Author Topic: Galeb G2  (Read 323333 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Galeb G2
« Reply #465 on: July 30, 2013, 12:01:22 PM »
Pa reč kombinat i znači kombinovano gazdinstvo. Prava vredna gazdačka kuća.  :)aplauz

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #466 on: August 01, 2013, 11:10:16 AM »
Hvala TE...

U našem Kombinatu je stvarno izkombinovano sad već monogo toga: firmopisačka radnja, Majina firma za izradu torti, kolača i peciva, Modelarski Kombinat i sad najnovije, poljoprivredno gazdinstvo...

Da se vretimo temi...

Palo je "brijanje" rebara na trupu...



Ono što nećete videti na prvi pogled je da su suženi karmani i da je sad prostor iznad krila, a pored same turbine, dosta širi.
Maximalno su proširena sva rebra, tako da će sada mnooooogo veća količina vazduha dolaziti u zadnji deo trupa.
Naravno, ne treba zaboraviti, to će se dešavati samo u letu, kad vazduh bude ulazio u model i prolazio pored turbine i izduvne cevi.

Čekam Martina da dodje i da nastavimo radove...

()-()


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Galeb G2
« Reply #467 on: August 01, 2013, 02:27:08 PM »
Wow! Odlično Martine!  :)aplauz
Pošto se javljaju sile u horizontalnoj ravni na oslonu motora od glavnog potiska i nešto malo od vibracie, one se moraju preneti na zid modela koji će preneti dalje. Pošto to ova oslabljena rebra A i B ne obezbeđuju, mora se staviti horizontalno rebro, koje  će preneti sile od ležišta motora do spoja rebara A i B sa plankom, a koja se već dodiruju sa velikom površinom. Skicirao sam, pa da ne opisujem više. Sigurno je jasno.  ;namig

Treba računati na tačke gde će se izduvna cev osloniti. Možda i tamo treba da se ostavi malo više mesa, prdvideti rupe i sl.
 Zbog boljeg balansa treba da se olakša što više i repna konstrukcija. Delovi koji su na V1 bili od špera, mogli bi da budu od balze. Možda da se stave i neki manji i lakši servoi i sl... Naravno sa ovim zadnim nisam rekao neku veliku novost.





Malo  tačnije ovako. Ovo rebro se može i naknadno ulepiti kada je već plankirano sa glavnim rebrima. Dovoljno je da je topola od 4mm i zalepljeno za gredu nosača motora i sve ostalo.

« Last Edit: August 01, 2013, 04:45:39 PM by tibeteagle »

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Galeb G2
« Reply #468 on: August 02, 2013, 01:19:41 PM »
imam jedan pedlog dok nije zavrseno sve,otidji kod amidze i vidi kako je regulisano provetravanje kabine pilota na pravom g-2 to moze biti jedno od resenja za dodatni dotok vazduha ako napravis takve otvore na trupu iza motora i na primer da ih drzis otvorene dok ne poletis (da ne objasnjavam sad kako izgledaju radio sam 90 tih god na g-2 al da ne prosirujem iovako obimnu problematiku) nezes narusiti koncepciju g2 a moze biti jednostavno resenje!
ex pseudonijum: sova

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Galeb G2
« Reply #469 on: August 02, 2013, 03:00:32 PM »
Quote
otidji kod amidze i vidi kako je regulisano provetravanje kabine pilota na pravom g-2 to moze biti jedno od resenja za dodatni dotok vazduha ako napravis takve otvore na trupu iza motora i na primer da ih drzis otvorene dok ne poletis
Da i ja se  nadam se da ćemo nagovoriti Mirčeta na neku inovaciju za G2, a koje današnje letelice imaju.
U pravi Yak 130 ima ugrađena elektro turbina za strujanje vazduha da se hladi motor  i ostali delovi u avionu. Postoje i dodatni otvori, škrge (možda ga i G2 ima?) koje se mogu otvoriti i zatvoriti za bolje strujanje pri stajanju. Tako je urađeno i na njegovom modelu (video dole). Dakle sa ugradnjom neke mini turbine u G2 će se napraviti inovacija koje (mislim da) nema na originalnom G2, pa će se vaša verzija zvati G2-T  (T - kao turbo)  :big smile

Od 4:00 se vidi elektro turbina koja ujedno daje i veštački zvuk šištanja modelu. Taj trud se posebno boduje na takmičenju, kao težnja za vernošću.

« Last Edit: August 02, 2013, 03:06:28 PM by tibeteagle »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #470 on: August 02, 2013, 03:01:00 PM »
Hvala na savetima, uvek je dobro čuti mišljenja više ljudi...

Što se tiče letvice koja drži turbinu, oba rebra trupa će biti ili ojačana sa karbonom (pogotovo zadnje jer u njega ulaze drvene klocne za šrafove krila) ili će se deo rebra gde dolazi letvica napraviti od dva sloja špera...

Na ovom modelu, svi otvori na trupu će biti u funkciji, tj. napravljeni, kako bi i kroz njih ulazio vazduh i hladio zadnji deo.

Martin je bio juče, a evo i danas je tu, sedi pored mene i crta, tako da izmene napreduju prilično dobro.
Promene na krilima su praktično gotove, a na trupu se ispostavilo da ima mnogo više posla nego što smo se nadali.

Nadam se da ću tokom iduće nedelje početi sa izradom krila...

Pozdrav


Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Galeb G2
« Reply #471 on: August 02, 2013, 04:32:43 PM »

U pravi Yak 130 ima ugrađena elektro turbina za strujanje vazduha da se hladi motor  i ostali delovi u avionu.

Koliko se ja razumem to nije pre svega elektro turbina kao i da ne sluzi za hladjenje motora!
To je APU (Auxiliary Power Unit)!
A sluzi za stvaranje i pruzanje elektricne, hidraulicne ili pneumatske energije (zavisno od konstrukcije) a tu energiju koriste sistemi u avionu dok motori ne rade.
Takodje sluzi (prakticno skoro primarna funkcija) za startovanje motora.

Svaki putnicki avion ima APU i on je uvek upaljen dok je avion na zemlji sa ugasenim motorima a ukoliko je neispravan onda se avion prikljucuje na agregat a avion startuje tzv vazdusnim starterom.

APU je u sustini mali mlazni motor....

\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Galeb G2
« Reply #472 on: August 02, 2013, 05:03:21 PM »
Quote
A sluzi za stvaranje i pruzanje elektricne, hidraulicne ili pneumatske energije (zavisno od konstrukcije) a tu energiju koriste sistemi u avionu dok motori ne rade.
Hvala na objašnjenju. Konačno i ja da nešto ne znam dobro.  (kush) Znači to je jedan pomoćni džet generator struje na velikom. Onda za ventilaciju služe neke sakrivene elektro turbine.  mmmm Na modelu ima suprotnu funciju na tom mestu, troši struju, pravi ventilaciju i lažnu buku.  :big smile

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #473 on: August 03, 2013, 03:37:29 PM »
OK momci...

Novo poglavlje je otvoreno na sajtu, možete početi sa čitanjem uvoda...

 (pijemo)

Offline BenmasterG4

  • Newbie
  • *
  • Posts: 14
Re: Galeb G2
« Reply #474 on: August 04, 2013, 10:41:40 AM »
Mirce malo za v spoudbudo. Slovenski G-2 je poletev brez problemov.





« Last Edit: August 04, 2013, 10:45:08 AM by BenmasterG4 »

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Galeb G2
« Reply #475 on: August 04, 2013, 10:58:43 AM »
Bravo bravo bravo!

Mirce svakako zna najbolje medjutim moj glas ide za tip tankove odnosno da ih i V2 ima.....
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #476 on: August 04, 2013, 12:11:05 PM »
Hvala Benmaster za video o G2 i G4. Lepi modeli, lepo lete... Bravo...

Izradu G4 sam pratio, koliko je moglo da se vidi na Slovenačkom Forumu, a pogledao sam i sve YouTube što je sam našao na netu.
Za G2 je ovo prvi video koji sam pogledao.

Ono što me trenutno više interesuje su tehnički podatci od G2 iz Slovenije. Koliko znam, naši G2 su skoro iste veličine...


I nešto što nema veze sa modelarstvom, nekada davno, krajem sedamdesetih, naša porodica je svake godine deo godišnjeg odmora provodila u Radovljicama, mesto 5 km od Bleda, a prekoputa Lesce aerodroma... Probudile su se uspomene kad sam video Lesce...

Još jednom, sve čestitke na lepim modelima i da vas dugo i dobro služe...

Pozdrav

Mirče






Offline BenmasterG4

  • Newbie
  • *
  • Posts: 14
Re: Galeb G2
« Reply #477 on: August 04, 2013, 01:16:21 PM »
G-2
D: 200 cm
R: 200 cm
teža: 12 kg
turbina 8,5 kg v samogradnji

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #478 on: August 04, 2013, 01:34:19 PM »
HVALA...

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Galeb G2
« Reply #479 on: August 07, 2013, 02:09:58 AM »
Došlo vreme da je bolje imati nego nemati...

Mora čovek da radi više poslova...

Nije lako, neko će reći da je čak i nemoguće, ali nama u Kombinatu je pošlo za rukom da radimo tri stvari odjednom.
O istom trošku smo se hladili, sredjivali poljoprivredno dobro i testirali ramenjače za G2...

Ko ne veruje, evo dokazi...







 :big smile

« Last Edit: August 07, 2013, 02:15:28 AM by mirce »