www.rcfly4um.org

Author Topic: Пројекат М 1022  (Read 96900 times)

Offline presko

• Sr. Member
Re: Пројекат М 1022
« Reply #360 on: December 05, 2017, 10:06:21 PM »

Данас сам изгитовао и пребрусио поклопац мотора.

Гитовао сам га полиестерским  дво компонентним гитом. Гит има мало јачи мирис и није погодан за рад у стану, али шта је ту је.

Гит, на мале површи, најлакше наносим жилетом.

Прегитова сам цео поклопац мотора и док се гит сушио, а да не бих губио време, почео сан да гитујем труп. Гиту треба око 20min до пола сата да се осуши довољно да може да се бруси.

Брушење сам прво радиo грубим брусним папиром, ...

... а потом воденим брусним папиром на мокро.

Сад би на ово требало да се нанесе слој основне боје, али за ово ћу морати да сачекам неки лепши дан. Фарбање морам, дефинитивно, да радим на тераси. Тек на уједначеној боји ће се показази грешке и недостаци који су теже уочљиви на, овако, прошараном поклопцу мотора.

Offline presko

• Sr. Member
« Reply #361 on: December 08, 2017, 10:08:28 PM »

Децембар ме је данас частио једним лепим даном.

По повратку са посла, одмах сан истрчао на терасу и бацио се на фарбање поклопца мотора.
Посао није дуго трајао. Поклопац сам прво префарбао са основном бојом из спреја. Боја се брзо осушила па сам поједина места, где су биле видне неправилност, препрскао „шприц“ гитом.
После овог сам направио паузу за ручак.

Пошто су се боја и гит осушили, пажљиво сам прегледао поклпопац и установио да ћу морати да урадим још неколико дорада полиестерским гитом.

Док се гит на поклопцу сушио, поново сам гитовао труп.

Након што се гит осушио, пребрусио сам га водополирним папиром. Прво папиром градације 240 уз коришћење дрвене клоцне, ...

... а потом сам га исполирао папиром градације 800 из руке.

По завршетку овог посла, поклпопац је спреман за коначно бојење.
Тренутак је за проверу масе.

Капотаж мотора: 80gr.

Маса је порасла за 28gr. Ни пуно ни мало.

Offline presko

• Sr. Member
« Reply #362 on: December 11, 2017, 10:08:25 PM »

У недељу сам искористио „лепо“ време и истрчао на терасу да пребрусим труп.
Кроз затворен прозор изгледало је доста прихватљиво да то урадим, међутим било је прилично хладно. Но како је ово био прилично прљав посао, стиснуо сам зубе, обукао стару јакну и бацио се на сређивање трупа.

Данас сам наставио са послом.  Мало финог брушења, па поново гитовање.

Затим поново брушење , али далеко мањег обима него јуче.

Остало је, још, да труп пребрусим на мокро, па да набацим слој „шприц“ гита.

Offline presko

• Sr. Member
« Reply #363 on: December 13, 2017, 10:17:52 PM »

Данас сам, прво, пребрусио труп на мокро водобрусним папиром градације 240. Потом сам га делимично исполирао водобрусним папиром градације 800.

У току брушења, а и накнадном контролом сам установио да постоје још пар ситнијих неправилности за гитовање и поправку.
Све у свему овај део посла се приближава крају.

Offline presko

• Sr. Member
« Reply #364 on: Yesterday at 10:45:48 PM »

Рад на трупу сам, у доброј мери, привео крају, а и мало ми је досадио па сам узео да радим крило.

Поправку сам започео на оштећењу на горњаци.

Прво сам делимично уклонио остатке старе боје и оштећени “Solar tex”.

Испод “Solar tex” су се указала два оштећена ребра.

Једно сам поправио само лепљењем супер лепком.

На њему сам само морао да променим део оштећене капе. За ово, а и за поправку другог ребра сам морао да нађем комад балзе дебљине 1.5mm и комад од 2mm.

Капу сам лепио белим лепком због оштећене површи ребра, а крајеве сам ојачао супер лепком.

Друго ребро је било доста оштећено. Прво сам га полепио супер лепком онолико колико је то било могуће. Онда сам поравнао оштећене ивице и од балзе дебљине 2 mm направио уметак да заменимо надостајући део.

На крају сам све полепио комбинацијом белог и супер лепка.

На другом ребру је остало једно мање оштећење које ћу касније поправити композитом.