Author Topic: SIG CITABRIA  (Read 116727 times)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
SIG CITABRIA
« on: December 06, 2011, 11:29:59 AM »
Prodje jos jedno leto i evo opet zime. Tosa i ja smo razmisljali sta bi ove zime mogli novo da pravimo. Znali smo da ce
to biti model  za opusteno letenje. Nakon Tosinog izbora Ampmastera prosle godine, i uspesne gradnje dva modela,
prikazanih ovde na forumu, nekako je red  opet bio na mene da izaberem.
Dilema je bila da li neki klasican trener ili skala model.
Odluka je prvo  pala na J3 Pipera, pa  sam ga  porucio preko drugara iz Nemacke.

Sve bi bilo tako,  da se nedavno nisam provozao u Trsteniku Citabrijom.  Kada sam osetio promaju, udare vetra,
buku motora, miris izduvnih gasova i lakocu upravljanja u tako simpaticnom  avioncicu, koji uz sve jos i
odlicno leti, Pajpera sam  otkazao i umesto njega porucio  Citabriju u kitu. Oba modela imaju dosta slicnosti,a
posto je o Pajperima ovde bilo dosta reci nekako se Citabrija nametnula sama po sebi.

I tako,nakon malo cekanja juce je pravo iz Frankfurta stigla velika  kutija- SIG CITABRIJA 1/6 U KIT VERZIJI.












Ideja  je opet da radimo dva ista modela,iako je stigao samo jedan kit. Taj jedan cemo dobro da "snimimo" i pomocu
njega bez mnogo mudrovanja napraviti sve sto nedostaje za drugi model.Tako ovo i nece biti gradnja od nule kao do sada,
vec kombinacija.

Inace kit za prvu Citabriju, sadrzi sve sto je potrebno od materijala osim tockova i presvlake.
Balza i avio sper su odlicnog kvaliteta. Kapotaz je  plasticni iz 3 dela i njega cemo iskoristiti kao
osnovu da napravimo jos najmanje jedan takav.


Tu su i kaplje za tockove iz dva dela,  vrlo jak stajni trap pa dva velika i detaljna plana sa  knjigom -uputstvom
za sastavljanje, nalepnice i plasticna providna folija za soferku i prozore i nosac za glow motor.
Obzirom da je raspon krila 1,8m, ici cemo sigurno na varijantu sa rastavljanjem krila ( nije predvidjeno po planu)
a verovatno i skidanje horizontalca (o tome tek treba da odlucimo).
Modeli ce izgledati slicno ovome:



Modeli ce biti elektro pogonjeni kao i svi koje smo do sada radili, a vecinu elektronike vec imamo spremnu.Predvidjena tezina izmedju 2,5 i  3kg
Gradnju cemo naravno ovde ispratiti, s tim da ce do pocetka proci jos desetak dana, dok ne pripremimo osnovne delove i za drugi model.
Standardni  problem je slobodno vreme ali  do proleca ce biti gotovi. Za kolor seme ima nekih ideja
ali o tom potom....
« Last Edit: December 06, 2011, 03:54:24 PM by drjack »

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: SIG CITABRIA
« Reply #1 on: December 06, 2011, 11:57:17 AM »
Prelep model i sretno vam bilo sa ovim projektom

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: SIG CITABRIA
« Reply #2 on: December 06, 2011, 12:27:42 PM »
 :big smile pročitaj mu ime unazad i biće ti jasno kakav je ovaj model. Pun pogodak, čestitam. :)aplauz
ex pseudonijum: licider

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: SIG CITABRIA
« Reply #3 on: December 06, 2011, 03:48:04 PM »
Savo bas je tako "AIRBATIC" a to su i napisali u prilozenoj knjizici, koju smo dobili uz nju.
Bicemo slobodni da zatrazimo pomoc ako negde zapne kod izrade.
Evo malo i slika one prave  Trstenicke, koja nam je dala inspiraciju. Moze da se desi da upravo bude ta kolor sema na jednom od modela.











« Last Edit: December 06, 2011, 09:08:41 PM by drjack »

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: SIG CITABRIA
« Reply #4 on: December 06, 2011, 08:10:08 PM »
Nisam znao da su to napisali u knjižici, ja to onako pročitao, pa ostao živ. Naravno da možeš računati na pomoć, biće mi drago da pomognem. Jedino što lično ja volim glo motor, ali nedaj Bože da ti bilo šta sugerišem.Onu plastkariju odli bar u modelarskom gipsu da imaš za nedaj Bože. Iz gipsanog odlivka uvek možeš napraviti kapotaž.Potraži baš modelarski gips koji ima finiju strukturu. Može i onaj električarski ako ne nađeš modelarski. Nadam se da si odlivao u gipsu i da si upoznat sa tehnikom. (thumb)
ex pseudonijum: licider

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: SIG CITABRIA
« Reply #5 on: December 06, 2011, 08:41:40 PM »
Nakada davno kao studenti smo pravili nekakve pepeljare ali od onog obicnog gradjevinskog gipsa iz farbare. Imamo nekog iskustva sa uglovima za vadjenje odvajanje kalupa itd. Gde ima da se nadje  modelarski gips?. Kapotaz je iz 3 dela. Da li svaki deo posebno da radimo ili da sastavimo u celinu pa sve odjednom. Koliko vidim nema negativnih uglova zbog izvlacenja. Mada mislim da bi mogao nastati problem  jer bi komad od gipsa bio povelik i duze bi se susio.
Mozda da idemo na tanji sloj gipsa sa nekakvom ispunom prostora?
Kapotaz nije bas ni mali .

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: SIG CITABRIA
« Reply #6 on: December 06, 2011, 09:31:37 PM »
Kako bih ja radio? Modelarski gips sam nalazio u farbarama, a ako ga nema, onda alabaster gips. Svaki deo posebno odli bez obzira što nema negativnih uglova.One veće komade što imaju otvor kada ih postaviš na ravnu podlogu pripremi tako što ćeš otvor zadvoriti stirodurom da bi posle mogao izvući deo bez oštećenja kalupa. Plastiku namaži sapunicom jer je to odvajač i napravi gips gustine jogurta te polako sipaj preko plastike.Da gips nebi bezao po podlozi, improvizuj ogradicu od letava.Sloj gipsa neka bude oko 1cm. Za podlogu ja koristim staklenu ploču, sa nje se odlivak lako skida. Sa vađenjem plastike netreba žuriti mada je gips stegao, sve je još rovito jer je veliki procenat vode.Nesme se sušiti blizu vatre i povećane toplote jer će popucati,nemože savanuti pre zore. Posle 24 sata može se lepo izvaditi i oštrim nožem doraditi gde je gips neželjeno dospeo. Tek posle nekoliko dana kada kalup osetno izgubi na težini, što znači da je suv može poslužiti za odlivanje komada. Mora se iznutra namazati odvajačem, a pošto gips pije kao kamila najbolje je zgrejanu belu pasu za obuću naneti u unutrašnjost i dobro izglancati, kao cipelu.Tada se može naneti odvajač na bazi voska i dobro izglanca. Tako pripremljen kalup daće par solidnih odlivaka. Verovatno postoji još neki metod rada, ali ja radim ovako već dugo i provereno je.
Na isti način možeš uraditi i kapisle, šolje, gaće ili kako ih ko zove za točkove. Ako nemaš prakse, prvo uradi njih jer su malo jednostavnije za rad.Za veće kalupe, što ovde nije slučaj u gis se ubacuje kudelja kao armatura da spreči pucanje kalupa.
Želim Ti uspeh u radu, pozdrav (work)
ex pseudonijum: licider

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: SIG CITABRIA
« Reply #7 on: December 06, 2011, 10:13:32 PM »
 :)aplauz  Hvala Savo odmah sam znao  koga da pitam.
Uradicemo tako :big smile

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: SIG CITABRIA
« Reply #8 on: December 06, 2011, 10:18:30 PM »
bravo momci. sta li bi ste vas dvojica mogi da napravite da imate vremena i prostora
kada sa nemanjem vremena planirate takve projekte.  mmmm

sto rece Sava nije da sugerisem, ali van te Citabrije nece zvucati ni blizu prave bez nekog cetvorotaktnog motorceta. :)



Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: SIG CITABRIA
« Reply #9 on: December 06, 2011, 10:35:42 PM »
Pozdrav,model je pravi i prlep i za oko i za leteti (<--),imam isti takav ali sa 4-taktnim saitom od 8,5ccm,mada mislim ni da el.varijanta vam nece bas oduzeti mnogo cari u letenju sa ovim modelom! Zelim vam uspesnu gradnju,prve letove i najmanje bar 500letova!!!

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: SIG CITABRIA
« Reply #10 on: December 07, 2011, 12:21:33 AM »

sto rece Sava nije da sugerisem, ali van te Citabrije nece zvucati ni blizu prave bez nekog cetvorotaktnog motorceta. :)




Daleko je do proleca ko zna , a onaj Savin benzinac sto ga seta sa modela na model, bi bio pasent za ovu pticu.

Gorane da li je  Vasa Citabrija iz istog kompleta?

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: SIG CITABRIA
« Reply #11 on: December 07, 2011, 08:26:25 AM »
Taj je mog Pajpera od 2,1m. derao kao Musa jarca.Penjao je u tačku kao raketa. Mislim da je prejak, a osim toga dragi unikat. Možda da uradiš konverziju neke desetke na benzin, to bi već bila druga priča.Nekog dobrog polovnjaka, Kinesko paljenje i svećica sa navojem za glo motor(oko 7$ kod Kineza) i doći ćeš povoljno do dobrog benzinca. Nemoraš nositi gorivo na livadu. Kod kuće naspeš 2 dcl i sit se naletiš.
Ako je OS karburator na njemu, može da ostane, nemora se stavljati za benzince, a nije problem ni karburator od najmanjeg trimera uz manje dorade. Duga je zima, a ideja smo puni.
Pozdrav i   (work) (work)
ex pseudonijum: licider

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: SIG CITABRIA
« Reply #12 on: December 07, 2011, 10:48:21 AM »
Sad ste me bacili u razmisljanje ali je ideja jako dobra.
Razmislicemo o tome, ima vremena, nece model tako skoro biti gotov.
Hvala na savetu :big smile

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: SIG CITABRIA
« Reply #13 on: December 07, 2011, 12:37:45 PM »
Kao prvo cestitam na modelu i mogu da primetim da Deda Mraz vec poceo da donosi poklone,Citabrija je sjajan model jedva cekam nastavak price.A sto se tice ove prepravke sa glow na benzin bas sam zainteresovan da vidim ili procitam nesto vise oko toga.Sad bih zamolio Savu da ako poseduje neki link u vezi ove price da prosledi kako bi i mi mladji nesto novo naucili.

Sve cestitke za proekat i samo napred.....
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: SIG CITABRIA
« Reply #14 on: December 07, 2011, 01:12:25 PM »
Lep projekat, Sig je poznata firma i verovatno neće biti "iznenadjenja". Ideja sa krilom iz dva dela je interesantna, a benzinski motor bi bio super. Kinezi već imaju male benzince, pa možda to ne bi bilo "hrdjavo" i to proveriti. Pogotovo zbog cena...

Sve u svemu, pišite i stavljajte slike, pa da svi uživamo...

Pozdrav

Mirče