Author Topic: Cessna 182 Skylane  (Read 24811 times)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Cessna 182 Skylane
« on: October 17, 2011, 09:51:07 PM »
Evo  konacno nakon razmisljanja i tumbanja po glavi sta da uzmem ipak sam se odlucio da se ponovim za malo ozbiljniji model, radi se o cesni 2.3 metra raspona sa  benzinskim motorom, u pitanju je DZY kineski motor od 26 ccm, model je dugo stajao pa je u njega potrebno uloziti dosta truda, proveriti sve servoe a ima ih 8, proveriti konstrukciju dobro jer je model imao tvrdje sletanje i tom prilikom izvaljen prednji trap i izlomljena konstrukcija iza pozarnog zida i vetrobransko staklo, nista ozbiljno ali zahteva dobar i temeljan pregled, ceo model je u monokotu koji izgleda veoma neuredno a posto jec eo trup plankiran planiram da se upustim u farbanje trupa a samo na krilu za zamenim monokot jer bi farbanje krila znacilo i plankiranje supljih delova krila sto mi se ipak ne radi. Mislim da bi se gitovanjem i farbanem dobio sjajan efekat i dobilo malo na tezini ali sa obzirom da je veliki avion sa jakim motorom mislim da ne bi mnogo uticalo na performanse motora i celog modela, video sam da je Mircetov panther dobio nesto preko 400 grama nakon gitovanja i farbanja a posto je trup ove cesne manji od panterovog i necu farbati krila znaci da bi taj broj kod mene bio mnogo manji, treba mi preporuka za baterije za prijemnik i CDI, mislio sam da idu dve lipo baterije od jedno 2000 3s sa ubec-ima, jedna baterija za servoe i prijemnik a druga za CDI, ili da idem sa nimh baterijama , imam nekoliko baterija od automobila i da napravim petocelijske pakove? Isto mi treba preporuka za ulje za mesavinu, Marko (moj skolski drug)mi je rekao da koristim 100% sintetiku ali ga nisam bas dobro razumeo, sintetika za automobilske motore ili sintetika za dvotaktne motore ili...Mare javi se...
Evo nekoliko slika a kako budem napredovao sa radom postavljacu slike , i da jos jedan problem sa avionom mi je i transport jer je jedva stao u Getz-a a radionica je premala pa se razmisljam kako da ga osmirglam a da se ne otrujem od prasine. pozz

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Cessna 182 Skylane
« Reply #1 on: October 18, 2011, 04:42:26 PM »
Biće to super model na kraju... Nego pošto dolazi zima, i nevreme, ja bih na tvom mestu razmišljao o plankiranju krila i farbanju celog modela. znam da bi ti to bilo plus trošak, ali ipak je to scale model, sigurno bi bilo lepši. Treba da razmotriš ako i dodaš tih 300-400g., kolika bi bila težina modela, da li bi motor mogao da podnese. Da ne pričamo o diodama na krilima itd...  ;namig
Taman do proleća odradiš sve...

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Cessna 182 Skylane
« Reply #2 on: October 19, 2011, 02:31:45 PM »
Jedan savjet iz svijeta "drvnoprerađivačke" industrije.

Koristi se sintetičko ulje za dvotaktne motore (2T full sinthetic), malo je skuplje od mineralnih ulja, cijena 9-12€ po litru.

Najbolja (i najskuplja) varijanta ti je "Stihl"-ovo ulje za dvotaktne motore (motorne testere su oko 30cc).
Predstavnik "Stihl"-a u Nikšiću ga preporučuje zbog vrhunskih performansi za male 2t motore - podmazivanje, hlađenje i mala količina dima na izduvu.

Obzirom da je to ulje za motore koji rade u najtežim uslovima, režimima i časovima rada, za naše potrebe je i više nego dovoljno.

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Cessna 182 Skylane
« Reply #3 on: October 19, 2011, 02:54:41 PM »
Hvala tataBulik sad si mi definitivno resio nedoumicu vezanu za ulje, naime isao sam juce kod mene u komsiluk u jednu prodavnicu ulja gde su mi objasnili potanko o kojim uljima je rec i kupio sam Stihl ulje crvene boje u malom pakovanju od 100 ml i da cena je 150 din za tu flasicu sto znaci da je litar debelo preko 10 eur, mada mislim da i nij eneki izdatak kad uzmes u obzir da je to za 4-5 litara mesavine i treba je potrositi u avionu.
A sto se radova tice odlucio sam da idem na varijantu farbanja trupa i presvlacenja krila novim monokotom, danas bi terbalo da pocnem sa guljenjem modela. Tako cu se i malo bolje upoznati sa konstrukcijom i stanjem celog avionai eventualno ojacati sve kriticne stavke. Gabore ne znam koliko ce to uticati na performanse modela ali definitivno ugradujem diode  :)aplauz .

Ima li neko ideju kako da promenim nekoliko sarki na komandnim povrsinama, neke se jedva pokrecu zbog epoksida koji dospeo u njih pa bi ih ili ocistio ili zamenio ali ne znam kako da ih izvucem, ili da ih secem pa pored njih busim za druge?

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Cessna 182 Skylane
« Reply #4 on: October 19, 2011, 03:03:40 PM »
Ako su sarke lepljene epoksidom onda stari skalper i sveca. Zagrejes skalper na plamenu i dok je vruc uklanjas epoksid smolu. Uglavnom se menjaju novim tako da se ne vodi racuna o ostecenju sarkke a sto manje se ostecuje mesto ugradnje.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Cessna 182 Skylane
« Reply #5 on: October 20, 2011, 12:30:44 AM »
Oguljen trup, sutra pocinjem sa ojacavanjem i lepljenjem nekih delova koji su popucali, pa ako stignem da pocnem i da gitujem, prvo Stocofin odn. akrilni git, a za kasnije videcu kako ispadne. Krilo jos nisam dirao, njega cu u drugoj fazi a sto se sarki na komandnim povrsinama tice posekao sam ih testericom pa cu ih zameniti sve, usput ako neko ima viska jedno desetak sarki mogu i one najlonske klavir sarke, kupujem...pozz
« Last Edit: October 20, 2011, 12:34:17 AM by ivanmagd »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Cessna 182 Skylane
« Reply #6 on: October 20, 2011, 11:15:39 AM »
Ivane sad kad vidim ove slike mogu ti reci da si me definitivno zainteresovao za gradnju neke slikcne Cesne.
Od kad sam prodao Mentora hvali mi jedan trener u hangaru, a C172 je idealan izbor.
Sve bi mi bilo manje primamljivo da nisi pomenuo pricu sa farbanjem, ovako mislim da model na kraju moze da izgleda vrhunski.
O kakvoj si bolji razmisljao? Ja sam kod mene na aerodromu gledao mnogo razlicitih boja i dezena ali ako budem radio definitivno mora da bude metalik boja.
Puno srece u radu, model izgleda za desetku.

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Cessna 182 Skylane
« Reply #7 on: October 20, 2011, 12:05:30 PM »
Hvala Sax, mislio sam da idem prvo u pelu podlogu pa preko toga da je saram, vodicu se ovakvom temom:
http://www.maltashipphotos.com/productfile.asp?ProductID1=4041&PRODUCTCAT1=Yachts

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: Cessna 182 Skylane
« Reply #8 on: October 20, 2011, 12:23:49 PM »
Hvala Sax, mislio sam da idem prvo u pelu podlogu pa preko toga da je saram, vodicu se ovakvom temom:
http://www.maltashipphotos.com/productfile.asp?ProductID1=4041&PRODUCTCAT1=Yachts

Napravi shablone , od mene imas podrsku sa airbrushem...

poz
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Cessna 182 Skylane
« Reply #9 on: October 20, 2011, 03:09:32 PM »
Hvala druze moj, ne verujem da cu uspeti da uradim sablone vec cu raditi maskiranje pravo na avionu, kad se zavrsi bela podloga.

A evo epiloga danasnjih radova, da iskoristim prirodu jos malo  dok ima 'lepih danova'
Uradio sam deo kabine ispod vetrobrana i popravio neke sitnice i pregitovao jednu 'ruku' cekam sad da se osusi pa da smirglam.

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Cessna 182 Skylane
« Reply #10 on: March 05, 2019, 01:59:49 PM »
Pošto je jedan ovakav model prošle sezone došao u moj hangar


na ovom linku mozete pročitati šta je sve urađeno na njemu: http://bit.ly/2OPsTgUCESS182GP


« Last Edit: March 05, 2019, 03:07:27 PM by Gabor »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Problem
« Reply #11 on: September 01, 2019, 07:50:34 PM »
Da li je neko imao ovaj problem? Naime, kad je motor na punom gasu, servoi počnu da žive svoj život. Probao sam da menjam napajanje svećice, promenio sam tri prijemnika, čak sam ga probao i sa drugom stanicom, ipak isto se ponaša.

Pogledajte snimak:


Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Cessna 182 Skylane
« Reply #12 on: September 01, 2019, 10:33:44 PM »
Da li je isto napajanje za prijemnik i paljenje? Ako nije mozda bi mogao da probas sve bez zakacenog prijemnika, rukom da dajes gas a na jedan servo dovedes samo napon. Tako bi verovatno utvrdio da li paljenje pravi problem. Mozda samo blizina kabla od svecice pravibproblem prijemniku ili nekom delu. Mozda da probas da iza kabla od svecice stavis neki lim cisto da smetnje ne prolaze ka servoima ili prijemniku. Totalno je cudno sto se sve ponasa kao da je neki miks na stanici aktivan.

Offline raddde

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 120
Re: Cessna 182 Skylane
« Reply #13 on: September 01, 2019, 10:59:19 PM »
paljenje...neki Gremlini.... principu najbolje da, nadjes drugo....sve druge kombinacije su NESIGURNE....
tko lijeti,
vredi

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Cessna 182 Skylane
« Reply #14 on: September 02, 2019, 07:38:18 AM »
Prijemnik od motora udaljiti minimalno 30cm. Svećica obavezno da ima oznaku "R", zaštita od radio smetnji. Sajla gasa obavezno plastična, i njen servo udaljen 30cm od motora. Naravno sve na 2,4 GHz.
Imao sam ovih slučajeva i gore navedeno, rešavalo je problem.
Vedro,
ex pseudonijum: licider