Author Topic: Zelim da opremim camac sa elektronikom a nemam iskustva  (Read 17730 times)

Offline ljubosu

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Zelim da opremim camac sa elektronikom a nemam iskustva
« on: October 23, 2011, 04:43:25 PM »
Pozdrav svima! Nov sam na forumu i vidim da ima mnogo dobrih tema pa stoga htedoh da uz vasu pomoc napravimo i jednu koja ce pomoci mnogim sarandzijama koji nemaju da priuste 500 evrica za kupovni katamaran za prihranu ribe. Drugar koji se bavi izradom delova od epoxi materijala treba ovih dana da mi zavrsi repliku katemarana koji je kupljen u prodavnici. Pitanje koje me muci, i ne samo mene nego i mnogo ljudi koji su spremni na ovaj poduhvat je sledece: Sta od elektronike spakovati u njega????
Potrebno- 2 motora, kontoleri sa rikvercom, 2 servo motora za otvaranje komora , baterija, propeleri, osovine i radio kontrola (mora da ima domet 200-400m) Brzina kod nas pecarosa nije presudna , vec je bitno da camac obavi svoju misiju.
Apelujem na sve koji se razumeju da se uljuce u diskusiju i pomognu . Ubedjen sam da je tih 500-550 evra previsoka cena za kupovni i ajde da skockamo camac koji ce biti isti kao i taj po prodavnicama a da ustedi ljudima bar 200 evra a ubedjen sam da moze i vise.

Trebao bi da izgleda ivako ali cu naravno postaviti i originalnu sliku sa svim detaljima cim bude gotov.
« Last Edit: October 23, 2011, 05:04:08 PM by ljubosu »

Offline vladad

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 117
Re: Zelim da opremim camac sa elektronikom a nemam iskustva
« Reply #1 on: October 23, 2011, 06:27:15 PM »
Pogledaj mislim da je ovde vec dosta pisano za taj camac...

Ja sam daleko dogurao sa razradom ovog camca(ali nikako da ga zavrsim jer vise volim varalicu pa mi nije hitan) :big smile.

Najbitnije od svega je napraviti da propeler bude zasticen i da korito ne moze da kaci grane, lokvanje...

sve ostalo je totalno ne bitno kod kineza nabavi sve i proplere, servo,baterije i to sve ne bi trebalo da te kosta vise od 130eura.
Kod njih mozes da nabavis i stanicu i prijemnik koji mogu da ti odvezu camac cak i 1km u idelanim uslovima, znaci 500 metera ide lagano a sve preko ma neces ni da vidis taj camac  :_D (a da zabacis hranilicu antenu bojle 500 m) lol ima i fora da ti isprazni hranu i da ti tu odveze i olovo sa udicama i ostalim.
Jedini problem nabavke stanice od Kineza je taj sto su se neki ljudi pravili malo pametni pa ces oko nabavke stanice imati malo zajbancije (RATEL).

Po meni je dovoljan jedan motor jer taj camac treba da ponese 1KG prihrane i da se vrati, postavi 4 komore da se prazne.
Potrebno je osmisliti ako ces bas takav da pravis sa slike da ti dobro dihtuje, jer to je onaj kineski (ili kopija)koji posle 2 voznje bude pun vode.

Svetlo LED diode Naravno... U KELKO ili ti stari Radio Club u BGD.

Ako to mislis da prodajes dobro je kod kineza da nabavljas jer ces onda imati svaki put isti ili slican setup, gledaj to da ti bude lakse za servis.

Taj drugar ako je dobar sa epoxijem mislim da bi trebali veci camac da pravite od tog kineskog.

Evo linka za delove ali ovi Kinezi su odlicni naravno za te pare...
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/index.rc
 

Offline ljubosu

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Zelim da opremim camac sa elektronikom a nemam iskustva
« Reply #2 on: October 23, 2011, 08:32:02 PM »
Hvala na odgovoru. Pregledao sam HK u zadnjih dva meseca istrazujem ali dzaba kad ne znam tu materiju, brushles- outrunner ili inrunner, sa vodenim hladjenjem ili bez, koje jacine motor da uzmem, ne znam ni na kom principu radi to vodeno hladjenje, kontroleri su mi takodje problem, koji da izaberem da dobro radi sa akomulatorom od skutera (ili mozda postoje baterije koje su bolje od ovoga, imaju vecu kapacitet, duze traju...).
Najmanji problem je ubaciti u korpu i platiti, voleo bi da to bude ono pravo, kompatibilno.
Vidim da i Madjari imaju dosta ovakvoh online prodavnica pa bi mi lakse bilo da donesem iz madjarske posto sam u Subotici.
Sta mislite o ovoj stanici?
http://www.limundo.com/kupovina/2-4GHz-FSGT3B-Daljinski-upravljac-za-automobile-i-camc-/3473474
Dali je previse nahvaljena ili je ovo ok. Meni bi trebalo 4 kanala a tip kaze da moze softverski da je modifikuje.
« Last Edit: October 23, 2011, 08:34:40 PM by ljubosu »

Offline jovanovic28

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
Re: Zelim da opremim camac sa elektronikom a nemam iskustva
« Reply #3 on: October 23, 2011, 09:41:36 PM »
Ta stanica nije losa za 27dolara koliko kosta na hobbykingu ali tebi ce bolje leci ovako nesto sa 6 kanala
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__16239__HobbyKing_HK6DF_2_4Ghz_FHSS_6Ch_Tx_Rx_Mode_2_.html
Iz madjarske mislim da ti se ne isplati jer su cene mnogo vece nego u kini.
Za bateriju ..  uzmes neku 2-3s za 30 dolara, jeftinija je od akumulatora a duze ce trajati i ustedeces na tezini  lol
Sto se ostalih komponenti tice moj ti je predlog da ne ulazes previse jer za to realno nema potrebe. Camac je za hranjenje ribe pa samim tim motor i esc nece trpeti neka velika opterecenja niti ocekujes da isti leti 40km na h nego polako odradi posao .. verovatno ces da ga poteras 500m tamo i nazad pa onda pauza tako da je i vodeno hladjenje motora nepotrebno.


Offline jovanovic28

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
Re: Zelim da opremim camac sa elektronikom a nemam iskustva
« Reply #4 on: October 23, 2011, 09:54:30 PM »
e sad koji setup odabrati ... nisam dovoljno u materiji a nemam ni predstavu koliko je to cudo veliko ( nesto slabo pecam vise sam za ove ribe na dve noge ) , da bi ti nesto predlozio.
nadam se da ce se ukljuciti i iskusniji clanovi foruma i da ce ti pomoci oko odabira komponenti a ti zauzvrat da okacis po koju sliku u toku izrade :big smile

Offline ljubosu

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Zelim da opremim camac sa elektronikom a nemam iskustva
« Reply #5 on: October 24, 2011, 05:56:12 AM »
Dimenzije camca su priblizno 70x45x30 cm a tezina na kraju bi trebala de bude 6-8 kg. Zadatak mu je da natovaren hranom i sistemom za pecanje ode na poziciju udaljenu od 130 do 250 metara u zavisnosti od terena na kom pecam i da hranu i sisteme plasira na odredjeno mesto i potom se prazan vrati do obale (olaksan za 1.5-2.5kg). Ovaj proces treba da obavi dva puta uzastopno, a onda sledi pauza od 1-2 sata kada se ponavlja hranjenje. Zbog ovoga treba obratiti paznju na trajanje baterije koja ce biti ugradjena jer treba da bude dovoljnog kapaciteta da podnese desetak ovakvih ciklusa bez punjenja.
Naravno ovde ce biti i kompletan tutorial sa svim delovima, cenama i kontaktima za kupovinu istih  oo)) . Malo sam nesiguran oko kupovine stanice na HK jer bi mogla da me kosta 5 puta vise kada stigne na carinu (RATEL)  (:sok:) .Ostale komponente ce sigurno biti porucene iz HK.
« Last Edit: October 24, 2011, 06:12:08 AM by ljubosu »

Offline Punto Abarth

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 76
Re: Zelim da opremim camac sa elektronikom a nemam iskustva
« Reply #6 on: October 24, 2011, 09:53:59 AM »
e, a sto jednostavno ne odes na ebay.uk i ne uzmes polovan?

Mislim da je kolicina polovne sarandzijske opreme kod njih najveca, najbolja i najjeftinija u celom svetu.
koliko god da ga istreses, zadnja kap mora pasti u gace

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Zelim da opremim camac sa elektronikom a nemam iskustva
« Reply #7 on: October 24, 2011, 10:14:19 AM »
Ovo smo Laza i ja svojevremeno radili (komlpetno od konstrukcije do izrade od stakloplastike, karbona, kevlara itd)....   Imamo jos po nesto od opreme (motore, turbine itd...)


Pozz Ivan

http://rcfly4um.org/index.php?topic=8076.msg49995#msg49995
« Last Edit: October 24, 2011, 10:17:07 AM by IVAN3D »
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline ljubosu

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Zelim da opremim camac sa elektronikom a nemam iskustva
« Reply #8 on: October 24, 2011, 10:48:49 AM »
Necu da kupujem nista gotovo. Trup je pri kraju i hocu u njega da spakujem sve neophodno.

Offline ljubosu

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Zelim da opremim camac sa elektronikom a nemam iskustva
« Reply #9 on: October 24, 2011, 10:53:00 AM »
Drago mi je Ivane sto si se uklucio. Video sam tvoj brodic i super je. ako moze pomoc oko izbora motora i kontrolera, kao i baterije, bio bi ti veoma zahvalan.

Offline ljubosu

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Zelim da opremim camac sa elektronikom a nemam iskustva
« Reply #10 on: October 26, 2011, 06:10:01 AM »
Ili je to ljubomorno cuvana tajna  :)aplauz

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Zelim da opremim camac sa elektronikom a nemam iskustva
« Reply #11 on: October 26, 2011, 12:12:10 PM »
Ako si u prilici da nabaviš motoriće od rashodovanih baterijskih bušilica tipa Iskra, Einhell, Matrix... za ovu primenu toplo preporučujem.
Uz njih će biti dovoljan jeftin 20A kontroler npr. http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__9090__Turnigy_20A_BRUSHED_ESC.html  pod uslovom da mogućnost promene smera nije imperativ (moglo bi doduše i to da se reši promenom polariteta između kontrolera i motora pomoću jačeg relea).
Za napajanje bi preporučio budžet varijantu - zippy 2200mAh/20C 3S (uz napomenu da se LiPo i voda baš ne slažu, pa bateriju treba adekvatno zaštititi).
Navedenu kombinaciju sam dobro iztestirao:

http://rcfly4um.org/index.php?topic=7357.0

Hlađenje motora je bilo potrebno samo za žustru vožnju, i rešeno je primenom malog (40x40mm) računarskog kulera.
Propeler je 31mm u prečniku. Videćeš na fotkama kako je izvedena zaštita od granja i lokvanja.
Pozdrav.


Offline ljubosu

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Zelim da opremim camac sa elektronikom a nemam iskustva
« Reply #12 on: October 26, 2011, 01:31:59 PM »
Hvala na jednom konkretnom predlogu i pohvale za improvizaciju i snalazljivost  :)aplauz Moram ti priznati da si mi zagolicao mastu pa mozda na kraju i neka busilica rashodovana zasvrsi u brodicu.

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Zelim da opremim camac sa elektronikom a nemam iskustva
« Reply #13 on: October 26, 2011, 01:57:12 PM »
Nije strogo čuvana tajna već nedostatak vremena!
A još bolji za razgovor bi bio Laza kao idejni tvorac i konstruktor. (na forumu kao Lazo jer se tako i zove :))
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline ljubosu

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
Re: Zelim da opremim camac sa elektronikom a nemam iskustva
« Reply #14 on: November 21, 2011, 12:17:55 AM »
 :)aplauz oo)) oo)) brodic je danas napokon izasao iz kalupa i sutra postavljam slike brodica i elektronike koju sam uspeo da prikupim do sad, pa cemo da vidimo da ga sklopimo  (work)