Author Topic: Oxalys F3A by Kyosho  (Read 14181 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Oxalys F3A by Kyosho
« on: October 02, 2008, 09:56:48 PM »
E pa kao sto sam bio najavio moja flota ce se uskoro znacajno uvecati! Na skupu u Beogradu model je poleteo prvi put, cisto da se kaze. Danas sam napravio 3 leta i vec kod 2. leta stvari su polako pocele da lezu na svoje mesto. Model je klasican F3A predstavnik pravljen za precizno akrobatsko letenje, dizajniran od strane visestukog sampiona sveta u F3A letenju Christophe Paysant Le-Roux-a  za Kyosho. Moze da bude u elektro ili glow varijanti (u kitu) gde se dobija sve potrebno i za glow letenje. Naravno ja letim elektro verziju   : (fiu)!









Duzina: 1.450 mm;
Raspon: 1.360 mm;
Tezina:2.500 g;
Povrsina krila: 32,9 dm²;
Opterecenje: 76 g/dm²

Motor: TR 55 600kV
Kontroler: TR 80A SBEC
Baterija: 6S 3200mAh 30C
elisa: 12x6
servoi SCR MG 7,4kg 0.11s
Sa ovim setupom model ima fantasticne performanse, penje bez prestanka i ide oko 100km/h. Kako imam jos jedan motor TR 55 500kV probacu i njega sa 13x8 elisom pa cu da vidim sta mi se vise svidja.

Ovo je pravi korak za mene posle Calmata. Bilo mi je jako zao sto se Calmato razbio, ali par njegovih delova je sada na Oxalisy tako da on i dalje leti.

Da sumiram, ultra precizno i ultra stabilno, verujem da cu i ja puno napredovati uz njega.

Pozdrav
« Last Edit: October 02, 2008, 09:58:35 PM by magic »
Veljko

Offline Goran

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 400
    • Dual
Re: Oxalys F3A by Kyosho
« Reply #1 on: October 02, 2008, 10:12:49 PM »
Bravo Magic.

Model je veoma lep. A naročito mi se sviđa kada sa modelom odmah nema nikakvih problema :-)
Vidim da su servo motori od 7kg. Da li je za takav model to bilo neophodno, tj da li je bilo moguće staviti i servo motore od 3kg?

Pozdrav Goran
« Last Edit: January 11, 2009, 05:28:06 PM by SABURO »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Oxalys F3A by Kyosho
« Reply #2 on: October 02, 2008, 10:20:10 PM »
Gorane hvala,

ne nisu potrebni ovako jaki servoi, dovoljno je i 5kg, ali je zato brzina bitna, preporuceno je ispod 0,12s. Ja sam se opredelio za ove zbog brzine i zbog metalnih zuba a snaga je dosla pride.

Imam jos malo da poradim na otklonima i linkovima izmedju servoa sa komandnim povrsinama, naime ovakvi modeli ne zahtevaju velike otklone pa sam morao da ih smanjujem na stanici. Moram prvo da ih podesim na minimalne mehanicke otklone pa tek onda ako je potrebno da smanjujem i na stanici.

Upravo se napunila i baterija sa kojom sam leteo 7 min, i dopunjena je samo sa 1750mAh, znaci da mogu da letim barem 10 min i agresivno i bezbedno  :)aplauz.

Pozdrav
« Last Edit: October 02, 2008, 10:22:27 PM by magic »
Veljko

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Oxalys F3A by Kyosho
« Reply #3 on: October 02, 2008, 10:59:16 PM »
Magic da li mi se ucinilo da ste se ti i Lazo menjali sa kolima nemogu da bilivim da se lazo odrekao lade  :sljus
 (<--) da dugo letis svoju novu pticu  ()-()
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Oxalys F3A by Kyosho
« Reply #4 on: October 02, 2008, 11:30:26 PM »
Bejah danas kod Vijeke da kupim foliju. Bese tu i neki covek, koji se raspitivao o raznim modelima, izmedju ostalog i za ovaj. Vjeka je, naravno, pomenuo da je pokupio "silne, neke, nagrade" i da ga je konstruisao "neki Italijan"? Inace, model je jako lep i verujem da lepo i leti.

Pozdrav.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Oxalys F3A by Kyosho
« Reply #5 on: October 02, 2008, 11:38:44 PM »
Magic da li mi se ucinilo da ste se ti i Lazo menjali sa kolima nemogu da bilivim da se lazo odrekao lade  :sljus
 (<--) da dugo letis svoju novu pticu  ()-()

Ma zamalo da mi otme Lazo kola danas, taman sam sve spakovao unutra i ...   mmmm mada mislim da je to ipak bilo vise zbog moja nove stanice koja je bila u kolima, Lada je Lada  ;;).

Pozdrav
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Oxalys F3A by Kyosho
« Reply #6 on: October 03, 2008, 12:45:54 AM »
Postace jaaaako tesno na ovom forumu, ako se moja Lad(j)a pocne pominjati u negativnom kontekstu...

Oxalis je stvarno jedan predivan avion. Sjajno dizajniran, kako aerodinamicki, tako i konstruktivno. U vazduhu je precizan i ide kao po sinama, a elektro pogon mu dodaje i ponesto prefinjenosti (mada, uopste ne sumnjam da je i u glow verziji izvanredan).

Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Oxalys F3A by Kyosho
« Reply #7 on: October 03, 2008, 01:14:10 AM »
Odličan avion + na celu priču kad se doda magic-ovo znanje o elektro pogonu, dobije se gotovo genijalan model (yay) koji pruža mnogo toga. Veljko želim ti da još dugo dugo ostane deo tvoje flote i da uživaš u F3A letenju.
 ;namig
« Last Edit: January 11, 2009, 05:29:00 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline davorama

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Oxalys F3A by Kyosho
« Reply #8 on: October 03, 2008, 12:40:06 PM »
jako lep modej, jedan od meni naj drazih...

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Oxalys F3A by Kyosho
« Reply #9 on: October 08, 2008, 11:04:40 PM »
Kako me je model totalno odusevio svojim ultra stabilnim ponasanjem u vazduhu resio sam da ga castim  ()-() sa Hacker motorom koji imam, A50-12S.

Shvatih pre neki dan da kad vec kupujem 3S baterije za Acromastera, mogu te iste da koritim i na Su29, sto znaci da imam "viska" 4S 3200, pa ispade da u stvari sa baterijama koje vec imam mogu da sklopim 6 x 5S 3200. A onda  (:sok:) shvatih jos jednu stvar, pa to moze da bude i 3 x 10S ...

Naravoucenije, apetiti rastu, zelja za vecim modelima takodje, cuvajte se ovog hobija, jako, jako zarazno  oo)), jako, jako opasno  :radioaktivno...

 :mhm

Pozdrav
Veljko

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Oxalys F3A by Kyosho
« Reply #10 on: October 09, 2008, 12:58:49 AM »
30x3.7V . . .

To deluje, jako, opasno. Plasim se da napisem toliki broj i "V" pored njega. Koliko ce to snage biti na kraju?
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Oxalys F3A by Kyosho
« Reply #11 on: October 09, 2008, 09:27:23 AM »
Cestitam Magic na uspesnim letovima...

Zelim ti da uzivas sa Oxalisom i da te dooooooooobro i duuuuuuuuugo sluzi. Precizno F3A letenje je uopste nije naivno, ima toliko figura da se nauci pa, potom ih mozes povezati u program koji ces leteti... mogucnosti su ne iscrpne....

Uzivaj...

Pozdrav

Mirce

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Oxalys F3A by Kyosho
« Reply #12 on: October 09, 2008, 11:38:35 AM »
30x3.7V . . .

To deluje, jako, opasno. Plasim se da napisem toliki broj i "V" pored njega. Koliko ce to snage biti na kraju?

Leonardo,

naravno ne 30S u jedan model odjednom. Ono sto sam hteo da kazem je da mogu da od baterija koje vec imam sklopim 3 baterije od 10S, znaci 3 leta od 8 min sa modelom raspona od 2m, i sve to na struju bez dodatnih troskova.

« Last Edit: October 10, 2008, 09:50:52 PM by magic »
Veljko

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Oxalys F3A by Kyosho
« Reply #13 on: October 09, 2008, 11:54:53 AM »
...Sećam se priče pre jedno godinu dana sa Veljkom na livadi, kada je prokomentarisao: Elektro modele je isplativo ganjati do određene veličine modela ( oko 1,5m ), preko toga je sve skupa priča i onda preći na benzince. A evo nakon godinu dana priča se menja i ide ka modelima na struju od 2m!
(yay)
to znači da cene i mogućnosti kombinovanja ( npr. baterije ) su jako isplative za elektro modele.

Poenta priče koju sam napisao je čisto poređenja radi i progresa u Veljkovom svetu modelarstva, tj. otvoriše mu se još XY vrata za dalje napredovanje, pogoto ka većim modelima.

Veljko samo napred-gore!
(<--)
« Last Edit: January 11, 2009, 05:30:21 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Oxalys F3A by Kyosho
« Reply #14 on: October 10, 2008, 09:29:09 PM »
Hvala MIrcetu i Nikoli na lepim recima!

Jao bre, postade mi ovo opsesija. Ne mogu vise nocu da spavam, jer o cemu samo mislim (dobro de, nije samo o tome  ;)) a ja o kombinacijama elisa, motora i baterija. Elektro modeli stvarno daju neverovatnu moc kombinovanja koja daje razlicite rezulate.

Evo kako je sve to bilo jedno vece pre nego li sam zaspao:
vec kad sam morao da pazarim nove 3S od 2200mAh za Acromastera kako da ih iskoristim u jos nekom drugom modelu pored Acromastera, jer je greota da se samo koriste u jednom modelu, ne isplati se. Isto tako prodavati posle polovne baterije je malo nezgodno, znaci koristicu ih barem 2-3 godine. Hm, dakle gde ih jos mogu koristiti, pa npr u Su29, ionako Sebastiano preporucuje bas takve. Hm, pa ja vec imam i motor koji bolje radi sa 3S, A3010XL, hm, pa i elise su iste kao za 4S na A3012XL (14x7), pa bice jos i 200g laksi! Zakljucak YES, pije kombinacija vodu  :)aplauz!
Ali, pa sta cu sad sa 3 baterije od 4S 3200 (u stvari 2 x 2S spojene redno u 4S) koje sam inace bio predvideo za Su 29  mmmm. Mozgam, mozgam i nista mi ne pada na pamet. Da kupujem jos jedan model samo zbog baterija je glupo. Hm, a sta ako bi spojio jednu 2S sa 3S i tako napravio 5S. Hej i to pije vodu, imam dovoljno razlicitih elisa i motora koje mogu da izvrtim izmedju modela tako da mi svi veci modeli (Yak, Oxalys i Kelly) lete na 5S, a mogu da napravim 6 takvih baterija. Znaci da mogu da ponesem i Oxalysa i Yaka na letenje i da se posteno naletim. Hm, hm, ma  (:sok:) pa cekaj malo, vidi vidi, ko bi rekao, pa mogu da napravim 3 baterije od 10S! A gde to moze da se stavi? Ustanem iz kreveta (zena spava) upalim komp, odem na www.sebart.it i ...

E pa dalje nemogu da vam kazem, odlucio sam da bude iznenadjenje. Ali na prolece ce da poleti  :angel!

Pozdrav

ps mislim da sam upravo otvorio Pandorinu kutiju, barem kada su elektro modeli u pitanju  (:sos:) ... to be continued
« Last Edit: October 10, 2008, 09:50:22 PM by magic »
Veljko