Author Topic: Пројекат М 1022  (Read 310721 times)

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Пројекат М 1022
« Reply #390 on: January 15, 2018, 10:43:54 PM »
Prežo, svaka čast!

Dopada mi se što si grejao i kalup. Dobra fora.  :)aplauz

Ti ja smo izgleda vredni ovih dana! Gledao sam te kako letiš ovaj avion. lepo ti ide. Nadam se da se s proleća ponovo vidimo na livadi. Ja ću revnosno da kosim onu Pančevačku pistu :)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #391 on: January 18, 2018, 10:17:02 PM »

Данас сам искројио, упасовао и залепио стакло кабине на оквир кабине.













Лепљење сам радио са полкопцем кабине на његовој позицији на трупу.



Пре лепљења сам и стакло и оквир добро очистио метил алкохолом јер више нећу имати прилике за то, а свака флека је врло видљива.









Стакло сам лепио епокси смолом помешаном са аеросилом. Смола обезбеђује чврст спој и довољно времена да се опуштено ради.





Селотејпом и супер лепком сам обезбедио да се стакло не помери док се епокси не осуши.





Ово сад мора да се суши око 20 сати, па онда наставак радова,






Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #392 on: January 22, 2018, 10:06:17 PM »

Данас се опет радило.
Прво сам грубо пребрусио спој стакла и оквира кабине и скинуо вишак смоле којом сам лепио.







Спој сам бензином очистио од заосталог лепка са селотејпа којим сам причврстио стакло док се смола сушила.



Потом сам спој прегитовао полиестерским гитом.









Пошто се гит осушио, прво сам спој поравнао брусним папиром за дрво градације 100, ...





... а потом и водобрусним папиром градације 240 на мокро.











Овим је поклопац кабине спреман уа завршно фарбање.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #393 on: January 31, 2018, 10:26:35 PM »

После краће паузе опет сам се бацио на посао. С обзиром да ћу модел моћи да фарбам тек крајем марта-почетком априла, а да ми није остало пуно посла, нема разлога за журбу.

Прво сам средио, изгитовао и пребрусио, нападну ивицу леве половине крила. Још мало чишћења и она је спремна за фарбање.







Потом сам ољуштио оштећену боју са десне половине крила. Још мало чишћења па следи обнова оштећене пресвлаке.











Данас сам потрошио око два сата на поправку, а да се учинак тога скоро и не примећује.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #394 on: February 28, 2018, 10:26:45 PM »
После краће паузе да се поново јавим. Није да се баш ништа није радило, радило се нешто мало, али ништа битно да би се детаљно писало.

Укратко, скратио сам нову карбонску цев на дужину бајонета.







На левој половини крила сам уочио неколико ситнијих оштећења фарбе па сам и то очистио и припремио за поновно фарбање.







И на крају очистио сам и припремио за поправку поклопце точкова. Они нису страдали приликом пада, али су, услед експлоатације, били незнатно оштећени. Па кад ћу већ да фарбам цео модел хајде да и то средим.



За почетак сам морао, изнутра, да их очистим од „блата“ слоја масноће из горива помешаног са прашином.





Проверио сам да ли се у осама точкова појавио луфт. Пошто није, користоћу ове точкове и даље.



Све ситне металне делове сам потопио у нитро разређивач да се одмасте.



Крпицом, натопљеном нитро разређивачем, сам очистио точкове, поклопце точкова и ноге.





Још мало механичког чишћења и ...







... поколпци су спремни за даљу поправку.

« Last Edit: February 28, 2018, 11:11:17 PM by presko »

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #395 on: March 14, 2018, 10:07:04 PM »

Мало сам се ослободио неких обавеза, а како се приближава сезоне летења, време је да мало „дам гас“.
На реду је да урадим коси сливник испод мотора. Урадио сам га од балзе дебљине 2mm.















Морао сам мало да га „уштинем“ и направим простор за прикључак надпритиска.

 



Сливник сам на крају пресвукао епокси смолом и стакленим платном од 50gr/m2.













Рад са смолом сам искористио да наставим поправку поклопца точкова. Осим смоле сам користио и разне комадиће стаклене тканине (практично одпад) и микро балоне.








Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Пројекат М 1022
« Reply #396 on: March 14, 2018, 10:58:09 PM »
Prežo,

Pažljivo pratim tvoje radove i radujem se što ćemo se uskoro videti na letenju. Taj avion prelepo leti i tebi je savršeno pristao...

Taman ćemo u slično vreme završiti aeroplane. Sada i mene čeka kabina pa sam malo "špijunirao" kako si lepio svoju kabinu.

Imam nedoumicu u odabiru lepka. I ja sam namerio da lepim kabinu epoxy smolom (čitav život svi tako radimo), ali sve se nešto mislim i pokušavam da otkrijem koji bi lepak bio bolji od epoxy-ja.

Imaš li neku ideju?

Srdačan pozdrav.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Пројекат М 1022
« Reply #397 on: March 15, 2018, 11:15:58 AM »
Dok Presko odgovori evo male pomoci:


http://www.rcfly4um.org/index.php?topic=8646.165


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #398 on: March 15, 2018, 12:07:02 PM »
Dok Presko odgovori evo male pomoci:


http://www.rcfly4um.org/index.php?topic=8646.165

Не видим зашто ја морам да се чекам да одговарам. Тема је отворена за сваки конструктиван и користан савет и предлог.

Имамо ми пуно моделара са великим знањем и искуством који такође могу да одговарају на оваква питања, само су се мало улењили.

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: Пројекат М 1022
« Reply #399 on: March 15, 2018, 06:31:53 PM »
Preža lepo kaže... možda je ova tema zanimljiva za zaseban članak. Mogli bi svi da daju svoje mišljenje i rezultate istraživanja. Videću da pokrenem zasebnu temu kako ne bih narušavao ovaj članak...

Hvala drjack za savet i smernicu.
« Last Edit: March 15, 2018, 06:33:42 PM by Stanko BG »

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #400 on: March 15, 2018, 10:10:34 PM »

Данас сам, по сушењу смоле, све предходно урађено пребрусио и поравнао.






















Након тога сам све изгитовао дво компонентним полиестерским гитом ...





... и поново пребрусио и исполирао.






















После овога остало је још да се крило и труп пресвуку “Solar Tex”-ом па на фарбање.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #401 on: March 20, 2018, 10:05:27 PM »

Данас нисам ништа радио, али ...

Данас су ми, из чувене дизајнерске куће за пројектовање и израду реклама “Cojadesign”, стигле налепнице за модел.
Презадовољан сам како квалитетом налепница, вреди сваке дате паре, тако и сарадњом.














Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #402 on: March 22, 2018, 10:31:05 PM »

Данас сам започео са пресвлачењем модела. Труп је био први на реду.
Пресвлачење радим са “Solar tex”-ом, а већ сам неколико пута рекао због чега па да не понављам.



Радове сан почео са чишћењем места пресвлачењa, одмашћивањем нитро разређивачем и чишћењем четком остатака од брушења.





Потом сам искројио фолију.





Пресвлачење радим са најобичнијом пеглом за путовања. Мислим да пегла не мора да буде екстра квалитета, али морају добро да се познају њене особине, односно подешавање температуре. За разлику од пегле, мислим да је пожељно да фолија буде квалитетнија.



Рад почињем од средине трупа, овог пута доњаке.



Средину фолије обележим обичним савијањем и прављењем “фалца” који ће се касније затегнути.









Почетно лепљење радим мањом температуром и пре него што фолију коначно залепим, скалпером и лењиром поравњам све ивице.







Након овог појачам температуру, упеглам ивице и урадим коначно затезање фолије.



На крају нитро разређивачем очистим трагове пегле са фолије.






Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #403 on: March 23, 2018, 10:08:18 PM »

Наставио сам са пресвлачењем крила. Ово је био мањи посао. И њега сам почео чишћењем, исто као и труп.



Потом сам обележио контуру закрпе.



Обележио сам је и искројио.





Закрпу сам, задњом ивицом, залепио за крило и то мањом температуром.



Потом сам је, по исцртаним ознакама, опсекао.





Залепио сам остале ивице и потоп појачао температуру и затегао фолију. Овим је овај део посла био готов.



Остало је још да пресвучем нападну ивицу крила. Ово је одрађено рутински.









Завршетком ових радова, стигао сам до фарбања модела.

Преостало је да сачекам лепо време, уђем у фарбару (читај: изађем на терасу) и приведем радове на модел крају.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #404 on: April 04, 2018, 10:06:15 PM »

С обзиром да се време побољшава, почео сам са припремама за фарбање.
Прво сам све делове, који се фарбају, измерио да би видео колики је прираштај масе после фарбања.





















Фарбање ћу започети белом бојом (моја пракса је да фарбање почињем светлијим бојама, а завршавам тамнијим). После мерења сам наставио са маскирањем површи које не треба да буду офарбане. Ово је углавном тежи и дужи посао од самог фарбања.



Граничне линије сам покрио са селотејпом (добија се оштрија ивица), а остатак са креп траком и обичном хартијом.