Author Topic: F-22 Raptor All in one (by MEPHISTO terminology)  (Read 12052 times)

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
F-22 Raptor All in one (by MEPHISTO terminology)
« on: October 03, 2008, 01:56:55 AM »
Evo krajnje zanimljivog jet-a: mogao bih da kazem da ispunjava sve moje vizije letece sprave (miks helikoptera, aviona, jeta, VTOL...you name it!)



Mislim da ce ovo biti sledeci projekat koji cu da radim posle zoljice (ili ti i posle zoljice-zoljica!)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F-22 Raptor All in one (by MEPHISTO terminology)
« Reply #1 on: October 03, 2008, 11:04:02 AM »
MEPHISTO, vidim da si se stvarno napalio na RC letenje. Dobar je izbor za početak sa deproncima, jeftini su i bezopasni po okolinu pilota  :D
Ovde se mogu videti dobri video snimci o vector trust pogonu za Park Jet depronce, da se još više napališ:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=254.msg680#msg680
Poz.
« Last Edit: January 11, 2009, 06:10:18 PM by SABURO »

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: F-22 Raptor All in one (by MEPHISTO terminology)
« Reply #2 on: October 03, 2008, 03:10:16 PM »
MEPHISTO, vidim da si se stvarno napalio na RC letenje...

Eh, samo se bude aveti iz proslosti, ne vredi se opirati... (giveup)

Nego čini mi se da se ovaj na snimku što sam ja postavio razlikuje u jednom detalju, a to je mogućnost pomeranja motora, tj. elise i u horizontalnoj ravni (levo-desno), dok ovi drugi idu samo gore dole!?
« Last Edit: January 11, 2009, 06:10:43 PM by SABURO »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F-22 Raptor All in one (by MEPHISTO terminology)
« Reply #3 on: October 03, 2008, 04:32:21 PM »
Dobros si video. Da se motor pometa gore dole, mnogo je jednostavnije napraviti. Motor se namontira na ojačani horizontalac, a akumulator se stavi skroz u nos modela radi održanja balansa. Efekat je više nego dovoljan. Da se motor pomera i u stranu za to je potreban mnogo složeniji mehanizam.
Po mom mišljenju onaj jadnostavniji se može koristiri sa uživanjem za lupinge u mestu, dok ovaj drugi slabije. Ovi mali modeli su jako nestabilni ako je neka potisna sila u pitanju od pozadi, pa još ako ga gura u stranu.
Ovaj sistem treba usavršavati i sigurno da funkcioniše. Ima već dobrih modela na ovaj način i pilota koji umeju da iskoriste ove funkcije.
O svakom slučaju sa elektro klasom pogona se najlakše mogu izvesti ovi mehanizmi na amaterskom nivou, pa samo napred MEPHISTO  :)
Poz.

« Last Edit: January 11, 2009, 06:12:15 PM by SABURO »

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: F-22 Raptor All in one (by MEPHISTO terminology)
« Reply #4 on: October 05, 2008, 09:09:49 PM »
T.E.
Posto toliko volite JET modele, sto ne napravite neki model sa EDF-om? Oni su vise u duhu modela s turbinom.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F-22 Raptor All in one (by MEPHISTO terminology)
« Reply #5 on: October 05, 2008, 09:56:05 PM »
Možda čudno zvuči, ali ne volim džetove.
Ovaj mali projekat Zoljice F22 me je uhvatoi samo zbog jednostavnosti i da se može napraviti od jednostavnih delova.
Ni čiste depronce ne volim toliko, ali sam se iznenadio kako je sa pojavom elektro pogona i malo penaste ploče moguće napraviti ono što se sa nitro motorima ne može, ili teško.
Pa evo jednog primera kako se dobro može eksperimentisati sa novim elektro komponentama:



Za sada ostajem pristalica dvokrake elise  ;)
Poz.


« Last Edit: January 11, 2009, 06:13:32 PM by SABURO »

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: F-22 Raptor All in one (by MEPHISTO terminology)
« Reply #6 on: October 05, 2008, 10:30:56 PM »
Vau, ovo je genijalno resenje! Sve komande su nezavisne, a kada treba, zavisne od strane drugih. I to sve, bez nekih kompleksnih mehanizama! :rock
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: F-22 Raptor All in one (by MEPHISTO terminology)
« Reply #7 on: October 06, 2008, 02:13:37 AM »
T.E.
Posto toliko volite JET modele, sto ne napravite neki model sa EDF-om? Oni su vise u duhu modela s turbinom.

Polako Leonardo, ono što ja planiram je VTOL sa EDF-om (istini za volju više EDF-a).
Samo nije sad trenutak da mnogo širim priču na tu temu, još sam taze pa bi moglo da zvuči neozbiljno. (new)
Mnogo sam više tehnički tip nego što sam pilot u duši. Merak mi je da ga smislim i napravim.

U odnosu na ono što ja želim klasičan RC avion je mnogo jednostavna sprava.  :hehe

Zoljica mi dođe kao idealan step in model za ovu moju priču.
Naravno, ući ću i u priču sa klasičnim avionom, zabave radi, da se nešto leti dok se ovaj projekat razvija. (<--)

Inače, potpuna kontrola je ideal - lagano i kontroliasno uzletanje i sletanje na 1 kvm, a u vazduhu raketa ili helikopter, po želji...to je to!
« Last Edit: January 11, 2009, 06:15:32 PM by SABURO »