Author Topic: Staza za RC automobile  (Read 76003 times)

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Staza za RC automobile
« on: November 28, 2011, 06:32:44 PM »
Otvaram ovaj topik ponovo iz pocetka u nadi da ce ovaj put doci i do realizacije prve prave staze za RC autice u BG. Kao i uvek i za sve je potrebno i vreme i iskustvo. Ja sam se auticima prvi put poceo zanimati pre 12 godina, onda je sledila pauza od jedno 5-6 godina i evo ove sezone, nicim izazvan, vratio sam se sto bi se reklo punim plucima.

Od pocetka tvrdim da bez staze voznja RC autica brzo dosadi i on polakao pocinje da skuplja prasinu na polici. Drugi razlog je ako fale delovi isto tako entuzijazam brzo opadne. E pa da se pocnemo okupljati u vecem broju ove godine su zasluzna 3 momka, Milos (Bigneda), Kristijan (kristijanbgd) i Nikola (cupavi). Oni su svojim entuzijazmom nasli i odrzali stazu na Galovici, u jednom trenutku se stvorila kriticna masa i stvar je proradila. Jako bitno je bilo to da smo se okupljali uvek nedeljom u isto vreme, tako da maltene vise nisu bile potrebne telefonske medjusobne provere ko ide i kad. Naravno i info sa foruma je bila uvek tu.

I sta sad? Pa uvideli smo da nas je u jednom trenutkuy bilo cak i previse, tj. da je postala guzva na stazi i da cemo nesto morati da menjamo. Naravno, zakljucak je da nam treba prava staza, ali je to niti mala investicija a kamoli zemlja na kojoj bi smo je pravili. Sada kako stvari stoje necega ce sigurno biti, sta videcemo, zavisi od dosta faktora.

E sad da bih malo ucinio temu zanimljivijom nisam bio lenj i potrazio sam na netu ako postoji neki programcic koji bi olaksao crtanje staze. Ah da, svi smo mi eksperti i arhitekte ali napraviti zanimljivu stazu nije uopste lako, a narocito ako imate ideju da moze da se vozi i levi i desni krug i da oba budu podjednako izazovna i zanimljiva.

Kako kod nas jos uvek vlada sarenilo modela i kategorija poenta je da svi mogu da se trkaju manje vise ravnopravno, naravno tu ne mislim da prosecni 1:10 2WD moze da se trka sa 1:8 nitro tragijem vec da 1:10 2WD i 4WD mogu da se trkaju zajedno pod uslovom da je motor do 3300kV i da 1:8 nitro/elektro bagi/tragi imaju podjednake sanse. Naravno za crtanje takve staze potrebno je iskustvo u voznji svih tih modela, a ja sa tim mogu da se pohvalim  :big smile.

Evo ga link ka programcicu koji je vrlo lak za upotrebu:

www.beddo-rc.co.uk/microcars.zip

Potrebno je da odredite velicinu vase livade imajuci u vidu da je jedna kocka velicine 4x4 metra i zabava moze da pocne. Ja sam izabrao livadu velicne 36x24m tj. 9x6 kocki i evo nekih mojih prvih rezultata.Pozivam i vas da se oprobate, ako nista barem je zabavno, a svakako cemo i nesto nauciti, a to je kakvu stazu preferirate, brzu, sporu, tehnicku, sa puno ili malo skokova, sa velikim skokovima ...

Rezulat eksportujte kao jpg i onda ga kacite na forum. Posle nekog vremena mozemo da organizujemo i glasanje kakvu stazu bi smo najvise voleli  :mhm

1.                                                                                                   2.
         



3.



ove naredne 2 su zanimljive ali ne za pocetak posto podrazumevaju da svi mogu da izvedu dvostruki skok

4.                                                                                                5.
       


poz
« Last Edit: November 28, 2011, 09:02:45 PM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Staza za RC automobile
« Reply #1 on: November 28, 2011, 07:38:48 PM »
Probao sam da nacrtam stazu na Galovici u ovom programcicu i evo sta je ispalo



a evo i mog predloga broj

6.


poz
« Last Edit: November 28, 2011, 09:05:17 PM by magic »
Veljko

Offline kristijanbgd

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 73
Re: Staza za RC automobile
« Reply #2 on: November 28, 2011, 10:42:09 PM »
Saglasan sa predlogom br.6 .
Mogu da dam u prilog plac od 20ari u Velikoj mostanici.
Doduse nisam bio tamo nekih 20 i vise godina.. Inace na njemu nema nista mmmm

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Staza za RC automobile
« Reply #3 on: November 28, 2011, 11:12:46 PM »
c c c ...sad nam to kazes !?  mmmm

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Staza za RC automobile
« Reply #4 on: November 28, 2011, 11:58:32 PM »
Postavio sam anketu koja staza se najvise svidja. Nije nista definitivno cisto probe radi. Ako neko nacrta jos neki predlog, samo bih molio da bude u istoj razmeri 9x6, ubacicu i njega u glasanje pa cemo iz pocetka. Ja sam se trudio da bude sto manje istih krivina, tj. kombinacija brzih i tehnickih delova, stim sto tehnicki nisu odmah vidljivi jer stavljanjem skoka na pravo mesto on moze da totalno promeni to kako se ulazi ili izlazi iz krivine i ostavlja mogucnost visetrukih putanja, sto je jako bitno za preticanje  ;).

Ajde nemojte da se stidite, da vas vidim na delu, ja sam sve ovo nacrtao za jedno vece a imam jos  (yay).

poz
« Last Edit: November 29, 2011, 10:02:00 AM by magic »
Veljko

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Staza za RC automobile
« Reply #5 on: November 29, 2011, 01:32:27 AM »

7.


kopirano sa nekog foruma ;)
« Last Edit: November 29, 2011, 10:02:26 AM by magic »

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Staza za RC automobile
« Reply #6 on: November 29, 2011, 01:34:06 AM »


nije off road ali se moze prepraviti sa par skokova...



« Last Edit: November 29, 2011, 08:27:28 AM by magic »

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Staza za RC automobile
« Reply #7 on: November 29, 2011, 01:58:03 AM »

8.

« Last Edit: November 29, 2011, 10:13:24 AM by magic »

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Staza za RC automobile
« Reply #8 on: November 29, 2011, 10:15:48 AM »
Numerisao i 2 staze koje je okacio Bigneda i u bacio ih u anketu. Ajde nemojte da se stidite, glasajte malo  :)aplauz.

poz
Veljko

Offline jovanovic28

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
Re: Staza za RC automobile
« Reply #9 on: November 29, 2011, 10:51:36 AM »
Evo moje ideje ..  :D

9.

Iako nemam ama bas nikakvo iskustno u voznji na bilo kakvoj stazi.
« Last Edit: November 29, 2011, 04:21:59 PM by magic »

Offline vladasimon

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
    • vladasimon's Blog
Re: Staza za RC automobile
« Reply #10 on: November 29, 2011, 11:07:14 AM »
Glasao sam za stazu br.2, mada bi svaka od prikazanih dobro legla ;)

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Staza za RC automobile
« Reply #11 on: November 29, 2011, 02:12:14 PM »
prilikom glasanja i odabira staze (nista obavezno cisto komentarisemo izglede) pokusajte da
provozate par zamisljenih krugova i obratite paznju koliko je staza zanimljiva, teska i posebno obratite paznju na mesta za kocenje i korekciju prilikom naglog ubrazanja. :)

Treba imati malo iskustva sa voznjom za te procene ali cisto probajte da zamislite kako bi to u stvari izgledalo da se provoza model bas za tu stazu koja vam se svidje ;)

I da mislim da je vrlo bitna stvar mogucnost koriscenja staze u kontra smeru, to se napolju NE radi ali posto ce ovo biti prva i neko vreme jedina staza kod nas ne bi bilo lose da ima i tu mogucnost !

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Staza za RC automobile
« Reply #12 on: November 29, 2011, 02:48:13 PM »
ja sad ko neka baba... samo dodajem ali evo jos par stvari na koje treba obratiti paznju ako ce neko probati da konstruise nesto !

Treba imati pravac i posle njega naravno zanimljjivu krivinu, pravac je obavezno odma ispod podijuma i najblizi vozacima, u srednjem delu odma iza pravca (vizuelno gledano) tehnicki deo sa krivinama a najdalje od vozaca ne preterano komplikovan deo jer su modeli najdalji i najteze ih je precizno kontrolisati ! ...eto par osnovnih principa pa izvolte konstruktori ;)

Offline CweLe

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 79
Re: Staza za RC automobile
« Reply #13 on: November 30, 2011, 09:27:26 PM »
Slazhem se!

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Staza za RC automobile
« Reply #14 on: November 30, 2011, 11:31:06 PM »
Posto trenutno sa brojem glasova vodi staza broj 2. koja je ujedno i najbrza od ponudjenih napravio sam vam jos jednu brzu kada vec takve volite  :)aplauz. Na prvi pogled mozda deluje jednostvno, ali pogledajte pazljivije, tj. kako rece Bigneda, probajte da je u glavi provozate, staza jeste brza, ali samo za one koji znaju  ;)

10.
]

poz
« Last Edit: November 30, 2011, 11:37:37 PM by magic »
Veljko