Author Topic: Nova ptica u novosadskom jatu  (Read 12023 times)

Offline todor

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 388
Re: Nova ptica u novosadskom jatu
« Reply #15 on: August 31, 2011, 07:41:21 PM »

Offline vidoja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Nova ptica u novosadskom jatu
« Reply #16 on: August 31, 2011, 08:50:04 PM »
-4 na minimumu a +10 namaksimumu,stim sto ti na 3/4 gasa treba pich biti 6-7(za hover).imam i ja jedan motor te jacine ali je bitno koji je pinjon na njemu,mislim da ne bi trebao biti veci od 10-11 zuba,evo i link za sajt pa tu mozes praviti proracune za heli:
http://dhrc.rchomepage.com/calc.htm#eff

Offline vidoja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Nova ptica u novosadskom jatu
« Reply #17 on: September 13, 2011, 11:46:51 PM »
evo malo sam se ponovio pa da predstavim  :big smile

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: Nova ptica u novosadskom jatu
« Reply #18 on: September 14, 2011, 02:25:29 PM »
Cestitam, da  uzivas u novoj opremi i da te dugo sluzi.

Offline Danijel

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 504
  • www.heliproduction.rs
    • www.heliproduction.rs
Re: Nova ptica u novosadskom jatu
« Reply #19 on: September 14, 2011, 07:47:10 PM »
Ajde mi samo reci kako si podesi Pitch curve ja sam moje podesio od -10 do +10 ali vidim da je ovo -10 previse
tako kad smanjujeg gas heli naglo krene dole. Razmislajm da probam sledeci put sa -4 do +10.
Takodje me interesuje kriva gasa kod mene je linearna promena dok sam gledao malo po netu kriva
gasa ima mali "stomacic".
Ovo je sve za normalni mod letenja.
Pozdrav.

Pitch nema veze sa spustanjem helikoptera sve ti  zavisi da li vozis u idl2 modu ili normal ako si u idl2 i kriva gasa ti je kada se helikopter spusta na 70% onda ce on to raditi polako iako je pitch -10  a ako je pitch -5 i ti vozis u normal modu svaki put kada ga spustas on brzo padana zemlju zato sto gubi obrtaje

samo idl 2 i kriva gasa ravna npr sve na 90% i helikopter ces spustati polako

Offline vidoja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Nova ptica u novosadskom jatu
« Reply #20 on: September 14, 2011, 10:54:12 PM »
hvala bato

Offline norrin radd

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 167
    • FlyingCam
Re: Nova ptica u novosadskom jatu
« Reply #21 on: September 15, 2011, 09:26:43 AM »
Kakvi "normalni" modovi...helikopteri i njihovi letaci su i ovako nenormalni  :big smile, pa ih tako treba i leteti.

Zaboravite normal mod, on je samo ako nesto zelis da testiras, treba se odmah navikavati na 3d mod letenja, palica skroz gore +10, palica sredina 0, palica dole -10. kriva gasa najmanje 100-75-100 linearna (ako padaju obrtaji rotora i vise od 75).

Tako ce vam se helikoter lepo ponasati. Ne treba se plasiti velikih obrtaja na rotoru nego malih. Kad se rotor dovoljno brzo vrti helikoter strasno precizno slusa komande, i veoma stabilno leti.
Ako padne isto ce ostetiti i sa gasom od 30-40 i sa gasom od 75-80, sa time da je mnogo veca sansa da padne dole sa manjim brojem obrtaja.
Svi u pocetku stavljaju neku losu krivu gasa sa malim brojem obrtaja, misleci da je tako lakse leteti i neki "normal" mod palica koji samo zbuni coveka, posto se kasnije mora navikavati na pravi "nenormalni" 3d mod letenja.
 
E pa to je velika greska, sa malim brojem obrtaja helikopter ce biti uzasno nestabilan propadace lako zbog malog obrtaja rotora i bice neupravljiv, a pocetniku najmanje treba helikoter koji je neupravljiv i slabo reaguje na dodavanje pitch-a. Naravno ne treba mu ni podivljala masina zato treba naci pravu meru.

Zamislite sitvaciju:
Helikopter krene u levo i da propada, prvo dok pocetnik odreaguje, pa doda pitc ali doda malo jos levo i jos malo repa levo slucajno, cime jos oduzme snage od rotora koji je i ovako usporen, pa onda shvati da je dao pogresnu komandu, pa doda desno da ispravi, a helikpter sav ljigav od malih broja obrtaja krenuo nesto da se krece polu nedefinisano, nema snage da se podigne i eto ga pade dole.

Svega toga ne bi bilo da je broj obrtaja kako treba i on pucao od snage, odreagovao bi trenutno i precizno na date komande i bilo bi vremena za korekcije koliko god zelite.

Moja preporuka z t-rex 500 najmanje 2400-2500 obrtaja na rotoru za hover i lagano letenje. A za 3d ispod 2700-2800 nema govora. Meni licno za 3d najvise odgovara oko 2900-3000, tek onda pocinje stvarno da leti kako treba.
« Last Edit: September 15, 2011, 09:28:53 AM by norrin radd »

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: Nova ptica u novosadskom jatu
« Reply #22 on: September 15, 2011, 10:56:55 AM »
Slažem se sa ovim što je norrin radd napisao.

I ja sam se dugo mučio sa letenjem u Normal modu. SaleR me je lepo savetovao da odmah krenem da vežbam u 3D modu (hvala Sale) ali bio sam lenj i dugo mi je trebalo da sednem i lepo naštelujem krive gasa, uglove.

Tek kada sam počeo da letim u 3D modu (Idle up ili kako ga još zovu) tada sam ukapirao koliko je mučenje voziti u Normal modu. Naravno, helikopter je tada mnogo više upravljiv i odmah reaguje na komande pa je potrebno vreme navići se.

Mnogo je lakše ako se odmah krene tako leteti jer ja sam recimo pri prelasku primetio da sam imao neke navike da pri okretu dodajem gas/pitch da bih smirio helikopter u Normal modu jer je tada imao manji broj obrtaja, pa kad sam prešao na 3D ta navika se videla odmah jer to nije potrebno.

Sada vidim da sam malo možda i promašio temu ali valjda neće škoditi  :)
« Last Edit: September 15, 2011, 10:58:52 AM by aca405 »

Offline vidoja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Nova ptica u novosadskom jatu
« Reply #23 on: October 23, 2011, 01:55:22 AM »
pre tri dana mi je stigao ovaj ultra jeftin flybarless sistem i uz neke modifikacije danas izmedju dve kise sam uspe da napravim dva probna leta dok kisa nije ponovo pocela.sve u svemu,leti za sve pare




Offline norrin radd

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 167
    • FlyingCam
Re: Nova ptica u novosadskom jatu
« Reply #24 on: October 23, 2011, 10:07:18 AM »
Interesantno, da li je to kopija nekog sistema ili oni prave od pocetka i koja mi je cena?
Kazes leti za sve pare? Kako drzi rep u brzom letu u napred, u nazad, kad radis rolove ili tik tok?
Koliko je osetljiv na komande ciklike i da li mu je odaziv pitcha linearan ili ima neku rupu u sredini?
Interesuje me i kako se ponasa kod inverznog letenja? Da li je osetljiv na vibracije?

Moj BeastX rep drzi za nijansu losije od Spartana DS760 i dobio sam neku blagu rupu u pitch-u. Ustvari mozda je pitch sada linearan dok mi je pre bio sa efektom pozitivnog expo-a zbog polugica servoa koje pri sredini imaju veci hod. A sto se vibracija tice na glow 90 velicine radi bez problema, ali kad su mi glavni lezajevi bili pred kraj na t-rex -500, zaglupljivao se pri velikom broju obrtaja rotora(2900-3000) i nije hoverovao vodoravno nego pod nekom uglom od 20 stepeni i to obavezno nagnut na levu stranu.

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Nova ptica u novosadskom jatu
« Reply #25 on: October 23, 2011, 10:08:58 AM »
pre tri dana mi je stigao ovaj ultra jeftin flybarless sistem

Gde si ga kupio, daj neki link

Offline milance66

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
Re: Nova ptica u novosadskom jatu
« Reply #26 on: October 23, 2011, 11:47:28 AM »
Moze li malo detaljnije kako radi ;namig

Offline vidoja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Nova ptica u novosadskom jatu
« Reply #27 on: October 23, 2011, 01:32:36 PM »
http://www.infinity-hobby.com/main/index.php?cPath=152_254
tu je kupljen
@norrin radd za sada sam uradio samo test lebdenja,a sto se tice tih figura ja to jos ne radim jer sam jos uvek pocetnik a takodje sam dobre volje ako pustis video kako ti to radis da ti pozajmim za jedan test 3d letenja (<--)


Offline norrin radd

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 167
    • FlyingCam
Re: Nova ptica u novosadskom jatu
« Reply #28 on: October 23, 2011, 01:45:53 PM »
Moze, posto me bas zanima koja je razlika low end-a i high end-a. Malo me je zaintrigiralo ono sto si rekao da leti za sve pare, a na snimku ne vidim nikakvog letenja samo hover.
Inace bas sam razmisljao o tome da otvorimo topic gde bi svako od letaca postavio snimak nekog svog leta. Ja sam doduse lenj za slikanje i snimanje pa i nemam neke snjimke letenja, osim onih sa figurativ takmicenja, sto nema puno veze sa slobodnim letenjem.
Ali evo obecavam da cu prvom prilikom snimiti ponasanje mog helikoptera u figurama za koje sam te pitao pa da mozemo da napravimo neki uporedni test.

Offline vidoja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 138
Re: Nova ptica u novosadskom jatu
« Reply #29 on: October 23, 2011, 02:09:07 PM »
onda smo se dogovorili
a ovo je inace njihov zvanicni test let