www.rcfly4um.org

Author Topic: Пројекат М 1022  (Read 89123 times)

Offline presko

• Sr. Member
Re: Пројекат М 1022
« Reply #330 on: October 09, 2017, 10:42:15 PM »

Даље састављање модела сам наставио спајањем костура трупа и доњаке трупа. Лепљење сам урадио са епокси смолом помешане, овог пута, са аеросилом (тикси). Аеросил је, као и микробалон, прашкасти материјал који служи за повећање густине смоле приликом ламинирања и спајања делова од композита. Има већу специфичну густину од микробалона па је смола са њим тежа али има и већу чврстину.

Приликом спајања није било никаквих проблема.

Offline presko

• Sr. Member
« Reply #331 on: October 10, 2017, 10:28:57 PM »

Припремио сам шаблон за састављање трупа.

Причврстио сам делове трупа за њега.

Међутим, одмах сам увидео да ће, за рад, бити много лакше ако га окренем наопако. Због приступа местима које се лепе.

После окретања трупа, проверио сам исправност споја, како помоћу метра, тако и визуелно.

Пошто је све легло како треба, приступио сам лепљењу. Опет сам лепио епокси смолом помешаном са аеросилом. Лепио сам тако што сам задњи део трупа скинуо са шаблона, спојеве намазао смолом, а потом га вратио на шаблон. Све спојеве сам причврстио стегама и штипаљкама. Поново сам метром и визуелно проверио остварену геометрију.

Како ми је остало мало смоле, да је не бих бацио, помешао сам је са ацетоном у односу 1:1 и прелакирао неке делове трупа који ми , после постављања оплате неће бити доступни. Све у циљу заштите од масноће из издувних гасова.

Offline presko

• Sr. Member
« Reply #332 on: October 11, 2017, 10:20:58 PM »

Скинуо сам труп са шаблона.

Следеће што сам урадио је да сам пребрусио и поравнао спојеве односно очистио их од вишка лепка.

Полепио сам поломљене бочне уздужнике са десне стране. Користио сам бели лепак за дрво.

После тога сам припремио бочне оплате за лепљење на костур трупа. Ивице су биле доста оштећене услед чупања од истог. Одстранио сам оштећену балзу и очистио композитну кору. На њу ћу да налепим нову балзу пре враћања на костур трупа.

Мислим да је најтежи део посла иза мене.

Offline presko

• Sr. Member
« Reply #333 on: October 12, 2017, 10:55:08 PM »

Данас сам одрадио две ствари. Полепио балзу на оштећене ивице оплата, десне и леве и ојачао носач мотора. За ово сам користио епокси смолу помешану са микро балоном.

Припремио сам балзу за поправку оплата трупа.

Такође сам припремио и профилисане летвице од балзе за ојачање носача мотора. Носач сам, ојачао и стакленом тканином од 50gr/m2.

Offline presko

• Sr. Member
« Reply #334 on: October 13, 2017, 10:13:40 PM »
Обрадио сам носач мотора и ...

... затворио сам га са доње стране.

Затим сам дотерао ивице оплата трупа.

Припремио сам се за лепљење оплате трупа на костур. Нашао сам композитне цеви преостале после прављења новог крила.

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,8600.msg54764.html#msg54764

Лепљење сам урадио са епокси смолом помешане са микро балоном. За почетак сам залепио само леву оплату.

Све ово сам добро притегао стегама и оптеретио теговима, 24 сата док се смола не осуши.

На крају, пошто сам изпроверавао како је све оо легло, сетих се свог друга Зорана.

E da su meni samo šarke ja bih pevao.....krenuo sam da sastavljam Sun bird jedrilicu sa HK, balza kit, uputstvo nikakvo a ja nikad nisam radio modele od balze....sve sam poslagao i pripremio za sklapanje ali nikako da stisnem petlju i krenem da radim krila. Sve mi nešto smeta, te sam nervozan, pa mi vruće, pa me nije dan....valjda će se sklopiti kockice.....jednom  8) ;)

Зоки како напредујеш?

Online alzo

• Full Member
« Reply #335 on: October 14, 2017, 07:38:15 AM »

На крају, пошто сам изпроверавао како је све оо легло, сетих се свог друга Зорана.

E da su meni samo šarke ja bih pevao.....krenuo sam da sastavljam Sun bird jedrilicu sa HK, balza kit, uputstvo nikakvo a ja nikad nisam radio modele od balze....sve sam poslagao i pripremio za sklapanje ali nikako da stisnem petlju i krenem da radim krila. Sve mi nešto smeta, te sam nervozan, pa mi vruće, pa me nije dan....valjda će se sklopiti kockice.....jednom  8) ;)

Зоки како напредујеш?

Pa onako  (fiu) ali bice cim ova vrsalica od prosle nedelje poleti kako treba  8)  :big smile

Offline presko

• Sr. Member
« Reply #336 on: October 14, 2017, 10:43:08 PM »
Данас нисам ништа специјално радио. Преконтролисао сам радове из предходног дана. Биће мањих дорада, али и ...

... има и један озбиљан пропуст. Оквир 2 сам морао да ојачам композитом на месту спајања, али сам потпуно заборавио. На срећу, с обзиром да сам залепио само леву оплату, то је и даље могуће.

« Last Edit: October 14, 2017, 10:44:47 PM by presko »

Offline presko

• Sr. Member
« Reply #337 on: October 17, 2017, 10:22:36 PM »

Данас сам ојачавао поправљане спојеве композитом, епокси смолом и стакленом тканином уз додатак аеросила.
Прво, спој пређем смолом помешаном са аеросилом да бих попунио пукотине, а потом преко њега залепим стаклену тканину са епокси смолом.

Припремио сам одговарајуће комаде стаклене тканине и замутио смолу.

Прво сам одрадио најнеприступачнији спој и то са тканином од 163gr/m2.

После сам урадио ојачања уздужника и то са тканином од 50gr/m2.

Доње уздужнике на месту споја са предњим делом трупа ојачао са са два слоја тканине од 50gr/m2, с обзиром да у овој зони труп трпи велико оптерећење од савијања проузрокованог моментом од аеродинамичке силе на хоризонталном репу.

Такође сам ојачао и спој трупа и цев кроз коју пролази бајонет и то са тканином од 50gr/m2. Ојачао сам спој цеви са оплатом трупа, исто као и спој цеви са унутрашњом кутијом.

Offline presko

• Sr. Member
« Reply #338 on: October 18, 2017, 10:55:36 PM »

Данас, на жалос, због обавеза на послу, ништа нисам радио.

Offline presko

• Sr. Member
« Reply #339 on: October 19, 2017, 10:04:25 PM »

Данас сам ојачане спојеве очистио од вишка композита и обрадио.

Овим је труп спреман за лепљење оплате са десне стране.

Offline presko

• Sr. Member
« Reply #340 on: October 20, 2017, 10:10:28 PM »

Залепио сам и десну оплату. На исти начин као и леву.

И овог пута сам користио гомилу стега и штипаљки. На неколико места нисам могао да користим ни стеге ни штипаљке па сам се помогао супер лепком. Тачкасто сам лепио на пар места да придржи док се епокси смола не осуши.

Дан се осетно скратио и то ће ми правити проблеме.

Offline presko

• Sr. Member
« Reply #341 on: October 21, 2017, 10:49:21 PM »

Смола се осушила па сам поскидао стеге и штипаљке.

Прве провере су показале да је све „легло“ прилично тачно, али биће додатних корекција које је немогуће избећи.

Корекције се пре свега односе на „пеглања“ трупа, које сам управо започео. Користио сам брусни папир и разне подметаче. Овде ће бити доста посла.

Идеја је да са доњаке трупа скинем максимално могуће стару фарбу, а да црвену боју са горње стране максимално сачувам, као и неоштећене налепнице на њој.