Author Topic: Modeli i tehnike za početnike nekada  (Read 22769 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Modeli i tehnike za početnike nekada
« on: September 24, 2008, 03:09:10 PM »
Evo nekoliko osnovnih saveta i planova iz sredine prošlog veka iz časopisa Aeromodelar.
Prvo da sednemo u vremeplov i da uđemo u neku ondašnju radnju i kupimo materijal i alate za rad.
Ovde ima svega za početnike pa i modela u delovima.
Onda nije bilo kompjutera. Sve se crtalo i rezalo rukom, pa i slike koje se mogu videti. Puno ilustracija sa malo suštinskog teksta.

         

Drugi interesantni članci iz časopisa: http://rcfly4um.org/index.php?topic=814.msg3629#msg3629



« Last Edit: January 13, 2009, 03:29:32 PM by SABURO »

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Modeli i tehnike za početnike nekada
« Reply #1 on: September 24, 2008, 11:20:18 PM »
Imam desetak ovih casopisa. Pokusacu da skeniram interesantne clanke i prikazem na grupi.
« Last Edit: January 13, 2009, 03:29:48 PM by SABURO »

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Modeli i tehnike za početnike nekada
« Reply #2 on: September 25, 2008, 01:27:51 AM »
Ja sam imao gomilu Aeromodelara koji je Savez redovno izdavao ali pre odlaska u Kanadu morao sam za sobom da rascistim mnoge stvari tako da su i oni otisli u nepovrat. Kasnije sam se zbog toga kajao. Ovde sam poceo da skupljam modelarske casopise i imam ih na stotine ako ne i po neku hiljadu. Mirno stoje po kutijama za dokumenta (18 kutija ) i ponekad ih sa zadovoljstvom prelistavam. Zena mi preti da ako ih se ne otarasim, sve ce ih smestiti u moj kovceg, da me prate na "vecnom putu".

Pozdrav Zivko.
« Last Edit: January 13, 2009, 03:30:00 PM by SABURO »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Modeli i tehnike za početnike nekada
« Reply #3 on: September 25, 2008, 01:24:58 PM »
Odlično i hvala boca55  :)

Živ, nadao sam se da ćeš se javiti i drago mi je. Mogu slobodno sa poštovanjem da kažem, da si jedan od retkih naših aktivnih veterana :)
Bilo bi mi, nam, drago da staviš nešto od starijih članaka iz tvoje velike kolekcije časopisa, pogotovo što su sa mesta gde aero modelarstvo ima veliku tradiciju. Došlo je vreme da razmrdaš malo te kutije i na radost tvoje supruge  :)
Ovo mogu reći i ostalim veteranima ovde ili negde u svetu, aktivnim ili ne :)

Antikviteti se mogu staviti i ovde u ANTIKVARNICU,ako nisu toliko direktno vezani za praktične savete:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=814.msg3629#msg3629

Poz.




« Last Edit: January 13, 2009, 03:31:00 PM by SABURO »

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Modeli i tehnike za početnike nekada
« Reply #4 on: September 25, 2008, 02:38:42 PM »
Kad pricamo o starim knjigama i casopisima, postoji jedna knjiga koja je pravo remek delo modelarstva. "Leteci modeli" od brace Velikonja izdate u Zagrebu 1947. Do dana danasnjeg nije izasla bolja modelarska knjiga sa aerodinamikom i puno korisnih stvari i saveta. To je knjiga koju sam kao klinac video u skolskoj biblioteci, posle koje sam se "navukao" na avio modelarsvo. Ovu knjigu sam pre nekoliko godina video kod mog druga veterana Toze Mostarlica - doktora za klizace. Iskopirao sam je i postavicu uskoro neke zanimljive strane na grupu. Problem je sa skenerom, nemam ga kuci pa cu morati da sve to skeniram na poslu. ali obecavam da cu to uraditi.
« Last Edit: January 13, 2009, 03:31:28 PM by SABURO »

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Modeli i tehnike za početnike nekada
« Reply #5 on: September 25, 2008, 02:45:50 PM »
Boco kad vec skeniras spakuj u (pdf) pa da se moze skidati  sa sajta.
Pozdrav od Gileta.
« Last Edit: January 13, 2009, 03:31:36 PM by SABURO »
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Modeli i tehnike za početnike nekada
« Reply #6 on: September 25, 2008, 03:13:36 PM »
Drago mi je i jedva čekam stranice knjige.  :)
Ako imaš digitalni foto aparat, u makro modu se može isto veoma dobro digitalizovati. Problem je samo što je teško fiksirati uvezane papire, stranice na stolu da bude što ravnije. I ja sam slikao i sa malo greške može da prođe i na ovaj način.
Što se formata tiče, kada se skenira nastaje fajl u bit imidž odnosno dot matriks formatu. Znači slika na koje smo navikli iz digi aparata. Odmah se vidi i moće se skinuti isto sa sajta. Desni klik na miš kada je kurzor na slici i kliknuti na "Save Picture As..." i gotovo. Suvišno je stavljati u pdf format, pa kasnije odpakovati. *.pdf format je dobar za tekstualne formate kao ovaj pisani i vektorske kao planovi sa linijama.
Poz.
« Last Edit: January 13, 2009, 03:32:47 PM by SABURO »

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Modeli i tehnike za početnike nekada
« Reply #7 on: September 25, 2008, 03:24:44 PM »
Ovo sa aparatom ti nije losa ideja. Imam aparat Olimpus sa modom za slikanje dokumenata pa cu probati veceras da nesto uradim sa njim. Videcemo sta ce ispasti.
« Last Edit: January 13, 2009, 03:32:59 PM by SABURO »

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Modeli i tehnike za početnike nekada
« Reply #8 on: September 25, 2008, 05:48:04 PM »
Boco,

Quote
Bilo bi mi, nam, drago da staviš nešto od starijih članaka iz tvoje velike kolekcije časopisa, pogotovo što su sa mesta gde aero modelarstvo ima veliku tradiciju. Došlo je vreme da razmrdaš malo te kutije

moji svi casopisi su na engleskom i naravno najvise imam Americkih, ali imam mnogo, verovatno desetak godina i Engleski "Aero Modeller" koji pocinju 1974 godine. Ne znam koliko je legalno da kopiram stranice i izlazem ih na forumu, ali ako neko zeli kopije pojedinih starih modela, rado cu ih skanirati i poslati ih u e-mail-u da moze da poveca plan i napravi sta zeli.

Ja vec nekoliko godina ne kupujem nikakve casopise jer su oni postali pravi katalozi bez dobrih saveta a jos manje interesantnih planova. Zahvaljujuci novoj tehnologiji, moguce je svaki plan povecati na zeljenu velicinu i napraviti model a to oni ne zele, jer se svi ti planovi u prirodnoj velicini mogu poruciti i kipiti tako da ne zele da gube pare. To ogranicenje se ne odnosi na stare casopise jer onda nisu ni sanjali da ce dicu dan kada ce svaki modelar moci da poveca plan prema zelji sa tehnologijom koju svakodnevno koristi kod kuce.

Pozdrav Zivko.
« Last Edit: January 13, 2009, 03:34:04 PM by SABURO »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Modeli i tehnike za početnike nekada
« Reply #9 on: September 25, 2008, 06:44:21 PM »
Živ, nisam mislio samo na planove već na neke interesantne članke o modelarstvu. Recimo kako je u sedamdesetim godinama predstavljen jedan novi proizvod za modelarstvo kao RC oprema, prvi 4T motor, događaji, saveti, zakoni i sl..
Pokušavam da na žurnalističon nivou predstavim atmosfetu starih vremena. Dobro je relativizovati stavari da bi smo znali šta danas radimo. Šta su temelji današnjih RC tehnika i sl.

Evo nekoliko ilustracija o nivou modelarstva kod nas pa i u svetu 1953g. Ima tu nešto i od amera  :)
CG je uvek važna tema. Radovao se onaj modelar kome se nije zapalio balon na prvom startu. Elise su se glodale rukom iz jednog komada drveta. Danas to rade CNC automati. Američki klizači koji lete horizontalcem prema napred itd.
Živ, je li ameri sve rade obratno?





« Last Edit: January 13, 2009, 03:35:06 PM by SABURO »

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Modeli i tehnike za početnike nekada
« Reply #10 on: September 25, 2008, 07:17:11 PM »
Evo nekoliko slika mada mislim da se nisam proslavio, probacu u macro modu.
Evo jednog zanimljivog clanka iz knjige "Leteci modeli"  kako napraviti cirkular za secenje borovih letvica od zadnje osovine za bicikl. GENIJALNO!






A sad nesto o letvicama







A evo i Aero modelara iz 52 godine



Ovo je cenovnik i asortiman radnje u Bogovicevoj ulici u Zagrebu, veoma impresivno



A sad planovi uspesnih modelara





« Last Edit: January 13, 2009, 03:35:20 PM by SABURO »

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Modeli i tehnike za početnike nekada
« Reply #11 on: September 25, 2008, 08:01:31 PM »
Ovo je sjajna tema i jako interesantna, ali nažalost, moraće da se zatvori, jer je ovo čista povreda autorskih prava, siguran sam da nas razumete. Stvarno mi je krivo, uostalom razmislite o Ziv-ovom predlogu i razmeni putem, mail-a.



Pozdrav, Nikola.
« Last Edit: January 13, 2009, 03:35:43 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Modeli i tehnike za početnike nekada
« Reply #12 on: October 09, 2008, 11:34:16 PM »
Koliko prica o autorstvu!  Vest DANAS je VEST! Sutra vise nije! To je osnovni postulat novinarstva! Modelarski casopisi su novine,saradjivao sam, a bogami bio i neka vrsta izdavaca iliti urednika nekih ( recimo u okviru VSJ, izdavanog MODELARA) svih izdavanih od rata (Drugog svetskog; naravno!). Bilo je tri pokusaja: "Vazduhoplovni modelar" je izlazio  nepune dve godine, "Aeromodelar" samo nekoliko brojeva, pa ovaj (treci u nizu) cije ste kopije  stranica ovde prikazali  bogami najduze, nekoliko godina,upoznao mnoge druge urednike (strane, naravno), i nikada, pa ni danas pitanje razmene clanaka nije bilo pitanje autorstva!  Evo, upravo ispred mene stoji Novembarski (2008. godina !!) broj Model Airplane News-a. Izdavac je inace jedna divna dama Debra Cleghorn, i na strani 12-oj, koja je neka vrsta CV-ja casopisa pored imena izdavaca, saradnika art dizajnera, i dr. NIGDE NI JEDNOM racju nema famoznog slova "C" u krugu i reci uz to "Copyright". Istine radi, ima ga, ali samo uz NEKE posebno dizajnirane reklamne oglase, jer priznacete, to je sasvim normalno da nemozete prestampati reklamu nekog proizvoda sa kojeg vam se smesi Naomi drzeci u ruci zadnji modal FUTABE! Kako u svom posedu imam sve knjige iz oblasti v.m. izdate u nas, a i u inostranstvu, sve casopise takodje, te knjige Profesora Obada, Cijana i dr, tvrdim da ni na jednoj (i ako su neke od njih znacajan doprinos nauci) nema klauzule o autorskim pravima! Toliko o tome, stojim na usluzi i za licne kontakte nevernima i vizualne dokaze ovog Å¡to sam napisao . Doajen
« Last Edit: January 13, 2009, 03:35:53 PM by SABURO »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Modeli i tehnike za početnike nekada
« Reply #13 on: October 10, 2008, 12:05:19 AM »
Doajen,
problem oko autorskih prava je za ovaj topik rečem. S obzirom na edukativni karaktrer foruma, zakon daje mogućnost da se koriste materijali i koji su pod nekom pravnom zaštitom za ovu namenu. Mislim da je to dovoljno pokriće za mode(l)ratora foruma.  :superman:
boca55 je marljivo pročitao pravilnik i iskopao nešto:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=824.msg3718#msg3718
Slobodno stavi nešto interesantno ako imaš. Ja sam pokrenuo ovu stvar, ali sada trenutno nemem vremena za ovo. Svako može da da mali doprinosi ovom topiku i ANTIKVARNICI barem sa jednim interesantnim člankom, planom i sl.
Nije više  (___)   (yay)

« Last Edit: January 13, 2009, 03:36:58 PM by SABURO »

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Modeli i tehnike za početnike nekada
« Reply #14 on: October 10, 2008, 01:16:02 AM »
Mozda je to dovoljno za moderatora ovog foruma, ali ja mogu da imam problema jer ne stavljam fotokopije direktno na forum vec se one nalaze na nekom drugom mestu i na forumu je samo "link" gde se nalaze. Moderator toga foruma moze da ima sasvim suporotno misljenje jer ne zeli sabi da komplikuje zivot. Zato da cu ja rado stati materijal direktno zainteresovano na njegov E-mail za privatnu upotrebu a ne na samom forumu jer ne zelim da me otstrane sa foruma gde se nalaze moje fotografije.

Pozdrav Zivko.
« Last Edit: January 13, 2009, 03:37:10 PM by SABURO »