada delova od plastike
« Reply #23 on: October 16, 2008, 07:31:42 PM »
@n3mke & Drapsin

Hvala vam puno za link jer nisam znao za ovu prodavnicu, imace tu jos stosta sem odvajaca da se kupi.

pozZ Sasa

Offline milan

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
Re: Izrada delova od plastike
« Reply #24 on: December 20, 2008, 05:38:34 PM »
mozda je malo glupo pitanje ali kad sve pripremimo za topljenje da li necim to zagrevamo ili ostavimo da jednostavno ispari?????

tema je coooooooooooooooool :)

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Izrada delova od plastike
« Reply #25 on: December 21, 2008, 12:26:25 AM »
Vosak za parket je idealan odvajac


Offline buware

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
Re: Izrada delova od plastike
« Reply #26 on: March 19, 2009, 09:33:44 PM »
Vidim da je stara tema, ali eto, ako neko moze da pomogne ;) I ja se bavim modelarstvom(u neku ruku), mada se moze reci dizajnom... Interesuje me koji(koliko procentni) aceton se koristi u ovoj proceduri, posto sam ja pokusavao i sa nitro razredjivacem, i stiropor mi se pretvori u gelastu masu BELE boje, a nije providan, sto je meni neophodno ...
Molim sve one koji znaju, neka pomognu... Pozdrav!
Petar

Offline Bifrost

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 52
Re: Izrada delova od plastike
« Reply #27 on: March 20, 2009, 02:14:53 PM »
Ja sam ovo ranije nasao na http://uradi.com/index.php/uradi-sam-svoj-majstor/proizvodnja-plastike-uz-investiciju-manju-od-100-dinara.html na tom sajtu ima gomila interesantnih DIY tekstova.

Offline darmar

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
Re: Izrada delova od plastike
« Reply #28 on: April 12, 2009, 01:23:22 AM »
vidim da je stara tema ali mene interesuje... hteo bih stolicu neku od plastike da izlijem ( moj dizajn ) ... e sada posto je to "poveci" komad... interesuje me kako to da uradim... da pravim veliki kalup ... ? ili ne ... ? imate neke ideje

Offline vuk

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 159
Re: Izrada delova od plastike
« Reply #29 on: November 04, 2009, 11:55:31 PM »
imam ja jedno pitanjce...da se nebimucio oko pravljenja kalupa jel mogu ja da premazem moju masku od autica pa da samo skinem ovu sto sam premazo iznutra ???