Author Topic: Pocetnik u ovom Sportu  (Read 27889 times)

Offline Horvi911

  • Newbie
  • *
  • Posts: 24
Re: Pocetnik u ovom Sportu
« Reply #15 on: October 21, 2011, 12:12:27 AM »
....
A ako si zadovoljan sa time da malo hoverujes i uradis po neku osmicu, a mnogo da se zezas sa stelovanjima i popravkama, onda samo navali na kineze.
Ovde se bas i nemozemo sloziti , kinezi su se mnogo promenili tako da konkretno hk450 pro i nije los izbor i lepo ume da leti bez da se svaki put podesava. Iz licnog iskustva.
500 klasa je sigurno bolja, zbog stabilnosti, upravljivosti.

Ali kao sto sam rekao nije moje i necu nikoga nagovarati sta da uzme.


Niko tebe ne tera da nagorvaras nekoga.
Ali svaki savet da prodjem malo jeftinije a ipak da bude lep osecaj kad se leti i prave neke akobacije.

Offline norrin radd

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 167
    • FlyingCam
Re: Pocetnik u ovom Sportu
« Reply #16 on: October 21, 2011, 12:38:01 AM »
Slazem se da su se kinezi popravili u odnosu  na ranije, ali ne dovoljno. Ja licno nisam sreo nikoga ko bar malo bolje leti a ima kineski heli, osim bugara, ali i na njihovim helikopterima je poboljsano dosta toga.
Ja nema neka posebna iskustva sa kinezima, osim sto sam uzimao nesto rezervnih delova za probu. Recimo glavna osovina od Coptera X 450 izgleda kao i od align-a, ali od 10-tak osovina ja nisam nasao ni jednu da nije kriva bar malo, sto sam sasvim slucajno ustanovio kada sam je ubacio u strug da napravim nesto sasvim levo.
U toj turi sam uzeo i metalni head block, na kome, kad sam usrafio sraf i minimalno pritegnuo navoj oblajznuo. Taj block nikako nisi mogao da zategnes na osovinu kako treba, stalno je bacao na neku stranu i rasklimavao se sam od sebe, a kada sam stavio orginal sve je bilo kako treba.
Naravno i osovine i block su se relativno normalno ponasali do nekih 2500 obrtaja, medjutim kad sam podigao obrtaje blizu 3000 sve je pocelo da se raspada od vibracija. Mozda je meni samo tako zapalo, ali u to nisam bas siguran.
« Last Edit: October 21, 2011, 12:44:31 AM by norrin radd »

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: Pocetnik u ovom Sportu
« Reply #17 on: October 21, 2011, 09:28:11 AM »
jbg, osovinu, lezajeve glavne osovine, i zupcanik kod svih klonova treba zameniti, jer su krivi po difoltu :sljus; ali sve ostalo je OK (alu verzije klonova). Meni se desilo da Align osovine nisu bile skroz prave, dok ako narucis sa hk od dva seta nadjes jednu ili dve koje su dobre a ostale cetiri bacis (ovde sreca ima veliki faktor)
Sto kazes za vibracije, meni se desava da na manjim brojevima obrtaja postoje minimalne minimalne vibracije koje pripisujem motoru ali zato na max obrtaje sve mi je ok ( ili ja pogresno gledam, na 3000-3100 idle up modu karbonski tail fin uobste ne vibrira ) .

Vidi, ajde da ne trujemo ovaj topic sta je bolje nego da coveku damo pravi predlog.  ()-()

Offline norrin radd

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 167
    • FlyingCam
Re: Pocetnik u ovom Sportu
« Reply #18 on: October 21, 2011, 09:52:02 AM »
Ma ok. ja sam samo izneo moja iskustva, koja sam pokupio od 2006. kad sam uzeo prvi helikopter do danas. Put je bio dosta trnovit u pocetku nije bilo nikoga ko se ovde bavio helikopterima sve sam morao da ucim i saznajem citajuci strane forume, gde se kao i svuda cesto javljau neuki sa totalno pogresnim informacijama.
Video sam gomilu njih sto su pocinjali i odustajali, uglavnom zbog pogresnog pristupa i shvatanja a neki se odavno vrte u mestu i ne napreduju uopste.

Offline Horvi911

  • Newbie
  • *
  • Posts: 24
Re: Pocetnik u ovom Sportu
« Reply #19 on: October 21, 2011, 05:52:24 PM »
Ma ok. ja sam samo izneo moja iskustva, koja sam pokupio od 2006. kad sam uzeo prvi helikopter do danas. Put je bio dosta trnovit u pocetku nije bilo nikoga ko se ovde bavio helikopterima sve sam morao da ucim i saznajem citajuci strane forume, gde se kao i svuda cesto javljau neuki sa totalno pogresnim informacijama.
Video sam gomilu njih sto su pocinjali i odustajali, uglavnom zbog pogresnog pristupa i shvatanja a neki se odavno vrte u mestu i ne napreduju uopste.


Zato sam i pitao za pomoc, da ne bi imao isto trnovit put.
Ja isto znam da kineske kopije su lose, ali kao pocetnik ne bi zelo da se iskesiram previse i da bude dzeronimo  oo))  (:sok:)
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Nesto sam gledao i za pocetak mi najpovoljnije izlazi model KDS 450s RTF.
A posle treninga, nadam se da nece biti jakih padova, pa ko zna mozda i kupim onda neki model ko sto je T-REX 500 naravno ako bude bilo para kako je sve krenulo nizbrdo.

svaka pomoc i sugestija je dobro dosla...  (pijemo)
« Last Edit: October 21, 2011, 06:00:03 PM by GILE »

Offline jrlotpi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 712
Re: Pocetnik u ovom Sportu
« Reply #20 on: October 21, 2011, 06:50:21 PM »
Pozuri samo sa nabavkom helyja, moguce je da se ogranici (po velicini i dometu)uvoz istih, neko je pustio pricu da su opasne masine za bezbednost gradjana, a aviony su bezbedni? mmmm ??? (zid)

Offline milance66

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
Re: Pocetnik u ovom Sportu
« Reply #21 on: October 21, 2011, 07:01:51 PM »
Problem sa Ratelom mozes imati samo oko radio stanice sve ostalo mozes narucivati.

Offline norrin radd

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 167
    • FlyingCam
Re: Pocetnik u ovom Sportu
« Reply #22 on: October 21, 2011, 10:27:26 PM »
Ja sam prvo poleteo T-rex 450, a posle dva tri meseca sam kupio raptor 90 u kit-u.
Nikada pre toga nisam video toliki helikopter uzivo i nikada pre nisam cuo kako treba da radi glow motor na helikopteru. Ja sam to sklopio utrimovao bez icije pomoci i poleteo. Doduse veoma oprezno, ali bez problema. Veliki helikopteri su mnogo stabilniji i stvarno nije problem leteti ih kad se prevazidje strah. 
Tog istog raptora imam i danas samo sa mnogo mnogo jacim setupom na njemu.
I dalje mislim da ne treba stedeti pri kupovini, cak i kod kupovine prvog helikoptera. Pad je neminovan pre ili kasnije ali nije to neka posebna cifra popraviti (one velicine do 500), pogotovu sto pocetnik ako ima i malo mozga nece leteti na nekim velikim visinama i sumanutim brzinama pa steta uglavnoim nece biti velika.
Mislim da je najopasniji momenat kada pocetnik krene malo da leti pa se osili misleci da sad vec zna dobro da leti, a ustvari cim mu se helikopter nadje van naucenog polozaja on vise ne zna koju komandu treba dati pa kao po pravilu da pogresnu i eto pada.
I jos jedna stvar, video sam dosta padova helikoptera i iz iskustva govorim da kada padne kineski helikopter u istim uslovima kao i neki kvalitetniji orginal, na kinezu ima mnogo vise stete zbog kvaliteta izrade.

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Pocetnik u ovom Sportu
« Reply #23 on: October 25, 2011, 09:01:36 PM »
mene interesuje kao to da i na original alignu pise made in kina    :hehe :hehe???
sve je to kinez samo za razlicita trzista  (work) (work),u rukama sam do sad drzao dosta razlicitih helikoptera neke sam cak i leteo a da nisu bili moji al po meni je samo bitno kako se masina utrimuje i kakav setap ima na sebi!!!!
vidjao sam i kineske copy kako fenomenalno lete uz dobar setap elektronike i dobru stanicu!!!
od mnogo iskusnijih drugara koji imaju preko 1000 sati leta sam naucio jednu stvar a to je za dobar heli bitan je dobar gyro i dobar ( brz )repni servo min 0.07s sve ostalo mozes da krpis al to je stvar na kojoj ne sme da se stedi!!!
ima sale iz ns jednu dobru izreku :"jedno je letenje kad mislis o repu a drugo kad ne mislis"!!!
a time je hteo reci i to uvek ponavlja ako hoces da letis moras da ulozis u gyro i repni servo!!!
on je sa svojim mini titanom mislim ako ne gresim naleteo preko 200 sati a on neka me ispravi ako sam nesto pogresio!!
ex pseudonijum: sova

Offline norrin radd

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 167
    • FlyingCam
Re: Pocetnik u ovom Sportu
« Reply #24 on: October 25, 2011, 10:53:59 PM »
Sale trenutno nije tu da te ispravi, u svakom slucaju rep i servo su veoma bitni...kao sve ostalo.
Rep i servo moraju biti dobri jer je pocetniku uzasno tesko misliti o repu dok i ovako jedva odrzava helikopter u vazduhu.
Ne znam odakle si ali ako si odavde, onda ne znam koji bi bili ti ljudi koji imaju preko 1000 sati leta helikopterom, osim Saleta i mene. Tu su jos Viktor i Coka, koji isto super lete ali nemaju naleta helikoptera kao nas dvojica.
Ako ima jos nekoga ko malo ozbiljnije leti bas bih voleo da mi se javi posto nas je i ovako jako malo. A za ove sa kojima se druzim i letim sam siguran da ce ti ponoviti ono sto  sam ti napisao.

Offline norrin radd

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 167
    • FlyingCam
Re: Pocetnik u ovom Sportu
« Reply #25 on: October 25, 2011, 11:17:22 PM »
Samo da razjasnim jos jednu stvar, sve sto sam napisao odnosi se na ozbiljno bavjenje RC helikopterima a nikako na ono "kupicu nesto jeftino da se igram", u tu temu ne zalazim i ne interesuje me, svaka moja sugestija se odnosi samo na onoga koga zanima da ozbiljno leti, napreduje i eventualno se takmici u tome. Ovi drugi neka slobodno ignorisu ovo sto pisem posto to njima nece biti potrebno i samo cu iz zbuniti.   
To sto imam svega 20-tak postova ovde ne znaci da nemam mnogo sati naleta, jednostavno ne volim da piskaram po forumima, a sad to radim samo da bih imao tih 50 postova potrebnih za davanje oglasa. Pa reko ajde da ne pisem gluposti tipa super, fenomenalno, strava itd. nego da malo pomognem pocetnicima.

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Pocetnik u ovom Sportu
« Reply #26 on: October 26, 2011, 12:20:57 AM »
iza nadimka sova se nalazi goran stancevic rodjen u novom sadu al zbog posla trenutno zivim u batajnici.
helikopterima se bavim od 1990 kad sam i poceo da radim u vojsci,imam 421 sat u helikopteru gazela a u rc modelima sve ukupno oko 11 sati sto i nije neki nalet za rc modelara.a ako imas nalet slican saletovom (posto ne znam modelare po nadimcima)na rc modelu onda apsolutno dobro znas o cemu ja pisem ,1000 sati sam figurativno rekao jer malo rc modelara koje sam ja upoznao na aeromitinzima i skupovima pamti sate i broj udesa helija tj rc modela!!!
oni koji ozbiljno lete kazu neznam tacno koliko imam  naleta a oni koji se "prave da su rc piloti" kazu imam jako puno a kad ga pitas gde letis i na koji skup dolazis obicno za skupove nemaju vremena a lete tu i tamo!!!
NE ZELIM NITI SAM MISLIO DA IKOGA VREDJAM ILI PROZIVAM al zelim da kazem da svaki pocetnik koji zeli da  pristupi ovom hobiju nije ni svestan koliko se para treba uloziti u svoj model i baterije ili gorivo ako je rc heli na gorivo da bi bio dobar pilot!!!   i sebe mogao da nazove rc modelarom i zato kazem da i kako mnogi ovde nazivaju kineske helije smecem ili losim masinama i te "lose" masine uz dobru elektroniku mogu se lepo utrimovati i lepo leteti isto kao i originali!!!
na primer trex 450 copy ima sasvim solidnu konstrukciju i za pocetnika bolje je da slupas 50 eura nego 150e koliko kosta iste klase align 450 mislim samo na kit!!! a kad se malo uhoda i vidi u sta se upustio ili ce kupiti pravu masinu i pronaci sebe u ovom izuzetno lepom sportu ili ce odustati.
svim pocetnicima zelim jako malo straha i nebo bez vetra i oblaka,starijim modelarima srecu u zivotu i jos mnogo stotina sati naleta u ovom sportu!


 


 
ex pseudonijum: sova

Offline norrin radd

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 167
    • FlyingCam
Re: Pocetnik u ovom Sportu
« Reply #27 on: October 26, 2011, 11:46:55 AM »
Mene po nadimku ovde verovatno slao ko zna, posto kao sto sam rekao piskaranje bas i ne volim. Posto si se tako lepo predstavio red je da se i ja tebi predstavim, Ja za Mak Zoltan, iz Vrsca, trenuitno imam T-rex 500, raptor 90 elektro, raptor 90 nitro i OktokopterXL.
Ne znam da li smo se upoznali negde, ako jesmo nemoj da se ljutis sto se ne secam, ja nekako lakse zapamtim ko koji auto vozi ili koje cipele nosi nego kako se zove i izgleda.
Poceo sam da letim RC helikoptere nesto pre Saleta, ali ja nisam tako detaljan kao on i ne vodim evidenciju koliko sati naleta, koliko lomova itd. imam.
Jedan od razloga sto se ovde ne javljam je ono sto si rekao da retko ko uopste leti malo ozbijnije, ali zato svi sve najbolje znaju, posto su negde culi, procitali ili najcesce neznanjem pogresno zakljucili.
Jako mi je jadno sto cim dam neki savet ili objasnjenje, momentalno mi se nakaci gomila onih koji to bolje znaju, a realno ne kapiraju o cemu pricam.
Ti si spomenuo Saleta i njegovog mini titana, ali to nije kineska kopija. Ne znam da li si video njegov setup i da li znas koliko je on puta nesto poboljsavao na njemu?
Kazes neka pocetnik proba kineza pa onda da kupi pravu masinu. Poenta i jeste u tome sto ce se kao prvo namuciti sa kinezom da to poleti kako treba a opet nece nikada leteti kao prava masina, pa ce ako ne odustane pre toga doci do zakljucka da mu treba bolji heli da bi normalno leteo.
I sta onda?  Onda opet davanje para na boji helikopter, pa kad to sklopi shvati koliko sad ovaj bolje leti i kako je samo gubio vreme na stelovanje i krpljenje kineza, umesto da je to vreme proveo u ucenju letenja i napredovanju. Zar nije lakse odmah kupiti bolji heli?
Veruj mi da sam tu skolu prosao i znam o cemu pricam. Siguran sam da bih bar za koju klasu bio bolji da sam imao pravi model na vreme. Jednostavno, pogledaj nas sto redovno i malo bolje letimo, ima li ko kineza?
Da li si ti uopste video ikoga da malo bolje leti ili izadje na takmicenje a ima kineski helikopter?
« Last Edit: October 26, 2011, 11:51:36 AM by norrin radd »

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Pocetnik u ovom Sportu
« Reply #28 on: October 26, 2011, 01:14:28 PM »
pazi kad sam znao da se iza NORRIN RADD nalazi zoli iz vrsca oo)) oo)) oo))sve sto kazes si u pravu cak i za upoznavanje stobom!!jer  sam se do sad dve puta upoznavao  ()-() ()-() ( (pijanoo) (pijanoo) (pijanoo) (pijanoo) jednom na aerodromu batajnica 2009 na aeromitingu a drugi put na savskom nasipu kad si bio ti sale i danijae i moja malenkost :hehe :hehe :hehe!!!!
sve je tacno sto govoris al ima nas koji ne stoje sa lovom extra a imaju zelju da su u ovim vodama i onda sta im drugo preostaje nego da kaskamo i skupljamo deo po deo dok ne dodjemo do cilja a cilj je dobra masina,dobar setap i naravno dobra stanica kao slag !!!!
i sam kazes da nisi odmah imao sve sto sad imas i da si vremenom se nadogradjivao i poboljsavao dok nisi stigao do ovoga sto sad imas a iza toga stoji vreme ,trud i naravno naj vaznija stavka NOVAC!!!
naj lepsa varijanta je kad imas novac i zelju i onda potrazis savet iskusnih kao sto ste ti i sale jer mislim da od vas dvojice nema trenutno u srbiji boljih bar do sad sto sam ja video a na dosta mesta sam bio i gledao ne kazem leteo sa modelom nego gledao nisam video bolje mozda ima al ne izlaze na letenje!!!
eto i mi neiskusniji da pomognemo u necemu pilotima poput tebe da dodjes sto pre do 50 postova ako nista drugo (work) (work) (work) salim se malo
vreme je grozno i ne preostaje nista drugo nego da se piskara i leti simulaor!!!
pogledaj moj novi projekat agusta 109 ka u helikopteri generalno interesuje me kako dalje da namestim mini titana???
dobar savet i eto jos koji post!!
ex pseudonijum: sova

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Re: Pocetnik u ovom Sportu
« Reply #29 on: October 26, 2011, 02:04:06 PM »
Promasili ste temu gospodo!!!

lepo odete u PREDSTAVITE SEBE I VAS HANGAR i tamo se predstavite,kako sebe,tako i svoje modele.

lepo je sto ima ljudi koji mogu da sude i ucestvuju u temi oko helija,ali nemojmo da ljude ucimo pogresno.
Iz mog minimalnog iskustva,ja mogu reci samo ovo:
Modeli sa rotorima od 325 mm,ili ti klasa 400 i 450,iskreno,nisu za pocetnike.Mnogo su nezni,zustri i nedaju pocetniku nikakvu sansu,ko nije nikad probao ili tek uvezbava da poveze glavu i prste.

Ja trenutno imam Blade 450 3d,raptor30(nitro) i raptor50(nitro) i mogu vam reci da su rotori preko 1 m nesto sto treba pocetnik da trazi i da se ne boji za model toliko.Poslusni su,nisu toliko agilni na komande,bez obzira na dr i expo, i samostabilni koliko to moze da se kaze.
Jeste da je cena jedan od vaznijih faktora koji odlucuju o sudbini ovog hobija,ali ko ima zelju da se stvarno bavi ovim i da uci,kupice odmah ozbiljan model ili ce vrlo rano odustati od istog bas zbog pogresne preporuke ili ti neznanja.

Nagledao sam se ovde svakojakih masina,od trex250 pa do three-ja od 1,6 m,sa svim i svacim ugradjenim i dopingovanim.Majstori lete za sve pare svoje modele.
Ali to su godine iskustva i polomljenih modela.Ovde niko ne leti kina helije i nece skoro nikad.
Moj je savet za sve koji bi usli u ove vode,nista ispod trex-a 500 ili ti slicnih modela za pocetak.

Moje licno misljenje....

pozzz

Cane