Author Topic: Sta kupiti... :)  (Read 17354 times)

Offline Punto Abarth

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 76
Sta kupiti... :)
« on: October 09, 2011, 05:02:01 PM »
pozdrav narode, nije me bilo duze vremena, a sad mi treba malo pomoci i sto se tice deljenja iskustava, i sto se tice potraznje za konkretnim modelom...

Mnogo sam nekih igracki naslagao do sad, a vecina stoji i ne koristi se, pa bih najverovatnije gledao da se resim svega, i uzmem jednu stvar, koja ce da se przi, ali ozbiljno... Zahtevi su sledeci:

1:8 (kompromis izmedju 1/10 kojih imam nekoliko i 1/5 kojih nemam ni jedan)
truggy (kompromis izmedju brzine i agilnosti buggy-ja i veceg rastojanja od tla truck-a. Ocu skacem vise, silujem jace)
JAK brushless
ultra cvrsta sasija
dostupnost i cena delova u Srbiji.

- vagam se izmedju direct drive prenosa i varijante sa kvacilom. Trenutno imam obe varijante, i moram da priznam da mi je direct drive mnogo zabavnija. Do duse, ukombinovana je sa brushless motorom, pa mozda i zbog same brzine, a i otimanja koje sam naucio da kontrolisem. Savet oko ovog izbora bi mi vrlo dobro dosao.

edit: 4WD vs RWD... Bilo bi jako lepo kad bih mogao da stelujem prenos... Recimo 30% napred, 70% nazad. Dosta cesto me moj 4WD brushless nervira, pogotovo na podlogama sa jacom trakcijom. Stalno tezi ka podupravljanju.
« Last Edit: October 09, 2011, 05:07:50 PM by Punto Abarth »
koliko god da ga istreses, zadnja kap mora pasti u gace

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sta kupiti... :)
« Reply #1 on: October 09, 2011, 06:42:38 PM »
Moram da kazem da ti je razmisljanje ispravno. Kupovinom tragija dobijas masinu sa kojom puno toga moze da se radi, od trkanja na stazi do prelazenja preko raznih prepreka. Ja imam Inferno ST koji je konvertovan na struju i to ide kao ludo. Ono sto je mana tragija u odnosu na bagi je da se malo voze kao autobus, da je odrzavanje skuplje nego kod bagija i da malo vise trose struje u odnosu na bagi, znaci ne vise od 15 min voznje sa 4S 5000 30C.

Masina koju trazis da kupis u Srbiji sa adekvatnom dostupnoscu rezervnih delova neces naci. Ono sto se pokazalo kao jedina sprava koja moze da izdrzi maksimalno izrabljivanje (ko je makar jednom bio na Galovici zna o cemu pricam) su Kyosho masine, naravno cena adekvatna.

poz
Veljko

Offline Punto Abarth

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 76
Re: Sta kupiti... :)
« Reply #2 on: October 10, 2011, 05:33:09 PM »
okidoki, serbija je onda izvan price... Ako da Bog/Alah/Buda/Cak Noris... Uskoro ce nam pustiti paypal, pa cemo moci da narucujemo bilo sta, odakle kod.

Elem, trenutno u razmatranju:

HPI Flux Truggy

jedan buggy mi zapao za oko: XTM Rail Buggy E, sad, meni je ime firme nepoznato... Ali ja nisam toliko jako u RC vodama. HPI (onroad) model imam, i za njihove sprave - samo reci hvale. Ali je i dosta skuplji od ovog XTM bagija.


Za kyosho sam cuo samo najbolje, ali njihov zvanicni sajt me toliko odbio, da se nisam nesto posebno unosio... Cini mi se da imaju samo 2 1/8 modela, i oba su bagiji. Ultima je RWD, a jos jedan je 4WD...


E sad, nije ni bagi van price, ali stvarno bih se dobro zamislio... Po nekom mom iskustvu, bagi je prava zabava samo na uredjenoj stazi. A ja bih da se vozim bilo gde, jer stazu nemam nigde u blizini.


Pitanje za kraj posta.. Podesavanje odnosa prednjeg/zadnjeg prenosa se kako sam skapirao, najcesce (ili jedino?) vrsi razlicitim viskoznostima ulja u diferencijalima. Ima li modela sa drugacijim, brzim sistemom? Posto menjanje ulja u diferencijalima mogu da radim kuci za stolom, ne bas negde na livadi, na pola zabave... A to je ono sto se trazi.
koliko god da ga istreses, zadnja kap mora pasti u gace

Offline Sleser

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 89
Re: Sta kupiti... :)
« Reply #3 on: October 10, 2011, 07:17:52 PM »
Pozz drugar...sto ti kazes za baggy modele treba naci stazu pa voziti.Dok truggy moze vec svuda. I ja sam pre neko vreme gledao ovaj XTM Raily ali sto si sam napomenuo marka je i meni nepoznata...ali ovaj HPI Truggy i  ja gledam za sebe pa se razmisljam...mada i Baggy Flux lepo igleda (malte ne kao Vorza al nesto malo slabije). Novi su modeli pa ih i nema bas svuda preko grane.

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Sta kupiti... :)
« Reply #4 on: October 10, 2011, 08:06:03 PM »
Moj savet naravno ide za bilo koju verziju Kyosho-a ;)

Ali generalno ces dobro proci sa bilo kojom poznatijom firmom iako nemeju u ponudi gotov brushless model. Ansmann u ponudi ima jako jeftine kitove za preradu nitro modela u brushles (mislim samo na nosac motora, i kuciste baterije) tako da bukvaln obilo sta mozes dovesti u elektricni red !

Kyosho ima DALEKO vise modela od 2 1/8 i naravno nisu samo buggy-i, kad uhvatim vremena poslacu ti linkove da se malo vise obavestis ali recimo da ima desetine raznih 1/8 modela u ponudi.

Za pocetak opet preporucujem buggy, ili bar da probas oba pa odlucis sam. I nije neka drasticna razlika u upravljanju kao u ceni odrzavanja ;)

Offline Punto Abarth

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 76
Re: Sta kupiti... :)
« Reply #5 on: October 10, 2011, 08:30:07 PM »
cekam za te kyosho modele. Na prijemu :)

Sto se razlike u odrzavanju brushless buggy-ja vs. brushless truggy-ja tice... U cemu je tako znacajna razlika? Meni na pamet padaju samo tockovi. I ajde, posto su truggy-ji veci i tezi, verovatno ostatak mehanike trpi veca opterecenja.


Niko nista da kaze na temu direktnog prenosa protiv prenosa sa kvacilom? Mislim da sam trenutno blize odluci da uzmem direct drive verziju.
koliko god da ga istreses, zadnja kap mora pasti u gace

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Sta kupiti... :)
« Reply #6 on: October 10, 2011, 09:18:53 PM »
Ako dozvolite da se malo ukljucim u pricu. Pre neki dan sam unistio HBX Bonzer. Brushless setup je ocigledno bio preveliki zalogaj za njega.
Interesuje me vase misljenje o ovom modelu, u koji bih stavio brushless setup:

http://shop.lindinger.at/product_info.php?cPath=1210_1220&products_id=88248

Pozz

Offline Punto Abarth

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 76
Re: Sta kupiti... :)
« Reply #7 on: October 10, 2011, 11:04:52 PM »
dzebiga, mozda je malo nerealno ocekivati da ce 1/8 model za cca 100 jevri biti i brz i izdrzljiv.

video sam par testova koji su me opako odvratili od XTR Rail-a. Steta. Izgleda stvarno mnogo dobro, i nije preskup.
koliko god da ga istreses, zadnja kap mora pasti u gace

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sta kupiti... :)
« Reply #8 on: October 10, 2011, 11:15:17 PM »
Mislim da smo svi u zivotu naucili da jeftino a dobro pa skoro da ne postoji. Postoje vrlo, vrlo retki primeri za tako nesto. Kada su autici u pitanju mislim da jos nigde, nazalost, nisam procitao da postoji tako nesto. U zadnje vreme sam citao dosta o tome po stranim forumima i mogu slobodno da kazem da su Kyosho automobili verovatno najizdrzljiviji. Postoji jos par vec pomenutih brendova koji su OK, i koji prave jako brze masine ali se po dugotrajnosti ne mogu porediti sa Kyoshom.

Ako cete da se povremeno vozikate sami onda mozda i neki Ansman moze da vam zavrsi posao, i to samo ako se prema njemu budete ophodili jako, jako pazljivo. Ali ako mislite da izadjete na stazu gde nema pardona i gde ce vas udariti ili pregaziti a da ne trepnu, ajde dobro de reci jedno sorry, kada vidite da drugi ne pustaju gas pred skakaonicom i da malo kasnije stiskaju kocncu od vas, kada proradi adrenalin onda nemate mnogo izbora...  ili ce se vase vikend voznje zavrsavati nakon 5-10 min voznje sa izlomljenim modelom i moci cete samo da gledate dok drugi i dalje tutnje. A delovi putuju taaako dugo, i sledeca prilika da se ponovo druzite i trkate je tek za 7 dana ... joj kako sam surov, ali to vam je to, osetio sam na sopstvenoj kozi.

Postoje mnogi modeli za povremeno igranje, postoji dosta modela za bashing, ali postoje samo 2-3 brenda modela koji su i za trkanje.  Ne kosta slucajno Kyosho bagi ili tragi 500Eur bez opreme i motora.


Sweet dreams.
« Last Edit: October 10, 2011, 11:18:36 PM by magic »
Veljko

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Sta kupiti... :)
« Reply #9 on: October 11, 2011, 01:31:33 AM »
Evo sad imam malo vise vremena pa cu biti precizniji i detaljniji. :)

Aj da pocnem od onoga sto sam propustio da odgovorim u prethodnom postu.

Prenosni odnosi u pricipu mogu da se menjaju ali nije nikako preporucljivo osim za specificnu i JAKO retku namenu. Jedino gde sam se ja sreo je raliciti odnosi za prednje i zadnje tockove kod profesionalnih drift modela da bi voznja izgledala sto blize stvarnoj. Prenos se pravi tako da se zadnji tockovi vrte maaalo brze nego prednji sto u driftu stvara priblizne karakteristike zadnje vuce a na modelima sa pogonom na svim tockovima. Ti prenosi su FIKSNI i opterecuju pogon i mehaniku maksimalno kad tockovi imaju imalo gripa i koriste se ISKLJUCIVO za drift sa tockovima jako malog gripa ! ! !

U modelima koje koriste svi ostali NE MENJA se prenos izmedju prednje i zadnje osovine. To sto spominjes sa uljima se koristi za dobijanje efekta blokiranja diferencijala u odredjenom procentu, primera radi kod bmw-a ima modela uglavnom sa otvorenim zadnjim diferencijalom, kod sportskih varijanti isao je sperovan diferencijal sa zatvaranjem od bar 20-25% sto u prevodu znaci da ce na tocak koji ima manje gripa odlaziti bar tih 20-25% obrtnog momenta.
E tako se i gustinom ulja u diferencijalima odredjuje koliko momenta ce se deliti po tockovima na istoj osovini i na centralnom po prednjem i zadnjem...  (al ga zamulja :)
Ima i diferencijala koji sami zakljucavaju TCD, LSD ili onih koji rade kontinualnu raspodelu momenta kao torsen, JAKO su skupi i imaju tesko i skupo odrzavanje (pogotovo torseni)

Sto se odrzavanja tice buggy-truggy svakako je buggy jeftiniji i laksi, jeftiniji u startu, jeftiniji tockovi, jeftiniji delovi obicni+specificni, gorivo, servoi... Nije to nista drasticno da se razumemo ali nekih 30-50% mislim da je u igri. Kod truggy-a je problem sto zbog velike trakcije diferencijali i ostatak prenosa trpi mnogo veca opterecenja POGOTOVO kod brushles pogona ! ! !

Direktan prenos i prenos sa kvacilom !? nije mi bas najasnije sta tu nije jasno :) direktan kod elektro varijanti kvacilo kod nitro modela. Cast izuzecima i nekim oblicima proklizavajuceg kvacila koje se koristi da bi oblazilo opterecenja na prenosu kod manjih modela sa slabim plasticnim zubima i velikim monsterima za prejakim motorima.

Sto se tice kupovine bilo kog Ansmann-ovog modela vecini je poznat moj stav :) NIKAKO ! ! ! Pogotovo gorepomenuti Truggy ciji je prenos i diferencijali kao od kackavalja pravljen pa ne moze da izdrzi ni ceo rezervoar u nitro varijanti a za brushless necu ni da posmisljam !

i za kraj bi trebalo da iskopiram i podebljam Magic-ov post ali necemo da spamujemo ;)

Uvek bilo i bice, KOLIKO PARA TOLIKO MUZIKE !  :big smile

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Sta kupiti... :)
« Reply #10 on: October 11, 2011, 01:44:53 AM »
e da ostah duzan Kyosho modele u razmeri 1/8 za offroad (da smanjimo broj izostavicemo ostale)

...ovako iz glave: Buggy inferno 7.5 u varijantama: sports 1, 2, 3, 4; US sports; kanai 1, 2, 3; 777, 777 sp1, 777sp2, 777 wc, pa onda noviji MP9 u razinm varijantama i gomila novih naslednika 7.5 (NEO)...
Truggy: Inferno ST, Inferno ST US, Inferno ST-r, Inferno ST-rr, i noviji nastavci i evolucije ST-rr-a...

A koga zanimaju ostali modeli evo na Zvanicnom sajtu: (samo 1/8 offroad sam selektovao i ima 5 strana)

http://www.kyosho.com/eng/products/rc/lineup.html?series_group_id=&series_index_id=&minor_group_id=1&field_id=&maker_id=&page=1&s1=3&s2=&s3=&s4=&s7=1&s9=&x=31&y=8

Offline jovanovic28

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
Re: Sta kupiti... :)
« Reply #11 on: October 11, 2011, 09:19:00 AM »
Kyosho lobi ... jos koji post i ponudice ti neki svoj polovan  :_D

Offline jovanovic28

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 150
Re: Sta kupiti... :)
« Reply #12 on: October 11, 2011, 09:33:25 AM »
Nemam nista protiv Kyosho modela ali ocrnili ste sve ostale kao da samo kyosho moze da se vozi, moje misljenje je da u varijanti truggy i monster ima mnogo mnogo kvalitetnijih modela od gore pomenutog.
A sto se tice ostalih "jeftinih kineza" spreman sam da zrtvujem svog 1/10 truggyja/kineza  ( imam ga vec 1god ) kupljenog u madjarskoj za 160 eurona .. znaci ko uspe da ga polomi na stazi, a da se pritom ne zakuza direkt u zid pri punoj brzini, ostavljam mu model ( taj skrsen  :_D ) sa sve stanicom  :hehe

Offline Sleser

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 89
Re: Sta kupiti... :)
« Reply #13 on: October 11, 2011, 11:36:05 AM »
Ne znam sto tako ocrniste Ansmann modele! Ja imam Vapor brashless i naravno da sam ga lomio ( i to sve sto sam lomio je zamenjeno novim iz ExtremeToysa) povoljni su i nisu skupi a Opasno przi.  Al para nikad dosta pa sam resio da ga prodam... Imam i 2 HPI modela i isto su vrh. Svako hvali svoju marku. . . ali svaki autic je dobar na svoj nacin.  Ima i Kyosho dosta modela ali kako gledam po sajtovima i firmama i Austriji i Nemackoj i nemaju bas toliko modela za prodaju...u odnosu na HPI,Traxxas... a svako bi da autic dobije i kupi sto pre. Sad ako bi ga narucivao i donosio preko okeana to bi se malo oduzilo. 

Ne razumem se bas u te prenosne odnose. . . kupim autic i vozim gde hocu, staza ovde tesko da se nadje....zato gde ti se svidi tu ga vozis. 8)

Offline magic

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Sta kupiti... :)
« Reply #14 on: October 11, 2011, 12:11:45 PM »
Kao prvo, ne pada mi na pamet da bilo sta prodajem tako da zbog toga ne hvalim moje igracke  :). Drugo tema je bila sta kupiti, od filozofskog pitanja dali postoji univerzani tip automobila i tu smo se skoro pa slozili da je to tragi u razmeri 1:8.

E sad, verujte mi da postoji ogromna razlika kada autic vozikate sami, pa makar i zustro, i kada ste na stazi sa drugih 5 automobila oko sebe. Ono sto je napisano za Ansmana je proizaslo iz ciste prakse na stazi. Isto moze da se kaze i za neke modele Traxasa, mnogo vise stoje nego sto se voze. Kako nisu svi zaineteresovani za trkanje nego kako se to kaze bashing onda su se i mnogi proizvodjaci i prilagodili tom trendu, i prave takve modele sa odredjenim kvalitetom i cenom.

Sluzbeno cesto idem za Austriju i mogu da kupim prakticno sta hocu ali posle odredjenih licnih iskustava u floti imam trenutno iskljucivo Kyosho modele. Da se razumemo i kod Kyosho postoje razliciti nivoi cena i modela koji samo spolja isto izgledaju ali se zato komponente koje su upotrebljene dramaticno mogu razlikovati. Tako mozete naci Inferno RTR za 280eur sa sve 2.4 stanicom, motorom ...

http://www.ebay.de/itm/KYOSHO-1-8-GP-VERBRENNER-BUGGY-INFERNO-NEO-4WD-RTR-2-4-/400242541548?pt=RC_Modellbau&hash=item5d305083ec

ili Inferno MP9 TKI2 koji prazan kosta 650Eur. Ralika izmedju Kyosha, Losija i Team Associateda i skoro svih drugih brendova je sto oni imaju u ponudi tzv. race modele koji su predvidjeni za maksimalno habanje i izdrzljivost. Ne kazem ja da je HPI ili Traxas los, daleko od toga, ali ima boljih, barem ako vam je trkanje zelja i ideja.

Citajte malo na RcTech-u, verovatno najboljem forumu za automobile http://www.rctech.net/forum/

I bacite pogled na ova 2 linka gde na jednoj od najboljih USA prodavnice imate poredjane modele po prodaji. Nadam se da ce tako da vam izadju ako ne mozete sami da ih Sort by Best Sellers

http://www.amainhobbies.com/index.php/cPath/1_44_1256/n/RC-Cars-Trucks-Kits-Nitro-1-8-Truggy-Kits

http://www.amainhobbies.com/index.php/cPath/1_44_48/n/RC-Cars-Trucks-Kits-Nitro-1-8-Buggy-Kits

Forum je mesto gde se iznose iskustva i misljenja, prema tome svako dobronameran je pozvan da to cini. A za sve neverne Tome poziv da dodju u BG na Galovicu i sve ce vam se samo kasti.

poz

poz
Veljko