Author Topic: mAgPie  (Read 22333 times)

rastaman93

  • Guest
Re: mAgPie
« Reply #15 on: October 15, 2008, 02:54:11 PM »
to  su oznake na objektivu npr 1:2.8   ;  1:3.3 itd. sa brojem 1:2.8   su sirokougaoni aparati
izvini sto sam mozda otisao u  (offtopic) ali zar 1:2.8 [ili bilo koji drugi broj] nije otvor blende a ne zizna daljina [sto zapravo odredjuje da li je objektiv sirokougaoni]
u ovom slucaju 12-24mm je najbolje...

PozZ

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: mAgPie
« Reply #16 on: October 15, 2008, 05:53:58 PM »
jes vala,  1:2.8 je svetlosna moc objektiva...tj. otvor blende i sto je on veci to je bolje-odnosno, vise svetla dospeva do filma odnosno do ccd senzora...

vecina danasnjih digitalnih fotoaparata ima zumove koji idu od sirokougaonog to teleobjektiva...
naravno to se nekad u doba fotoaparata sa filmom tacno znalo sta je sta...recimo za film od 35mm normalni objektiv je bio
sa ziznom daljinom od 50mm sve ispod toga je bio sirokougaoni objektiv928mm...35mm) a sve preko toga teleobjektiv (75mm...500mm...) a danas se malo toga zna sta je sta...jer varira velicina ccd senzora od fotoaparata do fotoaparata...
Takodje, kvalitet optike tih objektiva je diskutabilna...kad uporedim svoj stari canon ae1 slr fotoaparat, i njegove objektive (kostali su vise nego samo telo fotoaparata..)  sa sadasnji  samsungom...dodje mi da zaplacem...

koddanasnjih digitalaca dobru optiku moz ocekivati od 400evra pa navise...
pozz

rastaman93

  • Guest
Re: mAgPie
« Reply #17 on: October 15, 2008, 08:51:13 PM »
to sam hteo da kazem [uglavnom] (thumb)
ali ako hoce siroko[SIROKO] onda su standardi do 24mm  mmmm posto sad na nikonima d serije obicno stavljaju od 35 kao "normalne"...

ali kako ce da stavi na tako neki aparat sirokougaoni??? jedino neki konverter sa malom ziznom daljinom... ali opet na neki ozbiljniji aparat...

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: mAgPie
« Reply #18 on: October 15, 2008, 09:37:02 PM »
kvalitet optike tih objektiva je diskutabilna...

Carl Zeiss RULES!
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: mAgPie
« Reply #19 on: October 15, 2008, 11:03:46 PM »
Fenix, čestitam na lepim snimcima sa modela     (yay)   :angel
čakra je dobro i tačno sažeo stvari oko parametara objektiva, koji je prva stvar u svim optičkim aparatima.
Današnje potpuno automatske foto kamere zaglupljuju korisnike jer osim pritiska na jedno dugme ništa ne treba da se podešava.
Moje mišljenje je da je sasvim dovoljan standardni objektiv sa ž. d. 35mm (Leica ekv.) za AP snimanje. Više pažnje treba usmeriti ka modelu i dobrom podešavanju ugla kamere na modelu da bi se napravili fotografski gledano dobre slike. Cena drastično raste ako je objektiv širokokutniji na aparatu a i distorzija neizbežno raste sa time.
Evo linka ka pojmovima vezano za foto aparate generalno, da bi se znalo šta je šta napisano na aparat:
http://www.dpreview.com/learn/?/Glossary/

Fenix, izvini što je ovo došlo na tvoj topik, ali je ovo kako vidim vruća tema i za tebe, koja i mene sada preokupira.  ;namig
Mora će se otvoriti neki topik na ovu temu uskoro.
Poz.
« Last Edit: January 11, 2009, 04:52:34 PM by SABURO »

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: mAgPie
« Reply #20 on: October 15, 2008, 11:06:35 PM »
Hvala prijatelji,

i nakon tolike diskusije, nisam dosao do zeljenog odgovora: "zasto upotrebiti sirokougaoni objektiv?" Sto se tice teorije i prakse oko fotografije tu sam bio svojevremeno pravi ekspert. Dugo godina sam bio sef foto sekcije Foto-Kino kluba u Zemunu i veoma uspesno sam izlagao na izlozbama umetnicke fotografije gde sam skupio dosta poena. Odlazak u Kanadu me je sprecio da postanem Majstor umetnicke fotografije. Sto se tice novih digitalnih aparata tu ste u pravu. Ja imam Canon sa ziznom daljinom 5.8-23.2 mm ali nigde ne pise koja je normalna zizna daljina (onako kako ljudsko oko vidi) za taj aparat.

Jedini razlog sto upotrebljavaju sirokougaone objektive moze da bude pitanje "izreza slike" (jer nikada nisu sigurni sta je uslo u kadar) i velike dubinske ostrine koju ovi objektivi daju. U svakom slucaju hvala svima na odgovoru.

Pozdrav Zivko.

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: mAgPie
« Reply #21 on: October 15, 2008, 11:11:37 PM »
u pravu si leonardofibonacci...jos da dodam-LEICA je bila i ostala zakon...cena - prava sitnica...:)
to sam hteo da kazem [uglavnom] (thumb)
ali ako hoce siroko[SIROKO] onda su standardi do 24mm  mmmm posto sad na nikonima d serije obicno stavljaju od 35 kao "normalne"...
da, to je zbog toga sto je ccd senzor koji koriste ipak manji od 35mm filma...

No sve ovo je vec filozofija...da ne kazem ezoterija :) ...i sa relativno jeftinim aparatom se mogu odraditi fantasticni snimci...
fenix, svaka cast na ideji i izradi modela... a jos je od stirodura...hand made!!!uz malo srece i slobodnog vremena mozda se i ja bacim na izradu slicnog modela... (res)
takodje da spomenem i prelepe fotografije  palickog jezera by tibeteagle...sta reci vise...svaka cast majstori...
odlicna tema...

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: mAgPie
« Reply #22 on: October 15, 2008, 11:15:04 PM »
Sirokougaoni objektiv je totalno nebitan u ovoj prici, ali priznajem da je bolje raditi sirokougaonim, zbog visine.. A sem toga, na ovim idiot digitalcima nema mnogo odabira objektiva tako da ce svaki biti zadovoljavajuc.

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: mAgPie
« Reply #23 on: October 15, 2008, 11:24:09 PM »
Jedini razlog sto upotrebljavaju sirokougaone objektive moze da bude pitanje "izreza slike" (jer nikada nisu sigurni sta je uslo u kadar) i velike dubinske ostrine koju ovi objektivi daju. U svakom slucaju hvala svima na odgovoru.

upravo si sam sebi odgovorio...mana tih objektiva sto "iskrivljuju" sliku...i imaju primetne hromatske distorzije (boje pocinju da "beze"-narocito na uglovima ...itd

sto se tice "normalne" zizne daljine za odredjeni digitalni aparat-ona se u zadnje vreme nikad i ne daje...jer je srazmerna velicini ccd senzora koji se nalazi u aparatu...a senzora milion velicina...a svi aparati imaju zoom objektive, pa tu upadne sve...rastaman93 rece da je za nikon serije D 35mm...ali to bas i nije "obican" aparat...barem ne za nas smrtnike :) u serbiji...:)

rastaman93

  • Guest
Re: mAgPie
« Reply #24 on: October 15, 2008, 11:50:48 PM »
rastaman93 rece da je za nikon serije D 35mm...ali to bas i nije "obican" aparat...barem ne za nas smrtnike :) u serbiji...:)

ok to mi je bilo neko merilo... to sigurno svi znaju a takvi obj. se koriste i kod canona i kod ostalih je to uobicajeno... mozda nisam ni trebao da spominjem dslr-ove u opste... di ce tak'i stati?! :sljus :)aplauz meni...

ali i gde ce covek strpati sirokougaoni obj. na point-and-shoot aparat?! :pop: (:sok:) znaci moje pitanje feniksu: na koji aparat bi ti hteo sirokougaoni? (plz)

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: mAgPie
« Reply #25 on: October 16, 2008, 12:05:52 AM »
Добар део ових постова је требало да иде у AERIAL PHOTOGRAPHY па ћу ја тамо дати мали коментар и нека питања.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: mAgPie
« Reply #26 on: October 16, 2008, 06:52:31 PM »
Koju diskusiju izazva ovaj sirokougaoni pojam (fiu).Prije svega da napomenem da sam za prve fotke koristio Samsung  Digimax1.3 mega pix koji na objektivu nema nikakvih oznaka (nono).Taj aparat sam kupio prije 7 godina tj.kada su se tek pojavili na ovim prostorima digitalni aparati.Kad sam pdlucio da malo experimentisem sa ovim aparatom u oblasti AP naravno da sam njega ugradio i sa njim napravio prve slike.Kvalitet tih slika je zadovoljavajuci s obzirom da nema kojekakvih opcija koje danas imaju digitalni aparati pocev od stabilizacije slike brzih programa za obradu slike itd.Kod Samsunga je bilo jednostavan sistem okidanja samo jedan pritisak i (photograf) dok kod danasnjih su sve to iskomplicirali sa zakljucavanjem fokusa i parametara tj .prvo okidac do pola pa kad aparat sve to odradi tek onda drugo okidanje.Znaci sad kad imama i ovaj novi aparat vidim neke prednosti a i neke mane  mmmm.Cinjenica je da sve ovako upakovano u malo kuciste ne moze da funkcionise sve besprekorno,tj.ne mogu se staviti sve kvalitetne komponente pogotovo sto se tice optike.Tako da je zakljucak bilo koji aparat je dobar naravno i koliko novca neko zeli da da za ovakvo zadovoljstvo,sto bi rekli princip je isti sve su ostalo nijanse... : :mhmKad sam birao aparat najvise sam obracao paznju na tezinu aparata pa tek onda na mega pix.jer je to najmanji prooblem danas je najnormalnija stvar da bilo koji od ovih aparata ima min5-6 mega pix.sto je sasvim dovoljno za dobru sliku,a posto se ne zumira u toku leta nema potrebe za vecim brojem pixela.
Kao sto je neko rekao u nekom od postova i sa jeftinijim aparatom se mogu dobiti odlicne slike,tako da sve ovo sto se nalazi u ovim digitalcima i ne igra neku bitnu ulogu kad se aparat nalazi u vazduhu (<--).Kao sto je tibeteagle rekao bitno je podesiti ugao aparata,a najbolja stabilizacija za aparat je mirna ruka pilota :jaki:
E kad sam vec pomenuo stabilizaciju evo jedinog rjesenja za totalno smirenje aparata u pitanju je naravno gyro ...

                                                                             

                                                                           

Sve ove dodatne opcije povecavaju tezinu modela a samim tim i brzinu modela koja je bitna ya dobru fotografiju pa tako da zasada nisam razmisljao da uradim nesto ovako,ali ko zna mozda ubuduce :big smile
Razmisljoa sam i o ugradnji mini cam i predajnika koji bi na monitor prenosio sliku tako da bi mogli da vidimo sta se fotografise ali opet problem tezina i domet predajnika.Ovo je i dalje u razmatranju,za sada i dalje nisanim sa aparatom i modelom i nema nekih velikih promasaja pogotovo kod panorama :big smile
A sad da se vratim na sirokoigaone koji su izazvali svu ovu polemiku i koji su prouzrokovali otvaranje novog topika izbotr aparata za AP :)aplauz
Meni je ovu zbrku oko sirokougaonog izazvao prijatelj koji se bavi profesionalno fotografijom pa mi je rekao da trazim sirokougaone tj.ovakve aparate

                                                                 http://www.olympus.co.yu/consumer/29_digital_camera_fe-350_wide_details_18546.htm

                                                                 http://www.olympus.co.yu/consumer/29_digital_camera_mju_1030_sw_18625.htm

Znaci to je to wide   pod tackom br.2 pise -28mm sirokougaoni objektiv za impresivne fotografije pejzaza i prirode - sto je dobro za AP,tako da evo odgovora i za rastaman93 znaci nije upitanju nikakvo kacenje dodatne opreme tj.kojekakvih objektiva jer za ove aparate  to nije predvidjeno :sljus.
Ja sam tragao za ovim aparatom ali ga ovdje kod nas nisam mogao nabaviti tako da sam kupio Olympus mju 820 a na objektivu pise -AF5x opical zoom 6.4-32mm 1:3.3-5 -pa sad malo strucniji ako hoce neka objasne malo bolje ove parametre.Na kraju zakljucak nakon prvih iskukstava sa ovim aparatom sve vise vidim da je ovo sve manje bitno jer sustinu zadovoljava a bitan je dobar model i mirna ruka pilota (thumb)

                                                                          Pozdrav svima.
« Last Edit: October 16, 2008, 07:00:48 PM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: mAgPie
« Reply #27 on: October 16, 2008, 09:11:01 PM »
Fenix,

evo objasnjenja brojeva:

5x - zumiranje je pet puta (od sirokougaonog do tele )

6.5-32 - odnosi se na ziznu daljinu: 6.5 je sirokougaoni a 32 je telefoto. Na zalost ne znas koja je normalna zizna daljina

1:3.3-5 - odnosi se na svetlosnu jacinu objektiva 3.3 je za sirokougaoni a 5 je za tele-foto.

U svakom slucaju nije mnogo svetlosno jak zbog velikih brojeva. 2.8 je bila svetlosna jacina jeftinijih fotoaparata za normalnu ziznu daljinu od 50mm kod 35mm. filma.

Pozdrav Zivko.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: mAgPie
« Reply #28 on: October 16, 2008, 11:19:25 PM »
Ziv,
      hvala na informacijama,ove brojke malo zbunjuju mmmm
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: mAgPie
« Reply #29 on: October 19, 2008, 12:13:45 AM »
Kao sto se iz prilozenog da primjetiti model je kompletiran :)aplauz,naravno bice tu jos malih dotjerivanja a experimentisanja sa najbitnijim dijelom tj.fotoaparatom tek pocinju.Naravno da sam vec napravio probne snimke i fotografije sa ovim modelom koje cu tek da postavim i vec se naziru prve mane sto je veoma bitno :mhm.Naravno ima i dobrih stvari sto je takodje bitno u samom pocetku sumiranja rezultata.Evo nekih losih i dobrih osobna :hehe
Kao prvo krilo sa ovako velikim dihedralom daje nemiran let tako da ce ovo krilo na prepravku tj.pravim manji ugao dihedrala...
Kao drugo sa ovim aparatom i ovakvim mehanizmom za pokretanje aparata mogu se praviti dobro snimca pod raznim uglovima u pravolinjskom letu sto je bitna stvar za dobar snimak.Za sada sam probao snimati dok motor radi i ne proizvodi vece vibracije,jer se model odrzava u vazduhu sa malim gasom,a aparat je udaljen od motora.
Sto se tice fotografija e tu je vec druga stvar... :P Napraviti dobru fotografiju sa digitalcima je dosta teze od videa jer se na snimku ne uocavaju te mane dok kod fotografija je to dosta kompikovanije.Moram priznati da prilikom kupovine aparata za ovu namjenu dosta sam surfao netom i u vecini slucajeva svi su spominjali aparate sa digitalnom stabilizacijom slike pa tako i ovaj Olympusov aparat ima tu digitalnu stabilizaciju i mislio sam da je to to.Ima tu dobrih slika ali nije to sve na zadovoljavajucem nivou kako sam ja to ocekivao,naravno za razliku od aparata sa kojim sam do sada slikao samsung digimax 1.3 mega pix.koji nema nikakve stabilizaore i cincilatore...  (fiu)
Kad je tibeteagle postavio svoj topik o AP tj.o njegovom modelu za AP sa panasonik  aparatom sa O.I.S. mmmm rekoh sebo to je to sto hvali ovom aparati,ali vidim da i tibeteagle ne hvali puno ni O.I.s naravno da ima i to svoj udio ali nije svemocna ni digitalna ni opticka stabilnost kad je aparat u vazduhu (nono)
Naravno jos jedan bitan podatak je i taj da ovakav polozaj aparata kad se slika je veoma los (zid) jer su slike dosta zamucene zbog promicanja,pa sam vec poceo da pravim novi nosac koji ce da bude postavljen sa aparatom u pravcu leta   (yay)Kako kazu na greskama se ucimo...Sa ovakvim polozajem uvijek se ide prema objektu slikanja i nema dodatnih poteskoca da se napravi dobra slika a i bolje se nisani (photograf)
U medjuvremenu sam zavrsio jedan slow flyer o kom ce biti rijeci u novom topik sa nosacem aparata koji ce biti postavljen u pravcu leta.I sa njim sam uradio par snimaka i vide se velika poboljsanja u kvalitetu slike.Znaci kao rezime moih experimentisanja je da je ovakav polozj dobar za snimanje a za fotografije (nono) A sto se tice experimentisanja sa parametrima foto aparata tu tek prestoji dosta podesavanja,jer ovi aparati su veoma osjetljivi pa ih samim tim treba dobro prouciti...
Za sada evo par slika sa prvog leta sa aparatom,tada nisam fotografisao nego samo snimio prvi video koji cu uskoro postaviti,jedan dio tog snimka imam u topiku okupljnja u PG full ce biti uskoro,naravno i prve fotke.Naravno bice tu i losih fotki da se bas vidi kako izgledaju te fotke koje su uzrok ovih gresaka a nadam se da ce na kraju biti samo najbolje...(:sok:)

    

 
« Last Edit: October 19, 2008, 12:17:51 AM by fenix »
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com