Author Topic: Pomoc i vodic pocetnicima kako da izaberu svoj prvi model i stanicu  (Read 8059 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Vrlo zanimljivo kako se diskusija siri cim neki pocetnik pocne sa pitanjima. Svi imamo odgovor i svi mislimo najbolje i svi polazimo od nekog naseg prvog iskustva. A dali je ono najbolje  ???? NAJBITNIJA stvar za uspesan pocetak bavljenja RC modelarstvom je da imamo nekog pored sebe ko ce nam pomoci u tim prvim koracima, bez takve osobe ce sve biti daleko teze.

Ono sto svi brkamo a to je pojam znati leteti? Sta znaci to znati leteti? Dali onaj koji uspesno sleti model zna da leti? Po mom misljenju ne! Na primer ja sam svoj prvi model na prvom letenju uspesno sleteo, a da pre toga nikad nisam leteo na simulatoru. OK, leteo sam puno razne igrice pa sam nekako za to stvorio osecaj.
Danas svi hoce odmah 3d i akro letenje, ali to bi bilo isto kao kada bi smo bez znanja voznje bicikla prvu biciklu kupovali tako da nam posluzi i na Tour de France  :hehe. Sve je to lepo i zanimljivo, ali mlatarati modelom tamo amo, mlatarati bez smisla palicama tamo amo, pa to kao nesto ispadne, pa mi to onda kao spasavamo u zadnjem trenutku!? Ne, to nije znati leteti  (nene), to je hm, nemam pravu rec  mmmm, ali mi glupeteti najvise odgovara pojmu. Da, i ja sam to radio iz cistog ne znanja i jako sam malo, skoro nista naucio iz svega toga. Tek smisljeno upravljanje modelom, pa makar to bio samo i obicni skolski krug, e to je dobar pocetak  (work).

No da ne bi ovo otislo predaleko po pitanju filozofiranja evo probacu da sumiram kako bih ja poceo da danas mogu sve iz pocetka, da mi neko izbrise svo znanje o letenju ali da se secam svih bolnih trenutaka koje sam prosao.

0. Nabavio bih stanicu koja moze da se prikaci na PC i leteo tako barem mesec dana. Stanica bi bila od poznatog proizvodjaca, na 7 kanala, na 2,4GHz i imala sve modove (acro, glider, heli) po mogucstvu model koji neko vec ima i zna da podesava!
1. model mora obavezno da bude od materijala koji sam mogu da popravim
2. Nikada na pocetku na livadu sam! Uvek u drustvu nekoga iskusnijeg. Po mogucstvu na pocetku leteti sa 2 povezane stanice.
3. veci modeli (barem 110cm/1kg) definitivno se lakse lete i manje su osetljivi na vremenske uslove (citaj vetar), po mogucstvu neki visokokrilac, mada moze i niskokrilac ako nam je tutor bas jako dobar prijatelj i zeli da nam se maksimalno posveti! A ako nije tako dobar prijatelj, neko pice i sl. uvek pomaze

e sad, koji je to model? Na struju, na gorivo, neki stiropor ili neko drvo? Tu sad vec dolaze do izrazaja i razliciti afiniteti i iskustvo sa odredjenim materijalima a koje je neko prethodno stekao. Svako mora da izabere sam svoj prvi model jer tu ima i dosta emocija (koje na zalost ovde samo smetaju!).

Evo mojih odgovora:
0. Spektrum DX7 ili Futaba 7
1. elapor
2. Lazo, Ivan, Dule, Gile, Nikola ...
3. Easy Star sa malo jacim motorom

Ovo je moje iskustvo i misljenje, pozivam i ostale da probaju da se sete svojih pocetaka i da u ovom topiku ne raspravljamo mnogo o modelima (i nikako ne o onima koje nismo licno vec leteli) vec kako da neki pocetnik lakse odabere put ka svom svetom gralu ispravnog letenja.

poz
« Last Edit: June 23, 2009, 10:51:10 PM by magic »
Veljko

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Pomoc i vodic pocetnicima kako da izaberu svoj prvi model i stanicu
« Reply #1 on: June 24, 2009, 01:05:45 AM »
 (:good)
Prikljucio bih se ovoj temi s obzirom da mnogima moze biti od koristi, a voleo bih da je napravimo takvom da svaki pocetnik moze da se uklopi u pricu bez i malo muke.


Elektro ili SUS:
Dakle, kao i uvek sve je pitanje onoga cemu je pocetnik blizi, tj SUS ili ELEKTRO varijanti modela. Moja preporuka za danasnje pocetnike je definitivno ELEKTRO varijanta, zasto? Za razliku od ranije ( pre 3-4 godine ) elektro varijanta modela od 1m raspona sa full opremom ( servoi, brushless motor, ESC, LiPo baterija ) su kostali koliko i jedan model od 1.5m sa SUS motorom, dok je taj odnos danas u korist elektro modela, zahvaljujuci http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_index.asp

Materijal:
S druge strane tu je i materijal, koji je opet relativna stvar, ali ajde da kazemo da je do sada iz iskustva dosadasnjih modelara i ljudi sa stranih foruma, vecina naklonjena elaporu ( neka vrsta stiropora koja moze da se lepi i cijanom-super lepkom, a da pri tom ne topi materijal na spojevima. ), sto je ogromna prednost ako u nekom slucaju dodje do loma. U tom slucaju toplo preprucujem Multiplex gamu ( pocetnickih ) modela od tog materijala, a mogu se nabaviti i iz nase zemlje preko Vejkoslava iz Space-rc-a, na Beogradskom sajmu. ( mislim da ta opcija-mogucnost i dan danas postoji, nadam se da neko ima svezu informaciju, pa da me ispravi ako gresim ili je dopuni ).

Modeli:
Npr. pored easy star-a, i ovaj model verovatno nije los:

http://mibomodeli.si/trgovina/index.php?main_page=product_info&cPath=23_421_424&products_id=2661

Nisam s njim imao iskustva pa ne bih bas preterano o njemu pisao. U svakom slucaju VISOKOKRILAC.

Ako bih danas kretao sa ovim hobbyjem verovatno bih opet kupio model koji sam na savet i preporuku Gileta pre 3-4 godine kupio, a rec je o Parky-ju:
http://mibomodeli.si/trgovina/index.php?main_page=product_info&cPath=23_421_424&products_id=5528

Model je toliko dobar da ga i dan danas letim, pa skoro svaki dan kad je mirno vreme, iako imam modele koji su akrobate ( SUS ). Jednostavno, ponekad se covek zazeli i tog laganog "akrobatskog" letenja sa ovim modelom. Prednost u odnosu na SUS motore je sto ne morate da cekate lepo vreme, vec s njim mozete da flajate i kada je zima ( podrazumeva se da nema vetra ). Tada nije pametno leteti SUS, odnosno Glow modele...

Dakle, zakljucak je definitivno VISOKOKRILAC u elektro varijanti za pocetak s moje tacke gledista. Jer kao sto neko rece, preskakanje stepenica ce samo doneti glavobolju i trazice dublji dzep, a u jedno ce uticati na psihu i uvek cete imati frku od letenja sto vam nikada nece pruziti priliku za uzivanjem.

Nakon ovoga nailazite na dalje opredeljenje u ovom hobiju i kojim putem cete se kretati, tj kategoriji letenja, sto opet predstavlja u neku ruku izazov i budi zelju za necim novim...

Stanica:
Stanica definitivno neka od poznatijih brendova, koje je Veljko u prethodnom postu naveo. U sustini ne mora da bude 2.4Ghz, moze i neka na 35, 40 iili 75Mhz SPCM, ali vec ako se pruzate za celu pricu najpogodnija je neka od 2.4Ghz, recimo koje je magic naveo u prethodnom postu ( odnos cene i kvaliteta je OK ).

Naravno, stvar koja je u ovoj prici sastavni deo ili bolje receno intro u sve ovo jeste SIMULATOR. Vise o njima na:
http://rcfly4um.org/index.php?board=14.0

 2eaa
poz






« Last Edit: June 24, 2009, 01:15:08 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline dule

  • Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 186
Re: Pomoc i vodic pocetnicima kako da izaberu svoj prvi model i stanicu
« Reply #2 on: June 29, 2009, 10:37:01 PM »
I ja bih da dam savet pocetnicima ,sad sam na odmoru pa imam malo slobodnog vremena.

Kao prvo:Prvi model koji odaberete imace veliki odraz na vase dalje bavljenje rc letenjem, za neke odustajanje za neke ravnodusnost za neke uzivanje i izazov.Taj prvi model mora da vas uvede u letenje u pravom smislu reci.DA bi nesto letelo potrebna je brzina,tada se javi uzgon ,kontrolne povrsine tada kontrolisete let modela ,motor(elektro ,glow ,jet..) on omogucava kretanje -brzinu itd.
Rezime:Procitati neke osnove o vazduhoplovima cisto da se informisete o osnovnim stvarima.

Kao drugo:Odabir radio stanice utice na dalje bavljenje ovim hobijem.Tu netreba stedeti i uvek kupujte nesto sto je provereno kod drugih modelara ako mozete kupujte novo sa mogucnoscu garancije.Mnogi su odustali zbog stanica za koje su mislili da su ispravne i da je ta bezicna veza ne raskidiva.
U ovom momentu kada je 2,4GHz ovladao ,nikada ne bih preporucio kupovinu neke druge varijante a pogotovo ne PPM modulacije.Ja sam se licno napatio sa stanicama i znam koliki je to problem.Simulator je obavezan i tu nema diskusije.
Rezime:Stanica nova 2,4GHz(eventualno PCM modulacija ali je skuplja prica od 2,4GHz),simulator ,najmanje mesec dana peglanja simulatora.Ja ga licno palim kad god mi se ukaze prilika(svaki dan hiihihi).Futaba za sada ima prednost pa onda Spectrum(JR).

Kao trece:Prvi model koji odaberete bi trebao da izgleda ovako.Visoko krilac sa krilima koja su sa blagim V(krilo levo i desno nije po 180 stepeni vec su blago povijena na gore) .Objasnjenje;Takav model je auto stabilan,teziste je dosta nisko i tolerise pocetnicke greske koje se ticu nagiba modela.
Motor sami birajte glow ili elektro.Jedino sto bih savetovao da ne bude mnogo jak ne vise od 1:1 odnos statiskog potiska i poletne tezine modela.Cak bih savetovao da bude slabiji.Objasnjenje;model mora da dobije brzinu da bi poleteo i tu treba da se nauci sta je to stall sta je to prevlacenje modela i kada se javlja i mora da nauci da mora da odrzava brzinu da bi leteo.Prost primer,slecete model tako da ide prema vama,ne mozete da odredite njegovu brzinu ,cedite i odjednom se strmoglavi na jedno krilo i lom.Klasicna greska gubitka brzine ,STALL.
Prvi model trba da je bar 1kg i jedan metar raspona.Tromiji je i prasta greske.Krila treba da imaju noseci profil ne simetrican.Odnos duzine trupa i raspona krila skoro isti.Teziste da se malo prouci u literaturi, za pocetak za promil napred(nosatije).
Trenutno najpoznatiji trener na svetu u glow i elektricnoj varijanti:
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXSGY1**&P=0      elektro
http://www3.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXEXK2**&P=0      glow


Rezime cele price:Sve napisano je iz licnog iskustva.Ja sam imao gresaka kolko hoces i trebalo bi da se na tudjim greskama uci zato i postoji ovaj forum
,da pomogne pocetnicima kolko moze ,da okuplja ljude koji imaju tehnickih izazova i ljubav prema letenju.Da skloni mlade sa ulice i odvuce ih na drugu stranu itd.Ovaj hoby iziskuje mnogo novca ali ako je neko strpljiv i polako napreduje nece imati poteskoca.Svi koji bi na brzaka da nesto urade ,nestrpljivi i nezasiti ,nebi trebali da se bave ovim hobijem.Greske mogu da budu ozbiljne.Oprema zahteva stalne provere i koncentraciju i greske se ne prastaju.
Pozeljno je teoretsko znanje,osnovno, o elektronici i o vazduhoplovima kao i o motorima i mehanici inace sve se komplikuje.

Toliko od mene.
Pozdrav svima!
« Last Edit: June 29, 2009, 10:41:05 PM by dule »

Offline darko97

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Pomoc i vodic pocetnicima kako da izaberu svoj prvi model i stanicu
« Reply #3 on: February 15, 2010, 08:06:14 PM »
Sta mislite o modelima od stirodura i slicnih materijala ili balsa kao onaj parky
imam neke planove za avion od balse veoma slican onom parky,visokokrilac
ili da napravim neki model od stirodura razume se obe verzije elektro i uputiteme od elektronike sta mi treba koji delovi kako se zovu itd totalni sam pocetnik
nedavno sam presao sa hakovanja na aviatiku pa mi treba pomoc

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Pomoc i vodic pocetnicima kako da izaberu svoj prvi model i stanicu
« Reply #4 on: February 15, 2010, 08:12:39 PM »
Darko, polako.... imas sve sazvakano na forumu o pocetnickim modelima pa se potrudi malo i nadji. Ne moras da propitujes na 100 strana.

pozdrav i dobrodosao

Offline darko97

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Pomoc i vodic pocetnicima kako da izaberu svoj prvi model i stanicu
« Reply #5 on: February 15, 2010, 09:01:39 PM »
E hvala na dobrodoslici odavno sam na forumu samo sam cekao adimna da odobri
nego pitam sta je bolje za prvi avion stirodur ili balast

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Pomoc i vodic pocetnicima kako da izaberu svoj prvi model i stanicu
« Reply #6 on: February 15, 2010, 10:50:10 PM »
to ti je kao pitanje slicno onom da li na baterije ili gorivo, tj BMW ili MERCEDES, Partizan ili Zvezda.
nisi igrao ni u zvezdi ni u partizanu pa opet izaberes jedan (najcesce gledas za koga su stariji ili pak drugovi).
tako je i u ovome. drzi se onoga sto te okruzuje. ako u tvojoj okolini ima nekoga ko leti avione napravljene od balze,
drzi se toga i obratno. takodje ako lete na stuju to bi valjalo da bude i tvoj izbor. BAR ZA POCETAK.
kasnije kada malo udjes u te vode, mozes i sam da biras.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pomoc i vodic pocetnicima kako da izaberu svoj prvi model i stanicu
« Reply #7 on: February 16, 2010, 12:14:23 AM »
Da li praviti ili kupiti model?
Svakako kupiti. Zašto?
Verovetno da početnik ima o RC tehnici malo znanja a pogotovo o pravljenju, podešavanju, nema alate i nabavka materijala je mnogo komplikovanija nego da se kupi jedan model skoro spreman za let ARF. Jao ako se zaboravi kupiti samo jedan mali važan deo, pa dolazi ono... ko ima samo da mi da ili pizajmi jednu elisu, šaraf, kuku i zakačku.
Kada se kupi gotovi model, ne boli glava, jer je sve što je potrebno do najsitinijih delova već u kutiji. Puno se može naučiti iz instrukcija o sastavljanju, podešavanju i sl. Najbolje je izabrati model za koji i proizvođač napominje da je dobar za početnike od kojih ima sve više. Po mogućnosti takav mode da ima sve komande. Znači i elerone.
Na modelu ne vredi štedeti jer je cena tela modela oko 20-30% cene cele opreme za model+stanica. Ovaj odnos važi za sve klase modela. Moji proračuni i iskustvo govori da je mnogo skuplje napraviti model nego kupiti. Troškaovi raznih skupih materijala, od koji se ponešto mora kupiti više nego što treba za model, cena nabavke sa više mesta, alati, desetine sati pravljenja, daleko prelazi troškove jednog gotovog modela sa nabavkom. Kada se model kupi skoro odmah se može početi sa letenjem.
Važno je da se sa ovim brže dolazi do osećaja uspeha i ne gubi se volja za dalje bavljenjem ovim hobijem, a za pravljenje ima posle vremena da se razmišlja.
 ;namig
« Last Edit: February 16, 2010, 12:26:32 AM by tibeteagle »

Offline darko97

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Pomoc i vodic pocetnicima kako da izaberu svoj prvi model i stanicu
« Reply #8 on: February 16, 2010, 05:11:16 PM »
da ali meni nije zanimljivo da kad nesto odma dobijem gotovo meni je do toga da to napravim ali se ipak slazem

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pomoc i vodic pocetnicima kako da izaberu svoj prvi model i stanicu
« Reply #9 on: February 16, 2010, 07:34:55 PM »
Darko97, ovo je lepo od tebe i samo hrabri biraju teži put. Predložio sam kao prvi model da se kupi, ali svakako praviti model je dodatni izazov. Slobodno radi neki laki model i pitaj ako ti zapne na forumu, tamo gde je za to tema. Većina forumaša će ti pomoći. Ovde sada toliko. Samo hrabro  (<--)

Offline darko97

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Pomoc i vodic pocetnicima kako da izaberu svoj prvi model i stanicu
« Reply #10 on: February 17, 2010, 09:41:27 PM »
hvala sto me bodris mislio sam da pravim neki jednostavan park flyer(naravno ne pise se ovako ali je razumljivo)mislio sam par mikro servoa i mislio sam da kupim stanicu turnigy9x(tako nekako)posto na njoj kolko sam povezao,skontao moze da se menja modem u zadnjem delu stanice pa onda je logicno da se njome moze kontrolisati vise modela(ako gresim israviteme kad je kupim onda je kasno xD)i neki lagan setup cisto da se ucim prvim lekcjama letenja pa kasnije sta bude predvidjam neke stirodur modele neke akrobate pa glow motore idt....da neduzim dalje

Offline n3mke

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 811
Re: Pomoc i vodic pocetnicima kako da izaberu svoj prvi model i stanicu
« Reply #11 on: February 17, 2010, 09:43:50 PM »
Stanica je jedna i u nju ide jedan modul... a ono sto ide u avion je prijemnik i njih mozes koliko hoces da koristis na istoj stanici i modulu

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Pomoc i vodic pocetnicima kako da izaberu svoj prvi model i stanicu
« Reply #12 on: February 17, 2010, 11:08:17 PM »
Darko, ja ti predlazem da prosurfujes malo net-om na tu temu, makar osnove oko elektronike. Mr. G. is your friend.
Imas dosta korisnih informacija ovde na forumu, na rcgroups.com a bogami i gomilu vec sazvakanih uputstava za pocetnike u ovom "sportu".
Npr. http://tinyurl.com/yayxp5r pa krenes od pocetka.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline darko97

  • Newbie
  • *
  • Posts: 26
Re: Pomoc i vodic pocetnicima kako da izaberu svoj prvi model i stanicu
« Reply #13 on: February 19, 2010, 01:30:12 PM »
e hvala pomoglo mi je ne mislism ja da radim sve sam vise se razumem u mehaniku tako da mi leze glow motor ali cujem da su nezahvalni a oko fizicke elektronike sam slep ajd da treba nesto da se programira ali zice i stvari koje mozes opipati su strane ja vise virtuelno itd...



e hvala stvarno mi je pomoglo