Author Topic: Zivko Rizoniko ( Ziv )  (Read 5769 times)

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Zivko Rizoniko ( Ziv )
« on: September 15, 2008, 08:02:24 PM »
Ime mi je Zivko Rizoniko ( Ziv ) a rodjen sam u Sarajevu 1943. Otac mi je bio vazduhoplovni oficir tako da  sam bio od malena povezan sa avionima. Kada sam imao devet godina A.K. Franjo Kluz u Zemunu je imao izlozbu modela, gde sam prvi put video sta sve modelari rade. Toliko sam se odusevio da sam ocu rekao da i ja zelim da pravim modele aviona. On je tada bio direktor Mome Stanojlovica u Knezevcu a glavni inzenjer Paskutini je imao sina modelara u klubu koji je kasnije postao predsednik. Otac me je upoznao sa njim i tako je zapoceo moj dugotrajni put u modelarstvu sa povremenim prekidima. Najveci prekid je bio dok nisam zavrsio Elektrotehnicki fakultet u Beogradu.

U Zemunu sam radio samo jedrilice, zbog nedostatka finansija. Kada sam dosao u Kanadu 1974 godine odusevio sam se obiljem  modelarskog materijala. Tako sam nekoliko godina leteo U-kontrolce da bih 1980 poceo sa RC sto od tada iskljucivo letim sem nekih eksperimenata u sobnom letenju sa gumenjacima. Pre petnaestak godina sam poceo da letim elektricne avione i jedrilice. Ovo nije bio moj izbor. Klub je izgubio polje za letenje tako da sam morao da se adaptiram. Pre nekoliko godina sam se penzionisao, kupio sam stan na Floridi i od tada provodim tamo 6 zimskih meseci. Blizu moje zgrade postoji kompleks sportskih igralista gde nas nekoliko letimo svakoga jutra sem kada pada kisa (sto se veoma retko dogacja).








Ovo je deo mojih aviona na gasni pogon koje sam leteo dok nismo izgubili polje za letenje. Sada strpljivo cekaju u podrumu da ih adapriram za elektricni pogon.

« Last Edit: September 15, 2008, 08:05:07 PM by Ziv »

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: Zivko Rizoniko ( Ziv )
« Reply #1 on: September 23, 2008, 12:23:48 AM »
Veliki pozdrav iz Beograda!
Lepo je cuti nesto o ovakvim zivotnim modelarskim pricama koje traju...
Ako moze malo pojasnjenje-kad sam shvatio da svi oni silni modeli cekaju na "elektro-adaptaciju" pozeleo sam da saznam sta to tacno znaci "izgubili smo polje za letenje". Da li to postoji neka posebna zakonska regulativa koja vas sprecava da izadjete na neku drugu pogodnu "utrinu" ili je nesto drugo u pitanju?

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Zivko Rizoniko ( Ziv )
« Reply #2 on: September 23, 2008, 11:34:59 PM »
Cim sam dosao u Kanadu, postao sam clan MAAC-a, sto je modelarski savez u Kanadi. Kada si clan onda si osiguran od saveza ako izazoves neku stetu ( mislim da sam sada osiguran do 5 miliona dolara ). Naravno postoje odredjena pravila kojih moras da se drzis. Osiguranje te pokriva samo ako letis na registrovanom klubskom polju. Kako je Mississauga grad u razvoju (trenutno ima malo vise od 700 000 stanovnika) polje koje smo dobili od opstine jednoga dana je bilo okruzeno novim kucama. Kada je jedan modelar udario u krov jedne kuce, a drugi rasturio vrata na drugoj kuci, milicija je dosta i zabranila svako dalje letenje.

U drugom klubu ( samo RC jedrilice ) rentirali smo polje od farmera, ali ga je milicija zatvorila jer postoji zakon da mora da bude udaljeno najmanje 5 km. od aerodroma. Mi smo bili udaljeni 4.9 km.  i smetali smo pilotima malog sportskog aerodroma pri sletanju tako da su nas zatvorili.

Zato ja i letim male elektricne avione u parku, i mada me je milicija videla nekoliko puta, nisu me gnjavili jer nisam predstavljao opasnost za okolinu.

U Hamiltonu koji je udaljen samo oko 45 km. zabranjeno pre nekoliko godina bilo gde bilo kakvo letenje. Cak ni deca ne mogu da lete zmajeve na teritoriji grada - glupo i zalosno.

Gubljenje polja za letenje u Severnoj Americi je veoma veliki problem. Verovatno ne postoji ni jedan klub koji nije bar jednom izgubio polje za letenje, a najcesci uzrok je galama.

Pozdrav Zivko.

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: Zivko Rizoniko ( Ziv )
« Reply #3 on: September 24, 2008, 11:24:06 AM »
Cim sam dosao u Kanadu, postao sam clan MAAC-a...


Tako sam i mislio. Gubi draz citava stvar kada je pritisnuta tolikom regulativom, ali sta da se radi :(

Hvala na odgovoru!

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Zivko Rizoniko ( Ziv )
« Reply #4 on: October 02, 2008, 01:37:46 AM »
Evo nekoliko mojih laganih elektricnih aviona :   (<--)

     


     


Evo kako izgleda pre prvog leta prvog januara u osam sati ujutru na Floridi !  ()-()





Pozdrav Zivko.

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Zivko Rizoniko ( Ziv )
« Reply #5 on: October 03, 2008, 03:19:46 PM »
Moje jedrilice:  :)aplauz





Moji elektricni "Old Timeri":  (thumb)




Pozdrav Zivko.

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Zivko Rizoniko ( Ziv )
« Reply #6 on: October 03, 2008, 09:29:17 PM »
Zivko lepa ti je ergela. Ja imam mnogo manje modela a imam problem gde da ih smestim. Kako resavas ti ovaj problem?

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Zivko Rizoniko ( Ziv )
« Reply #7 on: October 03, 2008, 10:48:53 PM »
Boco,

u Kanadi to nije nikakav problem. U podrumu imam tri velike prostorije gde zena ima samo masinu za pranje i susenje vesa a ostalo je moje carstvo. Vecina aviona je okaceno po plafonu i po zidovima a neki su nam mom ping-pong stolu. Mnogo veci problem je na Floridi jer pored dnevne sobe imam samo jos dve spavace sobe. Gostinska spavaca soba je postala hangar  (:sok:) za vecinu mojih aviona ( imam ih devet i dve 2m. jedrilice ). Imam i jednu veoma malu prostoriju koju sam prepravio u radionicu ali tu ne mogu ni da se okrenem kako treba (:sos:) . Ove avione koje si video su samo iz Kanadskog hangara.

Pozdrav Zivko.  :big smile