Author Topic: Kako praviti gorivo za Glow i Benziske modele  (Read 36059 times)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Kako praviti gorivo za Glow i Benziske modele
« on: September 21, 2008, 10:45:20 PM »
Na ovom mestu bih voleo da ostavimo odnose smeša goriva ( metanol, ricinus, nitrometan, sintetičko ulje,...) koje pravimo za naše glow modele, a tako isto i za benziske motore, s obzirom da ih u poslednje vreme ima sve više i više na našim prostorima.

U mom slučaju, koristim mešavinu metanola i ricinusovog ulja u odnosu 80% metanol, 20% ricinus. Za sad nemam potrebu da koristim nitrometan jer koristim 2T mašine koje rade savršeno sa gore pomenutom smešom, dok 4T zahtevaju nitrometan, tako sam razumeo i video u nekim upustvima za 4T mašine!?

E sad koji je to procenat korišćenja nitrometana u gorivu i da li on direktno zavisi od tipa motora, svećice itd.?

Sa benziskim još nemam iskustva, tako da to ostavljam nekom drugom da napiše.
;)



« Last Edit: January 11, 2009, 04:06:36 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako praviti gorivo za Glow i Benziske modele
« Reply #1 on: September 21, 2008, 11:23:58 PM »
Ni 4T motrorima ne treba nitrometan u pomenutu smešu. Radi dobro i bez, ali proizvođači preporučuju da se koristi iz razloga što je 4T motor dosta slabiji od 2T motora iste kubikaže. Da bi kupci bili zadovoljni sa performansama 4T motora preporučuje se 5-20% nitrometana. Motor će mnog živahnije da radi u svim režimima zbog veće energetske vrednosti goriva.
Ja koristim gorivo sa 5% nitrometana što je optimalno.
Osim ricinusa (biljno ulje) koristi se i sintetičko ulje. Klasično mazivo je ricinus, a u zadnje vreme ima ponude i sa sintetičkim uljem.
Bitna razlika je pri korišćenju da ricinusno gorivo bolje masti spolja model dok sintetički manje. Sintetičko ulje je stavljeno u manjem procentu, ređe je i jedan deo sagori u motoru. Performanse motora su bolje sa sintetičkom uljem ali po mom iskustvu slabije podmazuje, više se greje motor a sa tim i brže habaju vitalni delovi motora.
Jedan od razloga što se koristi sintetičko ulje je to što nema dovoljno ricinusa na tržištu koliko bi trebalo.
Sintetičko ulje se dobija iz sirove nafte, kao motorna ulja za dvotaktne benzinske motore, samo je malo finije rafinirano i zato je skuplje.
Ja sam pristalica ricinusa jer prirodno mazivo je bolje za motor.
Moja preporuka je da je važnije naći najbolju veličinu elise za dat motor i model, nego forsirati sa jakim gorivom.

« Last Edit: January 11, 2009, 04:09:13 PM by SABURO »

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Kako praviti gorivo za Glow i Benziske modele
« Reply #2 on: September 22, 2008, 08:46:44 AM »
Ivan i ja smo odlucili da napravimo jedan test
Ivanovo gorivo je 20% sint, 10% nitrometan i 70% metil alkohol
Giletovo gorivo je 10% ricinus 10% sint, 10% nitrometan i 70% metil alkohol
Nakon sezone otvaramo motore i pravimo analizu sta je bolje. Bicete upoznati kad rasturimo motore.
Negde sam procitao ako vam treba nitrometana vise od 30% menjajte motor sa snaznijim. Ameri koji mogu da kupe nitrometan na pumpi voze i do 60% (ima se moze se).
Pozdrav od Gileta.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Kako praviti gorivo za Glow i Benziske modele
« Reply #3 on: September 22, 2008, 07:30:34 PM »
Da se prikljucim i ja temi malo, za sada kupujem gotovo gorivo ali imam odredjenu kolicinu metanola i ricinusovog ulja koje sam sasvim slucajno kupi...mada kako su me svi upozoravali i sa nepoverenjem prilazili tome za sta mi treba metano (zbog njegove toksicnosti, to je otrov trece kategorije)..gde vi nabavljate metanol??? i da li ima racunice da sami pravite gorivo..jer ja je ovde ne vidim bas mnogo..za jako malo mi je napravljeno gorivo jeftinije od kupovnog sa 5% nitrometana...u pravljenm je 0%!!!
Imam jos jedno pitanje...posto imam na lageru nekih 10L Etanola (cistog medicniskog alkohola) dolazi li u obzir da njega mesam sa ricinusovim uljem i koristim ga za gorivo??? Ne znam kakva mu je energetska vrednost u odnosu na metanol...jel neko probao ovako sto...i ako jeste kakvi su rezultati?

Pozdrav

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Kako praviti gorivo za Glow i Benziske modele
« Reply #4 on: September 23, 2008, 08:41:56 AM »
Quote
Imam jos jedno pitanje...posto imam na lageru nekih 10L Etanola (cistog medicniskog alkohola) dolazi li u obzir da njega mesam sa ricinusovim uljem i koristim ga za gorivo??? Ne znam kakva mu je energetska vrednost u odnosu na metanol...jel neko probao ovako sto...i ako jeste kakvi su rezultati?
Dakyle na tvoje pitanje neznam strucan odgovor ali nisam cuo da neko koristi etil-alkohol. Verovatno bi nam bilo lakse da ga nabavljamo. Svi se dovijamo za nabavku metila nije lako ali se vredi potruditi. Ne koristimo medicinski vec industrijski cena je razlicita. Cak i ricinus medicinski nije dobar bolji je industrijski jer ima vise komponenata koje su dobre za motor a nisu dobre u humanoj upotrebi.
Pozdrav od Gileta ;)
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako praviti gorivo za Glow i Benziske modele
« Reply #5 on: September 23, 2008, 10:30:21 PM »
Ni ja ne znam odgovor. Pa šta onda pišem?  :)
Voleo bih da neko kaže šta je razlika između Methanol i Ethanol alkohola.
Ako se upiše u Gooooogle, dobi će se dosta odgovora kao savremeni alkoholi koji se sve više koriste kao derivat za benzin i naftu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Methanol
http://en.wikipedia.org/wiki/Ethanol
Sirovine su različite iz kojih se dobija a i hemijski sastav je malo različit.
Pošto se zajedno spomilnju na više mesta, verovatno je da su i u praktičnoj upotrebi slični.
Znači verovatno je onda da su oba alkohola dobra za naše motore. Sigurno je samo ako ga je već neko isprobao.
Ja kupujem gorivo, jer na manje količine se ne isplati prviti. Samo preko 20 litara bi se isplatilo, a i onda dobro treba napraviti računicu šta koliko košta. Ovako je sigurno čisto i kvalitetno, ako se kupi.
Pomešaj manju količinu Etanola i ricinusa koje imaš u 80% 20% odnosu i javi kako je radio motor. Ako nemaš motor, daj nekome da proba na svom. Ako je sve OK. onda je i Etanol dobar alkohol. :)
« Last Edit: January 11, 2009, 04:12:04 PM by SABURO »

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Kako praviti gorivo za Glow i Benziske modele
« Reply #6 on: September 23, 2008, 11:23:00 PM »
pa na to pitanje bi nam trebao odgovoriti neki hemicar ali ja koliko znam vrenjem vocnih secera dobija se etil a vrenjem secera kakvog mi znamo dobija se metil i to zna svako ko je barem jedno pekao rakiju, mislim da na etil nece raditi motor jer svecica ostaje uzarena  usled detonacije i hemijske reakcije platine i metanola, platine mislim na nit u svecici ali naravno treba probati.
sto se tice ulja postoje sinteticka i mineralna tako i kod ricinusa sinteticko ulje za metil je dobijeno daljom rafinacijom ricinusovog ulja i naravno dodati razni aditivi tako raci zacini i ne vodi poreklo od nafte i ne moze se reci ovo je bolje od onoga drugoga najbolje je u kombinaciji jer obicno ulje od ricinusa se bolje pokazuje na visim temperaturama ,naravno da ima tu i komercijale ko i u svemu po pitanju sintetike ali naravno da sintetika ima i svoje dobre strane,motori danas se proizvode sa mnogo manjim tolerancijama kao i kod automobila i tu je ta sintetika koje da kazemo tako prodire bolje i podmazuje.ako sam negde pogresio  slobodno me ispravite
« Last Edit: September 23, 2008, 11:36:07 PM by Dejan Dobricki »

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Kako praviti gorivo za Glow i Benziske modele
« Reply #7 on: September 23, 2008, 11:27:01 PM »
Pa ovako imam motora dosta za probati, planiram probu vec za vikend, ako se etil alkohol koristi za proizvodju bio-goriva..pa cak ga ima i u bezolovnom benzinu 24%, ne vidim zasto ne bi funkcionisao i za glow motore (sus motori), pouzdano zanm od starijih modelara da su oni koristili petrolej u kombinaciji za ricinusom..i nisu imali problem ama bas nikakav. Etil i metil alkohol spadaju u proste alkohole, cak im je i oktanska vrednost maltene ista..cak ide malo u korist etil alohola, Etil je skuplji jer ima vecu primenu zbog aloholnih pica...a recimo prvi alkohol koji izadje prilikom pecenja rakije je metil-alkohol, zato se i prvih litar-dva baca zbog moguceg trovanja! Malo se razumem u hemiju pa mislim da imam dovoljno znanje da stanem iza teorije da sus motori moraju da rade sa ethanolom bez problema... Opet ovo je moja teorija da se mitil akohol koristi za gorivo u sus motorima zato sto je jeftiniji, inace on je paralelni proizvod prilikom destilacije...on se dobija na malo vecoj temperaturi od etanola, zato se i postavlja posuda za hladjenje destilata kod kazana za pecenje rakije (pokusavam slikovito da objasnim). u svakom slucaju to je maltne isti proizvod...
Probacu sa etanolom pa javljam, ako prezivi 2 rezervoara ja prelazim na ovih 10 litara sto imam na lageru

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Kako praviti gorivo za Glow i Benziske modele
« Reply #8 on: September 23, 2008, 11:31:58 PM »
Slazem se sa tobom Dejane, ali ovde je bitna oktanska vrednost, koja je skoro identicna..pa ne vidim zasto ne bi posle detonacije etil alkohola svecica imala manju temperaturu i ostala hladnija...siguran sam da stete za motor ne moze biti..pa i ako ova moja teorija ne pije vodu, mislim da vredi probati

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Kako praviti gorivo za Glow i Benziske modele
« Reply #9 on: September 23, 2008, 11:34:20 PM »
Ja sam davno ranije ( pre 10-ak ) godina pravio smešu od petoleja, eter-a, metanola i ricinusa za neke ruske motore ( dizel ). Uglavnom su ti motori imali namenu za kružnokomandovane modele, jer im je gas fiksan, a smanjivanjem kompresionog prostora se nabijao broj obrtaja. Čini mi se da je u jednom od upustava pisalo koja smeša ide, mislim da se spominjao i etar alkohol. Pogldeaću da potražim upustvo...
;)
« Last Edit: January 11, 2009, 04:12:52 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Kako praviti gorivo za Glow i Benziske modele
« Reply #10 on: September 23, 2008, 11:37:26 PM »
Met, et, prop, but su u stvari brojevi 1, 2, 3, 4 kojima se oznacavaju frakcije ugljenika u nekom jedinjenju (ako sam dobro zapamtio iz srednje skole  :)). Isto kao i kod gasova: metan, etan, propan, butan. Naravno etanol je visa frakcija, samim tim je gusci, teze zapaljiv i ima vecu energetsku vrednost u odnosu na metanol. Svaki SUS motor je u stvari termodinamicka masina, koja radi na odredjenom pritisku i temperaturi. Da bi motor funkcionisao i sagorevao gorivo kontrolisano odnos goriva i vazduha treba da bude u strogo definisanom opsegu i na odredjenom pritisku i temperaturi.

Mislim da je jako mala verovatnoca da motor uopste upali, ili bi trebalo drasticno promeniti setovanje karburatora i kompresiju motora. Malo grubo poredjenje bi bilo kao da hocemo da benzinski motor nateramo da radi sa dizel gorivom.

Siguran sam da kolicina utrosenog vremena da motor proradi i sa etanolom nije proporcionalna ustedi!

Pozdrav
Veljko

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Kako praviti gorivo za Glow i Benziske modele
« Reply #11 on: September 23, 2008, 11:42:20 PM »
Probam za vikend pa vidimo...ako radi stabilno..odlicno, do nedelje resavam dilemu..
Pozdrav

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Kako praviti gorivo za Glow i Benziske modele
« Reply #12 on: September 23, 2008, 11:42:37 PM »
petrolej ,ricinus i etar to je gorivo za dizel motore to nema veze sa glow motorima to je kao kada bi sipao naftu umesto benzina ,ne kazem da motor nebi radio na metil i na etil ali kada bi imao varnicu umesto uzarene niti ali treba probati

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Kako praviti gorivo za Glow i Benziske modele
« Reply #13 on: September 23, 2008, 11:45:43 PM »
petrolej ,ricinus i etar to je gorivo za dizel motore to nema veze sa glow motorima to je kao kada bi sipao naftu umesto benzina ,ne kazem da motor nebi radio na metil i na etil ali kada bi imao varnicu umesto uzarene niti ali treba probati

Mislio sam da je vredno spomenuti da se i taj tip goriva koristi(o), al za dizel motore. Iskreno i moje mišljenje je da neće raditi kako treba, al vredi pokušati.
;)
« Last Edit: January 11, 2009, 04:13:18 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Kako praviti gorivo za Glow i Benziske modele
« Reply #14 on: September 23, 2008, 11:52:54 PM »
da odnos smese za benzin je na jedan kilogram benzina ide 14,7 kg vazduha i to vazduha na nadmorskoj visini mora, za metil je otprilike duplo vise metila za istu masu ne kolicinu kao zapreminu nego MASU ili duplo manju masu vazduha za 1 kg metila znaci zavisi kako gledate dali je casa napola prazna ili napola puna isto je, zato za idelnu smesu kod metila treba vam duplo vise goriva u odnosu na vazduh ali dobija se mnogo veca snaga nego kod benzina

mozda sam malo odlutao od teme  ;D
« Last Edit: September 23, 2008, 11:56:31 PM by Dejan Dobricki »