Author Topic: Пројекат М 1022  (Read 310778 times)

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Пројекат М 1022
« Reply #285 on: August 28, 2017, 06:55:57 AM »
 (:sok:) auuuuu nije bas lep prizor,videti prelep model u ovakvom stanju. :-(
Nije sramota učiti !!!

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 791
Re: Пројекат М 1022
« Reply #286 on: August 28, 2017, 08:56:50 AM »
Steta velika i topic o ovom modelu mi se svideo jedino sto su slike izbrisane a cesto sam se vracao da pogledam neke stvari.Steta sto jos nema ovakvih topica o gradnji od nule pa do kraja nadamo se da ce ih jos biti.Presko verujem da ce uslediti brzo novi model slican sta da se radi sastavni deo modelarstva.

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #287 on: September 02, 2017, 10:02:32 PM »
Страсти су се смириле.

Утисци средили.

Ситуација проанализирана и урадило следеће...

Али да кренем од почетка.

У недељу у трећем минуту другог лета (видео касније на дисплеју предајника) остао сам без команде модела, односно могућности управљања. Модел је из праволинијског лета прешао, прво, у благ десни заокрет, да би потом заокрет био све оштрији уз све изразитије понирање. На моје покушаје да га извадим уопште није реаговао. И тако све до земље. Ово је трајало пар секунди. Када ми је, иза пруге, нестао из видног поља, прво сам погледао у дисплеј предајника. И шок, дисплеј угашен, не показује ништа. И поред тога што му је прекидач на позицији упаљен, предајник је био угашен. Мало сам га протресао и он се упалио.

Дејан ми је помогао да покупим остатке модела.

Када смо са овим завршили, поново сам узео предајник и упалио га. Поново сам га протресао и он се, овог пута, угасио. Како сам тресао предајник, он се палио и гасио. Исто тако, када сам притискао предајник око дисплеја, он је истоветно реаговао. На притиске на одређеним местима он се палио и гасио. Дејан ми је сугерисао да би ово могло да буде због хладног лема између пинова за које се качи конектор батерије и штампане плоче. Да напоменем да је батерија имала добар напон и да је скоро пуњена.

У међувремену се окупило остало друштво. После приче о предходним дешавањима, било је разних коментара. Др Зубин став је био да је FUTABA изузетно квалитетан “бренд“ и да ово не би смело да се дешава. Односно да би све ово могла бити последица неког пада предајника и оштећења неке од штампаних плоча у њему. Морам признати да сам га пре три или четири године један пут испустио, али да, до сада нисам приметио никакве последице тога.

Све у свему,одговор сам морао да потражим код куће.

Отворио сам предајник.



Извадио сам батерију из кућишта, али је нисам откачио од предајника. Упалио сам предајник, али ништа. Остао је „мртав“. Скину сам задњи поклопац кућишта, прикачио батерију и упалио предајник. НИШТА!  Онда сам, прстом, притискао конектор батерије и на ово је предајник реаговао, палио се и гасио се.



Откачио сам батерију и пажљиво прегледао пинове за качење батерије. Није ми, на први поглед, деловало да има оштећења. Прегледао сам конектор и кабл батерије. На каблу су била два нагњечења и могућ прекид кабла. Једно нагњечење одмах до конектора. Нагњечења су била последица паковања дугачког кабла у тесно кућиште батерије.





У овом тренутку сам већ био скоро сигуран да је ово узрок отказивања рада предајника.

Али...

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Пројекат М 1022
« Reply #288 on: September 03, 2017, 02:25:09 PM »
Presko

Zao mi je zbog gubitka modela.

Cekam sa nestrpljenjem da cujem sta je definitivan zakljucak o uzroku pada.

Ako se secas, pre podosta vremena, izgubio sam moj model " Delfin" na slican nacin.

Razlog je bio upravo konektor baterija u robbe- ovoj Teri top, stanici.
Lale Jankovic, nas drugar mi je tada prelemio kuciste baterija, tako da su sve baterije bile medjusobno zalemljene, a njihov kabl direktno zalemljen za stampanu plocu.

Ne volim ne rastavljive varijante, ali kada pomislim na sve dzekove, zapitam se sta je manje zlo.


 Coka


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #289 on: September 03, 2017, 10:43:51 PM »
За почетак сам морао да променим кабл са конектором на батерији уз наду да ће то бити све. Да напоменем да је батерија, оваква каква је, купљена у Lindinger-у, без било каквих мојих промена.













Батерија је враћена у предајник и пробана.



Предајник је прорадио. После тога један грубљи тест



Дрмусање и притискање је било интезивније него до сада и није било прекида у раду предајника. Проверио сам и функције подешавања предајника. Све је радило коректно. Остало је још да се предајник провери са моделом у лету.

НАДАМ СЕ ДА САМ ПРОБЛЕМ РЕШИО!

У сваком случају, овај предајник је завршио са озбиљним и скупим моделима.

Време је да се размишља о куповини новог!

« Last Edit: September 03, 2017, 10:50:42 PM by presko »

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Пројекат М 1022
« Reply #290 on: September 03, 2017, 11:51:46 PM »
Pored nove stanice i novi brend ili ostaje na futabi???
ex pseudonijum: sova

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Пројекат М 1022
« Reply #291 on: September 04, 2017, 12:14:33 PM »
Uz dužno poštovanje, nevidim šta je tu stanica kriva.  mmmm Ja sam svojevremeno na Futabi FP 8  imao suvo lemljenje na konektoru modula na samoj ploči stanice, i to izvod od (-) pola. Verovatno posledica vađenja i stavljanja modula posla prelaska na 2.4 GHz. Prelemio sam sve sumnjive spojeve i posle toga sve je OK. To je boljka svih elektronskih uređaja, pogotovo onih vremešnih.
ex pseudonijum: licider

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Пројекат М 1022
« Reply #292 on: September 04, 2017, 09:39:24 PM »
Gospodine Preško, pošto imate dovoljno kvalitetnu stanicu i novi aku paket, pribegnite najboljem rešenju, a to je direktno zalemljivanje aku kabla na elektronsku ploču, a na što su i neki predhodni sagovornici ukazali. Odsecite konektor sa kabla, skinite oko 3mm izolacije sa žice i zalemite za muške pinove koje izlaze iz ploče. To se može uraditi i sa manje preciznom lemilicom. Kabel da leži na ploči prilok lemljenja, jer se tako izbegava savijanje pinova od savijanja kabla. Dakle pinovi i kabel da budu pod pravim uglom. Izolirajte lemljene kontakte sa bužirom. Ako su kontakri sređeni i akumulatori novi, onda je ostala elektronika dovoljno sigurna.
Stari ili novi, brend ili ne, višlja ili niža klasa, svi imaju iste (nesigurne) konektore. Jedino što se u bolje stavljaju pozlaćeni konektori i to je sve. Lemljeni kontakti su najsigurnija veza, a ne košta skoro ništa. Odlemiti kabel kod zamene aku paketa, takođe nije teško.
Držim vam palčeva za Christen Eagle-a.
 (pijemo)


« Last Edit: September 04, 2017, 09:55:01 PM by tibeteagle »

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #293 on: September 04, 2017, 10:43:10 PM »
@sova

Ако будем куповао, биће поново FUTABA. Најрадије бих купио исту станицу, али се више не производи. Пад, који сам имао, највероватније није последица лошег рада предајника, већ искиданог кабла батерије, коју сам накнадно купио и убацио у њега (због већег капацитета).

@Sava

Предајник, као што сам већ рекао, највероватније није крив, али ово је већ девета сезона у којој га користим па почињем да се прибојавам неких других отказа. Што би рекли: "Онај кога змија уједе и гуштера се плаши".

Разум налаже једно, а новчаник друго.

У сваком случају, спремио сам резервни модел па ћемо видети  шта ће се дешавати.

@tibeteagle

Сад ми се ово више не дира па ће за сада остати овако.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Пројекат М 1022
« Reply #294 on: September 04, 2017, 11:19:28 PM »
Presko imam dve Futabe od kojih je ona starija upravo kao tvoja 7C . Nikada nikakvih problema ni sa jednom . Tu drugu 14 SG sam uzeo samo zbog multikoptera i potrebe za vise kanala od 7. Za manje modele koristim Orange prijemnike ali bukvalno nikada ni jedan otkaz zbog Futabe ili prijemnika.  Pomenuti konektor na modelu 7C je malo nesretno postavljen u cosak spremika baterije i dosta ga je nezgodno ukljuciti a da ne pritisnes i zice. Ja ga obicno naguram nekom pincetom. Ta moja 7C je iz 2009 g i nemam nameru da je batalim. Na nevidjeno sam siguran da je u pitanju samo konektor baterije. Moguce da nije bio dobro ubacen u konektor na stanici ili da jednostavno nije bio dobar konektor na bateriji.... . Probaj domet baterije i ne bacaj pare djaba ako ti je dosta 7 kanala. Ima vremena za Novu.
« Last Edit: September 04, 2017, 11:25:10 PM by drjack »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Пројекат М 1022
« Reply #295 on: September 05, 2017, 10:23:57 AM »
Quote
...Pomenuti konektor na modelu 7C je malo nesretno postavljen u cosak spremika baterije i dosta ga je nezgodno ukljuciti a da ne pritisnes i zice. Ja ga obicno naguram nekom pincetom. ...
Na mom Hitec predajniku je JST konektor priključak postavljen ležeći sa sigurnosnim kućištem koji se zabravljuje od lakog sklizanja.  Tako je izbegnuto da se kabel savija i lem konektora ne trpi opterećenje naspram golog vertikanog.
Dakle i futabini (taivanski?) elektro inženjeri mogu da greše i to u veoma banalnim stvarima. Ponekad i ne zavisi od elektro inženjera, koji će se konektor stavljati, već od tehnologa proizvodnje, kako bi proizvodnja tekla brže.
Jako puno modela strada u svetu zbog kontakt geški, bilo u predajniku ili prijeničkom sistemu priključaka. Od kada je strujnog pogona, kontakti su još češći razlog loma modela. Vredi im dati mnogo više pažnje od onoga što mislimo da je dovoljno, jer će pre ili kasnije svakoga da stigne sličan problem. Konektori su proizvodno tehnološka nužnost kao i neizbežni deo modularnog tehničkog sveta koje smo stvorili. Da je na elektro struci, sve bi se lemilo. Ovde je takođe samo kompromisni pristup rešenje i to u vidu kvalitetnih pozlaćenih konektora sa jakim kućištem.
 ;namig


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1548
Re: Пројекат М 1022
« Reply #296 on: September 05, 2017, 10:59:21 PM »

Дакле, стављен је оригинал позлаћен FUTABA конектор, батерија спакована у кућиште да не може да мрдне, кабл батерије постављен пажљиво да неме ниједног прелома.

Видећемо шта ће да буде.

Offline mile

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 71
Re: Пројекат М 1022
« Reply #297 on: September 06, 2017, 09:55:47 AM »
Preško,

Meni se slična stvar desila i sa mojoj stanicom JR/Graupner MX12. Na svu sreću, to se desilo na stolu dok sam nešto testirao. Počela je sama od sebe da se gasi i pali i reagovala na udarce. Konektor za bateriju na samoj ploči je vremenom otkinuo lemne tačke. Prelemio sam ih i pojačao sa žicom, ali kao što i ti razmišljaš više nisam imao poverenja u istu, jer bi se sigurno ponovilo obzirom na samu konstrukciju konektora i njegov položaj. Pošto je u stanici bila LiFePo baterija umesto originalne, ona je na sebi pored odgovarajućeg konektora imala i klasičan konektor za servoe koji sam iskoritio dodavši ženski sa kablićem koji sam zalemio direktno na ploču i tako dobio dodatno osiguranje sa dve paralelne konekcije. Periodično proverim obe konekcije, ali od tada nisam imao nikakvih problema sa stanicom.

Dajem čisto kao primer, kako sam ja rešio problem koji mi se pojavio, jer mislim da nije potrebno kupovati novu stanicu zbog toga. Problem je rešiv

Pozdrav  (pijemo)

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Пројекат М 1022
« Reply #298 on: September 06, 2017, 01:26:22 PM »
Presko

Sve govori da si pronasao uzrok otkaza i popravio kvar.

Sada ostaje pitanje da li ti je poverenje u taj predajnik toliko poljuljano da neces moci da se opustis u toku daljeg letenja sa njime.

 Ako ti je letan neki jednostavniji model, do koga ti nije stalo kao do Eagle-a, u nekoliko jesenjih izlazaka na aerodrom, sve bi bilo jasno.

Offline dusan.milenkovic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 449
  • Dzaba ste krecili...
    • Monster Photography
Re: Пројекат М 1022
« Reply #299 on: September 06, 2017, 04:19:46 PM »
A forced test predajnika na simulatoru? Mislim da je najbezbolniji nacin da se proveri popravka i pouzdanost