Author Topic: Пројекат М 1022  (Read 308687 times)

Online presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1022
« Reply #435 on: May 14, 2018, 10:08:40 PM »

Данас сам монтирао стајни трап.

















После дуже времена модел је поново на својим ногама.


Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Пројекат М 1022
« Reply #436 on: May 15, 2018, 09:59:26 AM »
Ih kako si ga skockao ki nov  (thumb) :)

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Пројекат М 1022
« Reply #437 on: May 16, 2018, 12:05:08 AM »
Preško,

Pre svega ti čestitam jer si uspešno podmladio letelicu... Ne sećam se kog si Maxa imao na avionu, ali znam da će sve i dalje biti u redu. Izaći ćeš na nekih 3,5kg, koliko mi se čini, što je za šezdeseticu sasvim dobra merka. Sećam se da je avion baš lepo leteo onomad kad smo se videli u Pančevu. Možda bude za nijansu prodorniji, što i nije loše za F3A letenje.

Samo hrabro, radujem se jer ću te ponovo videti na letenju sa tom lepom mašinom u rukama.  :jaki: (<--)

Online presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1022
« Reply #438 on: May 16, 2018, 10:20:15 PM »


Дошло је време и да се мотор припреми за поновну уградњу.
Непосредно посла пада мотор сам добро очистио од земље, споља и изнутра, у ствари изнутра и није било потребе за неким детаљним чишћењем. Посебно детаљно сам очистио и опрао комплетан карбуратор. Након овога мотор сам конзервирао са „after run oil”-ом.
Визуелна контрола је показала да на картеру и ауспуху (најчешће страдају) нема никаквих оштeћења. Радилица је прилично робусна и мислим да није искривљена.
Остали су куглични лежајеви. При оваквим ударима може да страда предњи лежај.
Пошто замена лежајева није велика инвестиција, ради превентиве, сам их заменио.



Да би се лежајеви заменили, мора да се растави комплетан мотор. За дивно чудо, при растављању, нисам имао никакве проблеме. Обично има проблема са вађењем стублине и лежајева, што је често немогуће урадити без грејања картера. Да ли је у питању квалитетан материјал мотора, остварене толеранције или квалитет горива (без рицинуса) не знам.















За лежајеве је карактеристично да на задњем не постоји заштита куглица (што обезбеђује боље подмазивање), док на предњем заштита постоји само са предње стране (што обезбеђује заптивање картера и обезбеђује стабилан рад мотора).

Нови лежајеви стижу са овом заштитом па је треба уклонити. Ово се лако ради са било каквом иглом.







Нове лежајеве сам са лакоћом уградио у картер.





Пре вађења клипа, клипњачу сам обележио са задње стране. Врло је важно да се клип не окрене при монтажи.



Враћање стублине је протекло без проблема, поготово што су и картер (чивијицом) и стублина (зарезом) обележени па не може да се промаши.



На крају је сам вратио карбуратор, с тим што сам вијке осигурани течним осигурачем.







Монтирана је елиса, а потом мотор на пробни сто. Прво проба пре него што оде на модел.






Offline NoX2

  • Newbie
  • *
  • Posts: 17
Re: Пројекат М 1022
« Reply #439 on: May 17, 2018, 08:11:58 AM »
Pozdrav,
Uzivam da svako jutro pogledam kako napreduje popravljanje vaseg aviona. Pisem jer me zanima gde ste nabavili Locktite-ov lepak za navoje. Ja sam ga sretao samo na ebay-u i bio je oko 10-15$, ako se dobro secam. Ima li toga kod nas?

Pozdrav,
Nemanja

Online presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1022
« Reply #440 on: May 17, 2018, 09:10:37 AM »

@NoX2

Имаш га у продавницама ауто козметике (уља, филтери, антифризи и слично). Ја сам га купио у једној таквој радњи у Сарајевској улици, а која је у међувремену затворена.

Ако не нађеш, има га

http://www.rcsrbija.rs/razno-1/lepak/lepak-bison/LOCTITE_243

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Пројекат М 1022
« Reply #441 on: May 17, 2018, 11:33:04 PM »
Prežo,

Lepo si prikazao reviziju motora. Drago mi je da si hilznu izvadio bez mnogo muka...

Moram dodati i pojasniti (profesionalna deformacija :)) zbog čega je veoma važno da se ne okrene klip prilikom montaže na klipnjaču...

Na automobilskim klipovima kod četvorotaktnih motora postoji oznaka na čelu klipa koja pokazuje prema prvom cilindru, ili, kod dvotaktnih mašina prema izduvnom kanalu zbog pozicije spoja na karikama u odnosu na poziciju usisnih i izduvnog kanala.

Ovaj reper postoji stoga što klip ima jednu težu stranu, bez obzira da li je četvorotaktni ili dvotaktni. Zbog toga, osovinica klipnjače ne prolazi kroz osu simetrije klipa već je malko pomerena na jednu od strana. Krivajni mehanizam ima sile koje pri velikim obrtajima teže da klip u cilindru popreče te bi on uvek svojim bokovima (košuljicom) "orao" po cilindru. Noviji automobilski klipovi imaju i grafitni premaz na košuljici klipa da bi ovo poprečavanje klipa bilo svedeno na minimum. Pa ipak, klipovi uvek imaju tendenciju da udaraju u bokove cilindra. Dobrim proračunom motora i izmeštanjem ose bolcna ove se sile ublažavaju. U novije vreme ljudi su počeli da izrađuju klipove sa asimetričnim košuljicama upravo iz istog razloga. Evo, na ovom linku se vidi lep primer jednog takvog klipa.


Zato uvek pamet u glavu, poslušajte Prežu - voditi računa o težoj strani klipa! Nadam se da ne remetim post ovom svojom pričom, ali morao sam da se nadovežem na Prežinu napomenu - bilo je jače od mene.
« Last Edit: May 18, 2018, 12:25:06 AM by Stanko BG »

Online presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1022
« Reply #442 on: May 18, 2018, 08:58:50 AM »

Nadam se da ne remetim post ovom svojom pričom, ali morao sam da se nadovežem na Prežinu napomenu - bilo je jače od mene.

Далеко било да реметиш. Чак шта више, пожељно је да буде што више оваквих коментара.

Ипак, овај Форум треба да служи за размену знања између нас моделара.

Online presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1022
« Reply #443 on: May 22, 2018, 10:15:09 PM »

Данас, пошто су се слегли утисци са недељног скупа, наставио сам са монтажом модела.

На реду су били серво покретач гаса мотора, серво покретач крме висине, носач мотора и брава поклопца кабине.















Серво покретач крме висине, с обзиром да се налази у задњем делу трупа, са пријемником сам спојио продужним каблом. Конекторе споја каблова сам обезбедио термобужиром. Ово напомињем, као једну од могућности, пошто је недавно било речи о овоме на Форуму.






















Online presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1022
« Reply #444 on: May 23, 2018, 10:17:36 PM »

На ред је дошао резервоар за гориво.

Одмах након пада сам га, док је још бил горива у њему, преконтролисао и стекао сам утисак да није оштећен. Резервоар је био мало изгужван, али нисам приметио да гориво негде цури.



Без обзира на ово, поново сам га преконтролисао.

Резервоар сам комплетан потопио у кантицу са водом. Два црева сам запушио, а на треће сам дувао. У случају да је постојала било каква пукотина, прскотина, у води би се на том месту појавили мехурићи ваздуха. Није их било!





Међутим, визуелна контрола је показала да је у резервоару спало црево са кланком за усисавање горива.



Морао сам да отворим резервоар и средим ово.





Ово је прилика да се преконтролише филтер за гориво и по потреби очисти.



После овога, резервоар сам уградио у модел.











Добро сам га учврстио комадима стиродура и тврдог сунђера, да не би могао да се помера.





То би било то за данас.


Online presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1022
« Reply #445 on: May 27, 2018, 10:09:43 PM »

Данас, по завршетку летења на „13. Мај“-у, сам пробао мотор.





Све је у реду.

Идемо даље!


Online presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1022
« Reply #446 on: May 29, 2018, 10:08:36 PM »
Почео сам са монтажом.

Прво сам мотор пребацио са пробног стола на модел.















Потом сам монтирао ауспух на мотор.



Дихтовање споја мотор-ауспух сам урадио дво компонентним петоминутним епокси лепком, ...



... а завртње осигурао и течним осигурачем и еластичним подлошкама.









А сад електроника.
Што би рекли „док једном не омркне другом не осване“. Из „Stick”-а сам морао да извадим пријемник, батерију и контролер напона да бих их пребацио у “BG Košavu”.



Монтажу радим са обострано лепљивом сунђерастом траком ...









... с тим што сам батерију додатно осигурао пластичном везицом.



Спој прекидача и батерије сам осигурао термобужиром.





Овде је почео да ме хвата умор па сам даље радове одложио за следећи пут.



« Last Edit: May 29, 2018, 10:11:45 PM by presko »

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Пројекат М 1022
« Reply #447 on: May 30, 2018, 02:14:21 PM »
Vidim da ćeš uskoro na livadu, Prežo. Hajde, molim te, napiši kolika je masa letelice na kraju. Mnogo me zanima da li će biti ikakvih promena u letu aviona zbog restauracije koju si gotovo završio.

Verujem da će avion lepo leteti.
« Last Edit: May 30, 2018, 02:19:13 PM by Stanko BG »

Online presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1022
« Reply #448 on: May 30, 2018, 10:09:52 PM »

Наставио сам тамо где сам јуче стао.

Спаковао сам мало каблове да не праве гужву.



Спој батерије и прекидача сам залепио обострано лепљивом сунђер траком, за структуру модела, да не ландарају у току лета.



Носач електро опреме сам поставио на његово место.



Потом сам вратио и наштеловао команде крме правца и гаса мотора.







На крају сам монтирао поклопац мотора, спинер и елису.





Са овим је труп завршен.


Online presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: Пројекат М 1022
« Reply #449 on: May 31, 2018, 10:05:35 PM »

Најзад готово!

Последње провере. Модел сам саставио у потпуности као за лет.



Прво сам проверио рад свих команди. Потом сам проверио положај тежишта ...



... и на крају измерио масу модела без горива.







Маса без горива је износила 3561 gr, значи са 320 gr горива укупно 3881 gr.
У односу на почетну масу новосаграђеног модела пре првог лета прираштај је био 201 gr.


И на крају, неизбежна, вага.



Крајња маса модела, без горива, је 3360gr. Више за 180gr него што сам планирао (пребачај за око 5%), али мислим да неће бити проблема.


Међутим, за поређење је меродавнија маса из времена подешавања тежишта, с обзиром да је у међувремену било неколико поправки које су подигле масу модела. У односу на ову масу, прираштај је 18 gr.

Понашање модела сам проверавао за четирти позиције тежишта. Промену положаја тежишта сам остваривао променом положаја батерије РЦ пријемника, при чему је, да напоменем, маса батерије 109g. Маса модел, у тренутку провере положаја тежишта, је била 3863g укључујући у њу 320g горива.



Слика 8

Рачунски положај неутралне тачке модела је био на 42% средње аеродинамичке тетиве (слика 9).



Слика 9


Тако, сад на ову поправку могу да ставим
.