Author Topic: Pull Pull sistemi  (Read 3139 times)

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Pull Pull sistemi
« on: January 09, 2013, 08:51:37 PM »
Napokon su mi stigle komponente za moj prvi F3P avion, koji hoću da sklopim i utegnem po propisima. Ovaj sistem već imam na rudderu na svojoj Domin-8-Trix-ici ali ipak imam neke dileme.
U prilog sam stavio sliku koja je samo ilustracija, sistem nije ovakav nego se direktno kači na servo.

Rupe na kontrolnim površinama su nameštene tako da su u liniji sa "šarkicama". Da li razmak između rupa sa jedne i druge strane treba da bude isti kao i razmak rupa na poluzi servoa, tj, da li kanapi moraju biti paralelni?
Takođe me zanima da li poluge servoa koje su prave (jedna rupa, centar servoa, druga rupa čine jednu liniju - 180 stepeni) mogu da se koriste za ovaj sistem, ili je potrebno da pravim drugu ručicu koja nije u liniji, već ima neki manji ugao (rupe su bliže repu)? Nadam se da shvatate šta hoću da kažem.

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Pull Pull sistemi
« Reply #1 on: January 09, 2013, 09:50:59 PM »
Iz mog iskustva sa deproncima, kanap mora biti paralelan i jednak po duzini s drugom stranom, aj tako da kazem. Jer kada jedna strana se zategne, druga bi trebalo da je prati, a ne da se olabavi, jer ces onda u vracanju komande imati luft.

 ;namig

Cimni me na mob, ako treba bilo sta.
Nikola | rcfly.in.rs


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pull Pull sistemi
« Reply #2 on: January 09, 2013, 10:01:57 PM »
Quote
Da li razmak između rupa sa jedne i druge strane treba da bude isti kao i razmak rupa na poluzi servoa, tj, da li kanapi moraju biti paralelni?
Takođe me zanima da li poluge servoa koje su prave (jedna rupa, centar servoa, druga rupa čine jednu liniju - 180 stepeni)

Bez ikakve diskusije sve mora biti tako i kako je na slici. Da bi sila u kanapu odnosno sajli bila što manja, dobro je ako su kraci što veći na servou i komandi podjednako. Sa time se smanjuje elastično istezanje radne strane. Minimalno odstupanje do 10% u dužinama kradova servoa i komande neće predstavljati problem.
Ovaj sistem je manje krut od krute poluge i osetljiv je na velike temperaturne promene, pa je provera uvek potrebna pre poletanja.
 ;namig
« Last Edit: January 09, 2013, 10:12:07 PM by tibeteagle »

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Pull Pull sistemi
« Reply #3 on: January 09, 2013, 10:11:31 PM »
svakako da kanap mora biti iste dužine, nego, evo u prilogu je slika sa veljkovog sickla. koji je razloga što tri rupe na ovom krugu nisu u liniji? da li su njemu hornovi na rudderu iza šarki?


EDIT:
eee, kad ne čitam sve. razlog je jer se na tom avionu sajle ukrštaju, i u tom slučaju nulti položaj, 90 stepeni u odnosu na osu servoa je taj. kod mene će ići na 90. hvala obojici na pomoći   :)aplauz
« Last Edit: January 09, 2013, 10:23:59 PM by Gatti.Gatozza »