Author Topic: Пројекат М 1022  (Read 310719 times)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Пројекат М 1022
« Reply #315 on: September 26, 2017, 07:49:37 AM »
Topolovog špera imaš kod nas u Sremskoj Mitrovici firma se zove novi drvni kombinat inače već decenijama prave to.
Jedina loša strana je što moraš uzeti celu tablu. Takođe ga imaš i u firmi u Novoj Pazovi kao i svog ostalog špera (breza....)
http://novidrvnikombinat.rs
https://www.frischeis.rs
The ground is the limit (or a water)

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #316 on: September 26, 2017, 10:26:08 PM »

Радове сам наставио сређивањем уздужника са десне стране трупа. С обзиром на временске прилике, морао сам да се преселим у кухињу.



Доњег десног уздужника је било најлакше и најбоље заменити целог, то јест скоро целог. Пажљиво сам одстранио остатке старог, очистио труп и припремио нови уздужник.













Сво време рада, труп одмашћујем нитро разређивачем, јер је невероватно колико је мастан изнутра.
Олакшавајућа околност је да сам модел са унутрашње стране, својевремено, заштито епокси смолом. Смолу сам, да би лакше продирала у дрво, разређивао са ацетоном у односу одприлике 1:1. Овим сам трупа заштитио од масних издувних гасова који се завлаче у свуда по моделу. Уколико дрво, поготову балза, није заштићена, обилато упија ове масноће. Ово скраћује век модела и отежава, евентуалне поправке лепљењем, фарбање и облагање фолијама то јест платном.

Што се тиче горњег бочног уздужника, проценио сам де ми је једноставније да га продужим.







Уздужнике ћу полепити касније.



@bjanko

Шпер плоча је купљена овде https://www.frischeis.rs и дебљине је 3mm. Оно што се види на предходној фотографији је четвртинa табле.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #317 on: September 29, 2017, 10:28:21 PM »

Свануо је прохладан и ветровит дан.

Али кога то брига. Данас је битно је да је Јоца испунио обећање ...

Preško ako ti treba neka pomoć slobodno reci voljan sam da pomognem, što se tiče sečenja delova na laseru ja sponzorišem, moramo da ga vratimo što pre tamo gde mu je mesto ( na 13-icu) 065 2337-374 javi se...

... и да сам ја данас добио кесу пуну делова потребних за поправку модела. Наравно пре неки дан сам Јоци дотурио фајл потребан за ласерско сечење.







На оквиру 1 сам проверио димензије. Биле су исправне, како у X правцу тако и Y правцу. Ово је сасвим довољно да потврди тачност сечења.











Још један користан податак, који сам добио од Јоце:
сечење делова на шперу од тополе дебљине 3mm и димензија 700mm х 400mm трајало је 15min и 30sek, а сечење носача сервоа на авио шперу од брезе дебљине 1.5mm и димензија 135mm х 110mm трајало је 40sek.

И да искористим прилику да се још једном и то јавно захвалим Јоци на квалитетно и брзо одрађеном послу, као и на спонзорисању истог.


Offline Coja

  • Newbie
  • *
  • Posts: 8
Re: Пројекат М 1022
« Reply #318 on: September 29, 2017, 11:30:31 PM »
Nema na čemu, za drugare uvek tu....  ()-()
Spektrum DX9

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #319 on: September 30, 2017, 08:52:35 PM »

Више нема извлачења. Почео сам са првим лепљењима. Испланирао сам даље радове и издвојио делове за почетак: доњака, леви бок и задњи горњи део трупа.



Прво сам на „суво“, без лепка, спојио све што сам планирао да лепим у овој фази да касније не би било изненађења. Лепљење је рађено на равној дасци уз помоћ разноразних стега и тегова, да би се очувао правац истих и остварио чврст спој.





Прво сам даску и плочице од дрвета за притискање спојева заштитио самолепљивом траком да се не би залепиле за структуру трупа приликом лепљења с обзиром да лепак хоће да процури, а не лепи се на самолепљиву траку.





Лепљење сам радио са двокомпонентном епокси смолом помешаном са микробалонима, а на појединим местима и са супер лепком.

Зашто епокси смола са микробалонима, зато што епокси смола обезбеђује чврст спој, док микробалони попуњавају оштећења настала кидањем материјала уз минималан прираштај масе. При томе време желирањa смоле је преко сат времена па може полако и на миру да се ради и оствари неопходна прецизност.

Супер лепак је коришћен на пар прскотина где је било потребно да се брзо санира оштећење у циљу ефикаснијег рада.




















Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #320 on: October 01, 2017, 09:11:49 PM »

Данас нисам ишао на летење па сам то искористио да још мало радим на моделу. На тапету је био задњи део трупа. Дорада, уклапање и лепљење оштећених делова.































Пошто се, у овој фази, радило о обичном састављању, користио сам лепак за дрво и супер лепак.












Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #321 on: October 03, 2017, 09:52:26 PM »

Данас сам, опет, нашао мало времена за поправку модела.

Остатак оквира 4 је одрадио свој посао па га је требало одстранити.



Пре тога сам, шмирглом, одстранио вишак лепка на споју планкова.



Затим сам уклонио остатке оквира.





Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #322 on: October 03, 2017, 09:54:06 PM »

Следеђи корак је био да уклопим поломљене продужетке доњих уздужника и нови оквир.











Ово ми је, до сада, био најпипавији део посла.

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #323 on: October 03, 2017, 09:56:56 PM »

После овога сам упасовао доње бочне уздужнике













Ово је било рутински.
Још ништа нисам лепио. Лепљење долази на ред кад сви делови буду спремни.

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #324 on: October 04, 2017, 10:08:57 PM »
Наставио сам са поправком.

Оквири 1 и 3 су без проблема „легли“ на своја места. Препоручујем Јоциног „ласерџију“.





Оквир 2 је морао да се модификује према облику лома.



Олакшање из оквира сам искористио као помоћни алат за ову активност.







Сада је све спремно за састављање костура трупа.
« Last Edit: October 04, 2017, 10:11:56 PM by presko »

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Пројекат М 1022
« Reply #325 on: October 04, 2017, 10:39:27 PM »
Presko,
zar je moguce da ti upotrebljavas kojekakve nerazumne izraze /dijader, ruder... recimo?!/,umeszo modelarskog izraza koji si jos kao klinac  naucog u klubu; "V" oblika krila, vertikalnog stabilizatora...?!

No, ovo je jos i u redu; ja sam cuo od kapetana JAT-a izraz "...repno krilo...". Mislio je jadan na hor.stabilizator, pretpostavljam...

Nece ovo date  uvredi; nadam se, ma da se vise nista i nikada nezna...

Srdacno te pozdravlja Srecko /ime vezano za tvoje pocetke RC letenja u AK#Franjo Kluz",  Zemun/; ako se secas...
 

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #326 on: October 05, 2017, 12:48:15 PM »

@doajen

Срећко,
неки људи, нека дешавања, неке ствари се никад не заборављају.
Била су то лепа времена, на жалост, вероватно, непоновљива.

Поздрав

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #327 on: October 05, 2017, 10:09:42 PM »

Пре него што сам наставио са поправком, мало сам се подсетио како сам ово радио пре скоро шест година.

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,8600.msg54002.html#msg54002

Опет сам почео од унутрашње кутије предњег дела трупа. Посао сам одрадио у три фазе. Прво сам саставио леви бок и дно кутије. Користио сам бели лепак за дрво. Исправну позицију ових делова сам обезбедио металним угаоником са стопом.







Док се лепак сушио (око пола сата), испробао сам, на „суво“, како се уклапају остали делови предњег дела трупа.



У следећој фази, кад се лепак осушио, залепио сам, на већ слепљене делове, носач мотора и десни бок.





На крају сам на постојећу конструкцију залепио оквире 1 и 2.







Овим је унутрашња кутија предњег дела трупа била готова.


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #328 on: October 06, 2017, 10:45:59 PM »
Доњаку трупа сам искористио као помоћни алат за састављање остатка костура трупа. Прво сам урадио пробу на „суво“, а затим и полепио делове.











После овог сам полепио продужетке поломљених доњих уздужника.











Овим су костур трупа, задњи део трупа као и доњака трупа били спремни за међусобно састављање.

« Last Edit: October 06, 2017, 10:47:46 PM by presko »

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #329 on: October 07, 2017, 11:23:32 PM »

Као што сам рекао, спремио сам костур трупа, задњи део трупа и доњаку трупу за међусобно састављање. Планирао сам да ово одрадим из једног пута и то из „руке“.





Међутим, пробно састављање је ишло доста тешко, стално се нешто извлачило , померало па сам одлучио да ово урадим помоћу шаблона, полако у више фаза. Ово је врло битно да све легне како треба, без увијања, без савијања, у оси, да би модел правилно летео.





Посао сам одложио док не припремим алат за састављање.