Author Topic: Пројекат М 1022  (Read 310548 times)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #345 on: October 31, 2017, 10:04:51 PM »

Данас сам, поново, мало моделарио. Почео сам са завршном обрадом трупа, односно припремама за бојење. Значи, труп сам пажљиво прегледао, а онда започео са брушењем, љушћењем, чишћењем.



















У току брушења, „напипао“ сам једну шупљину, па сам морао да отворим оплату и убацим комад балзе. Касније ћу ово покрити епокси смолом и стакленим платном.







Да, да,...и ово је моделарство.



Једино што ми не одговара је промена времена на „зимско“ што практични значи да не ћу моћи много да радим прљаве послове на тераси, а то ми управо предстоји.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #346 on: November 03, 2017, 10:13:36 PM »

Радови су настављени. С обзиром да ће ми за завршетак трупа бити потребан поклопац кабине, због упасивања, кренуо сам да га поправљам. На самом оквиру није била велика штета, осим што ћу кабину морати да правим нову.



Само један део сам морао да правим нов, остало је употребљиво.





Постојеће делове сам прво очистио од остатака старог лепка.







Потом сам, међусобно, залепио предњи оквир и уздужник оквира кабине и то белим лепком.



С обзиром да сам остала лепљења планирао да радим са епокси смолом, припремиоп сам стаклено платно и за још неке радове.





Прво сам прскотину на поклопцу кабине залепио епокси смолом и стакленим платном од 163gr/m2.



После тога сам са епокси смолом, помешаном са аеросилом,  залепио остатак делова.



Овим је поклопац кабине, у овој фази, био завршен.

Наставио сам са ојачавањем трупа и то прво на унутрашњој страни где долазе завртњи за везу крило-труп. Ово сам урадио са два слоја стакленог платна од 163gr/m2.





Онда сам ојачао спој цеви, кроз коју пролази бајонет, и оплате трупа на десној страни. На левој страни сам то исто урадио раније.



И на крају сам ојачао спајане уздужнике у задњем делу трупа.






Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #347 on: November 04, 2017, 10:10:14 PM »

Смола, којом сам лепио, се осушила па сам поскидао „лењире“ које су држали правац оквира кабине.





Потом сам лепљено место обрадио и очистио од вишка материјала.











После тога сам уклонио остатке поломљене кабине и очистио оквир кабине на месту лепљења.









И на крају сам обрадио, предходно, ојачане уздужнике на задњем делу трупа.






Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #348 on: November 10, 2017, 10:13:59 PM »

После мале паузе, јуче и данас сам наставио са поправком. Оно чега сам сам се прибојавао обистинило се. После састављања, труп је био нешто шири па оквир кабине није могао да налегне на свије место.



С тога сам морао да пребрусим и стањим труп на критичним местима.









Труп сам брусио док оквир кабине није „легао“ како треба.









Посао сам наставио оспособљавањем браве поклопца,



Зашиљеним трном сам на оквиру обележио положај рупе у који улази језичак браве.









Припремио сам месингану цевчицу у коју улази језичак браве.





Избушио сам рупу за цевчицу...





... и у њу, супер лепком, улепио цевчицу.





Како је језичак старе браве пукао морао сам да уградим нову, али не комплетну. Искористио сам старо кућиште, које је било добро залепљено за оплату трупа и неоштећено.





Овим је ова фаза поправке била готова.





Остало је, још, да се направи кабина.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #349 on: November 13, 2017, 10:13:55 PM »

Данас се нешто мало радуцкало. Ојачавао сам кутију трупа композитом: епокси смила, стаклено платно и микробалони. Микробалоном повећавам густину смоле на угаоним прелазима. Ово спречава платно да се подиже од основне површи у току рада (боље лепи).


















Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #350 on: November 14, 2017, 10:23:58 PM »
Пошто се смола осушила, започео сам са обрадом ојачања.













Од раније ми је остало да обрадим ојачање у зони везе крило-труп, па сам и то урадио.













Урадио сам још једну ствар. Улепио сам унутрашње вођице трна за позиционирање угла уградње крила. Вођице нисам правио нове, већ сам искористио старе, пошто сам их извалио из остатака модела и очистио.







Још мало ђубрета.



Вођице сам центрирао и потом залепио белим лепком.







Кад се лепак буде осушио, моћи ђу опет, први пут после пада, да саставим труп и крила модела.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #351 on: November 15, 2017, 10:07:16 PM »

Дошао је тренутак да се мало позабавим и крилима.



Лево крило је, запањујуће, прошло само са огреботином без икаквог лома.



На десном крилу су оштећена два ребра и нагњечена нападна ивица на крају крила. Ништа озбиљно.







Бајонет крила је пукао и остао у крилу. За почетак га је требало извадити. Остао је да вири из крила таман колико треба.



Кроз њега сам пробушио отвор Ф3mm.





Кроз отвор сам провукао комад челичне жице Ф3mm и са лакоћом извукао поломљени бајонет.







Сада сам могао да саставим модел.





Прва контролна мерења и визуелни преглед су показали да је све одлично „легло“.







Биће још мало „пеглања“ трупа у зони спајања са крилима, али, све у свему сам више него задовољан.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #352 on: November 16, 2017, 10:08:41 PM »

Наставио сам са пресвлачењем трупа композитом.
Прво сам горњу оплату трупа, на месту спојева, пресвукао епокси смолом и стакленим платном од 25gr/m2. Овим сам обезбедио да, после фарбања у току експлоатације, боја и гит не пуцају на овим местима









Остале спојеве, оштећења као и незаштићен шпер, сам пресвукао епокси смолом и стакленим платном од 50gr/m2.
















Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #353 on: November 18, 2017, 10:38:20 PM »

Данас сам обрадио ивице и благо пребрусио, предходно, нанесени композит.
































Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #354 on: November 22, 2017, 10:10:06 PM »
Још мало епоксирања трупа. Ивице отвора кабине сам обложио стаклом од 50gr/m2, а доњаку трупа са стаклом од 163gr/m2.















Да бих могао да завршим предњи део трупа, морам прво да поправим поклопац мотора. Непосредно после пада модела, мислио сам да ћу морати да правим нови. Међутим, кад сам га, касније, мало боље погледао, одлучио сам да и њега поправим.



Почео сам са скидањем напрсле боје и гита.







Радио сам, мало, док ми није досадило. Биће тога још.

Још нешто. Док сам данас поподне радио, стигла ми је пошиљка од Владе из РЦ Србије.







Између осталог нови спинер, нови бајонет и ''Solar Tex'' за пресвлачење задњег доњег дела трупа и поправку крила. Пошиљка је стигла експресно за пет дана од дана наручивања.

За ''Solar Tex'' сам се одлучио из практичних разлога.

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,8600.msg113756.html#msg113756


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #355 on: November 23, 2017, 10:17:27 PM »

Данас сам прво, грубо, обрадио ивице предходно епоксираних површи, а потом ...





 









... започео да чистим-одмашћујем поклопац мотора. Како споља, тако и изнутра.







Биће ту још доста посла.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #356 on: November 24, 2017, 10:11:25 PM »

Довршио сам чишћење поклопца мотора: нитро разређивачем, металним четкама, брусним папиром и скалпером.
























Када сам био сигуран да је комплетна површ добро одмашћена и да се боја и гит више не љуште, почео сам са лепљењем поклопца мотора. С обзиром да има доста напрслина, ово ћу морати да радим из неколико пута.

Лепљење радим са епокси смолом, стакленим платном и микро балоном. На неколико места сам, прво, морао да напрслу оплату поклопца мотора спојим супер лепком.





Лепљење радим са унутрашње стране поклопца мотора. Пукотину најпре попуним смолом помешаном са микро балоном, а потоп преко ње налепим стаклено платно са смолом. По потреби спој учврстим са штипаљкама и летвицама. Са спољне стране пукотину попуним, такође, смолом помешаном са микро балоном.















Оволико у овој фази.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #357 on: November 28, 2017, 10:29:16 PM »

Епокси смола, из предходне фазе, се осушила.



Поправку сам наставио обрадом  полепљене оплате и то са скалпером и разним варијантама брусног папира.























По завршетку овог посла, наставио сам са лепљењем. Све потпуно исто као у предходној фази.





 








Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #358 on: November 30, 2017, 10:09:10 PM »

Још једном поновљен комплетан поступак и са лепљењем је готово.





















Сад предстоји гитовање и завршна обрада.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #359 on: December 03, 2017, 10:40:36 PM »

Данас уместо летења ...

















Поклопац мотора је сада спраман за гитовање и фарбање.