Author Topic: Kako ispravno uci u svet Jet modela  (Read 40142 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Kako ispravno uci u svet Jet modela
« on: October 25, 2011, 04:21:06 PM »
Naleteo sam na ovaj clanak i jako mi se svidelo kako je sve opisano.

http://www.troybuiltmodels.com/category/JETS/Jet-Aircraft.html

poz
Veljko

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Kako ispravno uci u svet Jet modela
« Reply #1 on: October 25, 2011, 11:30:40 PM »
...and the landing will probably be tremendously stressful...

Pričaj mi nešto o tome... :sljus  :sljus  :sljus

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Kako ispravno uci u svet Jet modela
« Reply #2 on: October 26, 2011, 04:10:08 PM »
ja sam u taj svet ulazio nekoliko puta. bio i kod Mirceta i kod Coke  :big smile

Offline Smoothsmil

  • Newbie
  • *
  • Posts: 2
Re: Kako ispravno uci u svet Jet modela
« Reply #3 on: October 31, 2014, 04:51:33 AM »
To može biti tako ili ne.

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1692
Re: Kako ispravno uci u svet Jet modela
« Reply #4 on: October 31, 2014, 03:46:12 PM »
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline tihi

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 93
Re: Kako ispravno uci u svet Jet modela
« Reply #5 on: October 31, 2014, 10:49:18 PM »
 (kush)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako ispravno uci u svet Jet modela
« Reply #6 on: November 01, 2014, 03:24:49 PM »
Mislim da je veoma važno imati dobru dugu i asfaltiranu pistu. Bez nje nema lepog, uspešnog i bezbednog leta sa brzim modelima, a još sa malim točkovima. Videli smo kako se Mirče mučio da ne zaore.

Kako je navedeno u tekstu na linku gore, ispravno je prvo imati trener model za ulazak. Za to je dobar Kangaroo (kengur) od Graupnera.  Relativno je jeftin i lep jet delta model, lak za sastavljanje  Nema skala detalja, praktičan je zbog pristupa motoru van modela, a baš zbog toga nema specijanih izdovnih cevi i ostalo, nego da je u trupu motor.  Ja bih sa njim počeo.  On se lakše može kasnije prodati kompletno onom, ko isto želi da uđe ispravno u džet svet.





A setap je ...  (fiu)

« Last Edit: November 01, 2014, 03:34:47 PM by tibeteagle »

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Kako ispravno uci u svet Jet modela
« Reply #7 on: November 01, 2014, 07:06:00 PM »
Ja vec godinama mastam o ovoj kombinaciji Multiplexov FunJet+Kolibri turbina ( a ona kosta sitnih 1600e  :o ) . Funjet je prisutan, jos samo turbinica da "legne" ...ah sta kenj.am, pa nemam ni 16$ za obicni brushless  :sljus......jbg al san me ne napusta......

                           

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Kako ispravno uci u svet Jet modela
« Reply #8 on: November 29, 2014, 07:45:32 AM »


Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Kako ispravno uci u svet Jet modela
« Reply #9 on: November 29, 2014, 08:00:52 AM »
  :_D Drž´ vraže čivije  :hehe
ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Kako ispravno uci u svet Jet modela
« Reply #10 on: December 02, 2014, 10:49:51 AM »
Pitanje ove teme je da li se misli ozbiljno razgovarati ili će sve, kao što obično biva, "skliznuti" na zajebanciju, youtube, blentave komentare...

Ali, hajde da se "kockamo"...

Pošto sam jedan od dvojice kod nas, koji je leteo jet modele, a uz to ih i pravio, moja priča, a i priča drugog pilota ovakvih sprava je bila sledeća...

Već i vrapci znaju da se moja malenkost i dotični gospodin baš nešto ne družimo, ali kad smo "ulazili" u jet svet, bili smo dobri prijatelji.
Mnogo vremena je tada provedeno u razgovorima šta i kako treba raditi.
Naravno, iskustva te vrste, mislim jet modela, nismo imali.
Ja sam bar imao prilike da se nagledam "opakih" jet sprava tokom poseta Top Gun-u, ali znate, kao što ne možete da naučite da vozite bicikli preko interneta, tako nema ni letenja jet modela gledajući Youtube i kako to drugi rade...

Sve u svemu, razvojni put nas dva drugara je išao različitim smerovima.
Odmah naglašavam da uopšte nije važno koji je izabrao bolji ili gori, nego jednostavno ovako je tekla priča...


Razlika je bila i u samim pristupima, ja sam voleo da pravim modele, a prijatelj da ih kupuje na Ebay-u...

Prvi model, koji je kupio, je bio jedan relativno mali F 16. Mislim da je raspon bio oko 1400 mm.
Model je bio napravljen od stakloplastike i ojačan sa kompozitom u stresnim delovima.
Čim je model stigao impresija je bila koliko je sve teško za tako malu skalu.
Mislili smo da to tako treba zbog raznih opterećenja koja se javljaju tokom leta, jer ne zaboravite, jet model leti i do 5x brže od modela sa propelerom...
Priča sa tim F 16 je vrlo brzo "pala u vodu" jer kad je sračunato koliko košta da se model premi, za te pare je stigao novi model - F 15...

Morao bih sad da tražim ovde po forumu hronologiju, da li sam ja počeo da pravim Panthera, pa je prijatelj kupio F 15 ili je on prvo kupio "petnajsticu", pa sam potom ja uzeo kit...
No, ne bitno, tu su nam se koncepcije u startu razlikovale.

F 15, je bio vrlo impresivan model, daleko bolje uradjen od F 16. Imao je ugradjena i trapove, pneumatiku...
Jedina mana, tada to nismo znali, su relativno mali točkovi i što je ceo model relativno mali a težak.
To znači da veoma brzo leti, da treba velika brzina na rulanju da bi poleteo, a i sletanje je sve samo ne sporo...


Jednom smo išli u Sloveniju i bili u poseti kod Boge iz Mibo Modela. Boga nam je tada svašta pričao i rekao su trapovi najvažniji deo jet modela.
Kasnije smo svi "skontali" žašto...

Kao što rekoh, F 15 je stigao, kupljena je turbina, ja pravim Panthera, prijateljstvo je "puklo", i sad je svaki od nas išao svojim putem, bez razmene "informacija" i iskustava...

Kako je ko prošao, možete videti u topicima ovde na Forumu.


Suština ovog topika je da se pravilno udje u jet priču.
Ne postoji savršen put, ali znate, kad ste u okruženju ljudi koji se bave nečim, recimo letenjem modela sa jet pogonom, onda je sve mnogo jednostavnije.
Kod nas, mi smo bili pioniri te priče i iskreno, znajući sve okolnosti, odlično smo se i snalazili.
Normalno, bilo je greškica, pričam za sebe, ali srećom one si bile male i uglavnom su se odnosile, opet u mom slučaju samo na jednu stvar - sletanje...

U Srbiji ne postoji modelarski aerodrom koji odgovara ovom tipu modela.
Nagledali ste se videa koje sam postavljao sa Pantherom. Pričam za svoje iskustvo, koliko god smo se trudili, valjali pistu, kosili, teren je i dalje bio vrlo neravan.
Samim tim na poletanju, pa i na sletanju eto problema...
Sreća moja, pa sam leteo  model koji sam leteo - Panthera, inače da je to neki drugi avion, recimo kompozitne konstrukcije, pa taj bi završio karijeru odmah...

Imao sam prilike da vidim na 13 Maju rulanje malo pre spomenutog F 15.
Nije ni bilo govora da će se model poleteti, samo malo da se zaleti, da se vidi kako sve funkcioniše.
Posle par desetina metara trapovi su bili izvaljeni iz nosača.
Nažalost, mali točkov + velika brzina + neravan teren = problem

F 15 je leteo jednom sa asfaltne piste, i tada nije bil frke, ali recimo takav model nije za travu...

E sad, u razgovorima, vodjenim ranije, još dok modeli nisu ni stigli, dok se samo "maštalo", spominjani su i mali točkovi i trava i neravnine, ali uvek je zaključak bio, "pa ako polete i manji modeli sa trave, zašto ne bi i model sa jet motorom".
No, nismo imali iskustvo koliko je jet model težak, a pogotovo brz...

Mala digresija...

Par godina unazad Florida Jet, takmičenje koje organizuje Frank Tiano, došlo je u pitanje da li će opstati, jer su mesto održavanja manifestacije pomerili na drugi deo aerodroma, gde nije bilo asfaltne piste.
Modelari su jednostavno prestali da dolaze. Ne moram napomenuti da je Frank uložio više od 50K $ u travnatu pistu, znate kakva je, ta fudbalski teren je "sitan doživljaj", ali džaba...
Čitao sam komentare, neće ljudi da "secaju" skupe trapove i modele na travi...
Na kraju, šta će, Frank je izasfaltirao tamo jedan deo, pa sad ima i ovo i ono...


Da se vratim našoj temi. Napravio sam Panthera, model 183 cm raspona (razmaha) krila, 12,5 kg na poletanju.
Drvena konstrukcija, turbina 10 kg potiska...

E, samo me je ta turbina spasila u par navrata da model ne padne u stoling na poletanju, jer se nije jednom desilo da je odskočio pre vremena, zahvaljujući "ravnoj pisti".

Teoretsi, potisak od pola težine modela je dovoljan za let, ali ne za naše uslove...
Ja sam, iskreno, imao sreće, čuj, više sreće nego pameti, u mnogim odlukama oko jet modela.
Izbor turbine je jedna od tih...


Trapovi trpe, jer se model na poletanju mora dobro "zaukati" inače neće poleteti.
E, sve udarce tokom tog dela "leta", primaju trapovi i oni moraju biti em' dobri, em' dobro pričvršćeni.
Podrazumeva se da i konstrukcija u krilu ili trupu mora biti na visini zadatka.


Što se tiče set up-a, šta reći... Sve vrhunsko ili bar firmirano, ako je to bar garancija za kvalitet.
Nema štednje i improvizacija...
Kod jet modela je sve mnogo skupo da bi se štedelo na kvalitetu.


I na kraju, kao i u drugim modelarskim kategorijama, "bigger is better"...
Veći jet, veliki točkovi, velike površine, manja opterećenja krila, samo mogu doprineti da bolje uživate i da vam model duže traje.
Nažalost, veliki model traži ozbiljnu opremu, a to "papreno" košta...


A, što se tiče Panthera, mislim da sam napravio sjajan posao...
Prvo, uživao sam dok sam ga pravio. Znate, nije isti osećaj kad nešto napraviš i kupiš...
Drugo, baš zahvaljujući tome, što sam ga sam napravio, mnogo opuštenije sam išao na letenje, jer sam znao da, šta god da se desi, nije mi problem sa sredim, repariram, popravim...
Treće, na kraju avanture sa jet modelom, svega što smo Panther i ja prošli, u potpunosti sam ga ošmirglao, doterao i prodao. Izgledao je kao da je nov...


Danas je ponuda svakojakih modela, pa i jetova ogromna. Oglasi su puni polovnih, a u extra stanju.
Magic je tako kupio fenomenalan model - Futura. Ono što je pazario i oprema koja je ugradjena, za plaćen iznos je skoro pa poklon...
Shodno tome, to je možda trenutno jedan od načina da za manje para udjete u jet priču.
I ono šta sam rekao, samo što veći model...

Nažalost, kakva su vremena došla, teško da će se neko odlučiti za "jet korak", ali ko zna...
Ako ovo može bar malčicko da pomogne ja ću biti zadovoljan...

Uzdravlje iz Sente


« Last Edit: December 02, 2014, 02:45:30 PM by mirce »

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Kako ispravno uci u svet Jet modela
« Reply #11 on: December 02, 2014, 04:11:52 PM »
Da je trava dobra za te modele i avione uopšteno bila bii na nosaču aviona zar ne?
Imao sam priliku da vidim kako poleće u Americi jedan dečko sa jet-om i potpuno si u pravu što se tič ravne piste i dužine poletanja i stvarno nije za zeznje. Turbini treba jako mnogo da se zauka u puni gas jer kako si i napomenuo modeli su teški, ali kada se zauka to bude fascinantno. Ja bih predložio pravljenje za početak neke varijante sa plinskim pogonom koje su momci iz flightesta napravili na nekom fantomu. Čisto da se stvari osećaj vrzine koliko toliko znam da to nije ni blizu onoga   što bi trebalo da bude ali je jeftino, dobro izgeda posebno u sumrak. Voziti takve modele tim brzinama koje razvijaju džetovi uz fascinantan zvuk je po meni slično ko i voziti kamion šleper 150 na sat gde imate osećaj moći......
 
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako ispravno uci u svet Jet modela
« Reply #12 on: December 02, 2014, 06:47:31 PM »
Quote
kao što ne možete da naučite da vozite bicikli preko interneta, tako nema ni letenja jet modela gledajući Youtube i kako to drugi rade...
Ako sumiram napisano, da zbog Jet teme se prekidaju drugarstva, nema pogodne piste, dovoljno para, ni tradicije, ni ozbiljnog iskustva, veoma su opasni, pa možda i ne vredi ući u ovu klasu. Ovu konkluziju sam ja već davno realno shvatio, a nažalost i to, da se drugarstva prekidaju i zbog mnogo manjih modela.  :-\ Pošto bicikl znamo svi da vozimo od malena, ipak ostaje jedino da gledamo kako drugi lete Jet-ove na Youtube, pa makar to bili Plavi Anđeli, pa da bude zadovoljen i mirčetov komentar, " bigger is better". Here are the biggests. Stara modelarska izreka, u duhu manje važnosti dimenzija, kaže :"nema veliki i mali model, svi su mali u odnosu na pravi".  :big smile

Pump up volume  8)


« Last Edit: December 02, 2014, 07:47:03 PM by tibeteagle »

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Kako ispravno uci u svet Jet modela
« Reply #13 on: December 02, 2014, 07:24:35 PM »
Znajući Amere i koliko polažu na zabavu i glamur verujem da je budžet ovih momaka veći od jedne flote.
Ali oni su ponos nacije i to nema cenu za Amere.
Fantastično. Broj sati letenja ovih momaga meri se sa 6 cifara najmanje
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Kako ispravno uci u svet Jet modela
« Reply #14 on: December 02, 2014, 09:31:18 PM »
Prijateljstvo nije "puklo" zbog jeta i to nije ni bila tema ni namera pisanja.

Činjenica je da smo u to doba obojica počeli da se bavimo novom kategorijom u modelarstvu, pričalo se mnogo o tome, čitali su se časopisi, gledali youtube, gledali jet modeli uživo, ali sve to ne vredi mnogo bez iskustva i prakse.

Pristupili smo različito istoj priči, bez mnogo znanja na samom početku. 
Samo toliko...
Mi smo to prošli, pravili, leteli, bavili se... Moj slučaj...

Kao što rekoh, kod nas u Srbiji je sve komplikovano, od nabavke modela, sticanja informacija, mislim na one koje možeš iskoristiti, informacija od ljudi koji imaju iskustva, a ne onih što su to videli na internetu...
Potom, već spomenuti prostor za letenje koji je često ne adekvatan i za manje zahtevne modele...


Kako god, pošto su u ovoj temi pisali ljudi koji se nikad nisu bavili ovom kategorijom, želeo sam da iznesem priču kako je jet modelarstvo zaživelo kod nas.

Gledajući sa svoje tačke gledišta, ja sam tom pričom više nego zadovoljan.

Napravio sam model, koji prilično složen i komplikovan, a koji me ni jednom nije "izneverio", tj otkazao...
Leteo sam ga i u praksi sticao znanje i oko letenja i oko set up-a.

Naravno, ja sam daleko od vrhunskog RC pilota, ali eto, letim dovoljno dobro da nisam napravio neke "kardinalne" greške.
Poletanje i letenje mi je uvek bilo manje rizični od sletanja. Uostalom, pročitajte prva dva teksta u ovom topiku. Pisani su pre više od 3 godine.

I kao što rekoh, nema čarobne formule kako ispravno ući u jet priču.
Postoje stvari koje se moraju ispoštovati, da bi se smanjili rizici, ali na kraju se sve svede na sate i sate rada, provera, testiranja, proba...
Ako misliš da si sve uradio kako treba, staneš iza modela, vreli vazduh ti greje noge, zašmuriš, "pomoliš se Boži" i daš gas...

Kad sletiš "u komadu", znaš da si ispravno ušao u jet priču...

 ;namig
« Last Edit: December 02, 2014, 09:35:55 PM by mirce »